Gazbeton Duvar

Havalandırılmış beton üretimi, çimentodaki kireçle reaksiyona girmek ve çimentodan geniş reaksiyonlar oluşturmak için çimento, silis bazlı ince agrega, su ve uçucu kül gibi potansiyel diğer bileşenlerin bir karışımına alüminyum tozu gibi bir köpürtücü maddenin eklenmesini içerir. hidrojen gazı oluşumu, böylecehafif gözenekli bir malzeme üretir . Gazbeton tipik olarak otoklavlanmış bloklarda kullanılır. Bu ünitelerin üretiminde, ilk setten sonra plastik durumdaki genişletilmiş gazlı beton gerekli blok boyutlarına kesilir ve daha sonra otoklavlanır, yani hızlı hidrasyon reaksiyonları ve daha yüksek mukavemet performansı üretmek için yüksek basınçlı buhar kürüne maruz kalır

Gazbeton Tuğla

Bu gazbeton bloklar için prekast beton duvar ünitelerinde BS 6073-2 (2008) 'e göre 440 ila 620 mm uzunluğunda ve 50 ila 350 mm genişliğinde ve 215 mm yüksekliğinde çeşitli çalışma boyutları mevcuttur ; ve buna ek olarak, BS EN 771-4 (2011) , duvar ünitelerinin 'Bölüm 4: Otoklavlanmış gaz beton duvar üniteleri' spesifikasyonlarıyla ilgilenerek, 1500 mm uzunluğunda, 600 mm genişliğinde ve 1000 mm yüksekliğinde izin verilen maksimum boyutları özetlemektedir. . Sıkışma mukavemetleri 2,9 ila 8,7 yaygın şekilde temin edilebilen birim güçlü olan, normal kilolu beton daha tipik olarak düşük olan N / mm 2 listelenen (2008), BS 6073-2 ; ve ek olarak, BS EN 771-4 (2011) bildirilen mukavemeti 1.5'ten daha az olması gerektiğini belirtir N / mm 2 . Hafif özellikleri de açık bir şekilde, bu birim için temel öneme ve 300 ila 1000, tipik bir net yoğunluk aralığı vardır kg / 3 özetlenen BS EN 771-4 (2011) . Ürünler ayrıca tipik olarak iyi ısı yalıtım özelliklerine sahiptir ve üretici tarafından beyan edilen termal iletkenlik şartlarına tabi olabilir .

Gazbeton beton duvar, MIBA'nın dahil edilmesi için ideal bir çıkış noktası gibi görünmektedir, çünkü metalik alüminyum fraksiyonundan kaynaklanan geniş davranış, istenen köpürme reaksiyonuna ve hafif özelliklerine, bunun diğer birçok uygulamanın aksine, aslında olumlu katkıda bulunabilir. davranış çok zarar verici olabilir ve tedavi gerektirebilir. Aynı zamanda, silika içeriği ve olası puzolanik özellikler de güç gereksinimlerine bir şekilde katkıda bulunabilir.

İlk olarak bir alkalin ortamda MIBA ile oluşan hidrojen gazı oluşum sürecinin incelenmesi ilgi çekiciydi. Bu , 40 ° C ila 70 ° C arasındaki sıcaklıklarda değişen konsantrasyonlarda alkalin çözeltilerine (0.0016-1 mol / L NaOH / Ca (OH) 2 ) MIBA ilavesini ve daha sonra üretilen hidrojen gazı hacmini ( Chen et al., 2014; Song ve diğerleri, 2015, 2016; Wang ve diğerleri, 2016; Yang ve diğerleri, 2015 ). Veriler , toplu bilgileri değerlendirmek için 23 ° C'de 1 atm'de (basınç) tozun gramı başına standart bir hidrojen gazı hacmine dönüştürüldü . Aşağıdaki bulgular ortaya çıktı:

Gazbeton Özellikleri

  • Öğütülmüş hidrojen gazı hacmi, öğütülmüş MIBA numunelerinin inceliği arttıkça arttı. Bundan da anlaşılabilir ki, bu bölümde ele alınan diğer uygulama türlerinde, MIBA'nın çimento bileşeni olarak kullanımının, agrega olarak kullanılmasına kıyasla daha fazla genişleme problemi göstermesi muhtemeldir.

