lineer aydınlatma

Lineer aydınlatma nedir?

Doğrusal aydınlatma, doğrusal şekilli bir aydınlatma olarak bilinir (kare veya yuvarlak yerine). Bu aydınlatmalar, ışığı geleneksel aydınlatmaya göre daha dar bir alana dağıtmak için uzun optikler kullanır. Genellikle, bu ışıklar uzundur ve bir tavana asılmış, bir duvara veya tavana yüzeye monte edilmiş veya bir duvara veya tavana gömme olarak monte edilir.

linear aydınlatma

Geçmişte lineer aydınlatma diye bir şey yoktu; bu, bazı bina ve alanların aydınlatılmasını zorlaştırdı. Lineer aydınlatma olmadan aydınlatılması daha zor olan bazı alanlar perakende, depo ve ofis aydınlatmalarında uzun alanlar oldu. Tarihsel olarak bu uzun alanlar, çok fazla yararlı lümen çıkışı sağlamayan ve gerekli yayılımı elde etmek için bir miktar boşa harcanan ışık üreten büyük akkor ampullerle aydınlatıldı. Lineer aydınlatma ilk olarak 1950'li yıllarda endüstriyel alanlarda floresan tüplerin kullanılmasıyla binalarda görülmeye başlandı. Teknoloji büyüdükçe daha fazla kişi tarafından benimsendi ve bu da birçok atölye, perakende ve ticari alanın yanı sıra ev garajlarında lineer aydınlatmanın kullanılmasına yol açtı. Lineer aydınlatmaya olan talep arttıkça, daha iyi performansa sahip, estetik açıdan daha hoş bir ürüne olan talep de arttı. 2000'li yılların başında LED aydınlatma kullanılmaya başladığında lineer aydınlatmada büyük sıçramalar gördük. Lineer aydınlatma, karanlık noktalar olmadan sürekli ışık hatlarına izin verdi (önceden bir flüoresan tüpünün bittiği ve diğerinin başladığı yerdeydi). LED'in lineer aydınlatmaya girmesinden bu yana, ürün tipi, sürekli artan talep tarafından sürekli olarak yönlendirilen estetik ve performans ilerlemeleriyle güçten güçlendi. Bu günlerde lineer aydınlatmaya baktığımızda, doğrudan/dolaylı, ayarlanabilir beyaz, RGBW, gün ışığı kısma ve çok daha fazlası gibi çok sayıda seçenek mevcut. Çarpıcı mimari armatürlerde paketlenmiş bu harika özellikler, rakipsiz ürünlerle sonuçlanabilir.

linear led aydınlatma

Neden Lineer Aydınlatma?

