ahşap duvar kaplama

Duvar Ahşap Kaplama

AHŞAP BÖLME DUVAR- TASARIM ÖZELLİKLERİ

Ahşap çıtalardan yapılmış mobil veya sabit bir bölme, dairenize özgün bir dekorasyon kazandıracak ve aynı zamanda yerden tasarruf sağlayacaktır. Odanın dekorunun, mobilyalarının diğer bölümleriyle organik olarak birleşecek veya sadece stilistik bir ek olacak.

Özel yapım ahşap bölmelerin güzelliği, tasarım özelliklerinde yatmaktadır- istediğiniz gibi yerleştirilebilen ayrı ahşap elemanlardan yapılmıştır- raflar yapın veya bir kafes, panel veya sahte panjur oluşturun.

İMAR İÇİN AHŞAPTAN BÖLMELER NASIL SEÇİLİR VE SİPARİŞ EDİLİR

İMAR İÇİN AHŞAP BÖLMELER- ÇOK İŞLEVLİLİK

Geniş bir alana ve kübik kapasiteye sahip geniş bir odada bir tasarım oluştururken, genellikle bir bölme elemanı- ahşap bir iç bölme kullanmanız gerekir.

Bol miktarda özgürlük, çoğu zaman yerine getirilmeme hissi yaratır. Odada daha iyi gezinmenize ve hoş bir rahatlık hissi vermenize yardımcı olan hafif ahşap bölmeler ve ekranlardır.

Bu tür yapıların işlevselliği, bir apartmandaki basit imar ve bölme odalarından, depolama sistemlerini desteklemeye veya sanatsal çekici nesneler getirmeye kadar uzanır- bu nedenle tasarımcılar ve mimarlar, projelerine onları dahil etmeyi çok severler.

Artık sadece çam ve meşeden değil, aynı zamanda yapıştırılmış hafif çıtalardan veya egzotik ahşap türlerinden ahşap bölmeler sipariş edebilirsiniz.

AHŞAPTAN BÖLMELER- TASARIM VE STİL SEÇİMİ

Ahşaptan yapılmış iç bölmeler, uzun yıllardır iç mekanların imar edilmesi için kullanılmaktadır. Odanın ortasında mükemmel bir duvar yanılsaması yaratırlar ve diğer bölücü türlerinden daha fazla işlevsellik ve esneklik sağlarlar. Farklı ağaç türlerinden yapılırlar, ancak aşağıdakiler en yaygın olanlarıdır:

Çam;

Meşe;

Karaçam;

Ceviz.

Özel yapım dekoratif ahşap bölme, size tarzınızı seçme özgürlüğü verir. Sadece klasik ülke ve İskandinav için değil, aynı zamanda odaya pin-up veya retro bir yön vererek boyanabilir.

Örneğin, yaban hayatı seven biriyseniz, yerden tavana kadar odanın ortasına ahşap bir çiçeklik yerleştirebilir, burada küçük saksılar yerleştirebilir ve odayı rahatça ayırırken mekana ferahlık katabilirsiniz.

Burada odanın içeriğine bağlı olarak her türlü ahşabı kullanabilirsiniz - seçenekler sonsuzdur ve bölmenin görünümü, gölgesi ve dokusu iç mekanınızın genel tarzına göre seçilebilir.

İç mekânda ahşap duvar dekoru

Özel yapım ahşap duvar kaplama, temel versiyonda kül çıtalarından veya kirişlerden oluşturulmuştur. Ayrıca duvar dekorasyonu daha değerli bir ağaç- meşeden yapılabilir. Ceviz ağacından yapılmış duvar dekoru en lüks görünüyor. Ahşabın tüm içsel asaletini etkileyici bir şekilde ortaya çıkaran bu ağaçtır. Ceviz ahşap dekor genellikle en güzellerinden biri olarak kabul edilir.

Duvardaki ahşap ahşap dekor, doğal dokusu sayesinde göze çarpar, doğal desenin etrafında dolaşarak onu rahatlamaya davet eder.

Duvardaki çıtalar farklı mesafelerde yerleştirilebilir ve tasarlanan tasarıma göre değişken yükseklik, şekil ve kesite sahip olabilir. Ahşap duvar dekoru, mobilyalarınızdaki doğal malzemelere olan sevginizi vurgulayacaktır.

Ahşap duvar paneli, tavanda ahşapla etkili bir şekilde birleşerek tek bir kompozisyon bitişi oluşturur.

Özel yapım ahşap duvar dekoru, evinizi rahatlık ile dolduracak ve her iç mekanda parlak bir vurgu olacaktır.

