Alçıpan Asma Tavan Nasıl Yapılır

Alçıpan Tavan, Alçıpan AsmaTavan | Tavan Alçıpan Uygulama

Alçıpan - her zaman pratik, uygun fiyatlı ve estetik bir malzemedir. Bu yüzden alçıpan konstrüksiyonları modern tadilatlı binalarda bulunur. Dekorasyonun sunduğu çok çeşitli seçenekler nedeniyle, iç mekânı istediğiniz şekilde dekore etmek büyük bir zorluk değil. Şu anda, en popüler çeşitli varyasyonların bir tavan olarak kabul edilir.

Knauf alçıpan kaplama panelli asma tavanlar, uygun bağlantı elemanlarıyla tavana tutturulmuş kafes bir çerçeveden oluşur. Çerçevenin tasarımı ve sabitlenmesi sert, deforme olmayan bir taban oluşturmalıdır.

Alçıpan asma tavan çeşitleri

Alçı asma tavan yapısının tipi, tasarımcı veya tasarımcının tasarımına göre belirlenir. Bu temelde, bilinen üç formdan biri oluşturulabilir:

 • Tek katlı alçıpan tavan
 • Çift katlı alçıpan tavan

Tek katlı tavanlar bağımsız yapılar veya karmaşık çok seviyeli bir yapının bir elemanı olabilir. Profesyonel olmayan bir inşaatçının yapabileceği en kolay seçenek budur. Yapısının ana aşaması, metal bir profil içeren çerçevenin güvenilir bir montajıdır .

Tek seviyeli tavanın avantajları:

 • Gereksiz komşulardan yukarıdan kurtulmak;
 • Odanın önceki yüksekliğinin korunması;
 • Düzensizlikleri, haberleşmeyi ve kablolamayı gizlemek.

İki ve üç seviyeli asma alçı tavanlar, özel iç mekâna şık, modern ve etkili bir eklenti ve benzer bir tasarım çözümüdür:

 • Odanın geometrisini değiştirmenize, alanı zonlaştırmanıza izin verir;
 • Odayı genişletmek veya daraltmak için bir fırsat sağlamak;
 • Odayı tanınmayacak şekilde dönüştürün.
 • Çerçeve- dikdörtgen ya da figürlü tavanlar, bir ya da birkaç basamakla desteklenmiş bir kutudan oluşur;
 • Köşegen- alt katları odanın kenarlarından birinin üzerinde çıkıntı yapan yassı tabanlı tavanlar;
 • Zonal- tavanlar, odanın bölümlerine odaklanmaya izin verir;
 • Figürlü- çiçeklerin ve soyutlamaların karmaşık geometrik tasarımları olan tavanlar.

Alçıpan levhalar, inşaatın birçok alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Alçıpanı tavana sabitleme teknolojisi oldukça basittir, bu sayede evinizde ve bireysel odalarda alçıpan tavanı kendiniz yapabilirsiniz.

Alçıpan Asma Tavanı Kendiniz Adım Adım Talimatlarla Yapın

Kaplama malzemesi, genişliği 1,2 m, uzunluğu 2 - 3 m ve kalınlığı 9,5 ila 15 mm olan büyük bir tabakadır. Yüksek mukavemetli bir kartonla yapıştırılan alçı dolgusu. Üretim sürecinde levhanın dış tarafı, rengi belirli brandaların uygulama kapsamını belirten özel boyalarla emprenye edilir.

Pek çok hırdavatçıda genellikle yeşil veya mavi renkle boyanmış neme dayanıklı levhalar bulunur. Tabii ki, amacımız için standart alçıpan tavan yapacak. Yaprak boyutlarına özel dikkat gösterilmelidir.

En kolay yol, küçük yüzeyleriyle (1,2 x 2,5 m) veya hatta 0,6 x 1,5 m'lik küçük bir formatla çalışarak inşaat ve onarım işlerini yapmaktır. alçıpan tavanının asma yapısının ve yüksek kaliteli metal profilin güçlendirilmesi olmadan.

Yüksek nemli odalara (banyo, tuvalet, mutfak, sundurma) asma bir nesne inşa ederken, neme dayanıklı alçı levhaların (yeşil veya mavi boyalı) ve diğer tüm durumlarda, gri levhaların kullanılması önerilir.

