Ahşap Tavan

Ahşap tavan kaplama, Ahşap tavan

Ahşap Tavan, mimarın tasarımının her zaman başlangıç ​​noktası olduğu projeler temelinde özel olarak çalışıyoruz. Sistem, açık ve kapalı doğrusal sistem, çok panelli doğrusal ve ızgara sistemi dahil olmak üzere çeşitli tasarımlarda mevcuttur. Standart sistemlere ek olarak, Ahşap Tavan bir dizi özel geliştirilmiş tasarımı da mevcuttur. Çoğu versiyon ayrıca dış tavan olarak kullanıma uygundur.

Ahşap Asma Tavan Sistemleri sadece son derece dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda mekanlara lüks, çağdaş bir görünüm kazandırır. Ayrıca, ahşap tavanlar, kaplama malzemesi olarak ahşabın kullanımına ilişkin Avrupa yangına dayanıklılık gereksinimlerini karşılar ve tüm sistemler C2C sertifikalıdır. Sistemler, akustiğin önemli olduğu mekanlar için de çok uygundur.

Eğimli ahşap tavan ve kaplama

Hem doğrusal hem de ızgara tasarımlı Ahşap Tavanlar, kavisli veya kemerli şekilde kullanım için mükemmel şekilde uygundur. Burada mimarın yaratıcılığı yol gösterici ilkedir. Raylar istenilen yarıçapa kavisli ve sabitlenmiştir. Bunlar hızlı askılar veya nonius askılar ile asılabilir. Düz tavan / kaplamada olduğu gibi, benzersiz destek sistemi tamamen prefabrik olarak gelir.

Çok çeşitli ahşap türleri, sistem türleri, boyutları ve kaplamaları ile tavanın görünümü için çok sayıda seçenek mevcuttur. Ahşap tavan sistemi iyi bir akustik değere sahiptir ve bu nedenle genellikle kamu binalarında kullanılır.

De monte ahşap tavan

Ahşap Tavanlar sabit veya sökülebilir tavan olarak mevcuttur. Taşıyıcı ve klipsli taşıyıcı sistem ile lineer sistemdeki latalar%50 sökülebilir olarak temin edilebilmektedir. Izgara sistemi ile tavan yarım bindirmeli dübel bağlantısı ile tamamen sökülebilir. Sökülebilir tavan kullanılarak, baş üstü teknik tesisatlar da her türlü onarım ve bakım işlemi yapılabilir.

Yatak odasında güzel bir ahşap tavan yapmak için bilmeniz gereken: tavanı ahşap panellerle nasıl dekore edeceğiniz, tasarımında ve aydınlatmasında hangi nüanslar var, eksiklikleri ve hangi iç mekanlarda antik dönemde kullanabileceğiniz.

Ahşap tavan, hemen hemen her iç tasarım için mükemmel olan oldukça çok yönlü bir dekor.

Ahşap plakalar anında tavana stil katar. Bu tür tavanlar, herhangi bir iç tasarımı şaşırtıcı kılacak çeşitli ahşap kaplamalar ve doğal tonlar sunar. Tüm ahşap kaplamaların kendine has özellikleri vardır. Bu benzersizlik, tasarımcıya herhangi bir tasarım için çarpıcı bir iç mekan yaratma fırsatı verir.

Ahşap Tavan, tarzınızı ve dekorunuzu vurgulayabilir ve hatta odadaki ana gösteri durdurucusu haline gelse de haksız yere gözden kaçan bir şeydir. Bir ahşap tavan bu çok olsa çok sık çeşitli mekanlarda görmedim ilginç ve göz çekici bir seçenek. Uygulanacak pek çok harika fikir var ve her alan, tasarımını vurgulamak için uygun bir ahşap tavan alabilir ve hatta bir gösterici olabilir.

