Ahşap Lambiri Boyama

Lambiri Boyama

Ahşap paneller bir evin sıcak ve rahat hissetmesini sağlayabilir. Bununla birlikte, eviniz eski, hasar görmüş veya daha düşük bir kaplamadan yapılmış panellerle doluysa, gitmesi gerekebilir. Kaldıracak bütçeniz yoksa, bir kat boya düşünün. Maliyetin bir kısmına anında o pis panellerin taze ve parlak görünmesini sağlayabilir.

Boyamak mı, Boyamamak mı?

Olsun ya da olmasın boyamak için ahşap lambri ve pervaz tartışmalı bir konudur. 1970'lerde çok popüler olan ucuz ahşap kaplamaya gelince, cevap neredeyse evrensel olarak "evet". Daha yüksek kaliteli, masif ahşap panelleri tartışırken, karar daha karmaşık olabilir. Öncelikle, fikrinizi değiştirirseniz boyayı panelden tamamen zımparalamak neredeyse imkansız olduğu için geri dönüş yok. Ayrıca, masif ahşap plakalar, düşük nemli dönemlerde tahtalar büzülürse açılıp ince çatlakları gösterebilen çok sayıda bağlantı noktasına sahiptir.

Evinizdeki ahşap panelleri boyamaya karar verirseniz, doğru şekilde yapıldığından emin olmak için uygun adımları izleyin. Temizleme, zımparalama ve astarlama gereksiz gibi görünebilir, ancak duvarın en iyi şekilde görünmesini istiyorsanız panelleme ekstra dikkat gerektirir.

Ahşap panelli duvarlarınız karanlık ve tarihli görünüyorsa, boyama onları aydınlatmak için harika bir yoldur. Profesyonel görünümlü, güncel bir sonuç elde etmek için bu basit adımları izleyin.

Ahşap panelli duvarlara sahip bir odada - özellikle de bu ahşap bir kaplamadır - içgüdüsü, panelleri yırtmak veya alçıpanın arkasına gizleyerek taze başlamak olabilir. Bununla birlikte, bu seçeneklerin her ikisi de, maliyetleri minimum düzeyde tutmaya çalışıyorsanız haklı gösterilmesi zor olan önlenebilir masrafları içerir. Panelleriniz yıllar boyunca iyi durumda kaldığı sürece , belki de en az pahalı olan yol, lambayı yerinde bırakmak ve boyamaktır.

Bu daha kolay söylenebilir, kısmen katı ahşap paneller genellikle düğümleri vardır, bu tür boya kaplamak için görünmez görünen ve iyi niyetli bir ev sahibi biraz tetik-utangaç hissi bırakan tür. Sıklıkla olduğu gibi, uğraşmak için bir balmumu veya verniği var, ve bunu yapanlar, zımparalamanın sadece vergileme değil, aynı zamanda gerçekten dağınık olabileceğini biliyorlar . Ve daha sonra kaplama ahşap lambri var: Sadece, çok iyi boya almayacak gibi görünen, neredeyse plastik gibi sert yüzeyi hakkında bir şey yok mu?

Gerçek şu ki, sizinki sağlam mı yoksa kaplama mı olsun, ahşap panelleri boyamak oldukça kolaydır. Eğer bir parça ahşap mobilya çizmişseniz , o zaman muhtemelen süreci oluşturan temel adımlara aşina olursunuz - komşu duvarların korunması ve panellerin oluklarının düzeltilmesi veya hesaplanması gibi birkaç farklılık olsa da. Ahşap panellerin nasıl boyanacağına dair temel kurallara uyun ve profesyonel düzeyde sonuçlara ulaşmanız gerekir

ADIM 1: Duvarları seyreltilmiş TSP ile yıkayın.

Toz, kir veya yağlı parmak izleri, boyanın ahşap panellere iyi yapışmasını engelleyebilir, böylece ahşap panelli duvarları bir trisodyum fosfat (TSP) ve su çözeltisiyle iyice yıkayın . Bu zehirli temizleyiciyi kullanmaya başlamak için bir sünger almadan önce, koruyucu giysiler (tam kollu giysiler, lastik eldivenler, gözlükler ve solunum maskesi) giyin ve yeterli havalandırması için odadaki pencereleri açın. Daha sonra, bir kova su içinde TSP'yi seyreltin ve ahşap lambayı solüsyonda ıslatılmış bir süngerle silin.

