Alçıpan Tavan

Alçıpan Tavan, Alçı Tavan

Bir dairenin veya kır evinin her sahibi, ister duvar ister tavan olsun, evinin herhangi bir yüzeyinin kusursuz pürüzsüzlük ve düzgünlük ile ayırt edilmesini hayal eder. Manastırının en panoramik yerlerinden birini nasıl sıralayabilir ve gerçek bir dekorasyon haline getirebilirim? Cevap oldukça basit: alçıpan tavan satın alın. Tesviye tavanları için alçı sıva kullanımı, bu yapı malzemesinin avantajlarının oldukça hacimli bir listesi ile belirlenir.

 • Her şeyden önce, alçıpan tavan yardımıyla taban tavan yüzeyinin tüm çatlakları ve düzensizlikleri avantajlı bir şekilde gizlenir.
 • Malzeme, tavan yüzeyinin herhangi bir eğriliğini kaldırarak düzeltme işlemi sırasında mükemmel bir pürüzsüzlüğe getirebilir.
 • Alçıpan tavan, herhangi bir iletişim elemanını (kablolama, havalandırma kutuları, sıhhi tesisat armatürleri vb.) Alanında etkili bir şekilde gizleyecektir.
 • Alçıpan tavan, sahibinin tavan tasarım seçeneklerini denemesine izin verir. Böyle bir kaplama, tek seviyeli veya iki seviyeli tavan yüzeyinin montajı için oldukça kabul edilebilir. Aynı zamanda, odanın tasarımına karmaşık bir dokunuş katabilecek nokta aydınlatma cihazları kurmak için eşsiz bir fırsat var.

Alçıpan, tavanlar için evrensel bir kaplama malzemesinin hak ettiği ününü kazandı. Sonuçta, oturma odaları, yatak odaları, kreşler ve hava neminin normal parametreleri aşabileceği mutfaklar, banyolar ve tuvaletler için uygundur. Modern yapı market müşterilerine sıradan yeşil alçıpan ve nem geçirmez sürüm sunmaktadır alçıpan.

tavan alçıpan modelleri

Alçıpan tavanları kendi ellerinizle nasıl yapabilirsiniz: nüanslar ve incelikler

Tavan yüzeyini, belirli araç ve malzemelerle çalışma becerisine sahip herhangi birinin gücü altında alçıpan ile hizalayın. Tüm teknolojik süreç, kural olarak, iki ana aşama içerir: metal bir çerçevenin inşası ve müteakip astarı. Metal bir çerçeveyi işaretlemek ve monte etmek için bir dizi özel araç hazırlamanız gerekir:

 • Şerit metre ve kalem;
 • Delik açmak için zımba;
 • Yüzeyin yatay veya dikey yönünü kontrol etmenizi sağlayan bir seviye;
 • Tornavida;
 • Çerçeveyi tavana sabitlemek için ahşap ve metal için dübeller ve kendinden kılavuzlu vidalar (beton döşeme durumunda, dübeller kullanılır ve kendinden kılavuzlu vidalar ahşap için uygundur );
 • Alçıpan kesilmiş kenarlarını işlemek için bir planya;
 • Metal ve bıçak kesim kaplaması için makaslar;
 • Delikli plakalar olan süspansiyonlar ( alçıpan için Profilleri bükmek ve sabitlemek uygundur );
 • Tavan çerçevesinin inşa edileceği bir dizi Profil (başlangıç, destek ve uzunlamasına).

İkinci aşamada, son seviyeleme ve alçıpan yüzeyini mükemmel duruma getirmek için standart parametreler ( 2500x1200x9.5 mm ) ve macun ile alçıpan levhalara ihtiyacınız olacaktır. Alçıpan kalınlığı ile hata yapmamak önemlidir, çünkü bu parametrenin çeşitli seçenekleri vardır: 6,5 mm'den 12,5 mm'ye. Bir tavan için standart kabul edilen 9,5 mm kalınlık oldukça kabul edilebilir. Bununla birlikte, kaplama malzemesinin duvar versiyonunun büyük bir kalınlık göstergesiyle kullanılması kritik olmayacaktır. Burada, montaj ve Profil sayısını artırma konusunda endişelenmeniz gerekiyor, çünkü bu Alçıpan levhaları oldukça ağırdır. Çerçeve güvenilir ve sağlam bir temel olmazsa, zamanla alçıpan derzlerde çatlaklar ile sarkacaktır.