İç kısımdaki ahşap duvar

Şık, güzel, işlevsel- size ahşap bölmeler kullanarak bir alanı nasıl zonlayacağınızı ve bunları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Standart yerleşim her zaman ideal değildir- bazen bir oda içinde birkaç ayrı bölge seçmek gerekir. Alanı aşırı yüklemeden bunu nasıl yapabilirsiniz? Bu yazıda, herhangi bir odayı veya stüdyoyu imar etmek için ahşap bölmelerin nasıl kullanılacağını anlatacağız: hangilerini seçeceğinizi ve ne arayacağınızı.

Ahşaptan yapılmış ahşap bölme duvarlar hakkında her şey

Nelerdir

Yapı türüne göre, ahşap bölme duvar iki büyük gruba ayrılır: sabit ve hareketli.

İlk kategori, elemanları tavana, zemine ve duvarlara sağlam bir şekilde tutturulmuş ve ayrıca birbirine sabitlenmiş sabit yapıları içerir. Bunlar sahte duvarlar ve yarım duvarlar, dikey çıtalar, desenli ekranlar veya bölmelerden yapılmış raflar olabilir. Bu tür sistemlerin ana avantajı, düzgün görünümleri ve sağlamlıklarıdır; genellikle bütün bir duvara alternatif olarak kullanılırlar. İkinci kategori, dönüştürülebilir tüm modelleri içerir: ekranlar, sürgülü ve katlanır ayırıcılar. Bu tür modeller iyidir çünkü onların yardımıyla odanın yapısını kolayca değiştirebilir, bölgeleri ayırabilir veya tersine tek bir açık alan oluşturabilirsiniz.

Görünüme göre ayırma

• Tek parça bölümler- iyi ısı ve ses yalıtımına sahiptir, maksimum mahremiyet sağlar.

• Raf- aynı zamanda bölgenin mahremiyetini yaratan, ancak aynı zamanda hava, ışık ve sesin geçmesine izin veren paralel dikey çıtalar.

• Ajur- desenlerle oyulmuş süreksiz tasarımlar.

Hangi malzeme seçilir

Odadaki bölmeler ahşaptan veya en yakın analogu olan MDF'den yapılmıştır.

Doğal ahşap tamamen çevre dostudur, asil görünür ve iç mekânı rahatlatır. Eksilerden neme ve aşırı sıcaklıklara karşı hassastır, bu nedenle çıtaları ek olarak koruyucu bileşiklerle kaplamak ve yüksek nemli odalarda kullanmamak daha iyidir.

Ağaç türleri

• Meşe, güçlü ve güçlü bir türdür, çoğu zaman koyu tonlardadır, zımparalanması kolaydır ve pahalı görünür.

• Karaçam- yoğunluk özellikleri meşe ile hemen hemen aynıdır, böceklerden korkmaz, iyi boyanır ve renklendirilir.

• Ladin- ondan güzel yoğun ve pürüzsüz ürünler elde edilir.

• Çam öncekilerden daha ucuzdur, doku ağırlıklı olarak sıcak ışık tonlarıdır, ağır yüklere dayanabilir, böylece bu cinsin bir bölümüne lambaları, rafları ve hatta bir TV'yi güvenle bağlayabilirsiniz.

Ahşaba alternatif olarak genellikle kaplamalı MDF ahşap çıtlar kullanılır. Dışa doğru, pratik olarak farklılık göstermezler, ancak MDF daha az ağırlığa sahiptir. Mekanik strese dayanıklı ve pratik olarak deforme olmayan ucuz ama dayanıklı bir malzemedir. Diğer ahşap analoglarının (kontrplak, sunta, vb.) aksine, yapıştırıcı içermez, bu da çocukların yaşadığı yerler de dahil olmak üzere yaşam alanları için kesinlikle güvenli olmasını sağlar. Dış dekorasyon için doğal kaplama veya emaye kullanılır.

Seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir?

• Ürün boyutu. Çıtalar için en uygun parametreler: 40x60 cm, 40x80 cm veya 40x120 cm Yapı dengesiz ve bükülebileceğinden daha küçük bir genişlik önerilmez. İnce çıtalar istiyorsanız, üst ve alt tabana ek olarak, yapıyı stabilize etmek için ortada yatay bir lento yapmak daha iyidir. Masif çerçeveli paneller için seçenekler odanın büyüklüğüne göre seçilir.

• Renk. Ayırıcının rengi göreve bağlıdır: görünmez mi yoksa tam tersine bir vurgu öğesi mi olması gerektiği. İlk durumda, bitişe uygun son kat boyaya sahip çubuklar (genel palete bağlı olarak beyaz, gri, siyah) veya nötr ahşap dokulu çubuklar uygundur. İkinci durumda, bitişe zıt bir doku alabilir veya çıtaları parlak bir renkte boyayabilirsiniz.

