Dış Cephe Boyası

Dış mekan işleri için cephe boyası: kompozisyonların fiyatı ve özellikleri

Bu makaleden, açık hava çalışmaları için dış cephe boyası gibi bir kaplama malzemesinin özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz: kompozisyonların fiyat ve teknik özellikleri, sınıflandırılması ve kullanım özgüllüğü, tüketim, popüler markalar. Metin, ahşap, tuğladan yapılmış veya alçı şeklinde kaplanmış bir binanın cephesini bitirmek için tasarlanmış ana boya çeşitlerini ayrıntılı olarak tartışmaktadır.

Dış mekan işleri için cephe boyası: kaplama malzemelerinin fiyatı ve özellikleri

Binaların dış dekorasyonuna yönelik boyalar sadece dekoratif bir işlevi yerine getirmez. Bu bileşiklerin yetenekleri, duvarların sıcaklıkların, agresif çevresel faktörlerin, mantarların ve küf sporlarının etkilerinden etkili bir şekilde korunmasını sağlayan kaplamanın avantajları listesini genişletmenize izin verir. Binanın cephesinin görünümünün korunması, çalışma süresi ve ayrıca restorasyon maliyeti, boya malzemesinin sahip olduğu özelliklere ve teknik özelliklere bağlıdır.

Bir dış cephe boyası için bir son kat malzemesi olarak cephe boyası almak neden karlı?

Dış dekoratif niteliklere ek olarak, renklendirme bileşimleri çok sayıda koruyucu özellik de dahil olmak üzere birçok avantaja sahiptir.

Binanın dış dekorasyonu için yüksek kaliteli boya, yüzeyde nemin çevreden duvarlara derinlemesine nüfuz etmesini önleyen koruyucu bir tabaka oluşturur. Yağmur ve kar, bağlayıcı parçacıklarını duvarlardan yavaş yavaş yıkar, sıva ile kaplanır veya duvar şeklinde yapılır. Bu etkinin bir sonucu olarak, binanın cephesi koruyucu özelliklerini ve görünümünü kaybeder. Ahşap üzerine cephe boyası çürümeyi, malzemenin delaminasyonunu ve deformasyon değişikliklerini önler. Düşük sıcaklıkların etkisi altında, duvarların derinlerine nüfuz eden su, yapıyı genişletir ve hasar verir, cips ve çatlaklar oluşturur. Dış mekan çalışmaları için yüksek kaliteli boya kullanımı bu hoş olmayan sonuçları önler.

Boya ile muamele edilen yüzey, kimyasalların agresif etkilerinden güvenilir bir şekilde korunur, çünkü toprak büyük miktarda mineral tuzları ve aktif reaktifler içerir. Ayrıca, otomobil emisyonları ve sanayi sektörü emisyonları bir kirletici kaynağıdır. Etkileri altında, malzemeyi bir arada tutan duvar ve harçların kademeli olarak yok edilmesi vardır. Sonuç olarak, bina yıkımı tehlikesi vardır. Boya, bu tür maddelerin ve diğer bileşenlerin agresif etkisini önemli ölçüde azaltır. Aynı zamanda, dış mekan çalışmaları için ortalama cephe boyası fiyatı 200-250 TL arasında değişmektedir. 15 LT malzeme başına.

Dış mekan kullanımı için ahşap üzerine cephe boyasının avantajları

Ahşap genellikle özel evlerin inşası için bir yapı malzemesi olarak kullanılır. Dış faktörlere karşı savunmasızlığı göz önüne alındığında, bu tür yapılar ahşap üzerine cephe boyası ile elde edilebilen gelişmiş korumaya ihtiyaç duyar.

İlk olarak, bileşim nemin duvarlara girmesini önlerken, kaplama doğal gazların ve buharın doğal sürecine müdahale etmez. Bu nedenle, ahşap binanın dayanıklılığı artar ve odadaki konforlu iklim koşulları oluşur.

İkincisi, ahşap cepheler için tüm yüksek kaliteli boyalar antibakteriyel ve antiseptik bileşenleri içerir. Son işlem malzemesinin bu özellikleri, duvarlarda mikroorganizmaların ortaya çıkmasını ve daha fazla çoğalmasını önler.

