Akustik Ahşap Tavan

Ahşap akustik performans türleri

Bilim ve sanatı oda akustiği için harmanlarken, hiçbir şey akustik mühendisinin uzman tavsiyesiyle karşılaştırılamaz. Amacımız, danışman tavsiyelerine ulaşırken tasarımcının amacına uygun ahşap yüzeyler sağlamaktır. Ahşap akustik olarak sıcak ve organiktir.

İyi akustiğe uygun olarak, bir alanın ses performansını ton olarak iltifat etmek için doğru tavan yüzeyini kullanmaktır. Metal gibi yanlış malzemeler sese “teneke gibi” veya “metalik” bir imza verebilir. Plastik ve cam elyafı “davul” olma eğilimindedir. Öte yandan, ahşap akustik olarak sıcak ve organiktir - akustik enstrümanların normalde ahşaptan yapılmasının bir nedeni.

Emme

Ahşap yüzeyler doğal olarak .05-.15'lik bir NRC (Gürültü Azaltma Katsayısı) ile yansıtıcıdır. Akustik enerjinin eğitim ve sağlık hizmetleri gibi yolcular üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı alanlarda emilim arzu edilebilir.

Yüksek seviyelerde ses emilimi (.65 – .90 NRC'ler), tavana stratejik olarak açıklıklar yerleştirerek ekonomik olarak elde edilebilir. Bu, akustik enerjinin tavandan plenumda gizlenen akustik olarak emici malzemeye geçmesine izin verir.

Delikler, açığa çıkmalar veya oluklar, ses enerjisinin bir yüzdesinin ahşap tavandan geçmesine ve fiberglas akustik destek malzemesi tarafından emilmesine izin verir. Genel olarak, fiberglas arkalık ne kadar kalın olursa (3-6 # yoğunluk, 1 ″ ila 6 ″ kalınlığında), özellikle sorunlu düşük (bas) frekanslarda daha fazla emilim elde edilir.

Ahşap akustik tavanlar, Mükemmel Karolar, ayarlanmış rezonant ses emiciler oluşturur. Bu, belirli problemli (tipik olarak orta aralık) frekanslarda pik emilim sağladıkları anlamına gelir. Bu ürünler .90 NRC'ye kadar NRC dereceleri elde edebilir. Daha yüksek NRC'ler genellikle tamamlayıcı fiberglas destek gerektirir.

Yayılma

Yansıtılan sesin saçılması olan difüzyon, bir ahşap dalga karosu (kavisli bir yüzey) vasıtasıyla elde edilebilir veya ahşap ızgaralar veya küpler gibi düzensiz yüzeyler aracılığıyla saçılabilir.

Sesin daha “canlı” olması gereken alanlarda difüzyon istenebilir, ancak yankı, zil ve “tokat” problemlerinden kaçınılmalıdır. Performans sanat salonları, ibadethaneler ve konferans salonları genellikle akustik yayılma ile iyi bir şekilde servis edilir.

Tüm alan performansı

Akustik ahşap tavanlar, enellikle bir boşluk, gerektiği gibi çalışması için emilim ve difüzyonun dikkatli bir kombinasyonuna ihtiyaç duyacaktır. Absorpsiyon veya difüzyon sağlayan çeşitli güzel ahşap ürünler sunarak, mimara mümkün olduğunca çok sayıda tasarım seçeneği bırakmaya çalışıyoruz.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.