• Montaj tipi. Yapı zemine ve tavana ya doğrudan ya da yukarıdan ve aşağıdan yatay çapraz çubuklarla (genellikle tüm bölme ile aynı malzemeden yapılır) sabitlenebilir. Tavana doğrudan sabitleme, tipine bağlıdır: parçalar betona, kontrplak veya ahşap kaplamaya (tavan gerilirse) veya kanvasın altındaki bir niş içine monte edilebilir. Zemin için, genellikle çıtaların hem düz hem de açılı olarak konumlandırılmasına izin veren gizli bağlantı elemanları kullanılır.

• İnşaatın rolü. Bölücü, tam duvar, raf tabanı veya dekoratif eleman olarak kullanılabilir. Bu aynı zamanda çerçeve çıtalarının malzemesini ve boyutlarını da etkiler. Ahşap Bölmeye kitap veya küçük şeyler için raflar yerleştirmeyi, lambaları sabitlemeyi, bir TV veya resim asmayı planlıyorsanız, ürün yüke dayanacak ve altında deforme olmayacak kadar güçlü olmalıdır.

Farklı odalar için fikirler

İmar odaları için ahşap bir ahşap bölmeyi nasıl kullanabileceğinizi düşünün.

Mutfak ve oturma odası

Mutfak-yemek-oturma odası paketi, ahşap bölme duvar kullanımı için en popüler yerdir, çünkü çoğu zaman bu bölgeler tek bir alanda birleştirilir. Aralarında nasıl ayrım yapabilirsiniz?

• Odanın bir bölümünde mutfak ve yemek odası, diğerinde ise oturma grubu bulunan bir oturma alanı bulunmaktadır.

• Yemek köşesi ayrıdır, oturma odası ve yemek odası birleştirilmiştir ve ondan bölmeler veya bir perde ile ayrılmıştır.

Kural olarak, bu odalarda klasik kremayer ve pinyon modelleri kullanılır, çünkü alanın bir kısmını tamamen izole etmeye gerek yoktur- sürekli olmayan ayırma, aksine, pişirme sırasında arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmanıza olanak tanır. İşlem.

Periyodik olarak mahremiyeti düzenlemeniz veya mutfağı mümkün olduğunca ayırmanız gerekiyorsa, dönüştürülebilir yapılar kullanabilir ve istediğiniz gibi hareket ettirebilirsiniz.

Yatak odası

Klasik anlamda yatak odası, yatak, gardırop, komodin ve isteğe bağlı olarak makyaj masası içeren tek kişilik bir oturma alanıdır. İş için bir yer ayırmanız veya mini bir gardırop yerleştirmeniz gerekiyorsa ve dairenin alanı onlar için ayrı odalar ayırmanıza izin vermiyorsa, bu bölgeleri yatak odasına ekleyebilir ve hafif bölmelerle görsel olarak sınırlayabilirsiniz.

Çocuklar

Bir çocuk odasında, işlevsel alanları- oyun, çalışma ve dinlenme yerleri- ayırmak veya oda ortaksa iki çocuk için ayrı köşeler tahsis etmek için ahşap panel duvar kullanılır.

Bunların dikey çıtalar olması gerekmez- panolardan ek depolama alanı olacak bir raf oluşturabilir veya çocuğun en sevdiği kitapları ve oyuncakları koyabileceği raf yapısında raflar için bir yer ayırabilirsiniz.

Koridor

Mümkün olduğunca az kapalı izole alan tercih ediyorsanız veya dairenin alanı çok küçükse, koridoru ayrı bir oda olarak terk etmek ve giriş alanını oturma odalarından bir kapı ile değil, ışıkla ayırmak mantıklıdır. Ahşap bölücüler.

Bölgeyi daha net hale getirmek için tüm duvarı veya sadece bir kısmını değiştirebilirler.

Stüdyo imar için dekoratif ahşap bölmeler

Ayrı olarak, bahsetmeye değer stüdyo daireler, bu tür sınırlayıcıların, alanı aşırı yüklemeden ve ışık ve havadan mahrum bırakmadan birkaç işlevsel bölge seçmenize izin verdiği.

Stüdyoda ne ayrılmalı

• Ortak yaşam alanından yemek pişirme alanı.

• Mutfak-oturma odasından bir kanepe veya bir yatak bulunan bir yatak odası.

• İşyeri veya makyaj köşesi.

• Ana odadan giriş koridoru.

Genellikle yüksek tavanlı stüdyolarda, yatak ikinci katmana yerleştirilir- bu durumda, bölücüler yalnızca mini yatak odasını çevrelemekle kalmaz, aynı zamanda bir rüyada yataktan düşmemek için ek koruma görevi örür


YAZAR: Dek-Mar İnşaat Taahhüt Mimarlık Tic. Ltd. Şti.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.