Alçıpan bölme nasıl yapılır

Alçıpan bölme nasıl yapılır

Geniş bir salonda bir odayı ikiye bölmek ya da alanı birkaç bölgeye bölmek mi istiyorsunuz? Bir tuğla duvar inşa etmek, öncelikle, pahalıdır ve ikincisi, bir şehir dairesinde, özel izin alınmaksızın imkansızdır. En basit ve en karlı çözüm bir alçıpan bölmesi oluşturmaktır. Ve montajcılara ödeme yapmak için para harcamak için kolayca kendiniz yapabilirsiniz. Nasıl? Şimdi söyle!

Alçıpan Bölme Duvarın Avantajlar ve dezavantajlar

Alçıpan bölme duvarlar hemen hemen her yerde bulunabilir: evlerde, ofislerde, dairelerde, kurumlarda, restoranlarda ve kafelerde. Alçıpan 19. yüzyılda Amerika'da icat edildi ve bugün inşaat ve dekorasyon alanında yaygın olarak kullanılıyor. Her iki tarafa da alçıpan tabakalarla yapıştırılmış bir alçı katmandan oluşur.
Bu malzemenin avantajlarından hafif, düşük fiyatlı (tuğlalara kıyasla), ideal olarak düzleştirilmesi gerekmeyen düz bir yüzey tahsis etmek mümkündür. Yapısı havanın içeri girmesine izin verir ve duvarlar dışardan “nefes alır”. Alçıpan ile çalışmak için özel bir eğitim gerekmez, bir kişi bile kurulumla başa çıkabilir. İnşaat dayanıklı, ancak aynı zamanda hafif, kurulum izni gerekmez.

Dezavantajları: Bu malzeme hava nemi% 90'ın üzerinde olan odalarda kullanım için uygun değildir; bölümleme elemanları kayan yapılamaz.

Bölme tasarımı

Öyleyse, alçıpanın tasarımının ne olduğunu ve özelliklerinin ne olduğunu görelim.
Alçıpan bölmesi, her iki tarafta alçıpan levhalarıyla kaplanmış metal veya ahşap bir çerçeveden oluşur. İç mekan ses geçirmez malzeme ile doldurulur. Duvarlarda kör bölmeler kurulur (yerden tavana kadar, çerçeve tamamen alçı levhalarla kaplanır). Ofislerde, şeffaf camlar camın yerleştirildiği en popüler olanlardır. Özel evlerde, en cesur tasarım çözümlerini hayata geçirmeyi mümkün kılan restoranlar, kulüpler, figürlü alçıpan bölmeler yaygındır. Burada en standart dışı formları, çeşitli rafları, nişleri ve diğer ilginç öğeleri görebilirsiniz. Ama en basitinden başlayalım - olağan sağır iç bölümünün yapımı. Ne ve nasıl inşa edilebileceğini söyleyeceğiz ve ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz!

İş için neye ihtiyaç var?

Kullanacağımız alçıpan tipine karar vermelisin. Sonuncusu banyo ve mutfaklardaki bölmelerin yapımı için uygundur. İşaretindeki "O" harfi, malzemenin yangına dayanıklı olduğunu ve yangın güvenliği gerekliliklerini karşıladığını gösterir. Bir tabakanın alanı genellikle 3 m2'dir. Satın almadan önce, binanın yaklaşık boyutunu hesaplayın ve bu değeri iki ile çarpın (kılıf, çerçevenin her iki tarafında olacaktır).
Önemli bir gereklilik: yalnızca markalı alçıpan levhalarını satın alın. Yüksek kaliteli hammaddelerden üretilirler, toksik bileşenler içermezler ve konut binaları için güvenlik standartlarını karşılarlar.
Gereken metal profillerin yapısının inşası için: kılavuzlar (MO) ve raf (PS). İlki zemine ve tavana sabitlenir, ikincisi 50-60 cm'lik aralıklarla dikey olarak monte edilir .. Planlanan bölümün uzunluğunu ve tavanların yüksekliğini bilerek, her iki tipteki profillerin ne kadarının gerekli olacağını kolayca hesaplayabilirsiniz.
Bölme içindeki boşlukları doldurmak için ses geçirmez malzeme ediniriz. Taşyünü veya Isover mineral yün tabakaları günümüzde popülerdir. Yoğun bir yapıya sahiptirler, bu nedenle dikey konumda oturmazlar ve uzun yıllar boyunca deforme olmazlar.
Tüm binanın gücü büyük ölçüde doğru seçilmiş olan bağlantı elemanına bağlı olacaktır. Profilleri duvarlara ve tavana sabitlemek için, çerçeve elemanlarını bağlamak için dübel çivilere ihtiyacınız olacak, bir baskı rondelasıyla metal vidalar aldık, alçı levha kaplamalar için, yüzeyde öne çıkmayacak düz başlı vidalar.
Ayrıca dekorasyon için yapı malzemeleri hakkında unutma: macun, astar, takviye bandı. Dekoratif bir kaplama olarak, boya, iç sıva veya duvar kağıdı kullanabilirsiniz.
Ana çalışma araçları: matkap uçları, matkap uçları;
keskin bir bıçak ile bıçak;
seviye;
metal için makaslar;
eldivenler, gözlükler;
spatula, boya fırçası.
İhtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzda, kuruluma devam edebilirsiniz. Alçıpan yapıların yapımındaki tüm incelikleri ve gereksinimleri bilerek, bu görevle başarılı bir şekilde başa çıkacaksınız.

