Asma Tavan Aydınlatmaları

Tavan Aydınlatma

İç tasarımdaki tavan aydınlatması solo bir rol oynar: odanın ana aydınlatmasını oluşturur, mekânı modeller, rahat bir ışık “iklim” yaratır. Çok sayıda tavan aydınlatması vardır - bu kolye ve sahte avizeler, spot ve gizli ışıklar, duvar tavanı yönlü ışık ve ana grupların daha birçok alt türü kullanılır. Belirli bir oda için hangi tavan aydınlatma seçeneğinin seçileceği, alanına ve yüksekliğine, işlevsel amaca ve bölgelere, tavan kaplamalarının özelliklerine ve tercihlerinize bağlıdır.

Tavan aydınlatması her odada çok önemlidir. Herhangi bir odanın tasarımına ve hedeflerine göre seçilebilir. Duvar aydınlatması veya masa lambaları ile karşılaştırıldığında, tavan aydınlatması, tavandaki lambaların konumu nedeniyle en iyi şekilde yayıldığı için en avantajlıdır. Tavan aydınlatmasının size bu makalede anlatacağımız başka avantajları da vardır.

Tavan Aydınlatma Sarkıt

Geleneksel tavan aydınlatması, asma avizenin tavanın ortasına yerleştirilmesidir - bu şekilde oda dağınık ışıkla eşit şekilde aydınlatılır. Bir sarkıt lamba, tavan düzleminden, zeminin ve duvarların yüzeyinden belirli bir mesafede olduğu açısından pratiktir, bu nedenle ışık ışınları iç mekânın tüm ayrıntılarını nazikçe çizer. Asma avize ışıkları için çeşitli tasarımlar: çok kanallı (yukarı veya aşağı yönlendirilmiş), tek (kapalı veya yarı açık tip), düzlemsel (doğru geometri veya fantezi yüzeyli) ve diğerleri, herhangi bir tarzda tavan aydınlatması tasarımını gerçekleştirmenizi sağlar.

Mutfak ve yemek odası ile birlikte oturma odalarının tavan aydınlatmasının fotoğrafına bakıldığında, kolye avizenin genellikle odanın merkezinden dengelendiğini fark edebilirsiniz. Gerçekten de, odanın alanı geniş olduğunda, tek bir tavan lambası ile aydınlatmak pratik değildir. Bu durumda, ana aydınlatmanın işlevi yerleşik veya gizli aydınlatma ile gerçekleştirilir ve asma tavan avizesi yardımcı bir rol oynar - yeme veya dinlenme alanını vurgulamaya yarar.

Birçoğu, moda iç eğilimleri ruhuyla tavan aydınlatmasının nasıl yapılacağı ile ilgileniyor. Tasarımcılar kolye avizelerini gruplara yerleştirmeyi öneriyorlar ve kompozisyona ortak bir kavramsal çözümle birleştirilen, ancak farklı boyutlarda 3 ila 7 karşılaşma takvimi dâhil edilebilir. İç tasarımda böyle bir eğilimi gösteren oda aydınlatmasının bir örneği, daha küçük çaplı ve uzunluğa sahip avizelerle çevrili, yönlü merceklerden yapılmış ve zemine asılı dev silindirik bir avizenin birleşimidir.

Ayarlanabilir Süspansiyonlu Avize Tavan Armatürü

Değişken parametreli bir odayı aydınlatmak için tavan ışıkları ve avizeler pratik ve kullanımı kolaydır. Aydınlatma üreticileri, süspansiyonun yüksekliğini, ışık akısının yönünü ve yoğunluğunu değiştirebileceğiniz çok çeşitli ev aydınlatma ürünleri üretir.

Asılı avize yemek masasının üstünde olduğunda, muhtemelen bir kereden fazla mutfağın tavan aydınlatmasının bir fotoğrafını gördünüz. Armatürde bir karşı ağırlık varsa, tavanın asıldığı kabloları uzatmaya veya kısaltmaya izin verirse, mutfak tavanını aydınlatma seçeneği daha işlevsel hale gelir. Aile masada toplandığında, avize ışığı yemek alanında yoğunlaştırmak için indirilir. Yemek alanı kullanılmadığında ve sadece odanın genel dağınık aydınlatması gerektiğinde, abajur tavana kadar yükseltilir.

Benzer fonksiyonlar, telefona benzer bir spiral kordon ve tavandaki lamba süspansiyonunun yüksekliğini değiştirmek için alınması gereken özel bir tutucu ile donatılmış bir tavan lambası ile gerçekleştirilir. Karşı ağırlıktaki bir avizenin tasarımından farklı olarak, bu sistemin kullanımı kolaydır, ancak kablonun uzunluğunun ayarlanmasında bir sınırlama vardır. Isınmayan LED ışık kaynakları kullanırsanız, bu tasarımın avizeleri çocuk odasında tavan aydınlatması düzenlemek için iyidir. Bir çocuk, sıcak bir akkor ampulle yanma riski olmadan lambanın konumunu serbestçe değiştirebilir.

