Ahşap Tavan Kaplama

Ahşap Asma Tavan

Şimdi tavanı onarmak için kullanılabilecek çok geniş bir kaplama malzemesi yelpazesi var. Duvar kağıdı, boya, alçıpan olabilir. Ahşap tavanlar her geçen yıl daha popüler hale geliyor. Odada daha fazla konfor ve sıcaklık yaratmanıza izin verir.

Ahşap tavanların faydaları

Eskiden evlerde doğal ahşap tavanlar yaygındı. Sonra daha modern malzemelerle değiştirildiler. Şimdi onlar için moda geri dönüyor ve bu, birçok avantajla açıklanabilir:

 1. Ahşap ısıyı iyi tutar.
 2. Doğal ve saf bir malzemedir.
 3. Odaya özel bir rahatlık ve rahatlık katar.
 4. Ahşaptan yapılmış tavanın altında elektrik kablolarını, havalandırma borularını gizleyebilirsiniz.
 5. Ahşap panelleri monte etmeden önce tavanı özel olarak hizalamanıza gerek yoktur.
 6. Ahşaptan yapılan yeni evler zamanla küçülür ve bu ahşap tavanı hiçbir şekilde etkilemez.
 7. Islak temizlik yapmak mümkündür.
 8. Bir ağaç yardımıyla çeşitli ilginç fikirler gerçekleştirilebilir.

Üst kattaki komşular çok gürültülü ise, ahşap tavanlar bu sorunu bir ölçüde çözmenize yardımcı olacaktır.

Ahşap tavanların özellikleri

Ahşap, hangi tarzda dekore edilmiş olursa olsun, her odaya mükemmel bir şekilde uyan bir malzemedir. Bu sayede, kendinize özel dikkat çekmemek için tavan kaplamasını eşit ve sıkı bir şekilde düzenleyebilirsiniz, ancak tam tersine, onu iç mekandaki ana unsur haline getirebilirsiniz.

Odanın işlevsel amacına bağlı olarak, tavan dekorasyonu için ahşap panel seçimi farklılık gösterebilir. Ağacın ve dokusunun üzerindeki çizim, iç mekanın tarzına, sahiplerin isteklerine göre seçilir.

Böyle doğal bir tavanın kullanımı kolaydır. Bu malzeme oldukça yumuşak olduğundan işlenmesi kolaydır ve tavanda özgün desenler oluşturabilirsiniz.

Ahşabın doğal yapısını korumak istiyorsanız cilalamalısınız. Biraz daha koyu bir ton seçebilirsiniz, ancak deseni engellemeyebilirsiniz

Doğal güzelliği korumaya çalışmazsanız, bitirme için herhangi bir rengin boya ve vernik malzemesini kullanabilirsiniz. Vernik veya boyanın ahşap yüzeyi dış etkilerden koruduğunu ve hizmet ömrünün uzun süreceğini düşünmeye değer.

Ahşap tavanlar: türleri

ünümüzde çoğu zaman ahşap tavanlar bulabilirsiniz:

 • Sarılı.
 • Askıya alındı.

İkinci seçenek çok daha sık kullanılıyor, bunun nedeni, tavanlar hakkında söylenemeyen, altındaki yüzeyin tesviye edilmesine gerek olmamasıdır. Onlar için tavan tamamen düz olmalıdır.

Paneller çeşitli ağaç türlerinden yapılır- bunlar hem pahalı hem de değerli türler ve ucuz olanlar olabilir. Satışta ahşap desen taklidi paneller var. MDF veya diğer malzemelerden yapılırlar.

Doğal ahşaptan yapılmış bu tür panelleri satın almak için yeterli paranız yoksa, daha ucuz olanları kurabilirsiniz. Görünüşte çok farklı değiller ama para biriktirmeyi mümkün kılıyorlar.

