Alçı Tavan

Alçı Tavan, Alçıpan tavan

Tavanı düzeltmenin en ekonomik yolu alçı sıvadır. Modern kompozisyonlar ve teknolojiler bunu mükemmel ve düzgün bir şekilde yapmamızı sağlar, böylece yüzey herhangi bir son kat kaplama için temel olarak alçı tavan uygun hale gelir.

Dek-Mar şirketinin uzmanları, tavanların tüm teknolojik gereksinimlere ve standartlara uygun olarak sıva yapılmasını gerçekleştirir, bu nedenle bitiş tabakası çatlamadan veya dökülmeden mükemmel şekilde pürüzsüzdür. Tutarlı kalite ve güvenilirlik ile beton, ahşap ve diğer malzemelerden yapılmış tavanları sıvanır, ayrıca yapılan işler için de garanti veririz.

Yüzeyin tesviye edilmesi için “ıslak” yöntemler, hazırlanmış yapı karışımları ile sıva tavanlarını içerir. Tamamen çevre dostu bir malzeme 3 cm'ye kadar bir tabaka ile uygulanır ve ideal bir düzlem elde etmenizi sağlar. Dek-Mar şirketinden ustalar, eski kaplamadan çalışma alanının ön temizliğini gerçekleştirir, bu da karışımın yapı malzemesi ile mükemmel yapışmasını sağlar.

Alçı tavanların faydaları

1. Odaya özel onarım gereklilikleri getirilmezse, alçı ile tesviye edilmiş tavanlar herhangi bir iç mekana mükemmel şekilde uyacaktır. Aynı zamanda, küçük boyutlu daireler ve alçak tavanlı odalar için önemli olan orijinal duvar yüksekliği korunur.
2. Bu tür yapı karışımları neme dayanıklı malzemelerdir. Bu özellik banyoların, banyoların ve mutfakların dekorasyonunda kullanılır.
3. Sıvalı tavanlar yanıcı değildir, bir dairenin, ofisin, endüstriyel tesislerin yangın güvenliği için önemlidir.
Bu kaplama uzun bir hizmet ömrüne sahiptir. Kullanılan malzemelerin özellikleri, bitmiş tavanların farklı malzemelerle ek olarak kaplanmasına izin verir.

Dikkat! Karmaşık tavanlar büyük miktarda malzeme gerektirir. Dek-Mar şirketinin ustaları daha önce yüzeyin durumunu değerlendirmek ve gerekli karışımı seçmek için nesneye giderler. Uzmanlar ayrıca tavan sıva maliyetinin müşteri tarafından kabul edilebilir kalması için optimum kaplama miktarını hesaplar.

Hizalama süreci

Alçı tavanı hazırlamak, eski malzemeyi çıkarmak ve bir astar kat uygulamakla başlar. Bu, sıvanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlamak için gereklidir. Hazırlanan tavanlar yaklaşık 8 saat kurumalıdır.

İşaretler, özel işaretleme yöntemi kullanılarak sitenin alanına göre ayarlanır. İş belirli bir zaman alır ve yüksek kaliteli bir finişe garanti eder.

İlave bir takviye katmanı olarak özel bir ağ kullanılır. Malzeme tavanın yüzeyine tutturulur ve büzülme veya inşaat çalışmaları sırasında olası çatlaklara karşı bir korumadır.

Dek-Mar, çözümü üretici tarafından belirtilen şekilde hazırlar. İlk ince tabaka tarafından uygulanır ve yumuşatma makineleri veya kürekler ile tesviye edilir. Rende kullanarak, duvarlarla köşeler ve eklemler mühürlenir. Katmanları uygulama arasındaki zaman aralığı yarım saate kadardır. Son kat 15 dakika tutulur ve tamamen düzleşinceye kadar ovulur.

Tavanlar için sıva geleneksel bir kaplama türüdür ve asma tavan yapılarının artan popülaritesine rağmen, pozisyonlarından hiç vazgeçmeyecektir. Bunun nedeni, modern karışımların yüksek kalitesi ve sürekliği olup, istenirse hızlı bir şekilde yeniden boyanabilen dayanıklı bir kaplama elde edilmesini sağlar.

Bu makalede, alçı tavanı doğru bir şekilde nasıl sıvalayacağınızı ve bu amaçla hangi bileşimlerin kullanıldığını anlatacağız. Netlik için, size bir video ve tavan iç tasarımı için çeşitli seçenekler sunuyoruz.

Kolay hizalama

Tavanı sıvamak için daha iyi olan nedir? Bu soru, tavanı kendi elleriyle bitirmeyi veya tamir etmeyi planlayanlar ve bunun için uzman kiralayanlar için endişe vericidir, çünkü malzemeyi kendiniz satın almanız gerekir.