Modern Ahşap Tavanlar

Çağdaş ve minimalist mekanlar genellikle soğuk ve kişiliksiz görünür, ancak en açık renkte bile ahşap tavan böyle bir alana sıcak ve rahat bir dokunuş katabilir. Alanınızı vurgulamak ve davetkar hale getirmek için açık renkli ahşap döşeme tavanı tercih edin. Böyle bir tavan, böyle bir alana mükemmel bir şekilde uyacak ve daha fazla dikkat çekmek istiyorsanız, tavana metal kirişler ekleyin. Ayrıca, tavanı kaplayan doğal renkli ahşap plakalar gibi akılda kalıcı modern fikirler de vardır- böyle bir tavan anında bir şovmen haline gelecektir. Yüzyıl ortası modern bir alanınız varsa, neden şerit kaplı ahşap bir tavana gitmiyorsunuz?

Rustik Ahşap Tavanlar

Rustik ahşap tavanlar en popüler olanlardır; rustik, klasik, kırsal tarz, endüstriyel, Provence, modern ve diğer birçok alana uyarlar- bu, iç mekâna nasıl dahil ettiğinize ve çerçevelediğinize bağlıdır. Neden bu kadar popülerler? Bu tür tavanlar, aynı anda mekâna sıcak ve davetkar bir dokunuş getirir ve doku, en basit alana bile ilgi katar. Mekâna daha dokusal bir dokunuş getiren kirişli, geri kazanılmış ahşap ve yıpranmış ahşaptan rustik bir ahşap tavan olabilir. Eski, kıyı veya salaş bir şık alanınız varsa, rafine bir vurgu katacak beyaz badanalı veya beyaz badanalı ve eski püskü şık ahşap tavanı tercih edin.

Ahşap tavan özellikleri

Ahşap tavan, projeyi bitirmek için en popüler seçeneklerden biridir ve olmaya devam edecektir. Binanın geri kalanında kullanılan malzeme, projenin büyüklüğü ve bina tipi ne olursa olsun, bu tür yapılar herhangi bir mimari veya iç çalışmaya değer katan evrensel bir malzeme olarak statülerini korurlar.

Bu tür tasarımların avantajları:

 • Kurulumu çok kolaydır.
 • Akustik: ahşap sesi emer.
 • Isı yalıtımı.
 • Çevre dostu.
 • Estetik.

Ahşap ve diğer malzemelerin kombinasyonu

Ahşap son derece çok yönlüdür ve diğer malzemelerle başarıyla birleştirilebilir, bunun sonucunda her zaman mükemmel bir şekilde dengeli ve uyumludur. Ve her seferinde, kullanılan malzemelere ve dokulara bağlı olarak, tasarım ve stil farklı olacaktır. Bu malzemenin kombinasyonu aşağıdaki seçeneklerle bulunabilir:

 • Alüminyum.
 • Ayna.
 • Çelik.
 • Somut.

Ahşap asma tavan dekoratif tavan çeşitleri

Masif ahşabın doğal güzelliğini kim sevmez? Bu malzemenin tüm cazibesi, buklelerde ve düğümlerde, tahıl yapısında ve onu çekici kılan renk varyasyonlarında yatmaktadır. Tavan malzemelerinde bu malzemenin farklı tiplerini kullanmak için birçok seçenek vardır.

Astardan

Tasarımından dolayı kaplamanın malzemesi çok iyi bir ağırlık ve mukavemet oranına sahiptir. Sabitlenmesi gücü nedeniyle yapılır ve bu nedenle küçük bir evde önemli olan bir bağlantı elemanı olarak kullanılabilir. Bu malzeme modern ve temiz bir görünüm yaratır.

Mertek tavan

Mertek tavanlar tavan için en heyecan verici ve en eski seçeneklerden biridir. Mertek yapılar büyük kamu binalarında, saraylarda ve lüks evlerde desteklendi ve 21. yüzyılın modern modifikasyonları sayesinde aynı zamanda kişisel konutlar için çekici bir yüzey seçeneğidir.

