Alçıpan Tavan Yapımı

Alçıpan tavan nasıl yapılır

Alçıpan her zaman pratik, uygun fiyatlı ve estetik bir malzemedir. Bu nedenle, modern onarımla odalarda alçıpan konstrüksiyonlar sıklıkla bulunur. Sunulan mobilya için çok çeşitli seçenekler nedeniyle, istediğiniz herhangi bir tarzda bir iç mekân tasarlamak büyük bir zorluk değildir. Şu anda, en popüler olan her türlü varyasyonun hl tavanıdır.

Knauf alçıpan panellerden kaplamalı asma tavanlar, ilgili bağlantı elemanlarına sahip tavana tutturulmuş bir kafes çerçeveden oluşur. Çerçevenin tasarımı ve sabitlenmesi sağlam, deforme olmayan bir taban oluşturmalıdır.

Alçıpan tavan çeşitleri

Alçıpan tavan yapımı tipi, tasarımcının veya odanın sahibinin tasarımı ile belirlenir. Buna dayanarak, bilinen üç formdan biri oluşturulabilir:

 • Tek seviyeli tavan;
 • İki seviyeli;
 • Karmaşık (çok düzeyli).

Tek seviyeli tavanlar bağımsız yapılar veya karmaşık çok seviyeli bir yapının bir elemanı olabilir. Bu, profesyonel olmayan bir inşaatçı tarafından gerçekleştirilebilecek en kolay seçenektir. Yapısının ana aşaması, bir metal Profil içeren çerçevenin güvenilir bir şekilde monte edilmesidir.

Tek seviyeli tavanın avantajları:

 • Komşuların aşırı gürültüsünden yukarıdan kurtulmak;
 • Odanın aynı yüksekliğini korumak;
 • Düzensizlikleri, iletişimi ve kabloları gizleme.

İki ve üç seviyeli alçıpan asma tavanlar, özel bir iç mekânın yanı sıra benzer bir tasarım çözümünün şık, modern ve etkili bir tamamlayıcısıdır:

 • Mekânı imar ederek odanın geometrisini değiştirmenize izin verir;
 • Odayı genişletmek veya daraltmak için bir fırsat sağlayacaktır;
 • Odayı tanımanın ötesine dönüştürecek.

Bu sınıflandırmaya ek olarak, hk asma tavan şekli farklıdır:

 • Çerçeve - dikdörtgen veya kıvırcık tavanlar, bir veya daha fazla adımla desteklenen bir kutudan oluşur;
 • Köşegen - düz bir tabana sahip, daha düşük seviyeleri odanın yanlarından birinin üzerine çıkıntı yapan tavanlar;
 • Bölgesel - odanın bölümlerine odaklanmaya izin veren tavanlar;
 • Çiçeklerin veya soyutların karmaşık geometrik tasarımları olan kıvırcık tavanlar.

Alçıpan levhalar birçok inşaat alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Alçıpanı tavana tutturma vidalama oldukça basittir, böylece tüm evde ve ayrı odalarda kendi ellerinizle alçıpan tavan yapabilirsiniz.

ALÇIPAN TAVAN YAPIMI ADIM ADIM TALIMATLARI

Kaplama malzemesi, genişliği 1,2 m, uzunluğu 2-3 m ve kalınlığı 12,5 ila 15 mm arasında olan büyük bir levhadır. GKL bir sandviçe benzer: yüksek mukavemetli karton ile yapıştırılmış alçı dolgu. Üretim işlemi sırasında tabakanın dış kısmı, rengi belirli resimlerin kapsamını gösteren özel boyalarla emprenye edilir. Birçok inşaat mağazasında satışa sunulan genellikle yeşil veya mavi boyalı neme dayanıklı levhalar. Tabii ki, amacımız için, tavanda standart bir alçıpan uygundur. Sac ebatlarına özel dikkat gösterilmelidir.

İnşaat ve onarım işlerini yapmak, küçük alçıpan yüzeylerle (1,2 x 2,5 m) veya hatta 0,6 x 1.5 ml'lik küçük bir format boyutuyla çalışmak en kolay yoldur. Büyük levhalar kullanılacaksa, bu yeterli değildir alçıpan tavanın asma yapısını ve yüksek kaliteli metal Profili güçlendirmeden. Yüksek nemli (banyo, tuvalet, mutfak, sundurma) odalarda askıya alınmış bir nesne inşa ederken, yeşil veya mavi boyalı neme dayanıklı alçıpan levhaların ve diğer tüm durumlarda gri levhaların kullanılması önerilir.