Yani:

  • Belirli bir sıva karışımının bileşimi amacı ile belirlenir ve eğer basit bir tesviye ise, ardından su bazlı boya veya duvar kağıdı ile boyama yapılırsa , seçim için ana kriter baz tabanın kalitesidir.
  • Tatmin edici bir sonuç elde etmeden önce çok çaba harcayacağınız gibi olabilir. En yaygın problemler tavanlardır: zeminlerin yüksekliğindeki farklılıklar, aralarındaki oldukça büyük derzler ve teknolojik delikler.

Bazın sıva için hazırlanması

Hemen söylemeliyiz ki, çatlaklar, delikler ve büyük derzler bu işlemde değil, sıvaya başlamadan önce mühürlenmelidir. Ve bunu bir alçı karışımı ile değil, kendiliğinden genişleyen çimento bazlı bir onarım macunu ile, deliklerin boşluğuna tuğla parçaları veya genişletilmiş kil ile yapmak daha iyidir.

Aslında, delikler sadece bir çözümle kaplanmakla kalmaz, aynı zamanda betonlanır.

  • Taban yüzeyinde pas lekesi olmaması çok önemlidir. Bu tür şeyler genellikle sadece eski evlerde değil, aynı zamanda yeni binalarda da olur. Bunun nedeni betondaki mikro çatlaklardır. Onlar aracılığıyla veya hatta kılcal yöntemle, nem plakanın kalınlığına girer ve takviyenin korozyonuna katkıda bulunur.
  • Tavana bir alçı tabakası uygulayarak, bu sorunu çözeceğinizi düşünüyorsanız, o zaman derinden yanılıyorsunuz: er ya da geç şapın yüzeyine pas gelecek. Bu nedenle, lekeler ev kimyasalları kullanılarak çıkarılmalı, yüzeyi yıkanmalı ve daha sonra hidrofobik hale getirilmelidir.
  • Bu aynı zamanda diğer leke türleri için de geçerlidir: kurum, yağlar, eski boya, küf ( Tavandaki kalıp- mücadele yöntemleri). Bu arada, web sitemiz belirli maddelerin nasıl ve nasıl çıkarılacağı hakkında ayrıntılı talimatlara sahiptir. Ve inan bana, bu çok önemlidir, çünkü lekeler sadece tabakaların yapışmasını kötüleştirmekle kalmaz, aynı zamanda bitmiş kaplamayı da bozabilirler.

Yerdeki harç ve toz akışı da olmamalıdır. İyice temizlenmiş taban beton temas ile astarlanır ve kuruduktan sonra emprenye sıvaya geçer.

Karışım seçimi

İlk sıva sırasında veya revizyon sırasında, üst üste binmeden önce tavan temizlendiğinde, tavan iki aşamada dengelenir ve buna göre iki tip karışım gereklidir. Peki tavanı nasıl sıvalayabilirim?

Konutlardaki yüzeyleri tesviye etmek için alçı bazlı sıvalar kullanılır, sadece içlerindeki dolgu maddesinin fraksiyonu farklıdır.

  • İlk aşamada, daha kaba bir dispersiyona sahip bir karışıma ihtiyacınız vardır. Böyle bir sıva ile ambalaj üzerinde “Start” veya “Basic macun” yazısını görebilirsiniz- basitçe, her üreticinin kendi terminolojisi vardır. Başlangıç ​​sıvasının ana görevi, önemli yüzey kusurlarını ortadan kaldıran dayanıklı bir şap oluşumudur.
  • Finiş sıvalarının (macunlar) bir parçası olarak, en iyi taşlama dolguları kullanılır. Aslında, en küçük girintileri ve gözenekleri doldurabilen plastik ve yumuşak bir macundur. Yardımı ile hizalama tamamlanır ve şap öğütülerek pürüzsüz hale getirilir.
  • Anladığınız gibi, taban tabanında önemli eksiklikler yoksa, tavanların sıvalaması ilk aşama olmadan yapılabilir ve hemen bitiş kompozisyonu ile yapılabilir. Bu durumda, sadece minerallerin değil, aynı zamanda polimerlerin bir bağlayıcı baz olarak bulunduğu iki bileşenli bir karışımın alınması daha iyidir.
  • Bunlar, uygulamadan önce tabanı astarlamak için gerekli olmayan ince katmanlı büzülmeyen sıvalardır ve bitmiş şapın öğütülmesine gerek kalmayacak kadar plastiktirler. Ayrıca, kalınlığı 2 mm'yi geçmeyen sadece bir katman uygulamak yeterlidir.

Mesleki beceri sahibi olmayan insanlar için böyle bir çözümle çalışmak çok daha kolay olacaktır. Doğal olarak, bu tür dikkat çekici özelliklere sahip kompozisyonlar daha yüksek bir fiyata sahiptir, ancak malzemenin maliyet etkinliği ile tamamen haklıdır.

© 2021, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.