derz alçısı

Alçıpan derz dolgu alçısı

Alçıpan derzlerinin kapatılması acil bir iç dekorasyon problemidir. Bu malzeme, duvarların ve tavanların yüzeyini düzeltmek, aynı zamanda asma tavanlar ve bölmeler oluşturmak için yaygın olarak kullanılır, ancak levhaların özensiz bağlantısı bitişin görünümünü etkileyebilir. Sadece bitirme için hazırlık prensipleri ve kuralları bilgisi odaya istenen çekiciliği verebilir.


Neden derzler düzleştirilir

Alçıpan levhaların derzleri sorunlu bir alandır. Kurulum sırasında zorluklar ortaya çıkabilir:

 1. Mekanik stres durumunda uçlar parçalanabilir ve kırılabilir.
 2. Kavşaktaki tabakaların kenarları deformasyona maruz kalır (bükülme).
 3. Sıcaklık değiştiğinde, genişliğini değiştirir, bu da tabakanın kenarlarının şişmesi, bitişte çatlakların ortaya çıkmasına neden olur.
 4. Nem, kapatılmamış bir boşlukta toplanır ve üst katın lekelerine ve dökülmesine, ayrıca küf ve mantar oluşumuna neden olur.
 5. Eklemdeki yanlışlıklar duvarların ve tavanların yüzeyini düzensiz hale getirir.

Böylece, alçıpan levhalar arasındaki boşlukların uygun bir şekilde kapatılmaması, son katın hasar görmesine, malzemenin kendisinin kademeli olarak tahrip olmasına ve görünüşünün bozulmasına yol açar. Yüzeyi boyamaya hazırlarken derzlerin düzgün bir şekilde kapatılması önemlidir.

Alçıpan birleşim yerlerinin doldurulması birkaç gereksinimi içerir:

 1. Alçıpan montajının doğruluğu. Profillerin hassas konumlandırılması ve çerçevenin sertliği büyük önem taşımaktadır. Eklem U şeklindeki bölümün ortasında olmalıdır (yani kenarlar sert bir platformda durmalıdır) ve tornalama yeterli stabiliteye sahip olmalıdır. Aksi takdirde, tabakanın kenarları deforme olur ve dikiş kaplamanın titreşimlerinden ayrılır.
 2. Alçıpan sabitlemenin güvenilirliği. Birleşim, levhaların çerçeve profillerine yeterince güçlü bir şekilde sabitlenmemesi nedeniyle sapacaktır.
 3. Hizalama hassasiyeti. Kavşaktaki herhangi bir adım dikişin durumunu ve kalitesini kötüleştirir.
 4. Genişlik. Eklemdeki boşluk 7-10 mm'yi geçmemelidir. Geniş bir dikişin kapatılması daha zordur.
 5. Bir pahın varlığı. Eklem alanındaki alanı arttırmak ve yapışmayı iyileştirmek gerekir. Yüksek kaliteli fabrika eğimli standart levhalar. Alçıpan kesildikten sonra ev yapımı işleme gereklidir.

Bu gereklilikler fesih işlemlerini güvenilir ve verimli bir şekilde yerine getirmekle yükümlüdür. Onsuz, alçıpan yapının çekici görünümünü ve dayanıklılığını sağlamak imkansızdır.