Doğrusal aydınlatma esnekliği, mükemmel performansı ve estetik çekiciliği nedeniyle giderek daha popüler hale geldi. Esneklik – lineer aydınlatma hemen hemen her tavan tipine monte edilebilir. Sıva üstü, asma, gömme ve ızgara tavan montajlı olarak temin edebilirsiniz. Bazı lineer aydınlatma ürünleri, köşe L şekillerinde veya T ve çapraz kavşaklarda bir dizi bağlantı şekli sunar. Çeşitli uzunluklarla birleştirilen bu bağlantı şekilleri, aydınlatma tasarımcılarının odaya uyacak şekilde tasarlanabilen bir armatürle gerçekten benzersiz tasarımlar oluşturmasına olanak tanır. Performans – LED'ler yönlüdür, reflektör ve difüzör ihtiyacını azaltır ve etkinliği azaltır. Estetik – genellikle mükemmel performansa sahip olmak yeterli değildir; Bunun çarpıcı tasarımla eşleşmesi gerekiyor. Ancak, Lineer aydınlatma, benzersiz ve göz alıcı tasarımlar oluşturmak için büyük miktarda çok yönlülük sağladığından, Linear aydınlatma bu bölümde oldukça güçlü bir teklife sahiptir. Köşeler, kareler, uzun lineer mesafeler, doğrudan/dolaylı ışık ve özel RAL renkleri ile özel tasarımlar, Linear aydınlatma kolay bir seçim haline getiren seçeneklerden sadece birkaçıdır. Renk sıcaklığı – Linear aydınlatma ışıklar, genellikle aydınlatma ortamını karşılamak için esnek, çok çeşitli renk sıcaklıkları sunabilir. Bir mekânda ruh hali ve atmosfer yaratmak için sıcak beyazdan soğuk beyaza kadar farklı sıcaklıklar kullanılabilir. Ayrıca, lineer aydınlatma genellikle doğrudan/dolaylı ışık ve özel RAL renkleri, Linear aydınlatma kolay bir seçim haline getiren seçeneklerden sadece birkaçıdır. Renk sıcaklığı – LED Doğrusal ışıklar, genellikle aydınlatma ortamını karşılamak için esnek, çok çeşitli renk sıcaklıkları sunabilir. Bir mekânda ruh hali ve atmosfer yaratmak için sıcak beyazdan soğuk beyaza kadar farklı sıcaklıklar kullanılabilir. Ayrıca, lineer aydınlatma genellikle doğrudan/dolaylı ışık ve özel RAL renkleri, Linear aydınlatma kolay bir seçim haline getiren seçeneklerden sadece birkaçıdır. Renk sıcaklığı – LED Doğrusal ışıklar, genellikle aydınlatma ortamını karşılamak için esnek, çok çeşitli renk sıcaklıkları sunabilir. Bir mekânda ruh hali ve atmosfer yaratmak için sıcak beyazdan soğuk beyaza kadar farklı sıcaklıklar kullanılabilir. Ayrıca, lineer aydınlatma genellikle ayarlanabilir ve RGBW renk değiştiren ışık – uzaktan kumanda veya duvar kontrolü ile kontrol edilir.

Lineer aydınlatma çeşitleri nelerdir?

Doğrusal aydınlatma, yıllar önce ilk kez tanıtıldığından çok daha fazla seçenekle artık mevcut. Montaja baktığımızda lineer aydınlatma gömme, sıva üstü veya asma olabilir. IP derecelendirmesi (giriş koruması) ile ilgili olarak, birçok ürün IP20 civarındadır ancak piyasada IP65 dereceli armatürler bulacaksınız (yani mutfak, banyo ve su bulunan yerler için uygundur). Boyut, doğrusal aydınlatma ile de büyük ölçüde değişebilir; tekli lineer aydınlatma veya 50 m'nin üzerinde sürekli koşulara sahip olabilirsiniz. Bunlar, bir odayı aydınlatacak kadar büyük veya ambiyans veya dolap altı aydınlatma gibi görev aydınlatması için küçük doğrusal aydınlatma olabilir.

Lineer aydınlatma nerelerde kullanılır?

Lineer aydınlatmanın esnekliği nedeniyle ürünler, geniş ve artan çeşitlilikte uygulamalarda kullanılmaktadır. Geçmişte, lineer aydınlatmanın perakende ve ofis gibi ticari alanlarda sıklıkla kullanıldığını görürdük, ancak artık okullarda ve hatta ev içi uygulamalarda ambiyans aydınlatması için daha fazla lineer aydınlatma kullanıldığını görüyoruz.

Neden Linear aydınlatma?

Linear aydınlatma, esnekliği, mükemmel performansı ve estetik çekiciliği nedeniyle giderek daha popüler hale geldi.

Esneklik – linear aydınlatma hemen hemen her tavan tipine monte edilebilir. Sıva üstü, asma, gömme ve ızgara tavan montajlı olarak temin edebilirsiniz. Bazı lineer aydınlatma ürünleri, köşe L şekillerinde veya T ve çapraz kavşaklarda bir dizi bağlantı şekli sunar. Çeşitli uzunluklarla birleştirilen bu bağlantı şekilleri, aydınlatma tasarımcılarının odaya uyacak şekilde tasarlanabilen bir armatürle gerçekten benzersiz tasarımlar oluşturmasına olanak tanır.

Performans – LED'ler yönlüdür, reflektör ve difüzör ihtiyacını azaltır ve etkinliği azaltır.

