Alçıpan Nasıl Kesilir?

ALÇIPAN KESMEK NASIL? - ALÇIPANIN DOĞRU VE DAHA iYi KESiLMESi

Alçıpan bugün en yaygın yapı malzemelerinden biridir. Popülerliği, çok yönlülük ve kullanımın genişliğinden kaynaklanmaktadır. Bu malzeme sayesinde sadece ilkel bölmeler ve tavan sistemleri kolayca kurulmaz, aynı zamanda sofistike boyama elemanları ve muhteşem tasarım formları oluşturulur. Dahası, alçıpan, inşaat veya onarım işlerinden kesinlikle uzak olanlar ve sadece işitme tecrübesiyle tanıyanlar tarafından bile bilinmektedir. Alçıpanın popülaritesi bugün çok iyi.

Bu seçeneğin avantajları bitirme içerir:

 • dayanımı;
 • yüksek performans taşıma kapasitesi;
 • toksik elementlerin ve bileşiklerin yokluğu;
 • Düşük maliyetli;
 • onarım sırasında ve sonrasında rahatsız edici bir koku yok;
 • mükemmel ses yalıtımı;
 • ısı yalıtımı imkanı;
 • Malzemenin sıva bazında optimum hava değişimi nedeniyle bir mikrolimatın bakımı.

Modern alçıpanın bir diğer önemli avantajı - çeşitli boyutlarda. Daha önce, uzun bir süre boyunca, alçıpan yalnızca tipik varyasyonlarda satıldıysa, bugün üreticilerin bolluğu ve pazarın genişliğinden dolayı, genişliği altmış santimetre ila iki buçuk ya da üç metre arasında değişen bir malzeme seçebilirsiniz. Tüm onarım sırasında ihtiyaç ve isteklerine bağlı olarak.

Ancak, iç kısımdaki alçıpan kullanılarak yapılan tek bir onarım veya tadilatın, kesilmeden tamamlanmadığını belirtmekte fayda vardır. Lambaları monte etmek için sadece tavanı indirmeniz veya iç mekandaki yaratıcı ve orijinal kemeri dekore etmek istediğiniz farketmez.

Alçıpan kesme birkaç şekilde mümkündür. Sıradan bir inşaat bıçağından elektrikli testere makinesine kadar en çeşitli aletleri ve aletleri kullanır. Alçıpanın nasıl kesileceğini ve doğru şekilde nasıl yapılacağını seçmek için, uzmanlar tarafından kullanılan araç kutusuna daha yakından bakalım.

ALÇIPAN KESIMI - MINIMUM TAKIM

Hemen, profesyonel inşaat yayınlarının tavsiyelerini incelemeye başlarsanız, yalnızca özel olarak tasarlanmış cihazları bir araç olarak kullanmanız önerilecektir. Ancak, yalnızca işletmenin uzmanları bu aygıtlarla başa çıkabilir. Buna ek olarak, özel ekipman oldukça pahalıdır ve ev onarım koşullarında bir kerelik kullanım için sadece kârsız olabilir. Böyle bir durumda, mevcut araçların yardımıyla başa çıkmak oldukça mümkündür.

Yardımcı aletler:

 1. Metre - ölçmek için gerekli;
 2. kurşun kalem - herhangi bir yazı konusu ile kolayca değiştirilebilir, çünkü izler ve izler daha sonra bitirme macunuyla başarılı bir şekilde üst üste gelir;
 3. düz çizgiler için cetvel veya seviye.

Alçıpan kesim için daha iyi belirlemek, aşağıdaki listeden seçebilirsiniz:

Bir inşaat bıçağı, bir büro bıçağının sofistike bir kopyasını temsil eden bir araçtır. Gerekirse, sıradan bir kırtasiye bıçağı kullanmak bir kesim için oldukça mümkündür, ancak alçıpanı büyük miktarlarda kesmeniz gerekirse, sıradan bir bıçak kırılır. Kendi dairenizde tamirat yapıyorsanız, ancak bir inşaat bıçağı almak istemiyorsanız, geliştirilmiş kırtasiye malzemesini (kutu) kullanın.

Bu araç, ofis emsalinden daha güçlü. Yoğun malzemelerin kesilmesi için tasarlanmıştır, kırtasiye bıçağının ana görevi ise son derece ince kağıt kesmektir. Aynı zamanda, boksör inşaat ekipmanından daha ucuzdur. Bokskatter kolayca alçıpan ile baş edebilir. Bazı çabalar sadece düz bir kesim için yapılmalıdır, çünkü bu durumda kesim yerinde çentikler ve düzensizlikler oluşur. Çıkış, zımpara kağıdı ile sıradan bir harç olacaktır. Ancak bazı uzmanlar bunu yapmamalarını bile tavsiye ediyor, çünkü daha fazla bitirme ile bu tür kusurlar delikli köşeler tarafından kolayca gizleniyor.