ASMA TAVAN YAPIMINDA: HANGI ALETLERE IHTIYAÇ VARDIR?

Hızlı ve kaliteli onarım için, bir dizi gerekli araç ve aslında malzemenin kendisi olmadan yapamazsınız. Gerekli araçların satın alınması fazla zaman almayacaktır, inşaat pazarları ve dükkânlar çok çeşitli bileşenlere sahiptir.

Bir alçı tavanın yüksek kaliteli kurulumunu yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • Metal Profiller - kılavuzlar (UD 28 x 27 mm), tavan (CD 60 x 27 mm);
 • Doğrudan tavan süspansiyonları;
 • Profiller için bağlantı cihazları - düz bölümler için genişleticiler, yengeçler (90 ° açıyla eşleştirme);
 • Bağlantı elemanları - metal, alçıpan, dübeller için kendinden kılavuzlu vidalar;
 • Polietilen sızdırmazlık bandı;
 • Akrilik astar;
 • Serpantin maskeleme bandı;
 • Derzlerin dolgu macunu.

Alçıpan tavan yapımı için gelecekteki yüzeyi işaretleme sürecinde, bir lazer veya kabarcık seviyesi edinmeniz gerekecektir. Alçıpan ve Profillerin kesilmesi sırasında rulet yararlıdır. Kesme çizgisini uzun bir metal cetvel kullanarak bir işaretleyici veya kalemle işaretlemek gelenekseldir (bu cihazın bir kılavuz veya kare ile değiştirilmesi mümkündür). Kesme Profilleri listeden herhangi bir uygun alet kullanılarak gerçekleştirilir: metal makas, küçük dişli bir demir testeresi veya hatta bir öğütücü. Ahşap bir tavanı onarırken, vidalar bir tornavida ile sabitlenir ve bir tuğla yüzeyi durumunda, sadece bir zımba uygundur.

Bir matkap kullanarak, uygun değer çap ve derinlikte delikler açın ve sonra dübelleri bir çekiç veya çekiçle sürün. Doğru onarım, ancak tüm kesim işleri gerekli boyutlara göre ve en ufak bir kırışıklık olmadan gerçekleştirildiğinde gerçekleştirilebilir. Kesim sırasında keskin bir bıçak, demir testeresi veya kenarları taşlamak için bir planya ile stoklamanız gerekir. Hazırlanan tabakalar bir toprak çözeltisi ile nemlendirilmiş bir fırça ile muamele edilir ve daha sonra dikişler bir ıspatula kullanılarak özel bir bileşim ile ovulur.

alçıpanların ızgara çerçevesine sabitlenmesi

 • Knauf alçıpan, alçıpan tavan yapımı için 12,5 mm kalınlığında format levhalar kullanılır. Yangın veya akustik koşullar gerektiriyorsa, tavan kaplamasının kalınlığı daha büyük olabilir ve 15, 18, 20, 25 mm veya daha fazla olabilir.
 • Knauf alçıpan, alçıpan tavan yapımına iki şekilde sabitlenebilir. Alt kafes çerçevesinin Profiline çapraz (uzunlamasına kenar Profile diktir); Alt kafes çerçevesinin Profili boyunca (daha uzun boylamasına kenar Profile paraleldir).
 • Çapraz sabitleme Knauf alçıpan daha avantajlıdır, çünkü bu kurulumda eğilme mukavemeti büyüktür. Plakaların bu şekilde döşenmesinin sonucu, kafes çerçevesinin destek elemanları arasında izin verilen daha büyük bir boşluktur. Bu sabitleme yöntemi malzeme tüketimini azaltır ve kurulumun karmaşıklığını azaltır.
 • Alçıpan tavan yapımı odaya montajı, plakaların uzunlamasına kenarları (fabrika pahlı), gelen güneş ışığının yönüne paralel olacak şekilde yapılmalıdır.
 • Plakalar, en az 400 mm ile birbirine göre enine derzlerin bir ofseti ile sabitlenir (çapraz dikişler yapılamaz).

Tavan işaretleme

İşaretleme işleri - ana aşama, uygulanmasına devam etmeden önce, her şeyi planlamaya başlamaya değer. Başlamak için, tüm elektrik kablolarını, iletişimleri, düz olmayan zeminleri vb. Gizlemeye yardımcı olacak tavan seviyelerinin belirlenmesi önerilir.