Tavana Alçıpan Montajı: HANGI ALETLERE İHTİYAÇ VAR?

Hızlı ve kaliteli onarım için, gerekli araç takımı ve malzemenin kendisi hakkında kesin bir açıklama yapmadan yapamazsınız. Doğru aletlerin satın alınması çok fazla zaman almayacaktır, inşaat pazarları ve dükkanlar çok çeşitli bileşenlere sahiptir.

Alçıpan tavanın yüksek kalitede montajını yapmak için, şunlara ihtiyacınız olacaktır:

 • Metal profiller- kılavuzlar (Tavan U 28x27 mm), tavan (Tavan C 60x27 mm);
 • Doğrudan tavan süspansiyonları;
 • Profiller için bağlantı tertibatları- düz bölümler için uzatma, yengeçler (90 ° 'lik bir açıyla çift);
 • Bağlantı elemanları- metal, alçıpan, dübeller için vidalar;
 • Polietilen sızdırmazlık bandı;
 • Akrilik astar;
 • Maskeleme bandı serpyanka;
 • Tabakaların derz dolgusu için macun.

Gelecekteki yüzeyi işaretleme sürecinde asma tavan monte etmek için bir lazer veya kabarcık seviyesi elde etmeniz gerekecektir.

Kesiği uzun bir metal cetvel kullanarak bir kalem veya kurşun kalemle işaretlemek geleneksel bir yöntemdir (bu cihazı bir kılavuz veya kare ile değiştirmek mümkündür).

Profiller listedeki uygun herhangi bir alet kullanılarak yapılır: metal için makas, ince dişli bir demir testeresi, hatta bir taşlama makinesi. Ahşap bir tavanı tamir ederken, bir tornavida kullanılarak kendiliğinden kılavuzlanan vidalar monte edilir ve bir tuğla yüzeyi durumunda, yalnızca bir delici uygundur.

Bir matkap kullanarak, optimum çap ve derinlikteki delikler açın ve bir çekiç veya doboynik tahrik dübelleri sonra. Kesin tamirat ancak tüm kesim işleri istenilen ebatta ve en küçük kırışıklıklar olmadan yapıldığında yapılabilir.

Kesme işlemi sırasında keskin bir bıçak, demir testeresi veya kenar bileme makinesi üzerinde stok yapmanız gerekecektir. Oluşturulan tabakalar, bir toprak çözeltisi ile nemlendirilmiş bir fırça ile muamele edilir ve daha sonra bir spatula kullanılarak özel bir bileşikle dikişlerin üzerine sürülür.

 • Alçıpan Tavanlara bakan yüzeylerde 12,5 mm kalınlığında format plakaları kullanılır. Yangın veya akustik koşullar gerektiriyorsa, tavan kaplamasının kalınlığı daha büyük olabilir ve 15, 18, 20, 25 mm veya daha fazla olabilir.
 • Alçıpan plakalar tavan kaplamasına iki şekilde takılabilir. Alt kafes çerçevesinin profiline enine (boyuna kenar profile diktir); Alt kafes çerçevesinin profili boyunca (uzun uzun kenar, profile paraleldir).
 • Alçıpan plakaların çapraz sabitlenmesi daha karlı, çünkü böyle bir döşeme ile bükülme mukavemeti yüksektir. Bu döşeme plakalarının sonucu, kafes çerçevesinin destekleyici elemanları arasında izin verilen daha büyük bir boşluktur. Bu bağlama yöntemi, malzeme tüketimini azaltır ve kurulumun karmaşıklığını azaltır.
 • Alçıpanın odaya montajı, plakaların (fabrika pahı ile birlikte) uzunlamasına kenarlarının, güneş ışığının yönüne paralel olacağı şekilde yapılmalıdır.
 • Plakalar birbirine göre en az 400 mm olan enlemesine derzlerin yer değiştirmesi ile monte edilir (çapraz şekilli dikişler yapılmamalıdır).

Tavan işaretleme

Markalama çalışması- asıl aşama, uygulamaya geçmeden önce her şeyi planlamaya başlamak faydalı olacaktır. Başlangıç ​​için, tüm elektrik kablolarını, iletişimleri, düz olmayan zeminleri vb. Gizlemeye yardımcı olacak tavan seviyelerinin sayısına karar verilmesi önerilir.