Bu mikroorganizmalar şunları içerir:

 • kalıp;
 • mantar;
 • bakteriler;
 • yosun ve diğer biyolojik yaşam biçimleri.

Dış mekan çalışmaları için ahşap için bazı akrilik cephe boyaları, kompozisyonlarında alev geciktiricilerin varlığı nedeniyle binaların yangın güvenliğini arttırır.

Organik bazlı dış cephe boyası: bileşim özellikleri

Kompozisyonda, hemen hemen tüm boyalar aynıdır ve aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • çözücü baz;
 • bir bağlayıcı (muamele edilmiş yüzey üzerinde bir filmin oluşumunu destekleyen bir eleman;
 • pigment katkı maddeleri (bileşime belirli bir gölge sağlayan renkler);
 • ek parlaklık veya doku oluşturmak için dolgu maddeleri;
 • koruma ve iyileştirilmiş özellikler sağlayan katkı maddeleri;
 • yumuşatıcılar.

Baz tipine göre, tüm boyalar organik ve suda dağıtılmış bileşimlere ayrılır. Her çeşidin avantajları, uygulama özellikleri ve teknik parametreleri vardır. Organik boyalar için temel olarak beyaz ispirto gibi çözücüler kullanılır. Piyasada daha modern boya ve vernik türleri ortaya çıktı, ancak önde gelen üreticiler organik bazda bileşik üretmeye devam ediyor. Bu tür kaplamaların popülerliği azalmaz ve bazı durumlarda diğer seçeneklerin kullanılması imkansızdır.

Organik bileşikler çoğunlukla dış mekan kullanımı için dona dayanıklı cephe boyaları şeklinde sunulur. Bu nedenle, uygulama işlemi düşük sıcaklıklarda bile kalitatif olarak gerçekleştirilebilir. Ek olarak, boyanın koruyucu özellikleri, kaplamanın yüzeyi henüz stabilize edilmediğinde, kurutma aşamasında bile ortaya çıkar. Bu nedenle, organik bileşiklerin yardımıyla, yazın gelmesini beklemeden binayı bitirebilirsiniz.

Organik bazlı boya, sıradan cephe veya dekoratif dış sıva ile bitmiş duvarları kaplamak için de kullanılır. Bu tip kaplama, duvarların buhar geçirgenliğini artırabilir ve nem sorununu çözebilir. Dış mekan çalışmaları için cephe sıva fiyatı uygun, çünkü bu tip kaplama özel ev sahipleri arasında en popüler olanlardan biridir.

Dış mekan kullanımı için sıva için organik dış cephe boyaları: kaliteli bileşiklerin fiyatı

Popüler boya üreticilerinden biri Dyo'dur. Bu marka adı altında, beyaz ruha dayanan duvar dekorasyonu için bir dizi bileşik üretilmektedir. Boya yelpazesi, parlak veya mat bir efektle bir kaplama oluşturmak için malzemeyi seçmenize izin verir. Ürünler, çevre dostu ve Avrupa standartlarına tam olarak uyan yüksek kalite ile karakterizedir.

Dış mekan kullanımı için akrilik boya özellikleri

Son işlem malzemesi, işlemden geçirilecek yüzey üzerinde bir film kaplama oluşturan poliakrilik polimerler içerir. Dış mekan çalışmaları için dış akrilik boya teknik özellikleri, fiyatı ve sayısız avantajı nedeniyle, bu boya piyasadaki en popüler ve pratik malzemelerden biridir.

Akrilik bazlı boyalar şunları içerir:

 1. Bağlayıcı - güçlü bir film kaplaması oluşturur ve boya dolgularını ve pigmentlerini birbirine bağlar ve ayrıca bileşimin yapışkan özelliklerini arttırır.
 2. Dolgular - kaplamanın fiziksel özelliklerinden ve özelliklerinden sorumludur. Bunlar, kaplamanın su direncini, parlaklığın veya mat efektin varlığını, mukavemet seviyesini vb. İçerir.
 3. Pigmentler - boyaya belirli özellikler ve dekoratif özellikler veren ince parçacıklardır. Bunlar arasında korozyona karşı direnç, şeffaflığın giderilmesi ve temele gerekli gölgenin verilmesi. Bir bağlayıcı ile birlikte, pigmentler duvarların yüzeyini dekore eder ve korur.
 4. Ek maddeler - emülgatörler, kıvam arttırıcılar, stabilizatörler, köpük gidericiler ve diğer yardımcı bileşenler.