Tavanı ahşapla süslemek, diğer malzemelere göre birtakım avantajlar sağlar:

 1. Kaba bir finişe gerek yoktur.
 2. Kurulum işlemi sırasında, işin herhangi bir aşamasında kabloları döşeyebilir veya başka bir kablo atabilirsiniz.
 3. Ahşaptan yapılmış tavan, tüm iletişime her an ulaşmayı mümkün kılar.
 4. Ahşap paneller yıkanabilir ve orijinal görünümlerine döndürülebilir.
 5. Bu tasarım uzun süre dayanacak.
 6. Bu tür tavanlar pahalı ve şık görünüyor.

Bu avantajlar herhangi bir ahşap döşeme için geçerlidir.

Tavan tasarım fikirleri

Ağaç, tüm fantezilerinizi ve fikirlerinizi gerçekleştirmenize izin verir. Yeterli hayal gücünüz varsa, tasarımında benzersiz olan bir kaplama elde edebilirsiniz.

Ahşap tavan tasarlarken kullanabileceğiniz bazı fikirler:

 1. Panellerden asma tavan yapabilirsiniz. Bunun için herhangi bir malzeme kullanılabilir: meşe, çam, kayın ve diğer ağaç türleri. Kaplama ön kalıba yapıştırılabilir. Güzel çıkıyor ve pahalı değil.
 2. Euro astardan yapılmış dikiş yapısı. Tavan tamamen düz ve pürüzsüzdür. Gürültünün geçmesine izin vermez ve her türlü sıcaklığa dayanıklıdır.
 3. Kabartmalı tavan. Yüzeyde, çeşitli şekil ve boyutlarda yapıştırılmış çubuklar kullanılarak yapılmış bir desen görebilirsiniz. Onların yardımıyla ahşap bir yüzeydeki bazı kusurları da gizleyebilirsiniz.

Ağaç oymacılığı beceriniz varsa, kabartma desenle birlikte tavanda gerçek bir şaheser yaratabilirsiniz.

 1. Doğrusal tavan. Herhangi bir tasarım stiliyle mükemmel uyum içinde olabilen mükemmel düz bir yüzeydir.
 2. Kafes yapımı. Ahşap yüzeyin üzerine kenarlı ve birbirine paralel olarak yerleştirilmiş tahtalar monte edilir. Bu yaratım oldukça çekici görünüyor.
 3. Kübik tavan. İlginç bir şekle sahip, çünkü mevcut bir yapıyı boya ile dekore etme süreci devam ediyor.

Tavanınızı dekore etmek için hangi seçeneği seçerseniz seçin, güzel ve şık bir şekilde ortaya çıkacağından emin olabilirsiniz.

Ahşap tavanın duvarlarla kombinasyonu

Uyumlu bir alan elde etmek istiyorsanız, duvar dekorasyonu için dekoratif bir baskıya sahip duvar kağıdı kullanmamalısınız. İdeal olarak, bu, ahşabın doğal malzemelerle birleşimidir, yani duvarlarda ahşap paneller kullanmak için mükemmel bir çözümdür.

Boya kullanarak zıt duvarlar yapabilirsiniz. Bazıları alçıpan veya diğer malzemeleri birleştirmede oldukça başarılıdır. Bazı duvarları ahşapla birleştirip süsleyebilir, diğerini boyayabilir veya alçı kullanabilirsiniz.

Doğal taş, oldukça başarılı ve yapay olarak değiştirilebilmesine rağmen, ahşapla da harika görünüyor.

Banyoda ahşap bir tavan kuruyorsanız, o zaman seramik karolarla bir kombinasyon kendini gösterir, bu da fena değil.

Ahşap tavan döşemelerinin rengi seramik karolarla uyumlu olmalıdır.

Ahşap ve metalin bir başka iyi kombinasyonu. Bu, yüksek teknoloji tarzı için idealdir.

Ahşap tavanların sadece şık görünmekle kalmayıp aynı zamanda montajının da kolay olduğu sonucuna varılabilir. Evde böyle bir yapı kurarsanız. o zaman hiç şüphe yok ki size rahatlık ve uyum sağlanıyor.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.