  • Hidrojen gazı hacmi de artan sıcaklıkla arttı. Bu davranışın, reaksiyon hızının artan sıcaklıkla arttığı kabul edildiği için tahmin edilmektedir.

  • Hidrojen gazı üretimi, koşullar daha alkalin hale geldikçe (daha yüksek alkalin çözelti molaritesi) artarken, NaOH veya Ca (OH) 2 kullanılan çözelti tipi önemli bir fark yaratmadı.

  • Öğütüldükten sonra ortalama parçacık büyüklüğü 23.2 um olan test edilen en iyi MIBA numunesi , aynı koşullar altında gram başına alüminyum tozu ile üretilen hidrojen gazının yaklaşık% 1'ini üretti. Bu haliyle, havalandırılmış beton karışımı tasarımında, bu, 0.01 g alüminyum toz köpürtücü maddenin 1 g MIBA ile değiştirilmesine eşit olacaktır .

Gaz betonda MIBA ile yapılan çalışmalarda farklı yaklaşımlar benimsenmiştir. Malzeme, diğer bileşenler, alkali çözeltiler ve su içeren karışımlarda çimento, kömür uçucu kül veya dolaşımdaki akışkan yataklı yanma (CFBC) uçucu kül yerine kullanılır. Çeşitli MIBA içeriklerinin etkileri, çeşitli eşdeğer alüminyum tozu dozajlarının etkileri ile de karşılaştırıldı. Kabul edilen karışım tasarımları ve havalandırılmış beton ürünlerinin elde edilen yoğunluk ve mukavemet performansları


Modern teknolojik ilerlemenin koşulları, şehirlerin altyapısını sürekli genişletme, yeni binalar inşa etme, eski binaları güçlendirme ve yeniden inşa etme ihtiyacı, tüm bunlar, tüm geleneksel avantajları ve yenilikleri birleştiren yüksek kaliteli yüksek teknoloji yapı malzemelerine olan ihtiyacı belirler. Çeşitli üreticiler tarafından üretilen çok çeşitli yapı malzemeleri ile çok çeşitli işlevleri yerine getirmek, en şiddetli hava koşullarına dayanmak ve en katı kalite gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış böylesine önemli bir yapı malzemesi seçimine sahip olarak, ileriyi göremez. Ahşap, köpük beton, tuğla, genişletilmiş kil beton ve beton üzerinde durun.

Modern inşaatta, mükemmel mukavemet ve ısı yalıtım özelliklerine sahip hafif havalandırılmış betonlar giderek daha popüler hale geliyor.

Otoklavlanmış gaz betondan yapılmış takviyesiz duvar ürünleri" uyarınca, bu yapı malzemeleri aşağıdakilere ayrılmıştır:

  • ısı yalıtımı (200 kg / m3'ten 400 kg / m3'e)
  • Yapısal ve ısı yalıtımı (400 kg / m3'ten 700 kg / m3'e)
  • Yapısal (700 kg / m3'ten 1200 kg / m3'e)

Gaz beton bloklar, konut, rahat ve konforlu bir ev, endüstriyel veya hizmet odası yapımı için vazgeçilmez malzemelerdir.

Otoklavlanmış gazbeton blok fiyatları, bölgeye ve tesisin mesafesine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Gaz betonun avantajları?

Otoklavlanmış gazbeton blokların bir dizi şüphesiz avantajı vardır:

Otoklavlanmış gazbeton, taş ve ahşabın en iyi niteliklerini birleştiren yenilikçi bir yapı malzemesidir:

  • Gözenekli yapı, gaz betonun yüksek fiziksel ve mekanik özelliklerini belirleyerek, tüm iklim bölgelerinde çeşitli amaçlar için binaları kolay ve hızlı bir şekilde inşa etmenizi sağlayan ekonomik ve etkili bir yapı malzemesi haline getirir.
  • Bu malzeme küf, mantar başlatmaz, kemirgen ve parazitlerin saldırısına karşı duyarlı değildir.
  • Binanın sürekli olarak restore edilmesi, böcek istilasından, mantarların yayılmasından ve duvarların ve bölmelerin yapısını tahrip eden diğer faktörlerin etkilerinden korunması gerekmeyecek. Metrekare başına maliyet ve bir gazbeton küpü karşılığını verecektir.

