Alçı Tavan

Alçı Tavan, Alçıpan tavan

Tavanı düzeltmenin en ekonomik yolu alçı sıvadır. Modern kompozisyonlar ve teknolojiler bunu mükemmel ve düzgün bir şekilde yapmamızı sağlar, böylece yüzey herhangi bir son kat kaplama için temel olarak alçı tavan uygun hale gelir.

Dek-Mar şirketinin uzmanları, tavanların tüm teknolojik gereksinimlere ve standartlara uygun olarak sıva yapılmasını gerçekleştirir, bu nedenle bitiş tabakası çatlamadan veya dökülmeden mükemmel şekilde pürüzsüzdür. Tutarlı kalite ve güvenilirlik ile beton, ahşap ve diğer malzemelerden yapılmış tavanları sıvanır, ayrıca yapılan işler için de garanti veririz.

Yüzeyin tesviye edilmesi için “ıslak” yöntemler, hazırlanmış yapı karışımları ile sıva tavanlarını içerir. Tamamen çevre dostu bir malzeme 3 cm'ye kadar bir tabaka ile uygulanır ve ideal bir düzlem elde etmenizi sağlar. Dek-Mar şirketinden ustalar, eski kaplamadan çalışma alanının ön temizliğini gerçekleştirir, bu da karışımın yapı malzemesi ile mükemmel yapışmasını sağlar.

Alçı tavanların faydaları

1. Odaya özel onarım gereklilikleri getirilmezse, alçı ile tesviye edilmiş tavanlar herhangi bir iç mekana mükemmel şekilde uyacaktır. Aynı zamanda, küçük boyutlu daireler ve alçak tavanlı odalar için önemli olan orijinal duvar yüksekliği korunur.
2. Bu tür yapı karışımları neme dayanıklı malzemelerdir. Bu özellik banyoların, banyoların ve mutfakların dekorasyonunda kullanılır.
3. Sıvalı tavanlar yanıcı değildir, bir dairenin, ofisin, endüstriyel tesislerin yangın güvenliği için önemlidir.
Bu kaplama uzun bir hizmet ömrüne sahiptir. Kullanılan malzemelerin özellikleri, bitmiş tavanların farklı malzemelerle ek olarak kaplanmasına izin verir.

Dikkat! Karmaşık tavanlar büyük miktarda malzeme gerektirir. Dek-Mar şirketinin ustaları daha önce yüzeyin durumunu değerlendirmek ve gerekli karışımı seçmek için nesneye giderler. Uzmanlar ayrıca tavan sıva maliyetinin müşteri tarafından kabul edilebilir kalması için optimum kaplama miktarını hesaplar.

Hizalama süreci

Alçı tavanı hazırlamak, eski malzemeyi çıkarmak ve bir astar kat uygulamakla başlar. Bu, sıvanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlamak için gereklidir. Hazırlanan tavanlar yaklaşık 8 saat kurumalıdır.

İşaretler, özel işaretleme yöntemi kullanılarak sitenin alanına göre ayarlanır. İş belirli bir zaman alır ve yüksek kaliteli bir finişe garanti eder.

İlave bir takviye katmanı olarak özel bir ağ kullanılır. Malzeme tavanın yüzeyine tutturulur ve büzülme veya inşaat çalışmaları sırasında olası çatlaklara karşı bir korumadır.

Dek-Mar, çözümü üretici tarafından belirtilen şekilde hazırlar. İlk ince tabaka tarafından uygulanır ve yumuşatma makineleri veya kürekler ile tesviye edilir. Rende kullanarak, duvarlarla köşeler ve eklemler mühürlenir. Katmanları uygulama arasındaki zaman aralığı yarım saate kadardır. Son kat 15 dakika tutulur ve tamamen düzleşinceye kadar ovulur.

