Açık Tavanların Gizli Maliyetleri

Açık tavanlar, bir mekana ekledikleri ferahlık ve sıradan, serin hava nedeniyle çoğu çağdaş ofis tasarımlarının bir imzasıdır. Birçok karar verici, açık tavanların daha az malzeme, işçilik ve zaman kullandıklarından dolayı düşme tavana göre daha ucuz olduğunu varsaymaktadır. Ancak, bu varsayımlar gerçekte ortaya çıkıyor mu?

Bir 2008 çalışma beş şehirlerde perakende ve ofis iç yapı bu varsayımı yedeklemek gibiydi. Tavanlar ve İç Mekan Sistemleri İnşaat Birliği (CISCA) sponsorluğunda yapılan çalışmada, asma tavanlar için ilk inşaat maliyetlerinin ofislerde açık plenumlara göre yüzde 15-22, perakende satış alanlarında yüzde 4-11 daha yüksek olduğu tespit edildi.

Ne yazık ki, bu bulgular tam resmi vermiyor. Yıllar geçtikçe, deneyimlerimiz, açık hava tavanlarının birçok faydası olduğunu göstermiştir; ancak daha az maliyet, bunlardan biri değildir. Özellikle bir binanın yaşam döngüsü boyunca daha pahalı hale gelmelerini sağlayan açık tavanların öngörülemeyen maliyetlerini önceden planlamak önemlidir.

Yapılandırılmamış Görünüm Çok Daha Fazla İnşaat Yapıyor

Açık tavanlar, asma tavanın yaptığı yeni altyapıya ihtiyaç duymaz, bu yüzden daha pahalı olacakları çelişkili görünmektedir. Ancak, asma tavan karolarını sökmek ve uzaklaşmak kadar basit değildir. Asma tavanların ardında saklanan mevcut altyapı, genellikle çalışanların veya müşterilerin cazip hale getirilmesi için büyük çaba gerektiren, göze çarpmayan bir durumdur.

Örneğin, modern ofislerde görülen maruz kalan kanallar genellikle içerdikleri binalara orijinal değildir. Eski kanallar tipik olarak tıkalı, kirli, yağlı ve genellikle estetik açıdan hoş değildir. Glassdoor'un yeni merkez binası için kullandığımız gibi yuvarlak veya oval boru sistemi daha “bitmiş” bir görünüm sunuyor, ancak önemli ölçüde daha pahalıdır.

Göz kamaştırıcı kanalların değiştirilmesine ek olarak, uzay kullanıcıları, tavandan tavana kadar herşeyi kanal işlemesine ve su tesisatına, yani duvarları boyamaktan çok daha karmaşık olan bir işi istiyorlar. Bu aynı zamanda zeminde renk şeması, dekor ve markalaşma seçeneklerine baktığınızda gördüğünüz şeyleri birbirine bağlamanıza da yardımcı olur. Başka bir deyişle, açık bir plenumun gündelik görünüşü aslında bir çok yetenekli emeğin sonucudur.

Kısacası: Nitelikli Emek Yetersizliği Tavan Çalışmasını Etkiliyor

Ticari inşaat son yıllarda yükseldiği için, geliştiriciler inşaat maliyetlerini yükselten birçok esnafta vasıflı iş gücü eksikliğini görüyorlar. Açık tavanlar, bazı durumlarda asma tavanlardan daha düşük malzeme maliyetleri içerebilir, ancak herhangi bir tasarruf, açık plenum için gerekli olan emek-yoğun görevlerin maliyeti ile dengelenir.

Örneğin, emek yoğun görevlerin eklenmesi, farklı yüksekliklerde yolları geçen tüm boruyu çalıştırmaktan ziyade, tüm elektrik dağıtım kanallarını, yukarıdaki güverteye sıkı sıkıya bağlı olarak, ilgili ilave kıvrımlarla çalıştırmayı içerebilir

Üzerinde çalışmalarımız için Capital One tavanları renkli olmanın yanı sıra uygun alan tamamlanmaktadır böylece Chicago'da teknoloji kuluçka alanı, havalandırma kanalları, elektrik borusu, ve diğer altyapı hepsi sorunsuz bir şekilde entegre edilmiştir.