İşlem kolaylığı

Gazbeton, havalandırılmış betonun bir alt türü olarak, bu malzemenin montajı, kesilmesi, planlanması, boyutunun değiştirilmesi, elektrik şebekelerinin, su ve gaz beslemesinin kablolanması için gerekli deliklerin açılması kolaydır. Tüm manipülasyonlar, geleneksel bir çelik alet kullanılarak gerçekleştirilir. Yapıların modernize edilmesi, ayarlanması (gerekirse) kolaydır, bu da birçok mimari çözümün uygulanmasını onlara yeni elemanlar ekleyerek büyük ölçüde basitleştirir. Bu özellik sayesinde herhangi bir bina fantezisi şekillenecek.

Yangın Güvenliği

Gazbeton bloklar inorganik, kesinlikle yanmaz malzemelerdir. Bu sayede, metal yapılarla birlikte veya bir kaplama olarak yangına dayanıklı duvarlar (brandalar), havalandırma ve asansör boşlukları için idealdir. 25 cm kalınlığında, otoklavlanmış Gaz betondan yapılmış bir duvar, 6 saat boyunca doğrudan ateş basıncına dayanırken, malzemenin yapısı bozulmaz ve sadece mukavemeti artar. Yangın durumunda malzeme zehirli gaz ve buhar çıkarmaz.

Yüksek buhar geçirgenliği

Bu özellik duvarların "nefes almasına" izin vererek mekânlardan buhar ve gazların duvardan serbest geçişini (nemlendirmeden) ve oksijenin geri gelmesini sağlar.

Dayanıklılık

Özelliklerine ve test sonuçlarına göre bu malzemeden yapılmış bir yapı en az 100 yıl dayanacaktır. Havalandırılmış betonun yüksek kendi kendini taşıma kapasitesi, neredeyse kat sayısı sınırsız olan yapıların temelinde inşa edilmesini mümkün kılar.

Sürdürülebilirlik

Gaz blokları satın almak ve bunlardan herhangi bir yapı inşa etmek, aynı zamanda çevreye ve binada olacak insanlara da özen gösteriyor.

Gazbeton, kuvars kumu, çimento, kireç, alçıtaşı ve üfleme maddesinden- zararlı safsızlıklar içermeyen geleneksel hammaddelerden yapılır. Bu malzemenin yüksek çevre dostu olduğu zaten kanıtlanmıştır- çevreye zararlı maddeler yaymaz, alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Radyoaktivitesini azaltması garanti edilen ezilmiş granit ve mika elementleri içermez.

Bu nedenle, binalarda kurulan ürünler zararlı bileşenlerin taşıyıcıları değildir ve çeşitli iç ve dış etkiler altında çalışma sırasında bunlardan yayılmaz.

Karlılık

Havalandırılmış otoklavlanmış betondan yapılmış bir duvar, bir tuğla duvardan 2-3 kat daha ucuzdur. Bu, inşaatın hızını önemli ölçüde artırır. Taşıma kapasiteleri de ekonomik olarak kullanılmaktadır. Yüksek üretim doğruluğu ve bitmiş blokların pürüzsüz yüzeyi, yüzey bitiminde önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir.

Termo ve hidro direnç

İlk kütlenin köpürtülmesiyle elde edilen gaz bloğunun gözenekli yapısı, yüksek termal stabilite sağlar. Aynı özellik- gözeneklilik, havalandırılmış beton bloklara geleneksel yapı malzemelerine göre daha az ağırlık ve daha fazla su direnci verir. Nem, havalandırılmış betonu diğer malzemelerden daha az etkiler- bloğun yapısına girdikten sonra su, gözeneklerinden buharlaşır.

Malzeme çeşitleri

Çok çeşitli yapı malzemeleri bazen alıcıyı etkisiz hale getirir. Satışta, temel farkları üretim yöntemlerinde olan birkaç gaz beton türü vardır. Özellikle, gaz silikat blokları yaygın olarak kullanılmaktadır. Silikon bir bileşen olan özel bir bileşen içerirler. Ürünlere iyi bir güç vermek için otoklavlanırlar. Geleneksel havalandırılmış beton bloklar, kural olarak, bu işleme tabi tutulmaz, çünkü mukavemet bileşimleri, içlerinde bulunan çimento tarafından sağlanır.