Tavanlar için sıva geleneksel bir kaplama türüdür ve asma tavan yapılarının artan popülaritesine rağmen, pozisyonlarından hiç vazgeçmeyecektir. Bunun nedeni, modern karışımların yüksek kalitesi ve sürekliği olup, istenirse hızlı bir şekilde yeniden boyanabilen dayanıklı bir kaplama elde edilmesini sağlar.

Bu makalede, alçı tavanı doğru bir şekilde nasıl sıvalayacağınızı ve bu amaçla hangi bileşimlerin kullanıldığını anlatacağız. Netlik için, size bir video ve tavan iç tasarımı için çeşitli seçenekler sunuyoruz.

Kolay hizalama

Tavanı sıvamak için daha iyi olan nedir? Bu soru, tavanı kendi elleriyle bitirmeyi veya tamir etmeyi planlayanlar ve bunun için uzman kiralayanlar için endişe vericidir, çünkü malzemeyi kendiniz satın almanız gerekir.

Yani:

  • Belirli bir sıva karışımının bileşimi amacı ile belirlenir ve eğer basit bir tesviye ise, ardından su bazlı boya veya duvar kağıdı ile boyama yapılırsa , seçim için ana kriter baz tabanın kalitesidir.
  • Tatmin edici bir sonuç elde etmeden önce çok çaba harcayacağınız gibi olabilir. En yaygın problemler tavanlardır: zeminlerin yüksekliğindeki farklılıklar, aralarındaki oldukça büyük derzler ve teknolojik delikler.

Bazın sıva için hazırlanması

Hemen söylemeliyiz ki, çatlaklar, delikler ve büyük derzler bu işlemde değil, sıvaya başlamadan önce mühürlenmelidir. Ve bunu bir alçı karışımı ile değil, kendiliğinden genişleyen çimento bazlı bir onarım macunu ile, deliklerin boşluğuna tuğla parçaları veya genişletilmiş kil ile yapmak daha iyidir.

Aslında, delikler sadece bir çözümle kaplanmakla kalmaz, aynı zamanda betonlanır.

  • Taban yüzeyinde pas lekesi olmaması çok önemlidir. Bu tür şeyler genellikle sadece eski evlerde değil, aynı zamanda yeni binalarda da olur. Bunun nedeni betondaki mikro çatlaklardır. Onlar aracılığıyla veya hatta kılcal yöntemle, nem plakanın kalınlığına girer ve takviyenin korozyonuna katkıda bulunur.
  • Tavana bir alçı tabakası uygulayarak, bu sorunu çözeceğinizi düşünüyorsanız, o zaman derinden yanılıyorsunuz: er ya da geç şapın yüzeyine pas gelecek. Bu nedenle, lekeler ev kimyasalları kullanılarak çıkarılmalı, yüzeyi yıkanmalı ve daha sonra hidrofobik hale getirilmelidir.
  • Bu aynı zamanda diğer leke türleri için de geçerlidir: kurum, yağlar, eski boya, küf ( Tavandaki kalıp- mücadele yöntemleri). Bu arada, web sitemiz belirli maddelerin nasıl ve nasıl çıkarılacağı hakkında ayrıntılı talimatlara sahiptir. Ve inan bana, bu çok önemlidir, çünkü lekeler sadece tabakaların yapışmasını kötüleştirmekle kalmaz, aynı zamanda bitmiş kaplamayı da bozabilirler.

Yerdeki harç ve toz akışı da olmamalıdır. İyice temizlenmiş taban beton temas ile astarlanır ve kuruduktan sonra emprenye sıvaya geçer.

Karışım seçimi

İlk sıva sırasında veya revizyon sırasında, üst üste binmeden önce tavan temizlendiğinde, tavan iki aşamada dengelenir ve buna göre iki tip karışım gereklidir. Peki tavanı nasıl sıvalayabilirim?

Konutlardaki yüzeyleri tesviye etmek için alçı bazlı sıvalar kullanılır, sadece içlerindeki dolgu maddesinin fraksiyonu farklıdır.

