Karolam Asma Tavan

Karopan Asma Tavan, Karolam Asma Tavan

Karolam asma tavan, ön yüz vinil, arka kısmının ise alüminyum folyo kaplanması sayesinde ses akustik, tavan panelleri, nem dayanıklılığı ve kolay uygulama ve temizlenebilir olması ile bakteri tutumunu engeller yeterliliktedir.

60x60 karopan asma tavan, mekanınıza güzel bir zarafet katan benzersiz farklı tasarımlar sunar. Güçlendirilmiş alçıpan çekirdek, temizlenmesi kolay, dayanıklı bir yüzey sunan çok yüksek kaliteli bir astarla tamamlanmıştır.

Piyasada karopan asma tavan olarak tanımlanan asma tavan sistemleri genellikle, karolam'dan, karopan'lardan, akustik alçıpanlardan, taşyünü asma tavanlardan meydana gelir. Kenar Köşebent adı verilen L profilleri çeşitli işlemlerden geçirilerek çevre duvarlarda önceden belirlenmiş yerlere en fazla 60 cm aralıklarla monte edilir.

Kolay bakımı ve silinebilir vinil yüzeyinin vazgeçilmez olduğu, hijyene duyarlı alanlar için ideal asma tavan çözümü

Vinil kaplı karolam tavan. Adından da anlaşılacağı gibi, vinil kaplı karopan tavan alçıdan yapılmıştır. Çevreye ve yangına dayanıklıdır, dekorasyon olarak kullanılır. Farklı desen ve renk çözümleri

Panel tipi - Alçı panel Panel
genişliği - min.300-max.1200
Panel uzunluğu - min.300-max.1200
Panel kalınlığı - 8-12,5 mm
Ön taraf - Vinil kaplı
Arka taraf - Alüminyum folyo
Kanatlar - Bantlı
Panel ağırlığı - 7 KG / M2
Yangın sınıfı - A2

Karolam Tavan

Yalnız bu meselede hafife alınmaması gereken bir hususta tavanınız eğer betonarme ise çelik dübel kullanımız gerekliliğidir. Bu işlem esnasında ışıklandırma, ses sistemi gibi yapılması gereken tesisatlar olacaksa eğer taşıyıcı sistem ve askı çubuklarına takılmamasına dikkat etmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Vinil yüzlü asma tavan karolam, kolay bakım ve silinebilir vinil yüzeylerinin vazgeçilmez olduğu hijyen açısından hassas alanlar için ideal asma tavan çözümüdür. Pürüzsüz vinil yüzeye sahip alçıpandan üretilen bu karolam panel, mutfak ve temiz oda alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karopan Tavan

Alçı levhadan yapılan asma tavan karolam, 1970'lerden ve öncesinden beri İngiltere pazarında çok popüler olmuştur. Alçı tavan karolarının bileşimi, panellerin çok sağlam ve aynı zamanda ses yalıtımında iyi olmasını sağlar. Pürüzsüz vinil yüzey, temizlik için mükemmel bir yüzey sağlar ve arkasındaki malzemeyi nem ve nemden korur. Vinil karolar nemli bir bezle kolayca silinebilir ve mikro organizmaların ve bakterilerin yüzeylerinde birikmesini engeller. En büyük vinil kaplı tavan karopan asma tavan üreticileri Dalsan ve Knauf'tur, bunlar önde gelen Alçıpan üreticileridir.

Vinil Kaplı Karolam Asma Tavan İçin Uygulamalar

 • Ticari Mutfaklar- mutfak ortamında hijyen önemlidir ve barlar ve restoranlar açık kalabilmek için belirli hijyen kriterlerini karşılamalıdır! Temizlik deyince aklınıza ilk gelen tavan olmayabilir ama mutfak alanı buhar vb. Nedenlerden dolayı çok nemli olduğu için tavanın silinip kolaylıkla dezenfekte edilebilmesi çok önemlidir. Tavanın nem direnci de önemlidir çünkü yeterince dayanıklı değilse tavan nemlenecek ve sarkacaktır.
 • Temiz Odalar- temiz odaların dezenfekte edilmesi esastır, düzenli olarak dezenfektanla yıkanıp silinmeleri gerekir, böylece tavan karoları bu neme ve dezenfektan kimyasallarına dayanabilmelidir.
 • Duş ve Soyunma Odaları- Sıcak duşlardan ve buharlı odalardan gelen ısı ve nem, doğru ürün kullanılmadığında eğilmiş tavan döşemeleri anlamına gelebilir, bu ortamların da genel hijyen derecelendirmelerini karşılamaları için düzenli temizliğe ihtiyacı vardır.
 • Tuvaletler- diğer uygulamalarda olduğu gibi, bu alanların düzenli olarak temizlenmesi ve kullanılan karoların nem hasarına dayanıklı olması gerekmektedir.

Askı çubuklarıyla mesafe ayarlandıktan sonra üzerinde oynana bilinen çiftli yaylı maşa temel taşıyıcı ile askı çubukları, yaylı maşaya asılabilecek pozisyona getirilir ve asılır. Serbest montaj kısmında kısmi taşıyıcı profillerde 60x60 karolam asma tavan karolajı oluşturularak yapılmalıdır.
Karolam, akustik alçıpanlar, karo, mineral taşyünü panallerinin montajları yapılırken konstrüksiyon terazisinin kontrolünün yapılmış olmasına çok dikkat edilmelidir. Taşıyıcılar arasında daima birbirlerine dik açı olmalıdır. Tavan üzerinde olan maddelerin görünmemeleri için sıkı bir şekilde askı çubuklarının bağlanması gerekir.