Parke tahtası

Çok katmanlı parkenin stabilitesi, geniş bir yüzeyde yüzer döşeme yöntemiyle kullanılmasına izin verir. Parke, onlarca yıllık kullanımdan sonra bile yeni gibi görünebilen tek zemin kaplamasıdır.

Ahşap ters tavan panosu

Ahşap, sıcak ve güzel bir görünüm veren doğal bir malzemedir. Ancak, kullandığınız kart ömrünü uzatmak için işlenmelidir. Tedavi, emprenye ve kurutma (mantar, böcekler, termitler ve mantarların ortaya çıkmasını önlemek için) ve tik yağı kaplaması olabilir. Böyle bir yüzey için en popüler seçenek tiktir.

Baffle Tavan

Baffle asma tavan yüzeylerini örtmek için kullanılan sıcak malzemeler arasında gurur duyar. Bu malzemenin ısı etkisi, çok sayıda insanın toplandığı geniş alanlar için en uygun hale gelir.

MDF panelleri

Kompozit tavanlar, düzgün bir şekilde kesilmelerini ve delinmelerini sağlayan sağlam bir yapıya sahiptir. Belirli koşullar altında, bir MDF paneli masif ahşaptan daha iyi performans gösterebilir. Sert ağaç, doğal yapısı nedeniyle nem veya sıcaklıktaki değişikliklere maruz kaldığında deforme olma eğilimindedir. Ancak bileşim ve ısıl işlem paneldeki lifleri eşit olarak dağılmış tutar. MDF paneli hala bazen deforme olabilse de, değişen ahşap levhalara göre değişen sıcaklık ve nem koşullarında deformasyona daha kararlı ve daha az eğilimlidir.

Laminattan

Son birkaç yılda laminat önemli ölçüde iyileşti. Ahşabın görünüşünün giderek daha popüler hale gelmesi nedeniyle, üreticiler laminat olarak rollerini güçlendirdiler. Dayanıklı, çizilmeye, lekelenmeye ve solmaya karşı dirençli, temizlenmesi kolay ve hipoalerjenik laminat her türlü yüzey için idealdir.

Lamine tavan, birkaç kat sunta tabakasını tek bir parçada birleştirerek yapılır. Kural olarak, tahtanın tabanı yüksek veya orta yoğunlukta lif levhadan yapılır. Bu levhalar aynı zamanda tepeye tutturulmuş sabitleyici ve dekoratif bir tabakaya sahiptir. Dekoratif katmanın üzerine şeffaf bir aşınma tabakası uygulanır ve daha sonra çiziklere ve aşınmaya laminat direnci veren bir veya iki kat alüminyum oksit ile işlenir.

Petek ahşap tavan

Bu tasarımlar, bayan odası veya koridor gibi iyi havalandırmalı küçük odalar için idealdir. Bu malzemeyi temizleyebileceğiniz tavana sahip bir odada kullanmak en iyisidir.

Kentsel dekorlar, günümüzde ahşap bir görünümü modern mekanlara dahil etmenin yaratıcı yollarını arıyor. Bunu yapmanın bir yolu, petek ahşap tavan yapılmış kirişler kullanmaktır. Görünüş, boyut ve doku olarak, doğal bir ağaca benziyorlar. Teknoloji sayesinde, üreticiler renk, desen ve tahıl dahil olmak üzere ahşap kirişlerin simülasyonlarını oluşturmak için çeşitli malzemeler kullanabilirler.

Kontrplâk

Kontrplak, özellikle bodrum katında bir malzeme olarak uygulanabilir. Kontrplak, alçıpandan borulara, kanallara ve kablolara daha kolay erişim sağlar. Garajlarda, mağazalarda ve salonlarda tavan malzemesi olarak kullanılabilir. Boncuklardan yapılmış gibi görünen bazı tasarımlar aslında kontrplaktır. Kontrplak kaplamanın takılması, eve görsel bir çekicilik katar. Kontrplak kaplamalar az miktarda doğal bir atmosfer yaratır.

