Alçı Sıva Nedir?

Alçı Sıva Nedir?

Alçı sıva, kuru tozu suyla karıştırıldığında sertleşir. Pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için tuğla, blok veya beton yüzey üzerine uygulanabilen bu malzemeye alçı sıva denir. Daha önce, 6 mm lik bir alçı sıva sıva genellikle çimento sıva üstüne boyamadan önce pürüzsüz bir yüzey elde etmek için uygulanır. Bu iki aşamalı bir süreçtir ve yerinde karıştırılması gereken kum, çimento ve su gibi çeşitli elementleri içerir. Bu işlem yavaşça tek kat alçı sıva doğrudan uygulanarak değiştirilir. Alçı sıvada, hazır alçı tozu su ile karıştırılır ve doğrudan duvara uygulanır.

Alçı sıva Direk tuğla, masif veya oyuk bloklara, ytong bloklarına ve alçı panellere doğrudan uygulanabilir. Alçı sıva iyi yalıtım özelliklerine, yangına ve darbelere karşı dayanıklıdır. Ayrıca, alçı inşaat sırasında çok zaman kazandırır ve üstün bir yüzeye sahiptir. Bu özellikler, emlakçıların ve müteahhitlerin, geleneksel çimento sıvalarının yerine alçı sıva seçiminde dikkat çekti.

Alçı Sıva Teknik Özellikleri:

Bitmiş yüzey rengi: beyaz

Zaman Ayarı: 25-30 Dakika

Kapsama alanı (12mm kalınlık dikkate alınarak): 25 Kg Torba başına 21 m²

Basınç Dayanımı: 60-70 kg / cm2

Raf ömrü: 4 ay

Alçı Sıva Avantajları:

Yükleniciler ve Müteahhitler, üstün yüzey kalitesi ve zaman kazandıran özellikleri nedeniyle alçı sıva tercih etmeye başladı. Alçı sıva avantajlarından bazıları şunlardır:

 1. Uygulama Kolaylığı (İşlenebilirlik): Alçı, ayrı bir son işlem yapılmaksızın doğrudan tuğla / blok işleri üzerine uygulanabilir. Ayrıca alçı sıva uygulama ve seviye çok kolaydır.
 2. Büzülme Çatlakları Yoktur: Alçıtaşı reaksiyonu, suyla reaksiyona göre daha az ısı üretir. Bu nedenle alçı sıvada geleneksel çimento sıvaya göre daha az Shrinkage çatlakları vardır
 3. Çabuk Ayar Zamanı: Alçı çabuk ayarlanır (yani 25-30 dakika içinde). Böylece, alçı sıva uygulamasından 72 saat sonra boyamaya başlanabilir. Boya öncesi boya sıva kurumalıdır.
 4. Sertleşme süresi gerekmez: Geleneksel Çimento Sıva'nın aksine, Alçı sıva yapım sırasında sudan ve zamandan tasarruf sağlayan herhangi bir kürleme gerektirmez
 5. Yüksek Verimlilik: Geleneksel çimento sıvalara kıyasla zamanı önemli ölçüde azaltır
 6. Yüksek Performans: Kuruduktan sonra mükemmel yüksek mukavemet, Dayanıklı ve Hafif (Yapıdaki ölü yükü azaltır)
 7. Pürüzsüz Finish: Mükemmel astar, tesviye, pürüzsüz duvarlar ve mükemmel dik açılı köşeler
 8. Azaltılmış Denetim: Çimento ve kumun doğru şekilde oranlanması gerektiğinden, çimento sıvaları için dikkatli kalite kontrolü gereklidir. Buna karşılık, alçı sıva, uygulama için aynı miktarda kalite kontrolü gerektirmez, böylece denetim çabalarını azaltır.
 9. Hazır hammaddeler: Alçı hazır bir materyaldir. Geleneksel çimento sıvalarında kullanılan bir hammadde olan Doğal Kum elde edilmesi zordur.
 10. Yangına dayanıklı: Alçı sıva yangına son derece dayanıklıdır
 11. Düşük ısı iletkenliği: Alçı düşük ısı iletkenliğine sahiptir. Bu, bir binadaki ısıtma ve soğutma odaları için elektrik maliyetini düşürür.
 12. Dekoratif uygulama: Dekoratif amaçlar için de kolayca uygulanabilir ve farklı şekillerde kalıplanabilir.

Alçı Sıva Dezavantajları:

 • Alçı sıva rutubeti korunduğundan dış duvarlarda kullanılamaz. Ayrıca alçı sıvaması, banyo vb. Gibi sürekli nemli olan alanlarda yapılamaz.
 • Alçı sıva, aynı sıva kalınlığı için geleneksel çimento harcı sıvadan (çimento ve kum) daha pahalıdır. Ancak, inşaat için doğal / nehir kumu bulunmayan alanlarda, çimento harcı sıvası, çimento sıvasını daha maliyetli hale getirmek için 6 mm lik alçı tabakasını gerektirecektir.
Alçı Sıva Yerinde Depolanması:

Suya ve neme maruz kalması, alçı sıvaların sertleşme süresini ve gücünü azaltır. Bu yüzden alçı uygun şekilde depolanmalıdır.

 • Alçı torbaları yerinde tuğla / kereste / betondan yapılmış yüksek yüzeyde (kuru platformda) depolanmalıdır.
 • Alçı Sıvanın minimum raf ömrü imalat tarihinden itibaren 3-4 aydır. Ancak uygun şekilde depolanırsa, alçı, sıcaklık ve neme maruz kalan 6 aydan fazla bir sürede kullanılabilir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.