Akustik Asma Tavan

Akustik Asma Tavan

Akustik asma tavanlar, bina içerisinde ses yalıtımı ve ses emilimi sorununu çözmenin en etkili modern yollarından biri olarak kabul edilebilir.

Akustik tavanlar nelerdir?

Konforlu akustik, konut ve konut dışı binaların önemli bir bileşenidir. Bunu sağlamak için, odanın hem içinden hem de içindeki seslerin iç içe geçmesini önlemek için bir dizi yapı malzemesi geliştirilmiştir. Bu amaçlar için, bir yandan odaları komşu odalardan gelen seslerden (ses yalıtımı) izole etme ve diğer yandan komşu odaları buradaki her şeyden (ses emilimi) koruma kabiliyetine sahip akustik asma tavanlar kullanılır. Böylece, dış uyaranlarla dikkatinin dağılmamasını sağlayan tuhaf bir ses bariyeri yaratılır. Temel, özel bir ses yalıtımı tabakası ile tamamlanan standart bir alçıpan tavandan veya Armstrong asma tavandan alınabilir. Akustik tavanlar da gerilebilir.

Kapsam.

Olumlu bir akustik arka plan konut ve kamu binaları için aynı derecede önemlidir. Akustik asma tavan, gürültülü komşularınızı ve coşkulu müzik severleri unutmaya, yönetmen ofisinde gizli bir atmosfer ve restoranın ortak odasında romantik bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır. Bir diskoda veya konser salonuna bir akustik tavanın döşenmesi, komşu evlerin sakinlerinin şikayetlerini önleyecektir ve bir sanayi kuruluşunun inşaatında gürültünün atölye dışına yayılmasına izin vermeyecektir. Hastaneler, spor salonları, yüzme havuzları, salonlar, sinemalar - bunların hepsinde ve diğer birçok tesiste akustik tavan montajını tercih eden nedenler vardır.

Malzeme.

Akustik asma tavanın ana elemanı, mineral elyaftan veya gözenekli cam yünden imal edilmiş sıkıştırılmış tavan plakasıdır. Delikli alüminyum plakalar bazen kullanılır. Gürültü arka planında azalma, tavan arası boşlukta ses emiliminin bir sonucu olarak sağlanır. Ses yalıtımı için daha ağır döşemeler kullanılırken, ses emilimi için döşemeler hafif ve nefes alabilirdir. Bu iki işlevi birleştirmek mümkündür.

Ses emilimi için büyük önem taşıyan, mikro gözenekli plakaların ön kısmının kaplamasının kalitesidir: düşük kaliteli renklendirme tıkanmaya ve bunun sonucunda performansın düşmesine neden olabilir. Yalıtım özelliklerini geliştirmek için paneller özel bir film, mikro delikli kumaş veya cam elyafı ile kaplanabilir.

Tasarlayın.

Akustik plakalar yalnızca kesin olarak tanımlanmış hedeflere ulaşmak için çok özel bir araç değil, aynı zamanda her türlü formları alabilen, hoş renklerle boyanmış ve çeşitli dokularla sürpriz yapan dekoratif bir tavan elemanıdır. Örneğin, belirli bir konfigürasyonda dokulu yuvaların yönü bir dama tahtası efekti yaratır. Dahili lambaların düzenini dikkatlice değerlendirirseniz, hem basit hem de özel plakalara tamamen farklı bir görünüm verilebilir. Delikli bir yüz elemanı, sadece bileşimin doğasını değiştirmeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda odanın havalandırmasını da iyileştirecektir.

Kurulum.

Akustik bir tavanın tüm olanaklarının kullanımını en üst düzeye çıkarmak için, belirli bir odanın taban tavanlarının alanını ve yüksekliğini dikkate almak gerekir. Kurulum çalışmaları, daha sonra akustik plakaların monte edildiği süspansiyonların ve ahşap veya metal çerçevenin montajı ile başlar. Akustik tavan montajının büyük kısmı Armstrong gibi basit tavan montajlarından farklı değildir.

Akustik asma tavanların avantajları:

• Mükemmel nem direnci, artan nem, plakaların deformasyonuna yol açmaz;

• Yanıcı olmayan malzemelerin kullanımıyla yangına dayanıklılık;

• bir yankı ortadan kaldırılması;

• Düşük ısı iletkenliği;

• Sıhhi standartlara uygunluk, küf, bakteri, çürük olmaması;

• Çevre dostu, toksik olmayan.

Bakım.

Akustik tavanlar hem kuru hem de ıslak temizliğe izin verir. Bir sünger ile vakumlanabilir ve silinebilirler.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.