Alçı Tavanlar Nasıl Onarılır

Alçı tavanları yeniden takma teknikleri ve alçı tavan onarımı için kolay ipuçları.

Lekeli çatlaklar ve şüpheli gölgeler — delamine edici bir alçı tavanın anlatı belirtileri.

Hangi eski ev sahibi bir yerde tamir ihtiyacı olan bir çatlama veya sarkma alçı tavanı yok? Normal aşınma ve yıpranmanın yanı sıra, sıva ve tavan tavanları, yer çekiminin merhametindedir ve çerçeveden çekilmeden önce sadece çok fazla su sızıntısı ve yapısal harekete neden olabilirler. İyi haber, onları daha fazla hasardan onarmak ve kurtarmak mümkün. Anahtarlar (ankrajlar) zamanla bozulduğu sıva ve çıta arasında yapıştırıcı enjekte ederek birçok eski tavanı başarılı bir şekilde yeniden bağladık. Bu tekniğin varyasyonları 1920'lerdeki yeni metinler olmasa da, bir yapıştırıcı olarak sıvı kükürt önermekteyiz- kullanımı kolay ve ses sıvasına en az zarar veren modern malzemeler kullanıyoruz. Bu yöntemler ve iyi araç becerileri ile '

Tavanın Boyutlandırılması

Tavanı herhangi bir şekilde çözdüğü sorunu çözdükten sonra (sızıntılı çatı, yapısal değişiklikler), ilk adım tavanın ne kadar uzaklaştığını değerlendirmektir. Yüzeye hafifçe bastırın ve sıva ile torna arasındaki oyun miktarını değerlendirin. İnşallah, kendi eşsiz yerine kayan bir yapboz parçası gibi geriye doğru hareket edeceğini hissedeceksiniz. Yolda kırık anahtarlar veya birikintiler varsa (bkz. Kenar çubuğu, s. 54), sıva oturma yerlerine dayanacak ve yumurta kabuklarını kırmaya ya da patlamış mısır ezmeye benzeyen "gevrek" ses çıkaracaktır. Yerine geri zorlamayın veya daha fazla sıva kırılabilir. Bunun yerine, alçıyı elinizin düz ile hafifçe itin. Eğer ayırma hafifse- 1/4 "ile 1/2" arasında- İyi bir yeniden yapıştırma olması muhtemeldir çünkü sıva genellikle sıvaya karşı katı ve düz bir şekilde geriye doğru itilir. Sıva, çıtadan 1/2 "ila 1" arasında sarkıyorsa, alçı ve torna tezgâhı arasında başarı için genellikle çok fazla döküntü (kırık anahtarlar, yıllarca silt) olur.

Matkap ucundaki vakum nozulu, 1/4 "enjeksiyon deliklerini tozdan arındırmaya yardımcı olur.

Tüm bu döküntüleri yukarıdan kaldıramazsanız, yeniden bağlama muhtemelen bir seçenek değildir. Çoğu zaman tavanın en kötü kısmının çok fazla kalıntı olduğunu ve bu bölümü kaldırmamız, kenarları yeniden takmamız ve sonra kayıp parçaları yeni sıva ile doldurmamız gerektiğini görüyoruz. Yumuşak ve ufalanan alçı, itme ve delme sırasında tutmaz ve aynı zamanda çıkarılmalıdır. Hasarlı sıva alanlarının- özellikle tavanda- çıkarılması, özellikle keski kenarlı bir alet kullanıyorsanız, daha fazla sıva almayı teşvik edecektir. (Biz buna domino-delaminasyon etkisi diyoruz.) Bu eğilimi kontrol etmek için, onarım planınızı dikkatlice işaretlemenizi ve daha sonra keskin bir maket bıçağı olan alanları çıkarmanızı öneririz. Bir kereste mum veya kalemle işaretleyin; Daha sonra boyadan bir kalem akacaktır.

Yapıştırıcıyı enjekte etmek için çektiğiniz delikler, ahşap çıtanın hemen altında olmalıdır- çıta arasındaki boşluklar değil- böylece yapıştırıcı sağlam bir şeye yapışabilir. Alçıyı çıkardıysanız veya tamir için bir çatlak çıkardıysanız, çıtanın pozisyonlarını görebilirsiniz. Yinelemeli bir onarımda, ancak, torna bulmak temelde av-ve-gagadır. Bazen, eğer sıva çok kalın değilse, geriye doğru durun ve son katın içinden geçen çarkın gölgelerini veya gölgelerini arayın.

Bir tornada katı bir sabitleme yaptıktan sonra, sürtünmenin geri kalanının 1 1/2 "ila 2" genişliğinde ve yaklaşık 1/4 "ila 1/2" aralıklı olduğunu varsayın. Kenarlarında yeniden gerdirme gerektiren bir dolgu alanınız varsa, kenarlardan geriye doğru 1 1/2 "ila 2" enjeksiyon yeri işaretleyin. Sadece sıva sökücüsü iseniz, her 3 "ila 4", en fazla 6 "aralıklı enjeksiyon delikleri planlayın.

1/4 "enjeksiyon deliği, yapışkan boru ile iyi bir sızdırmazlık için etkili bir boyuttur.