Alçıpan asma tavan nasıl yapılır: yürütme algoritması

Çerçeveyi tavana inşa etmeye başlamadan önce, oluşturulan tavan kaplamasını işaretlemelisiniz. Eylem algoritmasında ilk adım, yeni tavanın temel muadilinden girintisi olacaktır. Açıklığın tahmini genişliği mevcut iletişimleri gizlemek için yeterli olmalıdır. Genellikle bu parametrenin standart göstergesi 100 ila 200 mm'dir.

En düşük köşeyi arayarak başlıyoruz ve tüm odanın çevresini çiziyoruz. Her bir sitenin ufkunu dikkatlice belirlemeyi unutmayın. Proses, bağlantı elemanları (genellikle 400 mm) arasındaki adımı dikkate alarak bir kılavuz Profilinin kurulmasına devam edecektir. Kutuyu tavana monte etmek gerekirse, ek bir kılavuz Profili için bağlantı elemanları sağlanır. Başlangıç ​​çerçevesi bu şekilde tasarlanmıştır.

Bir sonraki adım, bir dama tahtası deseninde gerçekleştirilen zorunlu işaretlemeleri ile süspansiyonların kurulumunu planlamaktır. Böyle özel bir şemanın oluşturulması, 40 cm'lik bir adımla tüm odaya paralel çizgiler çizmeyi ve her bir çizgi üzerinde çizim işaretlerini içerir. İlk satırdaki işaretler arasındaki mesafe 500 mm'dir. İkinci satırda, ilk önce 250 mm mesafeden duvardan girinti ve daha sonra işaretler standart bir mesafede (500 mm) belirtilir. Üçüncü satır 500 mm'lik artışlarla işaretler içerir. Süspansiyonların yerleştirileceği oluşturulan etiket şeması, çerçevenin güvenilir gücünü garanti eder.

Kendinize bir soru sorarsanız: Alçıpan tavanı kendiniz için nasıl doğru ve en yararlı hale getirebilirsiniz? Uzmanlar, “G” harfi şeklinde bükülmüş süspansiyon kılavuz Profilleri yerine çerçeve montajının resminin değişmeyeceğini söylüyor. Ve Profilin segmentleri arasındaki mesafe de değişebilir. Sadece tavan kaplaması için çerçevenin mukavemeti maksimum performansa sahip olsaydı.

Süspansiyon bağlantı elemanları tavan malzemesine bağlı olarak dübel veya kendinden kılavuzlu vidalarla yapılır. Süspansiyonlar monte edilir, çevre etrafındaki başlangıç ​​çerçevesi hazırdır, rulman Profillerinin hazırlanmasına bağlıdır. Odanın genişliğini dikkate alıyoruz, uzunluğu ölçüyoruz (ve 10 mm azaltıyoruz) ve rulman Profillerinin belirli sayıda elemanını kesiyoruz.

Ve sonra tavanın yapısı takip edecek: kesme destek Profilleri süspansiyonlara yerleştirilir ve metal vidalarla sabitlenir. Profillerin yatay düzenlemesine dikkat etmek çok önemlidir. Seviye bu durumda yardımcı olacaktır, en uygun çözüm lazer karşılığıdır. Çerçevenin hazır olduğu anlaşılıyor, ancak uzunlamasına elemanların ek bağlantı elemanlarına da dikkat etmek gereksiz olmayacak. Çerçevenin gücü bundan faydalanacaktır. Bu amaçla, 40 cm uzunluğunda başlangıç ​​çerçevesinden kalan destekleyici Profiller veya elemanlar uygundur, özel tespit elemanları (yengeçler) kullanılarak enine Profile takılmalıdır. İlave uzunlamasına elemanlar arasındaki mesafe 500 mm olmalıdır.