  • İlk aşamada, daha kaba bir dispersiyona sahip bir karışıma ihtiyacınız vardır. Böyle bir sıva ile ambalaj üzerinde “Start” veya “Basic macun” yazısını görebilirsiniz- basitçe, her üreticinin kendi terminolojisi vardır. Başlangıç ​​sıvasının ana görevi, önemli yüzey kusurlarını ortadan kaldıran dayanıklı bir şap oluşumudur.
  • Finiş sıvalarının (macunlar) bir parçası olarak, en iyi taşlama dolguları kullanılır. Aslında, en küçük girintileri ve gözenekleri doldurabilen plastik ve yumuşak bir macundur. Yardımı ile hizalama tamamlanır ve şap öğütülerek pürüzsüz hale getirilir.
  • Anladığınız gibi, taban tabanında önemli eksiklikler yoksa, tavanların sıvalaması ilk aşama olmadan yapılabilir ve hemen bitiş kompozisyonu ile yapılabilir. Bu durumda, sadece minerallerin değil, aynı zamanda polimerlerin bir bağlayıcı baz olarak bulunduğu iki bileşenli bir karışımın alınması daha iyidir.
  • Bunlar, uygulamadan önce tabanı astarlamak için gerekli olmayan ince katmanlı büzülmeyen sıvalardır ve bitmiş şapın öğütülmesine gerek kalmayacak kadar plastiktirler. Ayrıca, kalınlığı 2 mm'yi geçmeyen sadece bir katman uygulamak yeterlidir.

Mesleki beceri sahibi olmayan insanlar için böyle bir çözümle çalışmak çok daha kolay olacaktır. Doğal olarak, bu tür dikkat çekici özelliklere sahip kompozisyonlar daha yüksek bir fiyata sahiptir, ancak malzemenin maliyet etkinliği ile tamamen haklıdır.

Alçı tavan tasarımı, bir dairenin yenilenmesi sırasında en zor, ancak aynı zamanda ilginç görevlerden biridir. Bu yazıda, çeşitli dekor seçeneklerinde nasıl kafa karıştırılmayacağınızı, aydınlatmayı doğru seçmeyi ve yapıyı dekore etmeyi, böylece sonunda güncellenmiş iç mekânınız için parlak bir son akor haline geleceğini anlatacağız.

Yapı türleri nelerdir

Hızlı bir şekilde güzel bir tavan yapmak istiyorsanız, alçıpan ideal malzemedir. Yanmazdır hem düzleştirme hem de hacimsel şekiller oluşturmak için mükemmeldir. Alçının fiziksel esnekliği, çatlakların, talaşların, çiziklerin ortaya çıkmasından korkmadan herhangi bir şekli kesmeyi, herhangi bir delik açmayı mümkün kılar. Bireysel elemanlar, elektrik kablolarını gizlemenin (ve gerekirse değiştirmenin) çok kolay olduğu metal bir çerçeve üzerine kendinden kılavuzlu vidalar veya özel askılarla sabitlenir. Formların karmaşıklığına bağlı olarak, alçı tavanlar tek seviyeli, çok seviyeli ve kıvrımlı olabilir.

Alçıpan Asma Tavan

Temel avantajları basitlik ve güvenilirliktir. Küçük odalar için en iyi seçenek budur. Tek istisna banyo ve mutfaktır: Bu odalardaki yüksek nem, malzeme üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Diğer durumlarda, onlarca yıl boyunca tamamen düz bir yüzey elde etmek için tavanı ince alçı levha (tavan c) ile bir kez kesmek yeterlidir. Gelecekte, kendi takdirinize göre dekore edebilirsiniz: su bazlı boya veya alkid emaye ile boyayın, dekoratif macunla kaplayın, elle yapın ve duvar kağıdıyla yapıştırın. Duvarların yüksekliği 3 metreden azsa, doygun ve koyu renkler alanı görsel olarak azaltacağından açık tonlara odaklanmanız önerilir.