Otoklavlanmış bir havalandırılmış beton duvar bloğu ile otoklavlanmamış bir bloğu karşılaştırırsak, ilk durumda parça başına fiyat daha yüksek olacaktır. Bu, malzemenin en iyi teknik özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Gazbeton blokların uygulanmasının formları ve özellikleri hakkında konuşursak, o zaman burada bu yapı malzemesinin yapılabileceği sonsuz çeşitlilikle karşılaşabilirsiniz. U şeklindeki bölmeler, güçlendirilmiş lentolar, duvar blokları, havalandırılmış beton zeminler ve hatta dekoratif taş- gazbeton bloğun kapsamı neredeyse sınırsızdır.

Gazbeton blokların bileşimi

Gazbeton, gözenekli bir yapıya sahip yapay kökenli bir mineral taştır. Tuhaflığı, 1-3 mm boyutundaki hava kabarcıklarının hacim boyunca eşit olarak dağılması ve küresel bir şekle sahip olmasıdır. Malzeme çimento, kireç, kum ve su karışımından oluşur. Ayrıca, üretim sırasında, kimyasal reaksiyona girerek hidrojeni serbest bırakan özel gaz jeneratörleri kullanılır. Karışımı "şişirir", bunun sonucunda hacmi artar ve yapı gözenekli hale gelir. Köpük beton bloklar, üretim yöntemi, kompozisyon ve sonuç olarak özellikleri ile gaz betondan farklıdır. Gazbeton blok, kimyasal reaksiyonlar, köpük bloklar- kum, su, çimento ve hazırlanmış köpük karışımının mekanik olarak karıştırılması sonucunda gözenekli hale gelir.
Gazbeton bloklar için standart üretim döngüsü, bileşimin oluşturulmasıyla başlar. Bunu yapmak için kuru bileşenler suyla karıştırılır ve ardından çözelti kalıplara dökülür. Köpürtme ve ön ayarlamadan sonra iş parçaları kalıptan çıkarılır ve kesilir. Malzemenin son kurutulması, kütlenin yüksek basınç altında bir otoklavda buharla işlendiği özel odalarda gerçekleştirilir. Bu, malzemenin şu nitelikleri kazanmasını sağlar: çevre dostu, dayanıklılık, yangına dayanıklılık, yüksek mukavemet, iyi ses yalıtımı, ısı yalıtımı, donma direnci, yüksek buhar geçirgenliği. Son döngüye bağlı olarak, havalandırılmış beton sırasıyla "otoklavsız" ve "otoklav" olarak ikiye ayrılır. Bizim durumumuzda, GRAS havalandırılmış beton, otoklavlanmış hücresel havalandırılmış betondur.

Otoklavlanmış gazbeton ve köpük beton arasındaki temel farklar

Özellikleri

Gaz beton

Köpük beton

Termal iletkenlik katsayısı

0.072-0.12

0.14-0.22

Yoğunluk dereceleri

300, 350, 400, 500, 600, 700

600, 700, 800, 900

Gücü

D350'de B2.5 Sınıfı

D750-800'de B2.5 Sınıfı

Geometrik sapmalar

+/- 1 mm

30 mm'ye kadar

Duvar, derz kalınlığı

Tutkal üzerine yerleştirme, dikiş 1-3 mm

Kum-çimento harcı için, 20 mm'ye kadar derz

Çevresel faktör

2

beş

Yapı temeli

Minimum temel yükü

Temeldeki yük büyük

Kurulum

Daha az zor (kolay)

Daha zor (ağır)

Ses yalıtımı

Düşük ses iletkenliği

Yüksek ses iletkenliği

Lojistik

Ekonomik (yüksek yük hacmi)

Ekonomik değil (düşük yük hacmi)

Dayanıklılık

100 yıl ve üzeri

30 yaşından küçük

Sıradan bir insan için köpük betonu gazbeton ile karıştırmak kolaydır, ancak bu iki malzemenin önemli farklılıkları vardır:

1. Köpük betonun bileşiminde daha pahalı kuvars kumu yerine endüstriyel atık kullanılmaktadır. Bu, tasarımı daha ucuz hale getirir ve özelliklerini etkiler.
2. Köpük beton blokların kurutulması, malzemenin performansını etkileyen açık havada gerçekleşir.
3. Gazbeton ürünleri köpük betona göre daha iyi termal iletkenlik özelliklerine sahiptir.
4. Operasyon sırasında gaz beton bloklar büzülmez, köpük betondan beklenmelidir.
5. Gazbetonda, küçük gözenekler eşit olarak dağılmıştır ve hemen hemen aynı boyuttadır, köpük betonun gözenekleri çok daha büyüktür.
Gaz beton blokları gaz betondan ayırt etmenin kolay bir yolu, renklerini incelemektir. Gaz beton ürünler her zaman beyazdır, köpük beton daha gri ve daha koyudur.