Estetik – genellikle mükemmel performansa sahip olmak yeterli değildir; Bunun çarpıcı tasarımla eşleşmesi gerekiyor. Bununla birlikte, lineer aydınlatma benzersiz ve göz alıcı tasarımlar oluşturmak için büyük miktarda çok yönlülük sağladığından, Linear aydınlatma bu bölümde oldukça güçlü bir teklife sahiptir. Köşeler, kareler, uzun lineer mesafeler, doğrudan/dolaylı ışık ve özel RAL renkleri ile özel tasarımlar, Lineer aydınlatma kolay bir seçim haline getiren seçeneklerden sadece birkaçıdır.

Renk sıcaklığı – LED Doğrusal ışıklar, genellikle aydınlatma ortamını karşılamak için esnek, çok çeşitli renk sıcaklıkları sunabilir. Bir mekânda ruh hali ve atmosfer yaratmak için sıcak beyazdan soğuk beyaza kadar farklı sıcaklıklar kullanılabilir. Ayrıca, doğrusal aydınlatma genellikle ayarlanabilir beyaz ve RGBW renk değiştiren ışıkta mevcuttur- uzaktan kumanda veya duvar kontrolü ile kontrol edilir.

Lineer aydınlatma montajı

Lineer LED armatürler asma, baş üstü veya gömme olabilir. Sarkıt lambalar genellikle daha yüksek tavanlı odalarda popülerdir, çünkü bu ekstra alan dolaylı aydınlatmayı dağıtmak için kullanılır. Dolaylı aydınlatma kullanan lineer profiller, alanı aydınlık, açık ve havadar hale getirir, resepsiyon alanları ve atriyumlar gibi alanlar için idealdir.

Doğrusal ışık çok yönlülüğü

Doğrusal LED profilleri, insanların dikkatini çeken benzersiz şekiller oluşturmak için birleştirilebilir. Armatürleri tek bir ışık olarak birbirine bağlayabilme yeteneği, her türlü şeklin oluşturulabileceği, kurum kültürünü veya markalaşmayı sergilemek için kullanılabileceği anlamına gelir. Teknolojik gelişmeler aynı zamanda lineer profillerin artık bükülebileceği ve daha fazla tasarım esnekliği sağladığı anlamına geliyor.

Tüm bunlar, lineer LED aydınlatmanın çok çeşitli uygulamalarda sorunsuz bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelir; en büyük gücü, ofis, mimari ve ticari alanlar gibi çok çeşitli projelere sorunsuz bir şekilde uyum sağlama yeteneğidir.

Lineer LED Downlight Özellikleri

Lineer LED armatür bir süpermarkette, mağazada, alışveriş merkezinde aydınlatmayı düzenlemek için idealdir. Bunun nedeni, bu tür ekipmanın önemli avantajlara sahip olmasıdır:

 • Çok yönlülük- lambalar farklı tipte difüzörlerle donatılmıştır. Klasik versiyon, standart difüzör Opal'dir. difüzörler vitrinleri aydınlatmak için tasarlanmıştır. Onların özelliği, ışık ışınlarının iki tarafa düşmesidir. Işığı bir yöne yönlendirmeniz gerekiyorsa, difüzörlü modeller kullanılır;
 • Kurulum kolaylığı- lineer armatür belirli bir yükseklikte asılır. Bu amaçla özel bir kablo kullanılır;
 • Tasarruf- enerji tasarrufu sağlar. Ticari mülk sahipleri için bu önemli bir göstergedir, çünkü kamu hizmetlerinin nakit maliyetleri azalır;
 • Uzun hizmet ömrü- doğrusal sarkıt lamba uzun süre çalıştırılır. Hizmet ömrü 40.000 saati aşıyor;
 • Titreşimli bir etkinin olmaması- bu, yüksek kaliteli bileşenlerin kullanılmasıyla elde edilir. Lineer armatürler kurulurken, çalışma ve eğlence için iyi koşullar yaratılır, böylece mağaza çalışanları ve ziyaretçiler rahatsızlık yaşamazlar.