Demir testeresi. Alçıpanın kesilmesi, genellikle herhangi bir ev ustasının cephaneliğinde bulunabilen bir demir testeresiyle oldukça mümkündür. Kılıcı, daha hassas bir kesime olanak tanıyan bir demir testeresinden daha incedir. Aynı zamanda, demir testeresiyle bir alçıpan kesmek, tırabzanın engelleyici kenarı tarafından biraz karmaşık olacaktır, ancak buna adapte olabilirsiniz.

Testere. Bu araç, kesim işleri için yalnızca yüksek kaliteli dosyalarla tamamlayarak kullanılması tavsiye edilir. Bu bileşenlerin metal kesmeye yönelik olması arzu edilir. Bunun nedeni, metal dosyalarının daha küçük dişlere sahip olmalarıdır, bu da kesim yerinde en az talaş ve talaş bırakmanızı sağlar. Yapboz kullanmanın avantajı, yuvarlanmış parçaları kesebilme becerisinde yatmaktadır. Ek olarak, elektrikli bir alet, işin hızını arttırmanın harika bir yoludur; bu, ustaların hem sonucu hem de durumu ve ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Taçlı değirmen veya elektrikli matkap - özellikle daireler olmak üzere figür kesiminde kanıtlanmış.

Planya - son aşama için bir araç. Asıl amacı, kesilmiş kenarlara temiz bir görünüm kazandırmaktır. Bu aletin yokluğunda, kolayca zımpara kağıdı ile değiştirilir.

Alçıpanın nasıl kesileceği hakkında bir soru sormak, sıradan bir mutfak bıçağı veya öğütücüsüne kadar herhangi bir kesme aletinin çalışmaya uygun olduğunu düşünmeye değer. Tanımlanmış kural yoktur. Bununla birlikte, atipik kesici takımlar malzeme ile çalışma konusunda belirli beceriler gerektirir, bu nedenle daha tipik cihazları tercih etmek daha iyidir.

Kesme yöntemleri

Alçıpan kesmek nasıl bir soru ile karar verdi. Şimdi bu malzemeyi kesmek için seçenekleri düşünün. İlk önce malzemenin yapısı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Her iki tarafta da inşaat kağıdına yapıştırılan, mukavemet vermek için dolgu malzemeli sıvaya dayanır. Bu yapı malzemeye istenilen şekli ve düz bir yüzey verir. Çünkü alçıpan ustalar tarafından haklı olarak tanınır, çalışmalarında çok uygun.

Alçı paneller yardımı ile bölmeler kurulur, dekoratif elemanlar ve tavan yapıları oluşturulur. Ayrıca onarım uygulamalarında bu malzeme kullanılarak yapılan mobilya yapıları vardır. Bugün, üç ana alçıpan tipi vardır:

 • normal veya standart;
 • neme dayanıklı, yüksek neme sahip odalar için tasarlanmıştır (havuz ve banyo salonları gibi);
 • yangına dayanıklı - şöminelerin veya açık ateş yakınında bulunan diğer yerlerin örtülmesi için kullanılır.

Ana tiplere ek olarak, üreticiler yüksek mukavemetli levhaların yanı sıra akustik alçıpan sunar.

Sadece iki tür kesim vardır:

 1. standardı;
 2. kıvırcık.

Alçıpanın bir şekilde nasıl kesileceğini anlayacağız.

Standart seçenek

Bu teknik, alçıpanın düz bir çizgide kesilmesini içerir. Bu yöntem zor kabul edilmez. Etki mekaniği aşağıdaki gibidir:

 • tabakayı sert ve düz bir yüzeye koymak;
 • Bir kalem, kurşun kalem veya herhangi bir yazı konusu ile geleceğin kesin işaretlerini yapmak;
 • cetvelin altına bir yuva yapın (ya da yokluğunda seviyeyi kullanın);
 • Arkadan çalışmaya başlayın (daha yoğun bir kartonun olduğu yerlerde);
 • Keserken, aleti alçı çekirdeği ile derinleştirin.

Kesimin sonunda, sayfayı ters çevirin ve çizgi boyunca kesilmemiş tarafa doğru katlayın. Kırma sonuna kadar kesilmeyen alçı, istenilen yönde kendini gösterir. Son aşama, oluşturulan büküm boyunca kartonun ön tarafından kesilmesidir.