Tavan Aydınlatma Armatürleri ile Aydınlatma Tasarımı

Spot lamba tavan, tavanın tavan yüzeyine olabildiğince yakın olması nedeniyle bir kolye avizesinden farklıdır - tıpkı bağlantı parçaları (teller ve bağlantı elemanları) sığacak şekilde. Tepegöz aydınlatma armatürleri genellikle masiftir ve önemli bir tavan alanını kaplar, bu nedenle daha yüksek tavanlı büyük odaların aydınlatma tasarımında daha sık kullanılırlar. Bu tür lambaların şekli çeşitlidir: küresel, kübik, çok yönlü, biyonik, diğer. Tavan tek bir hacim olabilir veya ortak bir montaj plakası üzerine monte edilmiş bir dizi özdeş hacimden oluşabilir.

Tavan lambaları, ışık akısı esas olarak tavanın düzlemine yönlendirildiğinde ve gözlere çarpan kirişler olmadan göze çarpmayan bir atmosfer oluşturduğunda, yatak odasının tavan aydınlatmasının tasarımında en uyumlu görünmektedir. Garip bir bitkinin yaprağı şeklinde kalın cam kırmızı ve pişmiş toprak renklerden yapılmış yatak odası tavan lambasında ne kadar ilginç görüneceğini hayal edin. Sıcak turuncu tonlarda boyanmış dağınık ışık, hafifçe dökülür ve aynı zamanda, bulanık bir şekle sahip parlak bir aureole tavana çizilir.

Sahne ışıkları

Odanın ana aydınlatmasının organizasyonundaki sarkıt ve tavan lambalarına iyi bir alternatif nokta tavan led ışıklarıdır. Tavanların spot aydınlatması, odanın ölçeği ile karşılaştırırsak, küçük çaplı yerleşik veya tepegöz lambalarla oluşturulabilir, noktalar şeklinde küçük ışık noktaları oluşturur.

Dikkat edilmesi gereken spot ışıkların olumlu özellikleri nelerdir? Tek tip tavan aydınlatması gerçekleştirmenize, odayı fonksiyonel bölgelere ayırmanıza, her köşeyi ışıkla doldurmanıza izin verir - teknik nedenlerle bir kolye veya tavan lambası monte edilemez. Olumsuz özelliklerden, nokta ışık kaynaklarının düşük gücünden ve yerleşik spotların kurulumunun yaklaşık 7-10 cm'lik bir alt tavan boşluğundan ve ayrıca bir yer bulmanın zor olduğu ek bir cihazdan (transformatör) bahsetmeye değer.

Dâhili tavan aydınlatması çok seviyeli tavanları aydınlatmak için vazgeçilmezdir - spot tavan ışıkları tavanın hem uç hem de yatay yüzeylerine monte edilebilir. Fotoğrafı mutfağın tavan aydınlatması ile analiz ederken, mutfak mobilyalarının çalışma yüzeyinin genellikle alçıpan montajlı tavanın çeşitli seviyelerinde bulunan spot havai veya yerleşik döner noktalar yardımıyla vurgulandığını fark edebilirsiniz.

Gizli tavan ışıkları

Gizli tavan aydınlatması, ışık kaynakları tavanın altındaki alçıpandan monte edilen rafların derinliklerine veya gizli aydınlatma için özel tavan kornişlerinin arkasına yerleştirilerek oluşturulur. Bu gibi durumlarda ışık yayıcılar boru şeklindeki floresan lambalar veya tavan LED şerididir.

Tüp şeklindeki lambalar çok fazla yer kapladıkları, kavisli bir rafın kıvrımlarını tekrarlayamadıkları ve sınırlı uzunluk nedeniyle aralıklı bir ışık şeridi oluşturamadıkları için kötüdür. LED baralar birçok açıdan iyidir: kalınlıkları ve yükseklikleri minimumdur, sağlam bir ışık dolgusu oluştururlar ve herhangi bir konfigürasyonun gizli aydınlatması için tavana veya tavan kaidesine yapışkan bir tabaka sayesinde kolayca monte edilebilirler.

Gergi Tavan Aydınlatma

Gergi tavanı aydınlatma seçenekleri, diğer tavan aydınlatması türleri kadar çeşitlidir, ancak filmin düşük taşıma kapasitesi nedeniyle çözümlerin sınırlı olduğu görünebilir. Aslında, hem üstten hem de girintili tüm armatürler, doğrudan filme değil, gerilme filmi düzlemi ile beton zemin arasında gizlenmiş metal bağlantı elemanlarına monte edilir.