Ahşap duvar kâğıdı

Bu tür duvar kağıtları genellikle ince ahşap malzemeden yapılır. Uzun süre renk değiştirmezler. Bambu “doğal” bir malzeme olduğundan yüksek neme maruz kalabilir. Bu nedenle, bu tür yapıların gıda veya diğer olası renklendirici maddelerle temas edebilecekleri yerlerde kullanılması önerilmez. Ayrıca, banyo veya zayıf eğimli odalar gibi yüksek nem seviyesine sahip yerlerde kullanılmamalıdır.

Baffle ahşap tavan

Baffle ahşap tavan, odaların daha yüksek tavanlara veya dekoratif bir öğeye sahip olmasını sağlayan mimari bir özelliktir. Baffle ahşap asma tavan en popüler çözümlerden biridir. Bununla birlikte, antika kirişler çok ağır, çok pahalıdır ve genellikle böcekler tarafından çarpılma veya hasar görme riski taşırlar. Baffle tavan kurmak iyi bir seçenektir. Genellikle yüksek yoğunluklu poliüretandan yapılmış yapay kirişler gerçek olanlara benziyor. Yüzlerce stil ve dokuda mevcuttur. Kolay kurulum için hafiftirler.

Ahşap Kaplama panelleri

Ahşap tavan kaplaması temiz ve modern bir tavan dekorasyonu yaratır. Bu paneller daha parlak PVC kaplama panelleri hafiftir, kurulumu kolaydır ve çeşitli yüzeylerle birlikte gelir. Panel kaplaması tavana son rötuşlar ekler ve hatta tasarımı gerçekten harika kılan spot ışıklarla bile kullanılabilir. Bir banyo oluşturmak için ideal olan pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

Giriş

Ahşap yüzeyler evin karakterinin mantıklı bir uzantısı gibi görünse de alçıpan günlük tavanlar odanın daha rahat olmasına yardımcı olabilir. Bir tavan yüzeyi için kütük levhaların kullanılması, bu seçim kütük yapısının görünümünü tamamladığı için çok popüler bir seçimdir. Bununla birlikte, ahşap plakalardan yapılmış tavanlar, alanı alçıpan veya alçı tavanından daha kapalı hale getirir. Bu nedenle, geniş bir oda için mükemmel bir seçimdir.

Keresteden

Hem yapısal hem de tamamen dekoratif ahşap tavanlardan yapılmış ahşap kirişler anında görsel ilgi yaratır. Restore edilmiş ahşap plakalar rustik bir his verirken, beyaz boyalı paneller çekiciliğe katkıda bulunur.

Ahşap germe tavan

Bu yapılar, odanın ana tavanının altındaki özel bir profile (alüminyum veya plastik) monte edilir. Ahşabı esnek, hafif ve esnek bir malzemeye dönüştürürler.

Özel bir iç tasarım oluşturmak için, yüksek ışık saçma katsayısına sahip şeffaf bir dokuya sahip opal tavanlar kullanılır. Bu teknoloji, armatürleri tavan yapısının içine yerleştirmenizi sağlar.

Bu ahşap versiyon, bireysel panoları kurmak için herhangi bir çalışma yapmadan klasik bir görünüm sağlar. Çok çeşitli yüzey ve stillere sahip bu paneller sert veya esnek olabilir.

Ahşap tavan renkleri

Duvar renklerinde olduğu gibi, odanın aldığı ışığın kaynağını ve yoğunluğunu göz önünde bulundurun. Pembe veya gök mavisi boyalı ahşap tavandan yansıyan parlak ışık, ferahlık hissi aratıyor. Beyaz yüzeyler fark edilmeye meyillidir, bu nedenle odağınız duvarlara ve mobilyalara odaklanır. Duvarlar soluksa ve bu nedenle alanı genişletirse, beyaz odayı daha da genişletir.