Gerekli malzemeler

 1. Kağıt bant . Lifli katkı maddeleri ile yüksek mukavemetli kağıttan yapılmış bir takviye şerididir. Bant, köşeleri bitirirken eşit bir bükülme sağlamak için uzunlamasına bir oluğa sahiptir. Astarın güvenilirliğini artırmak için delikli versiyonlar mevcuttur. Ünlü kağıt takviye bantları markaları - Knauf, Sheetrock
 2. Derz bandı. Sentetik ipliklerden oluşan bir ağ şeklinde kendinden yapışkanlı bir banttır. Ana avantajı kullanım kolaylığıdır. Dezavantajları- yetersiz mukavemet, çekme uzaması, çatlama eğilimi. Derz bandı esas olarak uzunlamasına dikişler için kullanılır.
 3. Macun. 2 tip macun kullanılır- başlangıç ​​ve bitiş. Boşluğu doldurmak için ilk tip, eklemi hizalamak için ikinci tip gereklidir. En ünlü kuru bir karışım olarak satılan alçı sıva. Özellikle kaliteli malzeme Knauf tarafından üretilmektedir. Derz alçısı, dikişlerin nem direncini arttırmayı mümkün kılan polimer katkı maddelerine sahiptir. Knauf derz alçısı özellikle alçıpan için yapılır.
 4. Astar. Alçıpan için akrilik tipi derin penetrasyon astarı uygundur. Genellikle bir fırça veya rulo ile ince bir tabaka ile bulaşabilen beyaz veya renksiz bir sıvıdır. Knauf kaliteli astarlar üretir- Tiefengrunt (boyama, duvar kağıdı hazırlama için), Betokontakt (fayans için). Başka malzemeler de kullanabilirsiniz

Odanın köşelerindeki derzleri kapatmak için özel malzemeler kullanılması tavsiye edilir. Delikli plastik veya metal köşeler kullanılarak kalite sağlanır. Kağıt bant ile birlikte monte edilirler.

 1. Törpü düzlemi (kaba düzlem). Sac kenarlarını düzeltmek ve temizlemek için tasarlanmıştır. Kaba ve kenar kesme aletleri alçıpan için kullanılır. İlk seçenek, altında rende olan kulplu metal bir bloktur. İkinci tip, pahı istenen açıda kesmenize izin veren özel bıçaklardır.
 2. Ispatulalar. Gömme için geniş, dar ve açılı bir mala gereklidir. Metal ve kauçuk bıçaklı bir aletin olması tavsiye edilir. Geniş spatulaların boyutları- 45, 60 ve 80 cm ve dar olanlar- 15 ve 25 cm. Aşındırıcı alet. Sızdırmaz dikişlerin elle işlenmesi için, bir aşındırıcı blok, özel bir cihazda sabitleme ile bir blok ve teleskopik saplı bir rende kullanılır. İkinci seçenek tavanlar için uygundur. En yaygın bitirme aleti zımpara kağıdıdır. Birincil kaba işleme için, 20-200 aralığında kaba taneli kağıda ve sonuncusu için 250-2000 numaralı ince taneli kalitelere ihtiyaç vardır.

Temel fikstürlere ek olarak, ek ve kontrol araçları gerekecektir. Astar için farklı genişlikteki boya fırçaları gereklidir. Ve kenar kusurlarını keskin bir bıçakla sabitleyebilirsiniz. Kaliteyi bina düzeyinde kontrol etmek gerekir.

