Alçı Nedir?

Alçı nedir ? Alçı nerelerde kullanılır?

Alçı , macunsu bir bileşim (kireç veya alçı , su ve kum gibi) üzerinde sertleşir ve duvarları, tavanları ve bölmeleri kaplamak için kullanılır.


Sıva, en eski yapım tekniklerinden biridir.
Yunan mimarlık tarihinin çok erken döneminde ince beyaz kireç sıva harcı kullanılmıştır. Yunan zanaatkârları, 5. yüzyıl BC'SINDEN daha önce yüksek kalitede elde etmişlerdir.
Alçı yaygın olarak bilinen bir teknik olan tapınakların dış kısımlarını kaplamak için kullanılmıştır. Sıva, iç mekânı kaplamanın yanı sıra, bazı durumlarda da mermerden yapılsa bile.Sıva en eski yapı tekniklerinden biridir. Kanıtlar, ilkel halkların kamışlarını veya fidanları barınaklarını çamurla örttüklerini, böylece daha dayanıklı yapılar ve haşere ve sert hava koşullarına karşı daha etkili ekranlar geliştirdiklerini göstermektedir. Zaman içinde daha kalıcı ve görkemli materyaller çamurun yerini aldı. En erken sıva bazıları kaybolmamış modern zamanlarda kullanılana benzer bir kaliteye sahip. Mısır Piramitleri, en az 4000 yıl önce yapılan ve hala zor ve dayanıklı olan sıva işlerini kapsamaktadır. Bu zamanın alçılarının başlıca araçları, bugün kullanılanlara benzer tasarım ve amaca yönelikti. Bunların en iyi iş için Mısırlı ile aynıdır kalsine alçı yapılmış bir alçı kullanılan alçı.

Bu yaratıcı sanatı yerinden oynatma ve mekanik yeniden üretimin yerini almasıyla 19. yüzyıla damgasını vuran bir sanatsal ifade aracı olarak alçaltın. İç duvarlar ve tavanlar için bir yüzey malzemesi ve dış duvarlar için daha az bir dereceye kadar, alçı ortak kullanımda kalır. O kolaylaştıran binada temizlik ve sanitasyon ve yangının yayılmasına bir geciktirici.

İç mekân sıva işi, uygulandığı sürgü tipine ve gerekli olan uygulama sayısına göre tasarlanmıştır. Tavanlar ve kornişler için dekoratif sıva genellikle istenilen profilin tersine sahip bir metal kalıplama aleti ile uygulanır. Bazı elemanlar el ile oluşturulabilir, diğerleri ise prekast ve parisli sıva ile yerinde sıkışmış olabilir. Sıva doğrudan beton, tuğla, kiremit veya destekleyici bir metal çıta tabanına uygulanabilir. Renkler ve dokular dahil olmak üzere çeşitli kaplama tipleri, son kata dahil edilebilir. Sıçramak çizgi ve çakıl çizgisi, hala yumuşak iken, son katın üzerine bir miktar kuvvetle harç veya çakıl atmaktan kaynaklanan dokulu yüzeylerdir.

Alçı taşı doğal olarak oluşan ve bileşiminde iki molekül su bulunduran bir kalsiyum sülfat minarelidir. Alçı taşının (CaSO4 2H2O) bünyesinde yarım molekül su kalacak şekilde ısıtılarak(120-180oC) suyunun uçurulması ve öğütülmesi ile elde edilen maddelere alçı denir.

Alçı, suyla karıştırılınca tekrar katılaşarak bağlayıcılık özelliği taşıyan bir yapı malzemesine dönüşür.Alçı taşı,doğada bulunan düşük yoğunlukta bulunan bir taştır.Yanmazlığı ve dayanıklılığı ile tüm dünyada bina yangın sigortası otoriteleri tarafın kabul edilmektedir.İnsan yaşamı içim toksin olmayan alçı taşı bitki ve hayvan yaşamını destekleyici bir özellikte olduğundan iç yapı mazemelerinde sık kulanılan bir üründür.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.