Diğer elinizi kullanarak vakum yaparken alçıyı hafifçe desteklemek için elinizi deliğin yanına yerleştirin. Ancak alçıyı tekrar yerine itmeyin; Boşluk, vakumun enkazın bir kısmını delikten dışarı çekmesine izin verecektir.

Yukarıdan erişiminiz varsa, daha fazla silt ve kalıntıları vakumlayabilirsiniz. Görülebilir şekilde gevşek veya kırılmış olan tuşları da çıkarın. İnce tozu işlemek için tasarlanmış ıslak / kuru bir atölye vakumu kullanın. Alçı ev sırasını kısa sürede keser. Daha sonra, enjeksiyon deliklerini ya çıtayı bir fışkırtma şişesi ile aşağıya püskürterek ya da sıva yüzeyinden delinmiş deliklere yukarı doğru çekerek ıslatın. Islatma, yapıştırıcının sıkıştırıldığı zaman daha uzağa gitmesini sağlar ve aynı zamanda daha güçlü bir bağ için kurutma süresini biraz yavaşlatır.

Bağlama ve İksa

Sonunda yapıştırıcı enjekte zamanı. Aslında bir vinil zemin yapıştırıcısı olan su bazlı, lateks bir ürün kullanıyoruz. Bununla birlikte, herhangi bir kaliteli lateks veya akrilik yapıştırıcı çalışabilir (örneğin Sıvı Çiviler veya zemin yapıştırıcısı). Bu ürünleri, inşaat malzemeleri ve hırdavat atölyelerinde, küçük çaplı projeler için doldurma tüplerinde veya büyük işler için beş galonluk kovalarda satın alabilirsiniz. 1/4 inçlik deliklere tam olarak oturması için uç kesimli bir doldurma tabancası kullanıyoruz ve alçı çok az hareket edene kadar yapıştırıcıyı enjekte ediyoruz (ortalama kalafat tabancasının sıkılması genellikle yeterlidir). Aslında alçıyı tavana doğru iteceksiniz, enjekte ettiğinizde, nozulu çıkardığınızda deliklerden çıkan fazla yapıştırıcıyı silmek için nemli bir sünger ile birlikte uygulayın.

Ahşap torna üzerinde tel çıtası eklemek dolgu onarımını geliştirir.

Tüm deliklerinizi tamamlayın, daha sonra yapıştırıcı kalıntılarını temizlemek için sıva üzerine temiz, nemli bir süngerle geri gidin. Torna tarafında çalışıyorsanız aynı işlemi uygulayın, yapışkan silme işlemini isteğe bağlı bir adım olarak bırakın. Onarım alanına yapıştırıcı enjekte ettikten sonra, alçıyı çıtaya karşı tekrar yerine doğru ittirir ve formlarla sabitleriz. Bu adım yapıştırıcıyı daha büyük bir yüzey alanına yapışacak şekilde yaymaktadır. Bir tabaka polietilen tabakasıyla kaplı esnek kontrplak kareleri (1/2 "ila 3/8" kalınlığında) kullanırız. Bu poli katmanının önemini küçümsemeyin; eğer unutursanız, kontrplağı tavana yapıştırır ve formu çıkarmaya çalışırsanız, tüm sıvaları alırsınız. (İlk elden tecrübe gibi geliyor mu?) Son olarak, bunları yere çalışan vida veya ahşap kıyılarla sabitliyoruz.

Vidalar, ahşap sahnelere zaman kazandırır ve çalışma alanını temiz tutar, ancak alçıya zarar verebilir ve daha sonra doldurmak için daha fazla delik bırakabilirler. Kıyılar kırılgan, dekoratif veya müze kalitesinde sıva için daha uygundur ve bunları hem alçı hem de torna talaşı için kullanırız. Ertesi gün formları kaldırabilirsiniz. Plastikten bir kısmı alçı tarafına enjekte edilen yapıştırıcıya yapıştığında, bir macun bıçağıyla kazın. Yapıştırıcı bu noktada delikler etrafında hala yumuşaktır, ancak formları çıkarmak için yeterince ayarlanmıştır. Alçı tarafında, kurumuş yapışkan artığı bir kuru duvar veya macun bıçağı ile kazıyın, daha sonra delikten gösterilen fazla yapıştırıcıyı hafifçe temizlemek için bir macun bıçağının köşesini kullanın.

Tüm iyi restorasyonlarda olduğu gibi, başarılı bir onarımı görmek zordur.

Tam olarak bir gün veya daha fazla kurudukça (ısıya ve neme bağlı olarak) yapışkan, deliğin içine doğru çekilerek, doldurulacak açık bir alan bırakacaktır. Enjeksiyon ve vida deliklerini genellikle yer fıstığı yağı ile karıştırılmış Durabond 45 (sandable) ile doldururuz, çünkü bu ürün hızlı bir kuruma süresine sahiptir ve çok az çekme ile çok sert kurur. Bununla birlikte, bu adım için herhangi bir vinil macun dolgu maddesi veya alçı / eklem bileşiği kullanılabilir. Genellikle, ürüne bağlı olarak, tavana oturan deliklerin doldurulması iki ila üç uygulama gerektirir. Bunun dışında, tavan artık sıva ve sıva üstü sıva veya yeni bir boya tabakası için hazır durumda.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.