Akrilik dış cephe boyası parametreleri: özellikler, fiyat

Akrilik boyanın optimal bileşimi ona yararlı avantajlar ve teknik özellikler sağlar. Polimer bağlayıcısı nedeniyle bu tip kaplama aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • bir film şeklinde yüksek mukavemetli kaplama;
 • gözenekli bir yapıya sahip yüzeylerde kullanma yeteneği;
 • esnekliği;
 • hızlı kuruma süresi, duvar dekorasyon sürecini hızlandırır;
 • negatif atmosferik faktörlere direnç;
 • buhar geçirgenliği;
 • neme karşı direnç.

Alçı üzerine 1 m2 başına iki kat cephe boyası uygulanması durumunda, akrilik bileşimin tüketimi minimumdur ve yaklaşık 250-300 g'dır.Bu gösterge, duvarların yapıldığı malzemeye bağlıdır. Kurutulmuş film kaplamasının kaplama kabiliyeti 100 g / m2'yi geçmez.

Boyanacak yüzey de değişen derecelerde pürüzlülük ve emiciliğe sahip olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, 1 m2 başına cephe boyası tüketiminin maksimum değeri 500 g'a yükselir.Üreticinin beyan edilen hizmet ömrü 10 yıl veya daha fazladır.

Piyasadaki en popüler Filli boyalarıdır. Bu markanın tüm kompozisyonları birbiriyle iyi kombine edilmiştir. Üreticinin ürün yelpazesi, kayrak ve ahşap da dahil olmak üzere her türlü yüzey için boyaların yanı sıra, boyamadan önce yüzeyi hazırlamak için kullanılan özel araçları içerir.

Dış mekan kullanımı için silikat cephe boyasının özellikleri ve fiyatları

Silikat suda dağılmış boyalar oldukça dar bir kapsama sahiptir. Fiziko-kimyasal özellikler renk seçimini sınırlar. Boyadaki kireç ve alkalin bileşenlerin varlığı, pigmentlerin yeterli miktarlarda kullanılmasına izin vermez, bu nedenle renk paleti tüketicilere geniş bir çeşitlilik sunamaz.

Bağlayıcı olarak silikat tutkal kullanılır. Ortalama olarak, bu tip cephe boyası tüketimi yaklaşık 140-150 g / m² ve ​​servis ömrü 20 yıldır. Bu, kaplama altında nem birikmediği için yüksek düzeyde buhar geçirgenliği nedeniyle mümkün olmuştur.

Dış mekan kullanımı için silikon dış cephe boyasının özellikleri

Cepheler için silikon boya, lateks ve silikat kaplama tiplerinin karakteristik avantajlarını birleştirir. Bu tür bir bileşim, yüksek sıcaklıkların etkisine cevap vermemekle birlikte, yüksek bir elastikiyet derecesine sahiptir (termoplastiklik yoktur).

Silikon bazlı boyalar yüksek buhar geçirgenliği ile karakterize edilir. Ayrıca, kaplamanın yüzeyi suyu iyi iter. Sonuç olarak, yağmurlar sırasında duvarlar kendi kendini temizler. Duvarları korumak için gerekli olan tüm bileşenler zaten bileşimde olduğu için özel antibakteriyel primerlerin kullanılmasına gerek yoktur. Silikon bazlı cephe boyası tüketimi 1 m² başına ortalama 200 g'dır.

Piyasadaki çok çeşitli boya ve vernikler, temel malzeme, dekoratif istekler, ev sahibinin bütçe olanakları ve diğer gerekli özellikleri dikkate alarak bir boya seçmenize izin verir. Ana çeşitlere ek olarak, modifiye edilmiş bileşikler vardır. Bunlar, silikon katkı maddelerinin bir karışımı olan lateks boyalardır, bunun nedeni kaplamanın geliştirilmiş nitelikler kazanmasıdır. Bu boyaların üretimi Baltık Rengi ve Akzo Nobe tarafından gerçekleştirilir. Böylece, cephe boyası, kaplama malzemeleri için diğer seçeneklerin tamamen yerini alabilir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.