Alçı Sıva Nasıl Yapılır?

ALÇI SIVA GENEL BAKIŞ

Alçı sıva, iç sıva yüzeyleri için geleneksel kum çimento uygulamasına çevre dostu bir alternatiftir. Alçı sıva, iç yüzeyler için daha hızlı bir uygulama yöntemidir, çünkü zaman alıcı su kür işlemi gerektirmez. Hidrasyon ısısından dolayı büzülme çatlaklarını azaltmak için kum çimento sıvamasından sonraki 20 - 21 gün boyunca su kürleme işlemi zorunludur. Alçı sıva yüzyıllardır inşaat alanında kullanılmış ve iç duvarları sıvalamak için zamana göre test edilmiş bir işlemdir. Alçı sıva, üstün zengin ve pürüzsüz bir yüzey sağlarken mükemmel termal ve akustik özellikler sağlar. Alçı sıva, tutarlı bir bulamaç yapmak için yerinde önerilen oranda temiz su ile karıştırılır. Alçı sıva bulamacı daha sonra eğitimli aplikatörler tarafından duvarlara ve tavanlara istenen kalınlıkta uygulanır, bu işleme Alçı sıva denir.

Alçı kimyasal olarak Kalsiyum Sülfat dihidrat (CaS04 2H20) olarak adlandırılır. Dünyada bulunan üç çeşit alçı taşı vardır.Doğal olarak alçı, diğer mineraller gibi dünya yüzeyinin altında bulunur ve bu alçıma da Doğal Alçı denir. Doğal alçı taş, konvansiyonel araçlar kullanılarak dünya yüzeyinin altına çıkarılır. Alçı aynı zamanda tuz üretim işleminin bir yan ürünü olarak oluşturulmuştur. Üçüncüsü, alçıtaşı, gübre, bakır ve enerji gibi endüstriyel imalat işlemlerinin bir yan ürünü olarak da oluşur. Bu şekilde oluşturulan alçı sentetik alçı olarak adlandırılır ve ayrıca imalat işleminin tipine bağlı olarak fosfor alçıtaşı ve DSG olarak da adlandırılır. .

Alçı Sıva Alçı Nasıl Uygulanır?

Alçı Sıvalar doğrudan tuğla duvarlara, beton bloklara veya alçıpan yüzeylere uygulanabilir.

 • Alçı Sıvalar genellikle hazır karışım poşetlerinde gelir. Tozu kuru bir kapta ekstrakte edin ve suyla karıştırın. Karışım 2-3 dakika karıştırılmalıdır
 • Duvara uygulanması gereken sıva kalınlığını kontrol ediniz. 13 mm'den fazla olmamalıdır
 • Alçı sıva ile katı bir yüzeye katı bir basınç uygulayın.
 • Alçı sertleştikçe düzleşir. Sıva yeterince sert olduğunda, yüzeyi gerektiği gibi sünger ile şamandıra ve suyla temizleyin
 • Düzgün mat yüzey elde etmek için yüzeyi kademeli mala
 • Kaplama yüzeyi sürekli neme maruz kalmaktan korunmalıdır.
 • Uzun süre veya tekrarlanan neme maruz kalma, güç kaybına ve / veya yapışmaya neden olabilir.
 • Boyama işi sadece yüzey tamamen kuruduktan sonra başlatılmalıdır.

Tavsiye Edilen Alçı Sıva Kalınlığı:

 1. Alçı sıvalar 6 mm den 20 mm kalınlığa kadar uygulanabilir.
 2. Çatlak ve küflenmeyi önlemek için minimum 6 mm alçı sıva kalınlığı öneririz.
 3. Bir duvar için 20 mm kalınlığından fazla sıva yapılması gerekiyorsa, ilk önce 8-12 mm kalınlıkta bir çizgi kat çimento ve kum sıva ile gitmenizi ve ardından kalan kalınlık için alçı sıva ile bitirmenizi öneririz ( 6 mm'den az olmamalıdır).

Alçı Sıva İçin Önerilen Son Kat:

 1. Alçı sıva, boya öncesi iyi derecede pürüzsüzlükte bitmiş olmalıdır. Yüzey daha yumuşak bir sonuç vermek için genellikle zımparalanır (zımpara kağıdı ile değil).
 2. Tüm yatay çizgiler ve yüzeyler bir seviyede test edilmelidir.
 3. Tüm köşeler düzgün bir şekilde tamamlandıysa ve dik açılı ise kontrol edilmelidir

Alçı Sıva Duvarlara Nasıl Düzgün Uygulanır?

Alçı sıva, iç duvar sıvalarında en yaygın şekilde kullanılır ve geleneksel çimento harcı sıvalarının yerini almaktadır. Her ne kadar alçı sıva uygulaması kolaysa ve geleneksel çimento harcı ile karşılaştırıldığında daha az deneyimli insan gücü gerektirse de, duvar yüzeyini düzgün bir şekilde hazırlamak ve hiçbir çatlak, soyulma vb. Sağlamak için düzgün bir alçı sıva uygulamak önemlidir. duvarda düzgün bir şekilde alçı sıva uygulamak için prosedür ayrıntılı olarak.

Alçı Sıva Teknik Özellikleri:

Bitmiş yüzey rengi: beyaz

Zaman Ayarı: 25-30 Dakika

Kapsama alanı (12mm kalınlık dikkate alınarak): 25 Kg Torba başına 21 m²

Basınç Dayanımı: 60-70 kg / cm2

Raf ömrü: 4 ay

Paket Ölçüsü: 25 Kg Torba

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.