Bundan sonra, tabanın destek elemanlarının konumunu, alçıpan tavan yapımına ve kaplama parçalarının düzenini işaretlemeniz gereken büyük ölçekli tavan çizimlerinin yürütülmesine devam etmeniz gerekir.

Tavan düzeninin ayrıntılı fotoğraflarına aşina olmak, gerekli onarım malzemesinin miktarını hesaplamaya yardımcı olur ve gelecekteki onarımların ölçeğini değerlendirmek için ne tür asma tavanın alçıpandan yapılacağını hayal eder.

Alçıpan tavan yapımı, kenarlar boyunca ve ortada güvenli bir şekilde sabitlenmiş bir yapı olmalıdır. Standart genişlikteki levhaların kullanılması durumunda - 120 cm, tavandaki Profiller arasındaki mesafe 40 santimetreye eşit olmalıdır.

Böyle bir minimum aralık gözlemlenirse, alçıpan levhaların derzlerinde en iyi şekilde 2,5 metrelik bir aralığa bağlı olarak enine jumperların kurulumunu gerçekleştirin. Alçıpan tavan yapımı tavanın kendi ellerinizle güvenilir bir şekilde monte edilmesi, 25 cl'lik artışlarla süspansiyonların monte edilmesini içerir.

Aydınlatma elemanları için bir raf monte edilmesi amaçlanıyorsa, bu durumda, Fikstürlerde ve destek yüzeylerinin yerini değiştirerek çizimlerde küçük ayarlamalar yapmanız gerekecektir.

Bu durumda süspansiyon elemanlarının kurulum şeması, tavan yapısının tüm çevresi etrafında 40 x 25 cm mesafe ve duvarlardan 10-15 cm girintili bir ızgara şeklinde olacaktır.

İç dekorasyonun kaldırılması nedeniyle tavanın önemsiz bir şekilde onarılması, yalnızca alçıpan tavanın en az biri diğeriyle tavana monte edildiğinde gerçekleştirilebilir.

Duvar Profillerinin ve tavan süspansiyonlarının montajı

Onarımın kendisi, çizimlerin tüm detaylarının duvarların ve tavanın yüzeyine hareketi ile başlar. İşaretleme, bağlantı elemanlarının ve destek bileşenlerinin yerleştirileceği bir alçıpan tavan yapımının nasıl yapılacağını görmenizi ve hayal etmenizi sağlar.

Çizgilerin yataylığının bir seviyeyle kontrol edilmesi kolaydır ve karşılıklı dikeylik inşaat meydanının belirlenmesine yardımcı olacaktır. Ahşap yüzeylerde, kılavuzlar işaretleme çizgisi boyunca ayarlanmalı, Preslenmeli ve kendinden diş açan vidalar kullanılarak metal boyunca duvara vidalanmalıdır. Beton ve tuğla yüzeylere Profillerin ve süspansiyonların montajı dübeller kullanılarak gerçekleştirilir:

 1. İlk olarak, yatay olarak U-şekilli Profil, bağlantı elemanları için açıklıklar yapar;
 2. Duvar yüzeyindeki taban çizgisine alt tarafı olan kılavuzlar uygulayın;
 3. Bir kalem kullanarak transfer işaretlemesi;
 4. Delikler bir zımba ile delinir;
 5. Kılavuz Profilini monte edin, bağlantı elemanları ile sabitleyin;
 6. Çekiç

Sızdırmazlık bandını kılavuzların üzerine yapıştırmak, beton yüzeye tam oturmasını sağlayarak çerçevenin içinde iyi bir ses yalıtımı sağlar.

Ardından, işaretlere göre tavan doğrudan süspansiyonlarını sabitlemeniz gerekir. Bağlantı elemanları dübel kullanılarak betona ve kendinden diş açan vidalar kullanılarak ahşap üzerine sabitlenir. Süspansiyonların montajı tamamlandıktan sonra, delikli uçları bükmeye değer.

Alçıpan tavan Yapımı

Tavan Profilinin uzunluğu, karşıt duvarların kılavuz Profilleri arasındaki mesafeden 1-2 cm daha az olmalıdır. Gerekli bir Profilin yokluğunda, özel bir uzatma kablosu kullanarak birkaç küçük parça bağlamak mümkündür. Bitmiş Profil, yan süspansiyonların montajı nedeniyle sarkmayı önleyerek duvar kılavuzuna sabitlenmiştir.