Temel destek elemanlarının konumunu, asma tavan montajlarını ve giydirme düzeneğini belirlediğiniz büyük ölçekli bindirme çizimlerinin uygulanmasına gitmeniz gerekiyor.

Tavanın ayrıntılı fotoğraf işaretlerini tanımak, gelecekteki onarımların büyüklüğünü değerlendirmek için gereken yapı malzemesinin miktarını hesaplamanın yanı sıra asma tavanın ne tür bir duvarın olacağını hayal etmenize yardımcı olur.

Asma tavan kendin yap alçıpan asma tavan, kenarlarda ve ortada sağlam şekilde sabitlenmiş bir yapı olmalıdır. 120 cm standart genişlikte levhalarda, tavandaki profiller arasındaki mesafe 40 cm eşit olmalıdır.

2.5 m aralığa bağlı kalarak, bu tür minimum aralığa uygunluk durumunda enine köprüler montajını gerçekleştirin, optimum olarak alçıpan levhaların birleşim yerlerinde Tavanın alçıpanla elinizle güvenli bir şekilde monte edilmesi, süspansiyonların 25 cm'lik artışlarla kurulmasını içerir.

Aydınlatma elemanları için bir raf monte edilmek isteniyorsa, bu durumda çizimlerde ufak ayarlamalar yapılması, fikstürlerin ve destek yüzeylerinin yerini değiştirmek gerekir.

Bu durumda askıya alınmış elemanların montaj şeması, tavan yapısının tüm çevresi boyunca 40 x 25 cm ve duvarlardan 10-15 cm mesafeler boyunca bir ızgara şeklinde olacaktır.

Tavanın iç kısmın sökülmesinden dolayı önemsiz bir şekilde onarımı ancak tavana alçıpanın bir diğerinin minimum yer değiştirmesi ile döşenmesi durumunda gerçekleştirilebilir.

Duvar profilleri ve tavan askılarının montajı

Onarımın kendisi, duvarların ve tavanın yüzeyindeki çizimlerin tüm detaylarının hareketi ile başlar. İşaretleme, bağlantı elemanlarının ve destek bileşenlerinin yerleştirileceği alçıpanın tavanının nasıl yapıldığını görmenizi ve hayal etmenizi sağlar.

Yatay çizgilerin seviye ile kontrol edilmesi kolaydır ve karşılıklı diklik inşaat karesini belirlemeye yardımcı olacaktır. Ahşap yüzeylerde, kılavuzlar işaretleme çizgisi boyunca yerleştirilmeli, metal vidalar vasıtasıyla metalden duvara bastırılmalı ve vidalanmalıdır. Beton ve tuğla yüzeylere profil ve süspansiyon montajı dübel kullanılarak yapılır:

 1. İlk olarak, U şeklindeki profilde yatay olarak, bağlantı elemanlarını monte etmek için açıklıklar yapın;
 2. Alt tarafla kılavuzları duvar yüzeyindeki taban çizgisine uygulayın;
 3. Kalem kullanarak transfer işaretlemesi;
 4. Delici matkap delikleri;
 5. Bağlantı elemanlarını sabitleyerek kılavuz profilini monte edin;
 6. Dübeller çekiç veya dobojnik ile dövülür

Sızdırmazlık bandını kılavuzlara yapıştırmak, beton yüzeye tam oturmasını sağlayarak çerçevenin içinde iyi ses yalıtımı sağlar.

Sonra, yapılan işaretlere göre tavana doğrudan süspansiyonları sabitlemeniz gerekir. Bağlantı elemanları dübel kullanılarak betona ve ahşap olanlara - kendiliğinden vidalanan vidalarla sabitlenir. Süspansiyonların montajı tamamlandıktan sonra, delikli uçların aşağı bükülmesi gerekir.

Alçıpan tavanının montajı

Tavan için profil uzunluğu, karşıt duvarların kılavuz profilleri arasındaki mesafeden 1-2 cm daha kısa olmalıdır İstenilen uzunlukta bir profil olmadığında, özel bir uzatma kullanarak birkaç küçük parçanın birleştirilmesi mümkündür. Nihai profil, duvara monte edilen askılar nedeniyle sarkmayı önleyerek duvar rayına sabitlenmiştir.