Lineer led lambalar: sistemler oluşturma

Doğrusal led lambalar, fonksiyonel aydınlatma sistemleri oluşturmak için başarıyla kullanılmaktadır. Ticari tesislerin düzenlenmesi için farklı güç seviyelerine sahip modeller amaçlanmaktadır: 20, 34, 40 ve 60 W. Belirli bir seçeneğin seçimi, geliştirilen projenin özelliklerine bağlıdır.

Ticari tesislerin aydınlatılması için, herhangi bir konfigürasyonda ve sınırsız uzunlukta ana sistemler oluşturulur. Onlarla, birkaç lambanın tek bir yapıya montajı kastedilmektedir. Bu, büyük donanım mağazalarında, hipermarketlerde aydınlatma düzenlemek için en iyi seçenektir. Ana lambalar organik olarak iç mekâna sığar ve onu tamamlar. Eşit aydınlatma sağlarlar ve rahat bir ortam yaratmaya yardımcı olurlar.

LED lineer downlight'lar süpermarketleri, ofisleri ve mağazaları aydınlatmak için en iyi seçeneklerden biridir. Onların yardımıyla, çevredeki tüm alan aydınlatılır veya bireysel ayrıntılara vurgu yapılır. Her şey mühendislerin ve tasarımcıların kendileri için hangi görevleri belirlediğine bağlı!

Ev ve ofis için LED sarkıt lambalar nasıl seçilir?

Sarkıt lambalar nelerdir?

LED ev lambaları nispeten yakın zamanda günlük hayata girmiştir. Neredeyse 100 yıldır LED'ler elektrik mühendisliğinde kullanılıyor, günlük hayatta kullanılmadılar. Kelimenin tam anlamıyla 20-30 yıl önce LED aydınlatma nadir ve merak uyandırıcıydı, ancak bugün LED sarkıt lambalar her yerde kullanılıyor. Büyük ve küçük, klasik ve abartılı tasarım, plafondlu basit ve karmaşık tasarımların yanı sıra kordonlardan sarkan “bacaklar” (vb.) - hepsi dünyamızı daha parlak hale getiriyor.

Askı tipi LED lambalar artık ışık modunun gıcırtısıdır. Bu hattın armatürleri, çeşitli şekiller, boyutlar, kullanılan malzemeler ve tasarım nedeniyle herhangi bir iç mekânda başarılı bir şekilde birikmektedir. Bu aydınlatma armatürleri birçok nedenden dolayı seçilmektedir. İşte ana olanlar:

 1. Dekoratif alaka
 2. Işlevsellik
 3. Aydınlatma kalitesi

Dekoratif alaka

Dekoratif alaka düzeyi ile, her şey nispeten basittir- cihaz, odanın tasarımı ve özellikleri için seçilir. Estetik bileşen, odanın kendisinin parametreleri ve özelliklerinin yanı sıra dikkate alınmalıdır.

Örneğin, alçak tavanlı bir odada, lambayı hemen tavanın altına yerleştirmek mantıklıdır. Ancak, diyelim ki, yemek odasında, uzun bir kordon üzerinde masanın üzerine alçaltılmış bir lamba, yüze çok iyi gelecektir. Ve büyük bir ofiste veya mağazada tek bir cihaz genellikle uygun değildir. Bu tür tesisler, çoklu lamba tasarımıyla daha tutarlıdır.

İşlevsellik ve kalite

Listemizdeki ikinci ve üçüncü maddelere karar vermek biraz daha zor. İşlevsellik ve kalite ile aydınlatma rengi türü, doğrudan cihazın tasarım özellikleri ile ilgilidir.

Örneğin, yüksek nemli odalarda, havuzda veya banyoda, aynı neme dayanabilecek uygun cihazları seçmelisiniz.

Sauna, banyo veya yüksek sıcaklıklara sahip başka bir odada, termal dirençli bir lamba seçmelisiniz.

Mutfakta veya atölyede, lamba daha fazla kirleneceğinden kolayca temizlenebilen bir lamba seçilir.

Çocuk odasında, lamba "dayanıklı", tercihen darbeye dayanıklı olarak seçilir, çünkü çok fazla dayanması gerekir.

Açık bir veranda veya sokak aydınlatması için aşırı sıcaklıklara ve neme dayanabilecek bir model seçilmiştir.