Sabitleme sırasında, raylar arasında bir seviye veya sıkıca gerilmiş bir kablo kullanarak alt düzlemin yataylığını kontrol etmek önemlidir.

Enine kaburgaları bağlamanızı sağlayan bir cihaz (yengeç) kullanarak, destekleyici bileşenleri dik açılarda bağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki talimatları uygularsanız, böyle bir tavan cihazını hl'den monte etmek zor değildir:

 • Yengeçleri sabit bir Profile sabitleyin;
 • Parçaları yan yüzeylere bağlamak için vidaların kullanılması;
 • Sabit yengeç açıklığına sabitleyerek en uygun uzunlukta enine çubuğu kesin;
 • Benzer şekilde bitişik Profili ve köprünün serbest kalan kısmını bağlayın.

Belirtilen önerileri takip ederek, planlanan şemaya göre tavanı hl'den kendi ellerinizle monte etmek ortaya çıkıyor.

ALÇIPAN ASMA TAVAN NASIL YAPILIR: DERZLERİN VE MACUNLANMASI

Alçıpanın tavana döşenmesi zor ve zaman alıcı bir işlemdir. Bu tür bir görevle başa çıkmak kolay değildir. Bu nedenle yardımcı bir destek cihazından vazgeçilemez. Tavana alçıpan ile sıva yapmak sadece alçıpanın tavana nasıl monte edileceğine dair talimatları izlerseniz mümkündür:

 1. Siyah boyalı vida alçıpan için kendinden kılavuzlu vidalar uygulayın;
 2. Kenardan 10-15 mm girintili 15-20cm'lik artışlarla ihtiyacınız olan bağlantı elemanları yardımıyla tavanı hl'den monte etmek;
 3. Sabitleme hem plakanın çevresi hem de merkezinin altına uyan Profilin kendisi etrafında yapılır;
 4. Bitişik tabakalardaki vidalar nispeten birbirlerine hafif bir girinti ile sabitlenir;
 5. Kurulum sırasında, tutturucular alçı sıva ortasına gömülür;
 6. Alçı duvarın tüm çevresi etrafında önemsiz, yaklaşık 3-5 milimetre dikiş bırakmaya değer.

Alçıpan üretimi sırasında, levhalar hafifçe yuvarlatılmış kenarlar elde eder. Kenarların benzer bir şekli, macun eklemleri için çok uygundur. İlk olarak, derzler akrilik temel bir astar ile kaplanır, daha sonra düzleştirmek için bir ıspatula kullanılarak bir çözelti uygulanır. Daha önce hiç macun hazırlamayanlara, ambalajdaki talimatları ayrıntılı olarak okumanız önerilir. Maksimum mukavemet elde etmek için, takviye özelliklerini geliştirmek için yüzeyin bir serpantin ile yapıştırılması gerekecektir. Tabakanın kalınlığı ne kadar küçük olursa, maskeleme bandını çözeltiyle kaplamak o kadar kolay olur, kendi ellerinizle mükemmel bir şekilde alçıpan tavan elde edilir.

Diğer onarım güdümleme, ince bir dekoratif son katın uygulanmasıdır ( boyama, boyama, duvar kâğıdı veya badana için alçıpan kaplama ). Dikişin altındaki yüzey toz ve alçıtaşı parçacıklarından temizlenmelidir. Kullanılan macun macununun veya alçı alçının tipine bağlı olarak, dikişlerin takviye bantlı veya bantsız olarak işlenmesi ayırt edilir. Her iki durumda da, ilk aşamada, macun kütlesini plakaların derz hattına çapraz yönde dağıtarak mümkün olduğunca derin bastırarak ve tüm boşluğu dikkatlice dolduruyoruz. Daha sonra bir sürekli hareketle, en iyisi bir çekme ile macun kütlesini tüm dikiş boyunca dağıtır ve pürüzsüzleştiririz.

TAVANA ALÇIPAN NASIL YAPILIR

Alçıpan tavan yapımı aydınlatma cihazları ek bir niş (raf) üzerine sabitlenir. Kurulum işlemi sırasında her şeyden önce Profiller tavana ve duvara monte edilir. Tasarım çizimlerinin geliştirilmesi aşaması, uzunluğu 10, maksimum 15 cm olan dikey rafların döşenmesini içerir. Bu elemanların sabitlenmesi basittir, ucu aşağıya doğru yönlendirilmiş bir tavan Profilinde, metal kesmek için makasla geniş bir düzlem kesilir (yaklaşık 30-40 mm).