Bağlama sırasında, taban düzleminin yatay pozisyonunu kılavuzlar arasında düz veya sıkı gerilmiş bir kablo kullanarak kontrol etmek önemlidir.

Çapraz şeritlerin bağlanmasına izin veren cihaz (yengeç) yardımıyla, destekleyici bileşenlerin dik açılı olarak birleştirilmesi mümkündür.

 • Yengeci sabit profile sabitleyin;
 • Parçaları yan yüzeylerden bağlamak için vidalar kullanmak;
 • Sabit yengeç açıklığına sabitleyerek en uygun uzunlukta bir enine çubuğu kesmek;
 • Benzer şekilde bitişik profili ve atlayıcının serbest tortusunu bağlayın.

ASMA TAVAN ALÇIPAN NASIL YAPILIR: DÖŞEME VE MACUN DERZLERİ

Tavana alçıpan döşemek, zor ve zaman alıcı bir işlemdir. Bu tür bir işle başa çıkmak kolay değildir. Bu nedenle yardımcı bir destek cihazı olmadan vazgeçilmezdir. Alçıpan tavan ancak alçıpan tavana nasıl monte edileceği ile ilgili talimatları izlerseniz mümkündür:

 1. Alçıpan için özel vidaların çalışmalarında, siyah boyalı;
 2. Tavanın kenardan 10-15 mm mesafeli 15-20 cm adımlı bağlantı elemanları kullanarak hl'den monte edilmesi gerekir;
 3. Sabitleme hem levha çevresinin etrafında hem de ortasının altına oturan profilin kendisi tarafından gerçekleştirilir;
 4. Bitişik tabakalardaki vidalar birbirine göre hafif bir girinti ile sabitlenir;
 5. Kurulum sırasında, bağlantı elemanları alçı panelin ortasına gömülür;
 6. Alçı çevresinde, yaklaşık 3-5 milimetre, hafif bir dikiş bırakmaya değer.

Alçıpan üretimi sırasında, levhalar hafif yuvarlanmış kenarlar (kenarlar) elde eder. Kenarların bu şekli macun derzleri için çok uygundur. İlk olarak, eklemler akrilik bazlı bir primer çözeltisi ile kaplanır, daha sonra bir ıspatula ile bir seviyeleme çözeltisi uygulanır.

Daha önce hiç macun hazırlamayanlara, paketin üzerindeki talimatlar hakkında ayrıntılı bilgi vermeleri önerilir. Maksimum mukavemet sağlamak için, pekiştirici özelliklerini geliştirmek için yüzeyin bir serpyanka ile yapıştırılması gerekir. Yaprağın kalınlığı ne kadar küçük olursa, maskeleme bandını çözelti ile kaplamak o kadar kolay olur, kendi ellerinizle mükemmel bir düz alçıpan tavan elde edin.

Diğer onarım manipülasyonları, terbiye dekorasyonunun uygulanmasıdır ( boyama , boyama, duvar kağıdı veya badanalama için alçıpan bitirme ).

Dikişin altındaki yüzey toz ve alçı parçacıklarından arındırılmalıdır. Kullanılan macun kütlesi veya macun alçı tipine bağlı olarak, derzlerin takviye bandı ile veya takviye bandı olmadan işlenmesi ayırt edilir.

Her iki durumda da, ilk aşamada, macun kütlesini plakaların bağlantı hattına çapraz yönde dağıtır, mümkün olduğunca derin bastırır ve tüm boşluğu dikkatlice doldururuz. Sonra bir sürekli hareketle, tercihen bir çekme ile, macun kütlesini tüm dikiş boyunca dağıtır ve pürüzsüzleştiririz.

TAVAN ALÇI PANELİNİN ETEKLERİ: DESTEK YAPISININ MONTAJI

Aydınlatma armatürleri alçıpan ilave bir nişe (raf) sabitlenmiştir. Kurulum sürecinde, her şeyden önce, profiller tavana ve duvara tutturulur. Tasarımın tasarım geliştirme aşaması 10, maksimum 15 cm uzunluğa sahip dikey rafların döşenmesini içerir.

Bu elemanların bağlanması basittir, ucu aşağıya doğru yönlendirilen tavan profilinde, geniş bir düzlem (yaklaşık 30-40 mm) metal kesmek için bir makasla kesilir.