Alçıpan Işık Bandı

Parlak aydınlatma ile birlikte iki ve üç seviyeli alçıpan yapılar olağanüstü lüks görünüyor. Karmaşık geometri, dalgalar, zikzaklar, stilize dekor, mat elemanların parlak gergi uçlarla veya 3D duvar kağıdıyla değiştirilmesi- tüm bunlar tasarımcının hayal gücünün yalnızca bir parçası. Renkli LED'ler, kristal avizeler, kristaller, küçük aynalar, hoş bir etki yaratmalarına yardımcı olur. Klasik tarzdaki çok katmanlı tavanlar, resepsiyon salonlarının, sanat galerilerinin, tiyatroların ve restoranların iç mekanlarını uyumlu bir şekilde tamamlayabilir. Fantezi kabartmalar çocuklar için oyun odaları, geniş oturma odaları, yatak odaları süsleyecek.

Alçıpan Göbek (detaylı alçı tavan)

Alçı panelden kesmek ve standart dışı unsurları (çiçekler, yapraklar, kelebekler, bukleler, bulutlar, ay, yıldızlar) doğru şekilde monte etmek için özel beceri gereklidir. Yine de bu tasarım eşsiz güzelliği ile hem çocukları hem de yetişkinleri büyüleyecek. Tavanın renk paletinin duvarların, mobilyaların tasarımını yansıtması ve desenlerin aynı tarzda yapılması arzu edilir.

Led ve spotlu hazır asma tavan

Aydınlatma, iç tasarımda önemli bir rol oynar ve geleneksel olarak ampullerin çoğu genellikle tavana yerleştirilir. Alçıpan yapıları bu konuda çok kullanışlıdır- içlerine herhangi bir ışıklı nesneyi yangın riski olmadan monte edebilirsiniz.

Avizeler

Avize genellikle kompozisyonun merkezinde bulunur ve en parlak ışık kaynağıdır. Desenli gölgeler, ilginç bir gölge oyunu yaratabilir. Spiralli sıradan lambalar, serbest soketlere vidalanır.

Alçıpan led tavan

Hem beyaz hem de renkli olarak gelirler- tüm gökkuşağı tonlarında. LED'lerin avantajları düşük elektrik tüketimi, uzun hizmet ömrü (30 ila 100 bin saat), güvenlik (düşük voltaj, 60 ° C'nin üzerinde ısınmazlar), çevre dostu (floresan lambaların aksine).

Spot ışıkları

En modern, güvenli ve ucuz seçenek. Metal, seramik ve dayanıklı camdan yapılmış kasanın içinde küçük ama çok parlak LED'ler var. Işık akışını belirli bir nesneye yönlendirmek için döndürülebilen düz (sabit) spotlar ve hareketli olanlar vardır. İkincisi, özel küçük braketlere monte edilmiştir.

Alçıpan tavanların tasarımı

Tavanın tasarımını planlarken, odaların işlevsel amacını, içlerine mobilyaların yerleştirilmesini ve duvarların dekorasyonunu dikkate almaya değer. Bu, alanı düzgün bir şekilde bölgelere ayırmanıza ve sizi hatalardan kurtarmanıza yardımcı olacaktır. Fotoğraf galerisinde her oda tipi için ilginç fikirler sunulmaktadır.

Mutfak alçıpan tavan

Nem ve buharın etkisi altında alçı levha ıslanabilir ve deforme olmaya başlayabilir. Bu sonuçlardan kaçınmak için tavana su itici emaye sürmek veya üzerine pvc film ile yapıştırmak gerekir. Diğer bir seçenek, alçıpanı, mutfak geniş ve iyi havalandırılmışsa, yemek alanının üstü gibi, yalnızca kısmi son işlem için kullanmaktır.