Alçıpan derzleri nasıl yapıştırılır: iş akışı

 1. Hazırlık. Çalışma, çalışma alanının toz ve kirden bir fırça ile iyice temizlenmesi ile başlar. Çapaklar bir bıçakla çıkarılır.
 2. Dikişlerin birleştirilmesi. Fabrika sayfalarına katılırken gerekli değildir. Kesim 45 derecelik bir açıyla pahlanmalıdır. Pah boyutu (genişlik ve derinlik) 3-5 mm'dir. Bir uçak kullanmak en iyisidir, ancak son derece dikkatli olmakla birlikte bir bıçakla pah yapabilirsiniz.
 3. Astar. Bileşim, uygulama için uygun bir konsantrasyona sahip olmalıdır. Gerekirse, karışım ekteki talimatlara göre seyreltilir. Astar, ince bir tabaka halinde bir boya fırçası ile uygulanır. Tüm dikiş, iyice kaplanmıştır ve tabakanın yüzeyi kenardan 12-16 cm mesafede. Çalışmayı hızlandırmak için bir fırça veya dar bir boya silindiri kullanabilirsiniz.
 4. Ek yerlerini derz alçısı ie doldurulması. Astar katılaştıktan sonra derz alçısı karışımı dar bir ıspatula (tercihen kauçuk olan) ile boşluğa bastırılır. Eklemleri tamamen doldurmak için çabalamalıyız.
 5. Etiket bandı veya derz bandı. Doldurulmuş dikişe bir takviye bandı yapıştırılır. Delikli veya drz bandı hala kürlenmemiş derz alçısına çözeltisine preslenir. Sürekli kağıt bant kullanılırsa, macunun üzerine bir tutkal tabakası uygulanır. PVC kullanılabilir. Bant dikişin üzerine yapıştırılır. Genişlik, boşluğu 3-5 mm üst üste gelecek şekilde seçilir. Bir bant parçasının önerilen uzunluğu 3 m'den fazla değildir.
 6. Derz alçısı ile sızdırmazlık. Tüm gömme katmanlarının sertleşmesinden sonra, çalışma alanı bir derz alçısı ile dengelenir. Harç geniş bir mala ile uygulanır ve dikkatlice tesviye edilir.
 7. Kurutulmuş eklemi zımpara bezi ile zımparalayın. Son işlem, zımpara kağıdı veya bir öğütme aleti ile zımparalamanın bitirilmesiyle gerçekleştirilir. Kural olarak, zımpara bezi ile manuel zımparalama birkaç aşamada kullanılır. Başlangıçta, 50-80 numaralı kaba zımpara kağıdı üretilir. Temizlik küçük bölümlerde gerçekleştirilir, hareket bir yönde gerçekleştirilir- yukarıdan aşağıya. Ayrıca, düzensizlikler tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar dolgu, 300-400 sayılı ince taneli zımpara kağıdı ile zımparalanır. Derz, duvar veya tavan yüzeyi ile tamamen aynı hizada olmalıdır. Taşlama, alanın kenarından başlayıp eklemin merkezine doğru hareket eden hafif dairesel hareketlerle yapılır.

Dikişin örgü veya bant olmadan takviye macunu ile sızdırmaz hale getirilmesi

 1. Temizleme ve birleştirme.
 2. Astar. Benzer karışımlar kullanılarak tarif edilen tekniğe benzer şekilde uygulanır.
 3. Macun. Bir ıspatula kullanılarak diğer macun karışımlarına benzer şekilde uygulanır. Üst tabaka tamamen kuruduktan sonra ikinci katmanın uygulandığı kaplama 2 kat halinde sağlanır. Üst tabaka dikkatlice dengelenir.
 4. Bileme.

Bu sızdırmazlık teknolojisi iyi bir dolgu maddesinin seçilmesini gerektirir. Özellikleri ambalaj üzerinde belirtilmiştir ve başlıkta, özellikle alçıpan dikişlerin sızdırmazlığı için tasarlandığına dair bir referans vardır. Ana avantajı, bantların uygulanmasına ve sonlandırmanın basitleştirilmesine gerek olmamasıdır. Dezavantajı artan fiyattır.

Sızdırmazlık köşelerinin nüansları

Köşelerdeki levhaların derzlerini kapatırken, bazı incelikler dikkate alınır:

 1. İç köşe. İçindeki dikiş bir kağıt takviye bandı veya derz bandı ile kapatılır. Teknoloji, bir yüzeydeki derzlerin sızdırmazlığına çok benzer. Macun 2 taraftan bir ıspatula ile yapılır. İlk olarak, harç bir duvar boyunca derzin tüm uzunluğu boyunca uygulanır. Ardından, takım yön değiştirir ve bitişik duvar boyunca benzer bir işlem gerçekleştirilir. Yarıya katlanmış macunlara bir bant uygulanır.
 2. Dış köşe. Dekorasyonu için plastik (PVC) veya metal (çoğunlukla alüminyum) bir köşe kullanılır. Macun karışımı ile güvenli bir şekilde sabitlemenizi sağlayan delikler vardır. Gücü arttırmak için köşe ek olarak kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenebilir.