Figürlü kesim

Alçıpan kesmek nasıl? Bu süreç o kadar karmaşık görünüyor ki, birçok ev ustası standart olmayan şekillerin ve yapısal elemanların sayısını en aza indirmeye çalışıyor. Aslında, özellikle korkacak bir şey yok. Figürlü kesim, elbette biraz beceri ve daha iyi bir araç gerektirir. Ancak, sıradan bir ev tamircisi için oldukça yetenekli.

İşleme işaretleme ile başlayın. Düzgün daireler oluşturmak için bir pusula yerine bir iğne, bir iplik ve bir kalem kullanılabilir. Figürlü kesim dört farklı şekilde yapılabilir. Her biri uygun durumda uygulanır.

1 numaralı yöntem

Bu seçenek, özel bir kurma kolu (silindir şeklindeki bir ağızlık) bulunan elektrikli bir matkap kullanılmasını içerir. Bu yöntemle küçük çaplı daireleri bile kesin. Bu yöntemle alçıpanın nasıl kesileceğini düşünerek, işaretleme adımını atlayabilmeniz dikkat çekicidir. Gelecekteki deliğin istenen yerine bir nokta koymak ve çalışmaya başlamak yeterli olacaktır.

2 numaralı yöntem

Yapboz kullanımını içerir. Bu teknik ile ön işaretleme bir ön şarttır. Bu yöntemi kullanmanın avantajı, bazı taç boyutlarına atıfta bulunmaksızın, başka ilginç şekillerin yaratılmasının yanı sıra, deliğin çapının değiştirilmesi olasılığıdır.

3 numaralı metod

Bu teknik, alçıpan için bir demir testeresi gerektirir. Dışarıdan, bu alet dişleri olan bir bıçak gibidir. Aletin en önemli özelliği güçlendirilmiş bir tutamaktır. Çalışma basitliği ve rahatlığında özel bir alet kullanmanın avantajı. Ek olarak, demir testeresi hem standart hem de şekil kesimi için uygundur. Alçıpanın orijinal şekilde nasıl kesileceğini merak ediyorsanız, bu teknik çeşitli monogramlar, çiçek yaprakları veya kelebek kanatları için en uygunudur.

4 numaralı metod

Şekil kesmenin gerekli olması durumunda uygundur ve bunun için özel bir cihaz yoktur. Böylece, sıradan bir bıçak ve bir çekiç kullanarak, ilginç şekiller de oluşturabilirsiniz. Kesme işlemi bir bıçakla ön işaretleme ile yapılır. Bıçağın sıvaya mümkün olduğunca derin girmesini sağlamak önemlidir. Dahası, en ilginç. Levha bir oyuklu düz bir yüzeye yerleştirilmelidir. Aynı zamanda, kesilecek olan parçanın doğrudan bu girintinin üzerine yerleştirilmesi gerekir. Sadece kağıdı duvara yaslamayı deneyebilirsin. Ancak böyle bir ilkenin her zaman istenen sonucu vermediği söylenmelidir.

Son aşama, alçı kartonun istenen yönde kırılmasından, kartonun alt tabakasının kesilmesinden ve kenarların zımpara kağıdı veya bir düzlem ile tesviye edilmesinden dolayı, kesim elemanının ortasına bir çekiçle kesin bir darbedir. Bu yöntem biraz beceri gerektirir. Bu nedenle, küçük budama üzerindeki etki pratiğini yapmak.

GENEL KESIM ILKELERI

Alçıpanın nasıl düzgün bir şekilde kesildiğini anlamak için çeşitli kesme işlemleriyle uğraşmanız gerekir. Böylece kendi elinizle, uzmanlık bilgisi ve tecrübesi olmadan aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • düz kesim;
 • çift ​​kesim;
 • Sert kesme

Düz kesim

Bu seçenek, alçıpan levhayı istenen boyutlara indirmek için kullanılır. Bunun için:

 • İstenilen ebadı her tarafta işaretleyin;
 • büyük bir cetvel veya seviye uygulayın;
 • üst karton tabakanın içinden kesilmesi (cetvelden kesilmesi önerilir);
 • Kesiyi derinleştirmek için aynı yerde birkaç kez tutabilirsiniz, böylece tabaka istenen pozisyonda kırılır sonra;
 • malzemeyi kenarına koyun;
 • kesilmemiş tarafa birkaç kez basın.

Yapılır. Alçı çekirdeği uygulanan çizgi boyunca kırıldı.