Kesme bölümü, bir kenarı tavan kılavuzuna yerleştirilen süspansiyonun bir analogu olarak düşünülebilir ve diğer uca, yatay bir kornişin oluşmasına izin veren bir Profil eklenir. Elde edilen süspansiyon iki sabitleme noktasına sahiptir - yerleşik bir kılavuza ve tavandan sarkan dik raflara sahip bir duvar. Bu aşamanın son noktası, U-şekilli Profilin tabanın çıkıntılı yatay kenarlarına 5-10 cm uzunluğunda sabitlenmesidir, bu nedenle dikey direkler arasında küçük bir niş oluşturur. Bu cihazın boyutları transformatörü, LED kontrollerini vb. Gizlemeyi kolaylaştırır.

Alçıpan tavan yapımı cihazı, ancak kablolama ve ilgili aydınlatma armatürleri takıldıktan sonra saclarla kaplanabilir. Aydınlatma elemanlarının son dekorasyonu ve bağlantısı Knauf alçıpan levhalarda, kablolama veya aydınlatma armatürlerinin takılacağı delikler açılmalıdır.

Yangından korunma gerekliliklerinin ortaya konduğu tavanlar söz konusu olduğunda, tek tek elektrik kablolarının döşendiği açıklıklar tamamen bir dolgu maddesi kütlesi ile doldurulmalıdır. Plakalardan geçen tel demetleri (demetleri), yangın güvenliği gereksinimlerini karşılayacak şekilde korunmalıdır. Yerleşik aydınlatma armatürlerine sahip tavanın yangın güvenliği gereksinimlerini karşılaması gerekiyorsa, resmi sınıflandırmaya veya Teknik Şartnamelere uygun olarak üretilen lamba muhafazaları / muhafazaları kullanılmalıdır.

Asma tavanın tasarımı, süspansiyonlar ve destek Profilleri arasındaki mesafeleri azaltarak (daha yoğun kurulum) ek yüklere (kablolama, aydınlatma armatürleri) uyarlanabilir. Aşağıdan bir yangın yük sınıfının atandığı tavanlar söz konusu olduğunda, tavanın boş alanında, örneğin elektrik kablolarından izin verilen maksimum yangın yükünün aşılmamasına dikkat etmek gerekir. Maksimum yük değeri 7 kWh / m2'dir. Yangın yükü aşılırsa, yukarıdan yangın yükü sınıfı atanmış ayrı kablo kanalları veya özel tavanlar kullanmalısınız.

Alçıpan tavan yapımı kendi elinizle adım adım yapmak zor değildir, son aşamada sadece elde edilen tabanı tabakalarla örtmek kalır, küçük boyutlu bir çubuk uçtan yatay bir düzleme vidalanır ve arka ışığı maskeleyerek. Bağlantı elemanlarının tüm yüzey ve sabitleme noktaları hazırlanmış bir macun çözeltisi ile dengelenir.

Tamamlanan tüm onarımları dikkate almamızı sağlayan son nokta, LED şeritlerin sabitlenmesidir. Benzer öğeler, ışıkla oynayan muhteşem öğeler oluşturmanıza izin verir. LED şerit yatay bir yüzeye monte edilir. Güvenilir sabitleme için çift taraflı bant kullanmanız gerekecektir. Bant, açıldığında ışık akışı yukarı doğru yönlendirilir, dağıtılır ve tüm tavan çevresini aydınlatır. Çeşitli asma tavan detayı, tüm iletişimleri gizlemenizi sağlar ve ahşap bir evde arkalarına ısı yalıtım devresi yerleştirilir. Asma tavan detayı yapımı tavanların herhangi bir oda için uygun olmadığını hatırlamak önemlidir, çünkü odanın yüksekliğini 15-20 santimetreye düşürebilirler.

Alçıpan'dan bir asma tavan detayı inşa etmek özellikle zor değildir, karışıklıkları ve sunulan adım adım talimatları dikkatlice okumak yeterlidir. Her türlü çabayı ve çabayı gösterirseniz, bitmiş tasarım evin sahiplerini memnun edecek ve orijinal şeklini ve estetik cazibesini kaybetmeden misafirleri uzun süre davet edecektir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.