Köşeleri bitirirken, macunlama en iyi bir köşe malası ile yapılır. Böyle bir araç, eşit ve doğru bir açı sağlamanızı sağlar.

Alçıpan dekorasyon çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapraklar arasında dikişlerin varlığı bir sorun olarak kabul edilir. Doğru gömme, yüzeye çekici bir görünüm verir ve yüzeyin çalışma koşullarına dayanıklı olmasını sağlar. Derz Dolgu Alçısı kendi ellerinizle yapılabilir, ancak bunun için uzmanların önerilerini dikkate alarak doğru malzemeyi nasıl seçeceğinizi ve işi nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir.

Derz alçısı alçıpan'a nasıl yapılır: iş yapmak için adım adım talimatlar

Bir zamanlar, özel bir evde veya dairede büyük onarımlar yapmak çok zaman aldı: gerekli miktarı biriktirmek, yüksek kaliteli malzeme seçmek ve profesyonel çalışanlar kiralamak. Bugün, herkes bu görevle bağımsız olarak başa çıkacak.

Pratik alçıpan levhalar, binaların onarımı ve yalıtımı için en uygunudur. Çeşitli iç mekanlar, odaların ifade gücü- hayal gücünüz sınırsız. Bölmeler alçıpandan yapmak en kolay yoldur.

Neden derz alçısı alçıpan?

Kimse fazladan çalışmak istemez, gereksiz işlerde değerli zaman harcamak istemez, bu yüzden sık sık düşünüyoruz- derz alçısını bitirmeden yapmak mümkün mü, çünkü macun sadece kaba yapmak çok daha kolay mı? Evet, bazı durumlarda mümkündür, ancak hiç de değil.

Her seferinde, alçıpan ile çalıştıktan sonra, eklemleri kapatmalı, vidaların kapaklarını gizlemeli, kurulum sırasında ortaya çıkan düzensizlikleri dengelemeliyiz. Ayrıca, alçıpanın uzun süreli saklanması veya yanlış taşınması da kendi ayarlarını yapabilir.

Alçıpan üretimi için pazarımızın amiral gemilerinden biri olan "Knauf", sadece köşeleri, derzleri ve vida başlarını saymamakla birlikte, duvar kağıdı veya fayanslar altında kullanırken macun alçı levha levhalarından kaçınmayı mümkün kılar.

Alçıpan için astar kullanılması

Alçıpan astarın bir takım önemli avantajları vardır. İlk olarak, yardımlarıyla bitişik malzemelerin yapışması meydana gelir, bu da kabarcıkların oluşumunu büyük ölçüde azaltır, aynı duvar kağıdının veya fayansların soyulmasını sağlar. İkincisi, malzeme tüketimini azaltmaya yardımcı olan tüm yüzeye eşit olarak dağıtılır.

Odaları süslerken, özellikle alçıpan ile çalışırken her zaman bir astar kullanılır, çünkü yardımı ile duvar kağıdını yapıştırırken yapıştırıcı tüketimini azaltırız. Ek olarak, başlangıç ​​macunundan sonra bir astar kullanırlar, böylece daha sonra son kat daha iyi yapışır, aksi takdirde yuvarlama veya yuvarlama gibi bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

İşin türüne ve aşamasına bağlı olarak bir astar seçmek en iyisidir. Derin penetrasyon özelliklerine sahip macunların kullanılması daha iyidir.

ş yapmak için adım adım talimatlar

Eğer alçıpan sayfaları yüklemeyi bitirdiğinizde, daha fazla bitirmek onlara sahip olacaktır. Boyamayı planlıyorsanız, alçıpan en az iki aşamada yapılmalıdır.