Taşıyıcılar arasındaki uyum için hareketlenme olarak “L” şeklinde köşebent profiller her zaman belirlenemez. Konstrüksiyon ve alçıpan kütlesi durum bazlı oluşacak olaylar askı çubuğu mesafelerinin metrekareye düşen ağırlığa göre gelmesine önem gösterilir. Ve de kaldırılabilecek en büyük kütlelere göre aradaki mesafe tablodan verilir.
Yük hesabına dahil olacak olan diğer maddeler ise; yalıtım malzemeleri, armatürler gibi malzemelerdir.

Karolam Asma Tavan Yapımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ara ve ana taşıyıcıların üzerinde sabitlenen performans kımına kot farkı saptanmayacak şekilde monte edilerek bağlanmalıdır.
Temel taşıyıcı sistem, bina fonksiyonlarını göz önüne alarak L şeklinde köşebent profiline döşenmelidir.
Profillerin kesişim noktalarında açık bulunmamasına önemle dikkat edilmesi gerekir.
Yük sarkmalarını önlemek amaçlı askı çubuklarının bağları son derece sıkı olmalıdır.
Karolam asma tavanların içerilerinde kesinlikle havalandırma boşluğu olmamasına dikkat edilmeli ve hava akımının bulunduğu yerlere önem verilmelidir.
Havalandırma çıkışları mutlaka mazgallar ile yapılmalıdır, aksi takdirde tavan içinde sıkışma yapar.

Karolam Asma Tavan Kullanılırlığı

Moduler karolam asma tavanlar, taşıyıcı sistemler sayesinde sistemin oluşturduğu plakaya rahat bir şekilde monte edilir. İhtiyaca göre tavan üstü bir tesisat sistemine kolay bir şekilde ulaşmamızı sağlar.

Temizlik ve Nem Dayanımı

Ön yüzeylerindeki vinil kaplamalar ile hijyen ve kullanım kolaylığını bizlere sunarken arka tarafta alüminyum folyo yardımı ile nem yalıtımı yapar ve dayanıklılığını arttırır. Bu ön ve arka yüzey mikrop ve bakteri oluşumunu engeller.

Karolam Asma Tavan Kullanım Bölümleri

Mutfaklar, okullar, hastaneler, laboratuvarlar vb. temiz olması gereken mekanlar için ideal bir tercihtir.

Asma PVC Alçı Vinil Tavan Fayansları 595mm x 595mm x 7mm (Kalın) Kolay temizlenir ve Silinebilir- Su geçirmez.

KUTU ADET 12 KARO- 4.32m2

Spot Işığı / Köşe Tesviye için Kesmesi Kolay

Taşıma Sırasında Kutuyu Hasarlardan Korumak için Kullanılan Ağır Hizmet Karton Kenar Koruyucu.

Boyut 595 mm x 595 mm x 7 mm (600 x 600 mm'ye sığdır)

Vinil Alçı Tavan karolam yanmaz Alçıpan, PVC Kaplama ve Alüminyum Folyo Destekten yapılmış olup, özellikle temiz, tozsuz ortam gerektiren alanlarda kullanılan ideal iç mekan dekoratif malzemeleridir. Alüminyum Folyo kaplama ısı yalıtım özelliklerine sahipken, PVC kaplama size farklı tasarımlar ile çeşitli seçenekler sunar.

Vinil Alçı 60x60 karopan kare kesimlidir ve İç Tavan için Asma Tavan Izgara Sistemi ile kolayca monte edilebilir. Ofisler, Hastaneler, Okullar, Restoranlar, Mağazalar gibi tüm ticari ve kurumsal binalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Asma Tavan Karolam Modelleri uygun olduğu alanlar:

 • Yemek hazırlama alanları
 • Hijyenik alanlar
 • Kafeler
 • Mutfaklar
 • Yenilenen alanlar
 • Depolama
 • Mağazalar
 • Yerel
 • Soyunma odaları

Karolam

KALİTE SONUÇ

İsim: VİNİL KAPLI ÖN YÜZ / FOLYO KAPLI ARKA YÜZEY

Kenar Konumu: Vurulmuş Kare kenar.

Renk: Karopan Beyaz, Kırçıllı, Dünya,

Kabul Edilen Izgara: 24mm ve 15mm.

Boyutlar: 595 x 595 mm, (600 x 600 mm T Profil düzenine uyacak şekilde).

Malzeme: Vinil, Alçı, Folyo.

Geri Dönüştürülmüş İçerik: Evet.

Ses azaltma: Dncw (dB) N/T.

Ses emilimi: (alfa w) N/T

Işık yansıması: (%) 93.21.

Nem direnci 1 saat: (%RH) 100.

Termal iletkenlik: (W/mK) N/T.

Maksimum bağıl nem (RH): %90

10'LU PAKET

Temizleme: Evet, (ıslak veya kuru yumuşak bir bezle)

Çok çeşitli tavan döşemeleri ve ızgaraları sunuyoruz. Lütfen alan ölçümünüzü ve hangi ürüne ihtiyacınız olduğunu size bildireceğimiz işin niteliğini bize bildirin.


YAZAR: Dek-Mar İnşaat Taahhüt Mimarlık Tic. Ltd. Şti.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.