Gaz beton blokların avantajları

Gazbeton, dünya çapında tesadüfen bir yapı malzemesi olarak kullanılmamaktadır. Üretimi 50 ülkede kurulmuştur. Havalandırılmış beton yapıların avantajları, iyi performansları ve özelliklerinden kaynaklanmaktadır.
• Malzemenin dayanıklılığı tuğla yapılarınkiyle karşılaştırılır, blokların kullanım ömrü 100 yıl veya daha fazla olabilir.
• Gaz bloklarının mukavemeti, gözenekli yapıdaki optimum yoğunluk oranından kaynaklanmaktadır. Ancak bu kavram şarta bağlıdır. Bu nedenle, yüksekliği 14 metreden fazla olan bir binada gaz beton blokların kullanılması imkansızdır (çerçeveli bir yapı hariç).
• Bileşimdeki toksik bileşenlerin bulunmaması nedeniyle malzemenin çevre dostu olması sağlanır. Bloklar, zararlı maddeler yaymayan geleneksel hammaddelerden yapılmıştır. Bu nedenle bitmiş yapılar çevre dostudur.
Gazbeton, ezilmiş granit ve mika (doğal toryum ve uranyum kaynakları) içermediğinden, sıradan betonla karşılaştırıldığında radyoaktif değildir.
• Su ile doyurulmuş bir malzemenin değişen donma-çözülme döngülerine dayanma kabiliyetine donma direnci denir. Gaz betonun kılcal gözenekli yapısı nedeniyle donma direnci diğer benzer malzemelerden nispeten daha yüksektir.
• Gaz beton, organik olmadığı için yanmaz bir malzemedir. Kendini yakmaz ve yangının yayılmasını desteklemez. Bu, konut ve kamu inşaatlarında kullanılmasının yanı sıra yangına dayanıklı duvarlar, madenler ve diğerleri için bir kaplamaya yol açar.
Gaz betonun enerji verimliliği, iyi ısı direnci ile ilişkilidir. Malzeme yapısındaki birçok gözenek, mükemmel soğuk engelleyicilerdir. Bu nedenle dış duvarları gazbeton bloklardan yapılmış binalar yazın serin, kışın sıcak tutar. Aynı özelliğinden dolayı malzeme mükemmel ses yalıtım özelliklerine sahiptir.
• Özel üretim yöntemi nedeniyle, tüm havalandırılmış beton yapılar her zaman doğru boyutlara sahiptir, bu da duvarların sıva ile ek olarak düzleştirilmesini değil, sadece ince bir macun uygulanmasını mümkün kılar.
• Diğer bir değerli avantaj, malzemeyi kolayca kullanabilmesidir. Gazbeton blokların el aletleriyle kesilmesi kolaydır, bunun sonucunda standart olmayan bir yapı oluşturabilirsiniz.

Gaz beton blokların dezavantajları


Çok sayıda avantaja rağmen, gaz beton bloklar ideal bir yapı malzemesi değildir. Ayrıca ciddi olmasa da bir dezavantajı var.
• Kırılacak malzemenin kırılganlığı.

Evinizi inşa etmek için en iyisi nedir?

Bize göre, bu sorunun cevabı açık- havalandırılmış beton.
Köpük blokların kalitesi ve kimyasal özellikleri arzulanan çok şey bırakmaktadır. Donma direnci, yangına dayanıklılık, mukavemet, çevre dostu olma, ısı kapasitesi, su emme ve diğer birçok şey, bu malzeme çok daha düşüktür. Ayrıca üretimde kullanılan kimyasallardan dolayı zehirli olabilmektedir. Her iki malzeme de ev inşa etmek için harikadır.

Ama hangisi sizin için doğru?

Ekolojik olarak temiz, konforlu, sıcak, rahat bir evde, bir düzineden fazla yıl dayanacak bir evde mi yoksa soğuk, kırılgan ve rahat olmayan bir evde mi yaşamak istiyorsunuz? Sen karar ver!

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.