Yan kesim

Bazen kuru duvarda kare veya dikdörtgen delikler oluşturmak gerekir. Bu durumda tavsiye edilir:

 1. demir testeresi ile bir tarafı kesmek;
 2. ikinci - sadece bir bıçakla kesti;
 3. levhayı kırmak;
 4. kartonu önceki versiyondaki gibi ters taraftan kesin;
 5. Kenarları düz veya zımpara kağıdı ile zımparalayın.

Kaba kesme

Bu durumda, daha detaylı bir şekilde hazırlanmanız gerekecektir. Bu gerekli:

 • çizim yapmak - çoğu durumda düzensiz kesikler yarım daire biçimleri ve düz çizgileri birleştirir;
 • düz kesimler testereleri ile kesilir;
 • yuvarlatılmış - bir bıçakla.

Bu tekniği kullanarak, temel şey boyutları doğru olarak hesaplamaktır.

ALÇIPAN IÇINDE YUVARLAK DELIKLER NASIL YAPILIR?

Onarım çalışmaları sırasında, alçıpandaki yuvarlak delikler hatasız olarak gerekli olacaktır. Başlıca amaçları - fikstürleri sabitlemek. Yuvarlak delikler iki şekilde yapılır:

 • Basit - özel aletler kullanılmadan, önceden belirlenmiş bir işarete göre gerekli çaptaki bir dairenin bir bıçakla kesilmesi ve daha sonra bir çekiçle sökülmesi. Bu yönteme en ulaşılabilir ancak sonuç, özel bir nozül kullanırken olduğu kadar güzel değil;
 • Uzmanlaşmış - genellikle kapı kilitlerini vidalamak için kullanılan matkapların ve nozüllerin kullanılmasını gerektirir. Meme matkap üzerine yerleştirilir ve kesilebilir.

ALÇIPAN IÇIN PROFIL HAZIRLAMA

Profil ayrıca profesyonel bir özel amaçlı araç ve doğaçlama araçlarla da kesilebilir. İkincisi arasında:

 1. testeresi;
 2. Bulgar;
 3. yapboz;
 4. metal için makaslar.

Listelenen araçlardan birinin bir ev sihirbazının cephaneliğinde olması garanti edilmektedir. Seçeneklerin en iyisi, metal için makas - kullanımı kolay olan en modern araç.

Kesilecek taraf

Adil olmak gerekirse, alçıpanı kesmek için hangi tarafın resmi kurallar bulunmadığına dikkat edilmelidir. Ancak, bu sektördeki uzmanların çalışma deneyimlerinden, malzemenin duvara veya tavana sabitlenecek tarafından bir levha kesmeye başlamanın optimal olacağı not edilebilir.

Evde alçıpan kesim için ipuçları

Ana tavsiyeler arasında:

 • Web'e yanlışlıkla zarar vermemek için büyük tabakalar her zaman kademeli olarak kesilmelidir;
 • Kesilecek levhayı sadece düz ve sabit bir yüzeye yerleştirmek gerekir, aksi halde hasar görebilir;
 • Çalışma sırasında odada yüksek neme izin vermeyin;
 • iş yeri kuru olmalıdır;
 • güvende olduğunuzu unutmayın - materyal parçalanıp toz alabilir, solunum organlarının ve gözlerin korunmasına dikkat edebilir;
 • Tüm düzensiz kenarlar profil köşelerini kapatır ve bitirir, bitirme için özel çaba sarf etmek gerekmez.

DUVARA SABIT ALÇIPAN KESME

Bazı durumlarda, zaten duvara sabitlenmiş olan alçıpanın kesilmesi gerekebilir. Birleştirilmiş yapılarda elemanların kesilmesi bu gibi durumlarda ortaya çıkar:

 • elektrik kablolarının tellerinin bir sonucu için açıklık eksikliği;
 • duvara monte edilmiş kasalar veya diğer yapısal elemanlar.

Bu gibi durumlarda, alçıpanın sağlam şekilde sabitlendiğinden emin olmak önemlidir. Örneğin, avizelerin takılması ve bunlar için tellerin çıkarılması için küçük delikler, bir taçla donatılmış bir matkap yardımıyla yapılır. Buna ek olarak, bir bıçak veya yapboz kullanabilirsiniz. Daha büyük ürünler, tasarım çözümleri veya büyük açıklıklar için, bir bıçakla işaretlemeniz ve ardından bir bıçak kullanmanız önerilir. Düzgün olmayan kenarlar zımpara kağıdı ile taşlanır veya bir demir testeresi ile kesilir.

Deneyin ve kesinlikle başaracaksınız. Sonuçta, alçıpan ana avantajı - kurulum kolaylığı. Ve kesme malzemesi üzerinde çalışmak sadece bu avantajı onaylar.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.