Alçıpan tavan çeşitleri

Alçı Tavan Çeşitleri

Alçıpandan kesinlikle herhangi bir tasarımın tavan yapısını oluşturabilirsiniz, ayrıca montajı kolaydır - bunun için montajı tercih ederler. Çok katmanlı tavanların daha da ilginç görünmesini sağlamak için bir arka ışık oluşturabilirsiniz. Demirbaşların montajı kolay bir iş değildir, ancak özel becerisi olmayan bir kişi için oldukça uygundur. Alçıpan tavanların fotoğraf arka ışığı ile nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

alçı tavan modelleri

Tavan montajı

Öncelikle, aydınlatma armatürlerinin boyutlarını göz önünde bulundurarak ikinci katmanın yüksekliğini anlamalısınız. Ardından, duvarların çevresi boyunca, TU profili kılavuzlarını eklemeniz gerekir (okuma: " Çevrenin etrafındaki aydınlatmalı tavan "). Ardından, her 60 cm de bir tavana paralel düz çizgiler işaretlenir ve aralarında süspansiyonlar doldurulur. Profili eşit bir şekilde takmak için oltayı çekin. Profilleri süspansiyonlara bağladıktan sonra, bunlar bükülmeyecek şekilde bükülürler.
Alçıpan levhaların katılacağı yerlerde, profilden uzunlamasına düz çizgiler eklemelisiniz, buna sertleştirici denir. İşaretlerken, yaprakların boyutu dikkate alınır - 120 x 250 cm. Sertleştiricilerin simetrik hale getirilmesi gerekli değildir - bunlar kuru duvarın güvenilir bir şekilde sabitlenmesini sağlar. Oda için profillerin uzunluğu yeterli değilse, bağlantı elemanları yerine vidalarla arttırılırlar. Olta kaldırılabilir.
Elektrik kabloları için kabloyu çıkardığınızdan emin olun. Daha sonra, vidalar yardımıyla levhalar, sertleştiriciler de dahil olmak üzere profillere tutturulur. Bunu yapmak kolaydır. Levhaların ek yerlerinin görünür olduğundan korkmanıza gerek yok - alçı gelecekte onlarla çalışacaktır. Asma tavanların alçıpandan aydınlatılmasını istediğiniz şekilde yapabilmek için, kabloları tesisatların kurulduğu yerlere çıkarmanız gerekir.
Ondan sonra ikinci bir seviye yaratmaya başlarlar. İlk seviyeden ikincisinin yüksekliği ölçülür. O zaman tüm bunlar hangi tavan deseninin seçildiğine bağlıdır. Yine, profilleri istenen yerlere kurmanız gerekir, yarıçap kısımları için bükülmeleri gerekir. Ayrıca sertleştiricilerin donatılması ve spot kablolarının kablolarının çözülmesi gerekecektir. Alçıpan takmak için gerekli şekil verilir.
Diğer seviyeler aynı şekilde eklenir - bu inşaat malzemesinden üç ve dört seviyeli tavanlar yapılır. Ardından aydınlatma oluşturmaya başlayabilirsiniz. Alçıpandan yapılmış asma tavanların aydınlatması çeşitli tiplerdedir.

Kolye ışıkları

Bu tür armatürleri kullanırken, aşağıya inen trafoların yerleştirilmesi için tasarım kutusunda yerler bulunmalıdır. Boyutları küçüktür, bu nedenle saklanması kolaydır.
Akkor lambalardan kaçınmanız gerekir, çünkü çok sıcaklar ve finişleri bozarlar. Bunun yerine, enerji tasarruflu lambaları kullanabilirsiniz (daha fazlası: " Alçıpan tavanı için ampuller: aydınlatma seçimi "). Ayrıca çeşitli metallerden yapılmış iletkenlerle kablo kullanılması önerilmez ve kablolar çift yalıtımlı olmalıdır. Böyle bir yalıtım yoksa, oluklu plastik borulara döşenir.
Alçıpan tavan LED aydınlatma farklı renklerde, çok renkli aydınlatma oluşturabilirsiniz. Bu arka ışık da gizli olarak adlandırılır. Kontrollerini kontrol etmek mümkündür - “dimer” veya bir RGB kontrol cihazı.
Alçıpan tavanın bu şekilde aydınlatılması tamamen güvenlidir, çünkü elementler ısınmaz ve düşük enerji tüketimi de memnuniyetle karşılar. LED aydınlatmanın dekoratif bir amacı vardır, ayrıca gece lambası olarak da kullanılabilir. Alçıpan tavanın gizli vurgulaması çok az ışık verir ve ana aydınlatma olarak kullanılmaz.
Spot ışıkları, parlak ışık verdikleri için gizli alçıpan tavan lambalarından daha sık kullanılır. Bunları seçerken tavana sığabilecek kadar dikkat ederler. Sahne ışıkları için konum, yapının profillerine düşmeyecek şekilde seçilir. Yuvalar, matkap üzerinde özel bir nozul ile kesmek için çok uygundur. Öncelikle, tel iletkenler terminallere sabitlenmeli ve ardından armatürler yuvalara takılmalıdır.
Böyle bir arka ışık oluşturmak için bir LED şerit kullanmak daha iyidir. Alçıpan tavanın birinci seviyesinin çevresi boyunca düzenlenmiş niş taraflara monte edilir. Aynı zamanda, eğrisel kirişlerin yapılmasının çok zor olduğunu göz önüne alırlar, bu nedenle üçgen, kare ve dikdörtgen biçimli bir tavan yapmak daha iyidir alçıpan tavanlar için LED spot lambaları
Aydınlatma, farklı lamba tipleri kullanılarak da yaratılır. Örneğin, odanın ortasında odanın içini temel alan bir cihazı seçerek bir avize takın (daha fazla ayrıntı için: " Alçıpan tavanına bir avize nasıl takılır "). Tavan lambası ile değiştirilebilir - bu durumda montaj için ipotek elemanı takmanıza gerek yoktur. Buna ek olarak, spot ışıkları kullanabilirsiniz. Her durumda, alçıpan tavanın LED aydınlatması, yeterli ışık veremediğinden diğer aydınlatma cihazlarıyla birleştirilir (ayrıca bkz: Neon tavan aydınlatması: güzel ve etkili ).
Lambaların hem eşzamanlı hem de ayrı ayrı yandığı not edilmelidir. Alçıpan tavan takarken, elektrik panelinde ayrı bir makine sağlamak için gereklidir.
Tüm işleri tamamladıktan sonra, bir uzmanı davet etmek ve iç mekan için en uygun tavan için bir renk düzeni seçmek gerekir. Parlak renkler çok çekici görünmez - genellikle pembe, mavi ve mor sütlü, narin tonları kullanırlar. Zarif vurgular ile zengin tonlar kaba görünüyor. Tasarım seçimini belirlemek için , alçıpan tavanları fotoğraf aydınlatması ile görebilirsiniz .
Alçıpan tavanları harika bir buluş. Avantajları arasında - kolay kurulum, tükenmez tasarım seçenekleri, çeşitli aydınlatma türlerini kullanma yeteneği. Bu tür tavanlar odanın herhangi bir yerine sığar. Tüm bunlar sayesinde, hem tasarımcılar hem de inşaatçılar alçıpan tavanlarla çalışmak ister. Alçıpan tavanların monte edilmemesi gereken tek yer banyo ve mutfaklardır, çünkü malzemenin dış tabakası nemi iyi emen kartondan oluşur. Odalar için sadece uygun.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.