Bir mağaza, bir eğitim merkezi, bir ofis için sarkıt avize seçerken, gözünüzü rahatsız etmeyen doğru renk türünü seçmelisiniz.

Aydınlatma armatürlerinin boyutları ve güçleri, tesislerin büyüklüğüne uygun olmalıdır. Bu nedenle, örneğin, küçük bir odada güç ve aydınlatma özellikleri açısından büyük bir cihaz kötü bir seçenektir. Bu gibi durumlarda insanlar, hayvanlar ve hatta bitkiler “solup gidecek” ve kendilerini kötü hissedeceklerdir. Tersi seçenek de aynı derecede kötü- belirli bir dörtlü için gücü yetersiz olan bir lamba takıldığında. Düşük ışıkta, alacakaranlıkta gözler çabuk yorulur ve kişinin performansı düşer.

Ve bu, doğru modeli seçmenin tüm nüansları değil! Sarkıt lamba satın alacaksanız, bir uzmandan tavsiye almak daha iyidir. Aralarındaki farklar çok büyük ve özelliklerin nüansları belirsiz. LED lambaların tek bir ortak paydası vardır- servis verilebilir ve dayanıklı çalışma.

LED aydınlatma cihazlarını kullanma olanaklarının genişliği

Modern LED lambaların şehirlerin ve kasabaların sokaklarında- mağaza vitrinlerinde, sokak lambalarında, reklam panolarında, araba farlarında vb.- buluşması kolaydır. Ofisleri, perakende alanlarını, seraları ve fabrikaları, eğitim merkezlerini, fabrikaları ve konut stokunu aydınlatmak için- sıradan daireleri ve evleri aydınlatmak için kullanılırlar. Bugüne kadar LED aydınlatmanın Vision Lighting'in uygun olmayacağı böyle bir alan yok.

Tasarım ve işlevsel özelliklerine bağlı olarak LED lambalar ev, ofis iç mekanlarına sığacak ve perakendede kullanıma uygun olacaktır. Ofislerde en çok klasik nötr ton modelleri kullanılır. Ev için tasarımcı dekorlu daha ilginç seçenekler seçildi.

Büyük perakende alanları ve eğlence merkezleri için, çeşitli çalışma modlarına sahip büyük, çok renkli, çok lambalı yapılar uygundur. Ve tarım sektöründe kullanım için aydınlatma armatürleri seçerken, ana olanlar renkli ve savurganlık değil, teknik özellikler olacaktır.

Sarkıt lambaların faydaları

LED ampuller, akkor ampullere harika bir alternatiftir! Mağaza, okul, ev ve ofis için sarkıt lambalar, tek tip ve yüksek kaliteli aydınlatma sağlar. Gözleri tahriş etmez, çınlama yapmaz, parlama yapmaz, ultraviyole radyasyon üretmez, performansı artırır ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

LED sarkıt lambalarının popülaritesinin sırrı çok basittir:

 1. Dayanıklılık Buz lambası, geleneksel bir lambadan 20 (!) kat daha uzun süre çalışacaktır.
 2. Çevre dostu. Asma LED armatürler, kullanım sırasında veya kullanım ömürlerinin bitiminden sonra çevreye zarar vermezler. Bu cihazlar olağan şekilde bertaraf edilebilir.
 3. Emniyet. LED lambalar patlamaz, zehirli gaz salmaz ve diğer tüm açılardan kesinlikle güvenlidir.
 4. Yüksek kullanım ekonomisi oranları.

LED lambaların ana avantajı, yüksek aydınlatma seviyesinde çok daha az elektrik kullanılmasıdır. Bir odayı LED lambalarla aydınlatmanın geleneksel bir akkor lambaya kıyasla ne kadara mal olacağını hesaplarsanız, hatta ekonomik olanlar bile şaşıracaksınız.

 • LED- akkor lamba- yaklaşık 12 kat daha ekonomik
 • LED- kâhya- 2-3 kat daha ekonomik

YAZAR: Dek-Mar İnşaat Taahhüt Mimarlık Tic. Ltd. Şti.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.