ADIM 2: Ahşap panelleri hafifçe zımparalayın.

Ardından, duvarları “sürtünme” olarak bilinen bir teknik kullanarak hafifçe zımparalayın; Buradaki amaç, panelli duvar ve yakında uygulanacak olan ilk astar katmanı arasında iyi bir mekanik bağ oluşturmaktır . Bunu yapmak için dairesel hareketlerde bile 220 zımpara kağıdı kullanacaksınız.

Bugünün primerleri çok iyidir, muhtemelen zımparalamayı atlayabilirsiniz, ama bence buna değer. Sadece 20 veya 30 dakika sürse bile, sürtünme boyayı boyaya karşı uzun süreli sigorta sağlar. Sadece bir toz maskesi taktığınızdan ve sağlık nedenlerinden ve temizliğinizden emin olun, gittiğinizde toz bezi bir bez veya nemli bezle silin. (Şimdi de odayı toz odasını takip etmemek için zemini vakumlama zamanı da olabilir.)

ADIM 3: Zemin bezini ve ressamın bantlarını kullanarak boyayı boya sıçramasından koruyun.

Boya işinin tamamlanmasından sonra, eski bir gazete ya da bir damla bez bırakarak, boya döküntülerini fırçalamaktan ve zeminden sıçramaktan kendinizi kurtarın. Boyayı istemeden renklendirmek istemediğiniz kalıplama veya tavan varsa,

ADIM 4: Kesin ve daha sonra ahşap lambayı astar ile kaplayın.

Boyanacak ahşap lambanın tam genişliğini ve yüksekliğini karıştırmayı bitirdikten sonra, ahşap tanesinin, kusurların ve benzerlerinin herhangi bir şekilde son kat boyayı göstermesini önlemek için yüzeyin ilk kat astarını verin.

Doğru primer seçmek anahtardır. Masif ahşap için su bazlı bir ürün kullanın; kaplama için, gomalak bazlı bir kullanın. Bunu yapmak kesinlikle gerekli olmasa da, en sonunda ahşap panelleri boyamayı planladığınız gölgeye uydurmak için astarın renklendirilmesini sağlayabilirsiniz. Kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir detay var mı? Etiketteki “leke engelleme” kelimeleri. Bu özellik, ahşap paneller boyunca görünen tüm düğümleri gizlemeye yardımcı olur, ya da gelecek haftalarda haftasonu boya işinizde taşmalarını görebilirsiniz.

Köşeleri kesmek için 2 inçlik yüksek kaliteli açı kanatlı fırça ile başlayın , ardından çalışırken damlacıkları temizlemek için elinizin altında bulundurun.

Böylesine geniş bir alanı kaplayacağınız için, boya işinin geri kalanı için bir silindire geçin - yine de panelli duvarların oluklarını kapatabilirsiniz. Silindirle uygulanan boyaların bazen üretmiş olduğu portakal kabuğu benzeri bir dokuya son vermekten kaçınmak için, köpük sünger rulo kapağını kullanmayı tercih edin (yerel boya deposu veya ev geliştirme merkezinde ucuz ve kolay bir şekilde satın alın).

İki ince astar boyası normalde yeterlidir. Katlar arasında tam olarak ne kadar bekleyeceğine dair talimatlar için astar kutusunu kontrol edin.

ADIM 5: Daha sonra boya ile tekrarlayın.

Seçtiğiniz boya ile Adım 4'te tarif edilen şekilde uygulanır. Boyayı ince katmanlar halinde yuvarlarken, panelde ne kadar toplanacağına dikkat edin ve fazla kalınlıktaki fazlalığı silin. kuruduğunda yapışkanlaşmak.

Yüzeyi katlar arasında hafifçe zımparalayın ve toplamda iki veya üç tane yapmayı bekleyin (her biri arasında yeterli kuruma süresi bırakarak). Kesinlikle bir haftasonu projesi olacak, ama bitirdiğinizde, boyanmış ahşap panellerin bir odada yapabileceği farka hayran kalacaksınız! İster ahşap panellemeyi daha havadar bir çiftlik evi için daha açık bir renge boyayın, isterse bir kütüphane gibi daha dramatik ve daha dramatik bir şeyler için mat bir siyah boyamayı seçmiş olun, taze renkler kesinlikle sonuç verecektir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.