Tavan aydınlatma için bu tür bir takvim, uzunluğu tavandan gergi tavanın filmine olan mesafeye eşit olan birkaç çubukla birbirine bağlanan iki düz halkadan oluşur. Tespit elemanının bir halkası tavana sert bir şekilde sabitlenir, diğeri yerleşik spot, kolye veya yama lambasını monte etmeye yarar.

Herhangi bir oda bir gergi tavan ile donatılabilir: oturma odasında, parlak PVC görsel olarak düşük bir tavanı yükseltir ve ciddiyet katar, kreşte neşeli bir ruh hali ayarlayacak, banyoda sele karşı yukarıdan ve nemin nemle tahrip olmasına karşı koruyacaktır. Germe tavan montajı durumunda banyoda en uygun tavan aydınlatması yerleşik aydınlatma sistemidir. Bu nedenle, cihazın fikstürü, nem ve yoğuşma için erişilemeyecek şekilde kapalı bir filmin arkasında olacaktır.

İDEAL BİR AYDINLATMA SİSTEMİNİN 7 İLKESİ

Aydınlatma sistemleri üreticileri oldukça geniş bir armatür yelpazesi sunar. Kaliteli bir ürün ama... Asma tavanlar hakkında üreticiden daha fazlasını kim bilebilir? Mimarlar, müteahhitler, müşteriler ile iletişim sırasında, asma tavan ile birlikte kurulan bir aydınlatma sisteminde hangi nitelikleri görmek istediklerini anlamaya başladık. Bilgileri analiz ettikten sonra, aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gereken "ideal" bir lamba konsepti bulduk:

1. Led Tavan Armatürü, doğrudan asma tavana montaj için hafif olmalıdır.
Gerekçe: Asma tavan sadece kendi yapısının ağırlığını taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Avrupa standartlarına göre 250 g'dan ağır bir armatürün ayrı bir süspansiyonu olmalıdır.
Avantaj: ek süspansiyonların satın alınmasında tasarruf. Ek süspansiyonların montajı için adam-saat tasarrufu. Bu özellikle geniş alanlarda geçerlidir.

2. Tavan Armatürü Led T-profil, Petek Tavan, ray ve diğer tavan tiplerine monte edilebilir.
Gerekçe: Bazı armatürler yalnızca belirli asma tavan türleri için uygundur. Örneğin, T profilli tavanlara kare raster lambalar veya 600x600 mm LED paneller monte edilir. Petek tavan için tavan hücresinin boyutuna göre spotlar üretilir. Sonuç olarak, her tavan tipi için doğru lambayı seçmeniz gerekir.
Avantaj: Bir aydınlatma sistemini nasıl seçeceğinizi düşünmeden her türlü asma tavanı seçebilirsiniz. Ayrıca, bu kalite, halihazırda işletilen tesislerdeki aydınlatma sistemini yükseltmek için kullanışlıdır.

3. Tavan Armatür, asma tavanın herhangi bir yerine yerleştirilebilir.
Gerekçe: Birçok armatür, kurulum için özel saha hazırlığı gerektirir. Lambaları istediğiniz yere değil, belirli bir tavanın parametrelerinin izin verdiği yere yerleştirebilirsiniz.
Avantaj: Lambayı herhangi bir tavana ve tam olarak ihtiyacınız olan yere yerleştirebilirsiniz.

4. Tavan Aydınlatma Armatürleri ekonomik olmalıdır.
Gerekçe: asma tavanlar genellikle günde 12 saatlik çalışma programı olan büyük odalara kurulur- alışveriş merkezleri, mağazalar, ofis merkezleri, hastaneler, okullar vb. Bu gibi durumlarda enerji tasarrufu önemli bir faktördür.

5. Asma Tavan Led Aydınlatma yüksek teknik ve aydınlatma özelliklerine sahip olmalıdır.
Gerekçe: Armatür özellikleri en azından piyasadaki en iyi örneklerle aynı düzeyde olmalıdır.

6. Asma Tavan Led Panel güvenilir, dayanıklı ve bakım gerektirmemelidir.
Gerekçe: Güvenilirlik ve dayanıklılık, aydınlatma sisteminin değiştirilmesi ve güncellenmesi için daha düşük maliyetler anlamına gelir (örn. voltaj dalgalanmalarına, kısa devrelere, vb. karşı koruma). Ayrıca, armatürlerin devam eden bakımı için herhangi bir maliyet yoktur.

7. Lamba güvenli olmalıdır.
Gerekçe: Armatürler hem görevliler hem de ziyaretçiler için güvenli olmalıdır. Buna elektrik çarpmasına karşı koruma, dalgalanma yok, stroboskopik etki yok, UV radyasyonu yok, zararlı maddeler yok vb. dahildir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.