Ahşap tavan aydınlatması

Evde bile gün ışığına ihtiyaç duyduğunuz ortak yanlış anlama, çoğu insanı tavan ışıklarına yönlendirir, ancak aslında- mutfakta iyi ışık ve bazı zemin lambaları ahşap tavanlı iç mekanların çoğu için mükemmeldir. Ahşabın doğrusal doğasını vurguladığı için lineer aydınlatma tarzı da harika.

Tavan ahşap kiriş

Tavan ahşap kirişlerini bulun. Kural olarak, kirişler birbirinden 60 cm mesafede bulunmalıdır. Işın bulunduğunda, tavanı bir kalemle işaretleyin. Levhaları monte ederken, kirişlere çivilerin veya çubukların yerleştirildiğinden emin olmak önemlidir. Tahtalar kirişlere dik olarak monte edilecektir. Tavan ahşap kiriş kutuları açın, ardından her bir levhanın kalınlığını belirlemek için bir ölçüm bandı kullanın.

Kaplama Kurulumu

Köşeden başlayarak ve her bir tahtanın “istifleme” tarafı olduğuna dikkat ederek tahtayı döşemeye başlayın. Her kurulun iki farklı ucu olacaktır. Uçlardan biri önce takılan taraftır ve diğer uç “takılan” tarafa sabitlenmiş taraftır. Doğru tarafı belirleyin ve tam bir tahta kullanarak, her bir tahtanın kenarına doğru şekilde yerleştirilmiş döşemenin köşe tırnağını kullanarak takın.

Parçaları tam oturması için bir araya getirmek için darbe bloğu ve lastik tokmak kullanın. Parçaların birbirleriyle hizalı olduğundan ve bükülmediğinden emin olun.

Her geçit, her duvarın karşı ucuyla temas ettiğinden, en son kartın bir kesme testeresi kullanılarak kesilmesi gerekecektir. Kesmeden sonra, bir sonraki ahşap kullanımı için bir lezyon efekti oluşturmak için kalan parçaları kullanın.

Demirbaşların kesilmesi

Tavan işlemi ışık fikstürüne ulaştığında, anahtardaki odadan elektriği kesin. Lambayı çıkartın. Tahtayı tavan çıkışına tutun ve genişliği ve derinliği bir kalemle işaretleyin. İşaretli alanı bir yapbozla kesin. Kesimin yerinde olduğundan emin olmak için kartı çıkana kadar tutun. Çıkışların etrafındaki diğer panolarla tekrarlayın. Işıkları tekrar takın ve odadaki gücü tekrar açın. Tüm tavan kaplanana kadar panoları monte etmeye devam edin.

Isınma ve ses yalıtımı

 • Yalıtım malzemesinin konum için doğru genişliğe ve R değerine sahip olduğundan emin olun.
 • Yalıtımın dış üst panellerin dış kenarına ve tavanın üstüne kadar uzandığından emin olun.
 • Yalıtım uçlarının birbirine bağlı ve çerçevenin altına yakın olduğundan emin olun.
 • Kraft kaplama şeritleri kullanırken: kraft yüz yalıtım tırnaklarını çerçeve elemanlarının altına sabitleyin. Çakışan kraft kâğıdı gerekli değildir.
 • Boyasız nozullu bir buhar geciktirici kullanırken: nozulları taktıktan sonra buhar geciktiriciyi çerçeve elemanlarının altına takın.
 • Tavan arası tavanlar için, sadece havalandırma bölümlerini monte etmek gerekir. Tavan arası olmayan (havalandırmalı) tavanlar için havalandırma bölmeleri ve oluklar takın. Havalandırma kanalları uçlar arasında 5 cm boşluk olacak şekilde kurulmalıdır. Şişirilebilir yalıtım kullanırken açıklığı azaltın.

Sert ahşap tavan levhaları, yerel sıcaklık ve nem seviyelerine uyum sağlamak için kurulumdan sonraki 7 gün içinde kurulacakları yerde bırakılmalıdır. Levhaları doğrudan zeminde veya beton yüzeyinde saklamayın. Malzemeyi, satıcıya danışmadan kullanımdan 30 gün önce saklamayın.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.