Alçıpan derz dolgu alçı teknolojisi aşağıdaki gibidir:

 • Alçıpan derin penetrasyon özelliklerine sahip bir astar uyguladığınızdan emin olun.
 • Vidalardan kalan delikleri kapatıyoruz.
 • Eklemleri macunladık.
 • İç ve dış köşeleri macun yapıyoruz.
 • Alçıpan için bir astar uygularız.
 • Yüzeyi başlangıç ​​macunu ile bitiriyoruz.
 • Öğütme düzensizlikleri.
 • Alçıpan astar uygulayın.
 • Finisaj bileşiği ile macunlama.
 • Duvarları son iş için bir astar ile kaplıyoruz.

Ve şimdi hala macun alçıpan için ne tür bir macun olduğunu öğreniyoruz. Hem polimer hem de alçıtaşı kullanılır. Polimer macunlar, yüzeyin düzeltilmesine yardımcı oldukları için son terbiye için kullanılır. Alçı, diğer taraftan, tanelerin boyutuna bağlı olarak hem başlangıç ​​hem de bitirme işlemidir.

Alçıpan derz alçısı farklı tiplerde gelir- kullanıma hazır veya kuru, su ile seyreltme gerektirir. Tabii ki, ilkini kullanmak daha iyidir, bu nedenle kendinizi yanlış kuru dozajlarda ortaya çıkabilecek topaklardan koruyacağınız garanti edilir, ancak daha pahalı bir büyüklük sırasıdır.

Yüzeye astar yapıyoruz

Derz alçısı çekmeden önce bile, alçıpan yüzeyini kuru ve temiz bir malzeme olarak önceden hazırlamanız gerekir. Elektrikli süpürge veya nemli bir bezle tozu, çeşitli kiri sileriz. Astar hazırlama ve duvarları boyama araçlarıyla yağlama.

Yüksek nemli odalar için küflenmeyi önlemek için özel bir astar seçilmesi önerilir.

Temel olarak, alçıpan bir kat halinde astarlanır, ancak gerekirse, örneğin mutfakta veya banyoda olduğu gibi çoğaltılabilir. Aşağıdaki sonlandırma adımları ancak uygulanan tabaka kuruduktan sonra başlatılabilir.

Dikişleri ve vida kafalarını kapatın

Kendinden kılavuzlu vidaların kapaklarına küçük bir ıspatula ile macun uygulamak en iyisidir, buna paralel olarak dikişleri kaplayabilirsiniz.

Alçıpanın kenarlarının kendi özellikleri vardır: boyunca- kenar inceltilir ve karşıdan karşıya- düz. Tabii ki, popo eklemlerini kapatmak biraz daha zordur, ancak daha sonra.

Dikey derzler

Başlangıçta, alçıpanın boyuna derzlerini inceltilmiş bir kenarla kapatırken, aralarındaki boşluk macunla doldurulur.

Daha sonra bir derz bandı veya takviye bandı nemli bir macun üzerine yapıştırılır. Bu olası çatlakları önlemek içindir. Bant kullanırken, birkaç dakika önceden ıslatmak gerekir. Bundan sonra, bant ek yerine yapıştırılır ve tekrar üstüne macun uygulanır.

Kenarlı dikişler

Levhaların kesildiği ve bağlandığı yerlerde sadece daha önce işlenerek düz bir kenar ile macun alçıpan yapmak mümkündür. Alçıpanın kenarlarını su ile nemlendirmek ve alçıtaşı 45 ° açıyla ıslattıktan sonra küçük oluklar yapın. Bu çalışma en iyi hazırlama işleminden önce yapılır.