Şimdi beni duyabiliyor musun? Açık Tavanların Sesle İlgili Düşünceleri

Açık plenum planlarında görünmeyen, ancak kaçınılmaz olan maliyet, akustik tedavilere duyulan ihtiyaçtır. Asma tavanlardaki paneller bir sebepten dolayı akustik karolar olarak adlandırılır: ortam gürültüsü seviyelerinin yıkıcı olmasını önlemek için sesi emer. Açıktaki tavanların sert yüzeyleri - ve sıklıkla yapıştırılan çimento zeminleri ve cam duvarlar - yankı odası oluştururlar. Ve insanlar kendi seslerini ortam gürültüsünden duymak için seslerini yükselttikçe, gürültü artar. Beyaz gürültü sistemleri yardımcı olabilir, ancak bazı insanlar beyaz gürültünün kendisini yıkıcı buluyor.

Tasarımcılar ve inşaat firmaları ses sorunlarını çözmek için bir araya gelmezse, çalışan verimliliği, mahremiyet ve iş tatmini sıkıntı çekebilir. İnsanların hassas bilgileri ele alması gereken işyerleri için, sık sık müşteri görüşmeleri yapmak veya meslektaşlarıyla yakın işbirliği yapmak, gürültülü bir işyeri etkisizdir - ve maliyetli hatalar yaratabilir.

Açık plenum planlarında gürültü problemleri için çözümler yenileme alt satırına eklenir. Ofis kullanıcıları akustik panelleri doğrudan güverteye kurabilir veya kritik alanlarda sesi absorbe etmek için bölmeleri askıya alabilir. Tavanın sert, yansıtıcı yüzeylerine uygulanan sprey akustik malzeme başka bir çözümdür. Bu ürünler, bazı gürültüyü absorbe etmek için yüzeyleri yumuşatır ve tipik olarak ısı yalıtımı ve yangından korunma gibi diğer faydalara sahiptir. Püskürtme solüsyonları ayrıca panellerden veya bölmelerden daha az maliyetlidir, ancak püskürtme materyali uygulanırken boşlukta hiçbir iş yapılamaz. Bu, inşaat planına yedi ila 10 gün katar, tasarrufları azaltır.

Mekânın Yaşamı Üzerindeki Verimlilik

Açık plenum tavanları maliyet etkin bir şekilde kurulabilse bile, operasyonel maliyet hususları denklemi biraz değiştirebilir. Birçok planlamacı ve tasarımcı, şimdi, enerji tüketimi ve bakım maliyetleri ile başlangıç ​​materyalleri ve işçilik maliyetleri de dahil olmak üzere, farklı çözümlerin tüm yaşam döngüsü maliyetlerini göz önünde bulundurmaktadır.

Daha önce bahsettiğimiz beş kentli CISCA çalışması, asma tavanlarda enerji maliyetlerinin, ofislerde% 9'dan% 10.3'e kadar enerji tasarrufu sağlayan açık tavanlara göre daha düşük olduğunu gösterdi. Buna ek olarak CISCA, açık tavanların, sık sık asma tavanlarla gereksiz temizlik ve periyodik olarak yeniden boyama gerektirdiğini belirtti. Çalışma, hem ilk kez hem de işletme maliyetlerini dikkate aldığınızda, asma tavanların son derece uygun maliyetli olduğu sonucuna varmıştır.

Açık Tavanlar Her Yerde Gidiyor, Öyleyse Plan Önde

Düşünülen her şey, açık plenum tavanlarının ek maliyeti bir anlaşma kırıcı olmamalıdır. Yeni veya yenilenmiş ofislere yatırım yapan şirketlerin çoğu, açık tavanların sunduğu kalça görünümü ve boş sayfalar isteyecektir. Ve tasarımcıların öncelikli amacı, onu kullanan çalışanlar için çekici ve üretken bir alan yaratmak; Aşamalı olarak daha yüksek bir maliyet yapısına sahip olmak ikincil bir endişe kaynağıdır.

Tasarım ekibi ve uzay inşa etmeye hazır olan müşterileri, beklenmedik bütçe darbelerinden kaçınmak için farklı alternatiflerin gerçek maliyetinin farkında olmalıdır. Gayri resmi, açıkta kalan tavanlar asma tavanlardan daha ucuz görünebilir - ancak gerçeklik genellikle oldukça farklıdır. Projenizi fiyatlandırırken eklenmiş malzemeleri, ek emekleri ve uzun vadeli verimliliği dikkate aldığınızdan emin olun.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.