Alçıpan tavanlar nelerdir - türleri, tasarım özellikleri

Alçıpan tavanların popülerliği pratiklik, erişilebilirlik ve estetik ile açıklanmaktadır. Özellikle yaygın inşaat hizmetleri pazarında önemli bir çeşitlilikte temsil edilen alçıpan alçı tavanlar vardır. Ledli asma tavan

Ana çeşitleri

Ne tür bir hazır sistem doğrudan orijinal tasarım fikrine bağlı olacaktır. Bu tür bir dekorasyon üç çeşit asma tavana dayanmaktadır.

Sınıflandırma, seviyelerin sayısına göre yapılır:

 1. Bir seviye.
 2. İki ya da üç seviye.
 3. Karmaşık formlar.

Bir seviye

Dikdörtgen bir odada alçıpan tavan için mükemmel bir seçenek. Bu gibi cilalar cila olarak veya daha karmaşık sistemlerin kurulumuna temel olarak kullanılabilir. Herhangi bir kişi, tek seviyeli bir tavan montajı yapabilir: inşaat işlerinde geniş deneyime sahip olmak gerekli değildir. Ana nokta, bir metal profil veya tahta çıtaların kullanıldığı inşaat için çerçevenin güvenilir şekilde sabitlenmesini sağlamaktır. Sabitleme pürüzlü zemine yakın bir yerde gerçekleştirilir.

Son işlemin bitiminde, bitmiş çerçeveyi, daha önce yapıyı aydınlatma ile donatmış olan alçıpan plakalarla kapatmak gerekir. Sonuç olarak, macun ve boya genellikle kullanılır. Çerçeve elemanlarının montajına sabit yatay ölçümler eşlik etmelidir: Herhangi bir çarpıtma ciddi sorunlara yol açacaktır. Aynı iş aşamasında, elektrik kablolarının döşenmesi ve diğer iletişim için en uygun yollar hesaplanır.

Tek katlı dekoratif alçıpan tavanların güçlü yönleri:

 1. Her şey doğru yapılırsa, bitmiş yapı temel veya duvarların büzülmesinden bile korkmaz.
 2. Tek seviyeli bir sistemi pratik olarak kullanmak odanın toplam hacminde bir azalmaya yol açmaz.
 3. Alçıpan levhalar sayesinde, pürüzlü tavanı hızlı bir şekilde düzleştirerek zaman alan "ıslak" işlemlerden kaçınabilirsiniz. Tavan alanı, genellikle kabloları, kabloları ve diğer iletişimleri döşemek için kullanılır.
 4. Alçıpan levhaların altına bir ses yalıtımı malzemesi katmanı koyarak, yukarıdan dışarıdan gelen gürültüye karşı etkili koruma sağlarlar. Bu, özellikle çok katlı binalar için geçerlidir.

Tek katlı tasarımlar, alçak tavanlı odaların tasarımı için en uygun çözümdür. Yüzeylerinin altında, ana katın çeşitli düzensizliklerini ve kusurlarını gizleyebilirsiniz. Son işlemlere gelince, macun ve boyamaya ek olarak, duvar kağıdı sıkça kullanılır.

Bu tip tavan dekorasyonu genel bir ilkeye göre düzenlenir. Taban, bir beton plaka parçası veya tek katlı alçı levha yapısı olabilir. Bir sonraki her katmanı düzeltmek için, alçıpan yüzeyi değil, önceki çerçeve yapısı kullanılır. Çok katmanlı bir tavan düzenlemeden önce, her bir özel seviyenin pozisyonunun dikkatlice hesaplanması yapılır. Bireysel levhaların kendi aralarında uyumlu bir kombinasyonunu elde etmek önemlidir, aksi takdirde genel güzellik ihlal edilir.

Güzel bir iki katlı alçıpan tavanın yapısı düz çizgiler içeriyorsa, figürlü bir çerçeve kullanmadan yapamazsınız. Alçıpan levhaların yüksek kalitede bükülmesini sağlamak için, bu özel malzeme ile ilgili deneyime ihtiyacınız olacaktır. Çok katmanlı tavanların yapımı sırasında, ikinci ve üçüncü katmanın kenar bölümlerinin estetiğini elde etmek önemlidir.