Çerçeve takıldığında, kimse yataylığından şüphe duymaz, bitirme malzemesi levhaları ile kaplanır. Bu oldukça basit prosedürü gerçekleştirmek için genellikle iki kişiye ihtiyacınız olacaktır. Levhalar tavana yükselir ve uzunlamasına Profillere monte edilir, birbirlerine kıvrıldığından ve duvarlara yakın olduğundan emin olun. Çerçeveye bağlantı elemanları, Profilin her 20 cm'de bir metal için kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak yapılır. Alçıpan tabakalarının boyutu uygun değilse, bir bıçakla kesilir ve bir planya ile işlenir. Bu bağlamda, bir özelliği dikkate almaya değer. Bir alçıpan levhayı manuel olarak kesmeniz gerekiyorsa, kenarlarını genişletmek gerekir (pah kesilir), aksi takdirde, derzleri kapatırken tavanda çatlaklar görünebilir.

Alçıpan tavan nasıl bu kadar mükemmel düz hale getirilir? Cevap basit. Ortaya çıkan yüzey, özellikle bağlantı elemanlarının çerçeveye ve eklemlere bittiği yerlerde macundur.

Macun işleminin kendine özgü özellikleri veya sırları da vardır. Levhalar arasındaki bağlantı elemanları ve bağlantılar özel bir filmle kapatılır ve ancak o zaman yüzey işlemi başlar. Geniş bir ıspatula alın ve bir kat madde uygulayın. Yüzey tamamen kuruduğunda, küçük bir cilt kullanılır. Bu tedaviden sonra yumru kalmaz. Ve sürecin son akoru: boyama veya duvar kâğıdı olacak. Bu zaten ev sahibi için bir zevk meselesi. Böylece, herhangi bir ev ustası tavan yüzeyini alçıpan ile hizalayabilir, ilgili gereksinimlere tabi olabilir. Ve sonra böyle bir tavan, ev sahiplerine bir yıldan fazla hizmet verecek ve konfor ve neşe sunacak.

İki seviyeli alçıpan tavan

Güzel dekore edilmiş alçıpan tavanlar bugün birçok evi süslüyor. Görsel olarak iki seviyeli tavanların çok çeşitli olmasına rağmen, kurulum teknolojisi neredeyse aynıdır.

 1. Yükseklikten tasarruf etmek için mükemmel düztabanlarla çalışmak zorunda kalırsanız, ikinci seviye doğrudan tavanlara monte edilebilir.
 2. Aksanların uygun şekilde dağıtılması ve alanın imar edilmesi, çerçeveye monte edilen lambaların yardımı ile en kolayıdır. Lambalar hem alt katmanın ortasına hem de üst katın yanına monte edilebilir.

Gelecekteki tasarımın tasarımına karar verdikten sonra, kâğıda bir taslak çizmek gerekir. Bu, kurulumu basitleştirecektir, çünkü hatları sadece gerçek boyutlarda tavan yüzeyine aktarmanız gerekir.

salon alçıpan tavan modelleri

Kurulum Talimatları

Alçıpandan iki seviyeli bir tavanı kendi başınıza yapmak ve kurmak için karmaşık bir şey yoktur. Ana şey, doğru bir diyagram çizmek ve işi mümkün olduğunca doğru ve verimli bir şekilde tamamlamaktır.

Kurulum için ihtiyacınız olacak:

 • Darbeli Matkap;
 • Metal kesme aleti;
 • alçıpan kesme bıçağı;
 • Uçak;
 • Rulet;
 • Meydan;
 • Doğrama kablosu;
 • Yapı seviyesi;
 • alçıpan rende;
 • Geniş ve dar spatulalar;
 • Koruyucu gözlük.

Süspansiyon yapısının mutfak veya banyo gibi yüksek neme sahip bir odaya monte edilmesi gerekiyorsa, iş için neme dayanıklı alçıpan levhalar kullanılmalıdır. İlk kat için tavan ürünlerinin kalınlığı ikinci 65 mm için 95 mm olmalıdır.

