Alçıpan

Alçıpan

Modern dünyada hiçbir yenileme, alçıpan gibi bir yapı malzemesi kullanılmadan tamamlanmış sayılmaz. Bu, her iki tarafı da karton kaplı, çeşitli dolgu maddelerine sahip sıkıştırılmış bir alçıdır. Duvar kaplaması, bölme ve çeşitli dekoratif yapıların montajında, asma tavan montajında ​​kullanılır.

Çeşitli alçıpan levhalar ve özellikleri

Uygulama alanına ve teknik ve operasyonel özelliklere bağlı olarak, aşağıdaki sayfa türleri ayırt edilir:

  1. Standart beyaz alçıpan. Kuru odalarda duvarları veya tavanları tesviye etmek ve dekoratif elemanlar kurmak için kullanılır. Ön tarafta mavi ile işaretlenmiş açık gri bir ton vardır.

  2. Ateşe dayanıklı kırmızı alçıpan. Bu tür alçı levha levhaların temel amacı bacaların, havalandırmanın, kablo kanallarının ve yangın duvarlarının inşasıdır. Ön tarafın pembe veya gri rengi ile karakterizedir, işaretleme kırmızı olarak uygulanır.

  3. Neme dayanıklı yeşil alçıpan. Orta ve yüksek nem oranına sahip odalara kurulur: banyolar, mutfaklar, sundurmalar ve balkonlar. Yüksek nemin olduğu pencere ve kapı eğimlerinde iyi çalışır. Yeşil karton rengine ve mavi işaretlere sahiptir.

  4. Neme ve yangına karşı artan dirençle. Nem ve yüksek sıcaklıklara sahip odalarda (sauna, banyo) kullanılan kombine bir tiptir. Ön taraf kırmızı işaretlerle yeşildir.

Alçıpan malzemenin ayırt edici bir özelliği, aynı zamanda malzemenin amacına bağlı olarak tabakanın kalınlığıdır:

  • 6,5 mm - dekoratif yapıların ve kemerli elemanların yapımında kullanılır;

  • 9,5 mm - tavana monte;

  • 12,5 mm - duvar dekorasyonu için kullanılır.

Bunlar en yaygın yaprak boyutlarıdır.

Alçıpan çeşitleri

Standart alçıpan. 1200x2500x8 mm, 1200x2500x9.5 mm ve 1200x2500x12.5 mm olmak üzere üç standart boyuta sahiptir. İnşaatçılar arasında en çok kullanılan ve çok yönlü olanı 12,5 mm kalınlığındaki alçıpandır. Her şey için kullanılabilir- duvar bölmeleri, tavanlar. Eğimli, dekoratif öğeleri kesmek için.

• Neme dayanıklı alçı levha. Bu tür alçıpan iki boyutta üretilir- uzunluk ve genişlik, standart 1200x2500 mm ve levhaların kalınlığı 9.5 ve 12.5 mm'dir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu en popüler neme dayanıklı alçıpandır. Özel hidrofobik katkılar sayesinde özelliklerini kazanmıştır. Bu tür alçıpan, nemin%70'i aştığı odalarda kullanılır. Bunu tanımak oldukça basit, çünkü böyle bir alçı levhanın levhaları yeşile boyanmış.

Yangına dayanıklı alçıpan levha. Bu tür alçıpan, açık ateşe oldukça dayanıklıdır. Asılı yangın güvenliği olan odalarda kullanılır. 1200x2500x12,5 mm ebatlarında üretilir ve 45 yapraklık demetler halinde paketlenir

Neme ve yangına dayanıklı alçı levha. Nemin ve yangına dayanıklı tabakaların özelliklerini birleştiren oldukça benzersiz bir malzeme. Alev geciktirici tabaka ile aynı parametrelere sahiptir. Hem nemli odalarda hem de sıradan odalarda ve ayrıca artan yangın güvenliği gereksinimlerinin sağlandığı yerlerde kullanılabilir.

Tüm tipler oldukça dayanıklıdır, çevre dostu malzemelerden yapılmıştır ve sağlığa zararlı değildir.

Alçıpan montajının özellikleri

Böyle bir alçıpanı kurmak için algoritmaya bakalım.

Alçıpanın montajı, tüm inşaat işleri tamamlandığında, zemin döküldüğünde ve duvarlardaki macun kuruduğunda başlar (aşırı nemin alçı üzerinde kötü bir etkisi olduğunu hatırlayın.

O zaman gerekli miktarda alçıpanı hesaplamalı ve çerçevenin ve üzerindeki levhaların yerini işaretlemelisiniz. Çerçevenin ahşap ve metalde kullanılabileceğine dikkat etmek önemlidir. Sayfalar daha hafifse, ahşap bir çerçeve monte edebilirsiniz, ağır tabakalar için metal bir çerçeve seçmek daha iyidir. Çerçevenin dikey çıtaları birbirinden 60 cm, yatay- 80-85 cm mesafede kurulur.

Alçı panelin çerçeveye sabitlenmesi, kendinden kılavuzlu vidalar üzerinde yapılmalıdır. Ahşaptan yapılmış bir çerçeveye en az iki santimetre derinliğe, metal bir santimetreye vidalanmaları gerekir. Vidaların başları saca yaklaşık 1 mm sığmalıdır.

Alçıpanda çalışmaya başlamadan önce, priz anahtarları vb. İçin delikler açmanız gerekir.

Kurulum sırasında, zemin ile tabakanın tabanı arasında, daha sonra bir kaide ile kaplanacak olan 20-30 mm'lik zorunlu bir boşluk olması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Kural olarak, levhalar dikey olarak monte edilmeli, tüm bağlantılar çerçeve profiline düşmelidir.

Kurulumun sonunda tüm dikişler ve vidalama noktaları macun ile kapatılır. Bundan sonra, alçıpanı bitirmeye başlayabilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, ideal yüzeyi nedeniyle, sıva işlemi hariç, inşaattan hemen sonra bitirmeye başlanabilir.

Alçıpan kenar çeşitleri

Üretimde, çeşitli alçı levha kenarları ayırt edilir. Onlar:

uzunlamasına bir eğim ile - kurulum sırasında, takviye bandı ile macun ve yapıştırmak zorunludur;

  • yuvarlak şekil - sıva ile derz kazanmanız gerekir;

  • dikdörtgen - montaj, dikişleri kapatmadan gerçekleştirilir;

  • boyuna dikiş kenarı - alçı elyaf levhalarda bulunur, montajından sonra serpantin ve macunun yapıştırılması gerekir.

Onarımlar için eğimli levhalar tercih edilir çünkü dikişler çıkıntılar olmadan onarılabilir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.