Oturma odası alçı tavan

Oturma odası, cesur tasarım kararları için mükemmel bir yerdir. Hacimsel alçı tavanlar, herhangi bir stile iyi bir katkı olacaktır. Neşeli bir ülkede veya geniş çatı katında, alçıpan kirişler takabilirsiniz. Tavanın üst katını, alt katın dar çerçevesinin ortasına yerleştirirseniz, oturma odası daha uzun ve daha açık görünecektir. Ancak aynı zamanda, sarkan avizeyi geniş bir düz gölge lehine terk etmeye değer.

Yatak odası alçıpan

Tavanı yatak odasında donatırken, akan şekilleri, pastel renkleri ve yumuşak parlamayı tercih etmek daha iyidir. Gökyüzünün görüntüsü, beyaz bulutlar, yıldız kürelerinin taklidi olan parçalar uygun olacaktır. Hafifçe titreyen ışıklar ve floresan desenler yatmadan önce hoş bir hava katacaktır, ancak oturma odaları ve koridorlar için parlak led şeritler bırakmanız tavsiye edilir. Ayrıca, yatağın üzerinde çok zıt veya kasvetli unsurlar olan hantal yapılar ve avizeler olmamalıdır.

Koridor alçıpan

Koridor ve koridor çok az yer kaplar, ancak evin ilk izlenimini yaratırlar. Çevresi boyunca sabit aydınlatmaya sahip hafif, tek renkli tavanlar, bu genellikle kasvetli odaları ışık ve enerji ile doldurmanın en iyi yoludur. Led (gizli ışık) bant ve spot lambalar bu görevle mükemmel bir şekilde başa çıkacaktır. Koridorun veya koridorun içini daha ilginç hale getirmek için, oraya tonozlu, kemerli veya iki seviyeli bir alçı tavan monte edebilirsiniz.

Kendi elinizle alçıpan tavan nasıl yapılır

Tavanı alçı levha ile bitirmek için, sabit bir merdiven, bir metre cetvel, bir bina seviyesi, bir tornavida, bir darbeli matkap (levhalar beton bir zemine tutturulacaksa), bir çekiç, bir demir testeresi veya metal makas gerekir. Alçı levhayı işlemek için özel yuvarlak nozullu bir matkap, bir testere, demir testeresi, bıçak, ince taneli zımpara kağıdına ihtiyacınız vardır.

Malzemelerden- metal profil, alçıpan levhalar, kendinden kılavuzlu vidalar, süspansiyonlar ve dübellerin yanı sıra boyalar, son kat yapmak için bir rulo ve bir fırça. Aynı zamanda kablolama ve aydınlatma armatürleri satın almaya değer.

Alçıpan tavanların montajı aşağıdaki adımlardan oluşur:

1) tasarım ve düzen;
2) yüzey hazırlığı (50 cm aralıklarla dübellerle döşeme plakalarına veya ahşap kirişlere bir duvar profili takmak);
3) metal çerçevenin montajı (karmaşık yapılar için, profil uygun açılar oluşturmalı ve boyut olarak sığmalıdır);
4) elektrik kablolarının yerleştirilmesi;
5) levhaların kesilmesi ve alçı levha dekoratif elemanların hazırlanması;
6) alçı panelin çerçeveye dönüşümlü olarak sabitlenmesi;
7) ampuller için delik açmak;
8) bitirme işleri: sıva, boyama, boyama, aydınlatma cihazlarının montajı.

Kendi elinizle bir alçı tavan yapmadan önce, deneyimli uzmanların işin nüanslarını ayrıntılı olarak tanımladığı ana sınıflarla birkaç video izlemelisiniz. Karmaşık tasarım çözümlerinin uygulanmasını profesyonellere emanet etmek daha iyidir- bu, zamandan tasarruf etmenize ve istenen sonucu daha kolay elde etmenize yardımcı olacaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.