Çerçevenin inşası için 27x30 mm'lik bir metal TAVAN C ve TAVAN U Profili, süspansiyonlar, yengeçler ve konektörler ve ikinci seviye - yay süspansiyonlarının montajı gerekecektir. Profiller, 6x40 veya 6x60 mm ölçülerindeki dübel vidaları, alçıpanın sabitlenmesi - kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenir.

Temel hazırlama ve yüzey markalama

Tavanda kötü asılı olan her şey zamanla kesinlikle düşecek. Bu nedenle, yüzey pullu sıvadan iyice temizlenmeli ve daha sonra kablolardan, lambalardan ve dekoratif elemanlardan arındırılmalıdır.

İşaretleme için başlangıç ​​noktası, en düşük yüksekliğe sahip tavanın açısıdır. Ondan hareket ederek, duvar Profillerinin montajı için düz bir çizgi çizin.

Odanın karşıt duvarların farklı bir yüksekliği varsa, tavana net işaretler uygulayarak ve ardından işaretlerin bir dayak kordonu ile hizalanarak asma yapının yatay seviyesini dengelemek gerekir. Konturları ve hatları tavan boyutuna gerçek boyutlarda aktardıktan sonra montaja devam ederler.

Yapısal çerçevenin montajı

Gelecekteki tasarımın çevresi boyunca, her 300 mm'de bir tabana sabitleyen kılavuz Profilleri monte edilir.

Profilde yuvarlak çerçeve elemanları oluşturmak gerekirse, çentikler 25 mm'lik artışlarla yapılır. Önceden yapılmış işaretlemeye göre, Profil boşlukları duvara vidalanır.

Çapraz elemanlar oluşturmak için kılavuz Profilin oluklarına her 300 mm'de bir jumper yerleştirilir. Birbirlerine paralel ve duvara dik olarak yerleştirilirler. Askıya alma sayısı hesaplamadan alınır: Profil başına beş askıya alma.

Alçıpanın bir yan şeridi ekli Profile sabitlenir. Bükülmüş şekilli bir iş parçası yaratmaya ihtiyaç duyulursa, bu alçıpanın yanlarından birini hafifçe nemlendirerek veya kemerli bir alçıpan alarak yapılabilir. Levhanın gerekli yumuşaklığı elde etmesi için yüzey boyunca nemli bir bezle yürüyün. Ana şey aşırıya kaçmamaktır. Islak alçıpan kolayca kırılır.

Nemli levhaları Profile vidalayarak, vidaları hemen tamamen derinleştirmemek daha iyidir. Malzeme tamamen kuruduktan sonra kapakları vidalayın. Böylece kavisli iş parçalarının kenarlarını kurutduktan sonra kötü bir şekil almazlar, bunları Profile yakın sabitleyin.

Alçıpan Montajı

Kesilen alçıpan boşlukları, tavanın ön kısmı tamamen örtüşene kadar kılavuz Profiline vidalanır. Çatlaklar ve boşluklar oluşturmadan birbirlerine sıkıca bitişik olduklarından emin olmak gerekir. Levhalar tüm kılavuz Profilleri boyunca sabitlenir, bağlantı elemanlarını eşit mesafede 150 mm mesafede “diker”. Vidaları derinleştirirken, kapaklar yüzeyle aynı hizada olmalıdır.

Bundan sonra, kılavuz Profilinin ikinci satırı sabit şeritlerin ilkinin alt kenarına monte edilir. Çerçeveyi güçlendirmek için, her 300 mm'de bir yerleştirerek destek Profilleri monte edilir. İkinci seviyenin montajı birinciye benzer şekilde gerçekleştirilir.

Kılıfla paralel olarak, tasarım elektrik kablolarının kablolaması ile ilgili sorunları çözer. Çarşafın altına getirilirler. Montaj armatürleri ve soketler için yerler bir kalemle işaretlenir, böylece daha sonra özel bir taç kullanarak delikler açmak için.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.