Kesilen bölüm, bir kenarı tavan kılavuzuna yerleştirilmiş ve diğer ucuna bir yatay saçak oluşturmaya izin veren bir profil tutturulmuş olan süspansiyonun bir benzeri olarak güvenle düşünülebilir. Ortaya çıkan süspansiyonun iki sabitleme noktası vardır - yerleşik kılavuzlu bir duvar ve tavandan sarkan dik raflar.

Bu aşamanın son noktası, U şeklindeki profilin, tabanın çıkıntılı yatay kenarlarına, 5-10 cm uzunluğa monte edilmesidir, bu nedenle, dik raflar arasında küçük bir niş oluşturur. Bu cihazın boyutları trafoyu, LED kontrollerini vb. Gizlemeyi kolaylaştırır.

Alçıpanın tavanı ancak kablo tesisatı ve uygun aydınlatma armatürlerinin montajından sonra tabakalarla kaplanabilir.

Aydınlatma elemanlarının son hali ve bağlantısı

Alçıpan KNAUF levhalarda kablo döşenecek veya aydınlatma armatürlerinin yerleştirileceği delikler açılmalıdır.

Yangından korunma şartlarının yerine getirildiği tavanlarda, ayrı ayrı elektrik tellerinin döşendiği delikler tamamen macun macunu ile doldurulmalıdır. Plakalardan geçen kablo demetleri (demet) yangın güvenliği gerekliliklerini karşılayacak şekilde korunmalıdır.

Dahili aydınlatma armatürlü tavanın yangın güvenliği gerekliliklerini karşılaması gerekiyorsa, resmi sınıflandırma veya Teknik Koşullara uygun olarak yapılmış lamba yuvaları / yuvaları kullanmalısınız.

Asma tavanın tasarımı, süspansiyonlar ile destek profilleri arasındaki mesafeyi azaltarak (daha kalın montaj) ek yüklere (kablolama, aydınlatma armatürleri) adapte edilebilir.

Bir yangın yükü sınıfının alttan atandığı tavanlarda, tavanın boş alanındaki, örneğin elektrik tellerinden izin verilen maksimum yangın yükünün aşılmamasına dikkat edilmelidir. Maksimum yük değeri 7 kWh / m2'dir. Yangın yükü aşılırsa, yangın yükü sınıfı olarak atanan kablo kanalları veya özel tavanlar kullanmalısınız.

Tavanı alçıpandan kendi ellerinizle gerçekleştirmek kolaydır, son aşamada küçük bir tahtayı tutturmak ve arkadan aydınlatmayı maskelemek için sadece elde edilen tabanı tabakalarla kaplamak için önden yatay düzleme kadar kalır. Sabitleyicilerin tüm yüzey ve sabitleme noktaları, hazır bir macun çözeltisi ile aynı hizadadır.

Tamamlanan tüm onarımların göz önüne alınmasına izin veren son nokta, LED şeritlerin montajıdır. Bu elemanlar, ışıkla oynayarak muhteşem elemanlar yaratmanıza izin verir. Yatay bir yüzeye monte edilmiş LED şerit. Güvenilir sabitleme için çift taraflı bant kullanmanız gerekir. Bant açıldığında yukarı doğru yönlendirilen ışık akışı tüm tavan çevresini saçacak ve aydınlatacak şekilde monte edilir.

Çeşitli modifikasyonların asma tavanları tüm iletişimi gizlemeyi mümkün kılar ve arkasındaki ahşap bir evde ısı yalıtımlı bir kontur yerleştirilir. Asma alçı tavanların herhangi bir bina için uygun olmadığını unutmamak önemlidir, çünkü odanın yüksekliğini 15-20 cm' ye kadar düşürebilirler.

Alçıpan asma tavan inşa etmek için herhangi bir özel zorluk bulunmuyor, verilen incelikleri ve adım adım verilen talimatları dikkatlice okumak yeterli. Her türlü çabayı ve çabayı gösterirseniz, bitmiş tasarım uzun süre önce, lütfen evin sahiplerinin dikkatini ve misafirlerini davet eder, orijinal şekli ve estetik çekiciliğini kaybetmeden.

alçıpan tavana nasıl monte edilir, alçıpan dekorasyon nasıl yapılır, alçıpan let tavan nasıl yapılır, alçıpan tavana nasıl yapıştırılır, asma tavan yapılışı video

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.