Elde edilen derzleri bir astar ile yağlayın, kuruduktan sonra dikişi macunla doldurun. 10 ve 20 cm'lik iki ıspatula kullanmak en iyisidir. İlk, daha küçük olanı karışımı dağıtın. İkincisi, daha büyük olanı fazlalığı gidermektir. Dikişi iyi doldurmak çok önemlidir, böylece uçağın üzerinde çıkıntı yapan küçük bir tüberkül elde edersiniz. Bu olursa, her şey doğru şekilde yapıldı.

Yeni hazırlanmış macun kullanarak dikişi tekrar yağlayın. Yeni tabaka yaklaşık yarım milimetre kalınlığında olmalıdır. Bundan sonra, dikişe takviye için önceden ıslatılmış bir kağıt bant yapıştırıyoruz. Bir ıspatula ile fazla macun çıkarın.

Kağıt bandında herhangi bir sıkışma olmadığından emin olun. Bir kez daha fazla bileşimi topluyoruz ve kalan macunu ince bir topla dağıtıyoruz.

Ve eğer öyleyse: önce bant, macun sonra?

Bazıları zaman ve para tasarrufu yaptıktan sonra takip ediyor, tutkal sadece alçıpan veya kendinden yapışkanlı örgü veya derz bandı veya kağıt bantta. Bu durumda, eklem boş kalır. Böyle bir bağlantı çarpık duvar kağıdı, çatlaklar ile sürünecektir. Bu durumda tasarruflar önemsizdir. Doğru teknolojiyi uygularsanız, duvar kağıdı yapıştırılırken alçıpan duvarlar başarısız olmaz.

Bu arada, derz bandı ve kendinden yapışkanlı önemli dezavantajlara sahiptir. Derz bandı gerekli sertliği koruyamaz, deforme olur, gerilir. Kumaş lifleri, ince kırışıklıklar ile şişerek cilaya müdahale eder. Kendinden yapışkanlı ağ, hiçbir şeyi güçlendirmeden hemen sürünür.

Dış ve iç köşelerin macunlanması

Alçıpan köşelerinin yapıştırılması, terbiye işleminde önemli ve önemli bir noktadır. Metal levha ve alüminyum köşeler, kağıt bant ve serpyanka kullanılarak bitirilir.

İç köşelerin dekorasyonunda genellikle bir takviye bandı veya derz bandı kullanılır. İlke, dikişleri bitirmekle aynıdır. Kavşak macun, kağıt veya derz bandı üstüne tutturulur, fazla kompozisyon çıkarılır.

Daha sonra köşe en ince tabaka ile tekrar bitirilir.

Dış köşeleri bitirmek için delikli alüminyum köşeler kullanılır. 45 ° veya biraz daha az bir açıda kesilir. 90 ° açı kullanılmaz. Bu, işlem sırasında metalin kıl oluşturmaması için yapılır.

Kağıt tabanına sahip olduğu için Sheetrock'un kullanımı daha kolaydır. Kağıt banttan daha serttir ve delikli alüminyum köşelerin aksine, yüzeyin geri kalanıyla keskin damlalara neden olmaz.

. Köşeleri ve derzleri zımparalamak

Öğütme hassas ve çok tozlu olduğundan dikkatli olunmalıdır. Nemli bir bezle perdelenmek gerektiğine inanın- bu, tozun diğer odalara girmesine izin vermez. Zemini ıslak bez veya ahşap talaşı ile kaplamak da iyidir.

Önceki çalışma dikkatle ve teknolojiye uygun olarak gerçekleştirildiyse, öğütme biraz zaman alacaktır.

İlk olarak, tüm çıkıntılar kesilir. Sonra zımparalama doğrudan başlar. 180-200 göz büyüklüğünde bir zımpara ağına bara takılmıştır. İşi yapıyorlar. Daha iyi taşlama için eğik ışık kullanılır. Ancak duvar kağıdı planlanmışsa, o kadar vicdanlı değil, öğütebilirsiniz.

Zımparalandıktan sonra, çöken toz daha fazla çalışmaya müdahale edeceğinden tekrar astarlanırlar.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.