Bölmenin montajı: adım adım

Yılın herhangi bir saatinde alçıpanla çalışabilirsiniz, asıl şey odanın normal bir nem seviyesine sahip olması ve sıcaklığın + 10 ° C'den düşük olmamasıdır.
Duvarın montaj yerine karar verdikten sonra zeminde bir işaretleme yapın. Kapının yerini önceden işaretleyin (varsa). Raf profillerinin bulunduğu yerleri hemen 50-60 cm aralıklarla tespit etmek daha iyidir, daha sonra bu işareti bir çekül ve seviye kullanarak tavana ve duvarlara aktarırız.
Bölümün uzunluğu boyunca kesilmiş kılavuz profilleri. Bu elemanları tavana (dübel-çiviler) ve zemine (zemin ahşap ise - beton-dübel-çiviler ise kendinden kılavuzlu vidalarla) sabitleriz. Bağlantı elemanları arasındaki adım en az 1 metre olmalı, profilin kenarından uzaklık en az 5 cm olmalıdır
, rafa monte edilmiş profilleri eşit uzunlukta kesiniz, odanın yüksekliğine eşit olmalıdır (kılavuzlarda kolay sabitleme için eksi 1-1,5 cm). Sonra bunları dikey olarak çerçeveye sabitleriz, klasik Alman teknolojisine göre, profilin açık tarafı montaj yönünde yerleştirilmelidir. Duvara bitişik elemanlar, dübel tırnaklarını sabitler. Kalan raflar, bir baskı rondelasıyla kılavuz vidalarla birleştirilmiştir.
Uyarı! Yapının yüksekliği 2.6 metreden fazla ise, raf profilleri arasında ek yatay köprülerle güçlendirilmelidir. Bölmenin kapının ağırlığını kaldırabilmesi için bunu kapının üstünde yapmak özellikle önemlidir. Böyle bir bina en sağlam olacak ve duvara bir raf veya klima monte etmek mümkün olacak.
Çerçeve hazır olduğunda, bir tarafta alçıpan levhalarıyla kaplanır. Katman geleneksel bir bıçakla çok kolay bir şekilde kesilir, bağlantıların farkedilmemesi için tabakaların uçtan uca yerleştirilmesi gerekir. Matkap / tornavida kullanarak havşa başlı metal vidalarla metal profillere vidalanırlar. Başlık tespit elemanları malzemeye hafifçe oturtulmalıdır, bu nedenle yüzeyde öne çıkmayacaktır.
Sonra çerçeveye mineral yün tabakalarını yerleştirin. Çalışırken kişisel koruyucu ekipman kullanın: eldiven ve gözlük. Tuval, yapıdaki hücreleri doldurmak için kesilebilir veya yırtılabilir. Ancak ondan sonra ikinci tarafı tabakalarla kaplıyoruz. Tamamen düz hale gelir, daha fazla yüzey bitirme işlemi için uygundur.
Dekoratif bir malzeme uygulamadan önceki son adım: Macunlardaki derzler ve oluklar vidalardan. Boşluk çok büyükse, macunu uygulamadan önce, takviye bandı ile örtün. Sadece bileşimin tamamen kurutulmasından sonra, duvarın yüzeyi astarlanabilir ve daha sonra duvar kağıdı veya boya ile yapıştırılabilir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.