Odadaki katmanlı alçı tavanlar aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Odanın hacminin görsel algısını azaltma veya arttırma yönünde değiştirme yeteneği.
 • Dekorasyonun özgünlüğü ve benzersizliğini sağlamak. Uygun seçeneklerden biri G harfli alçıpan tavanlarıdır.
 • Farklı tavan seviyeleri, imar odaları için sıklıkla kullanılır, böylece işlevsel alanların tahsisi sağlanır.

Ayrıca, aşağıdaki seviyelerdeki sistemleri birkaç seviyeden göz önünde bulundurmalısınız:

 • Bu tür alçıpan dekoratif tavanlar ile, duvar yüksekliği en az üç metre olan son derece geniş odalar tasarlamanız önerilir.
 • Her yeni kademenin düzenlenişinin birkaç santimetre oda boşluğunun feda edilmesini gerektireceğini bilmek önemlidir.
 • Görsel efekti elde etmek için, belli bir bölgedeki artış biraz hileli: komşu alanların tavanını aşağı indir, dışbükey süslemeleri veya bunun için kutuları kullanarak.

Çerçeve Tipi Tasarımları

Bir kutu ve 1-2 adımdan oluşan oldukça basit sistemler. Yapılandırma dikdörtgen veya kıvırcık olabilir. Odanın duvarlarının çevresine monte edilen kutunun kalınlığı 50 cm'den fazla değildir, yapının kenar kısımları gizli aydınlatma ile donatılmıştır. Kutunun merkezi alanında gömülü spot ışıkları bulunuyor. Dikdörtgen alçıpan tavanın ortasına yerleştirilmiş bir avize kullanılmasına izin verilir.

Diyagonal

Çapraz tasarımın tabanı tamamen düz olmalıdır. Alt kat, tavanın sadece bir tarafına etki ederek oldukça spesifiktir. İki bölüm arasındaki sınır, karşılıklı açıları birleştiren çapraz bir yöne sahiptir. Bu çizgi ya tamamen düz olabilir ya da güzel dalgalara sahip olabilir. Birinci ve ikinci bölümlerin alanı genellikle farklıdır.

bölge

Bu yaklaşım, dairedeki tüm odalar için aynı tavan yüksekliğini gerektirir. Ek seviyeler sayesinde, farklı fonksiyonel bölgeler birbirinden ayrılır. Kural olarak, bu tür siteler konutun toplam alanı ile karşılaştırıldığında küçüktür.

Sofistike Tavan Yapıları

Bu sistemler, daha önce yukarıda tartışılan çeşitleri hatırlatmaktadır. Bununla birlikte, daha karmaşık öğeler içerir - olağandışı desenler, şekiller vb. Alçıpandan yapılmış karmaşık bir tavan genellikle tasarım fikirlerinin bir düzenlemesidir, bu nedenle uyumlu bir sınıflandırma uygulamak mümkün değildir. Çıkmanın tek yolu, güzel alçıpan tavanları inşa etmenin en yaygın yollarını incelemektir.

Dışbükey Figürlü Sistemler

Bu durumda, tamamen düz bir yüzey, çiçek şeklinde veya bazı geometrik detaylarda kıvırcık lekeler ile dekore edilmiştir. Çoğu zaman, böyle bir bileşim tavanın merkezi bölgesini oluşturur. Kenarları vurgulanabilir (dikey bölümlerden bahsediyoruz). İkinci veya üçüncü seviye veya bunların bir kombinasyonu genellikle bu dekorasyonu oluşturmak için kullanılır.

soyut

En güzel alçıpan alçı tavanlar, spiral kaplamalı düzensiz şekilli sistemlerdir. Alan boyunca bulunan çeşitli parçaların olağandışı kombinasyonlarını kullanan başka çözümler de bulabilirsiniz. Aydınlatma nedeniyle, tavanın özel bir gizemi elde edilir. Bu durumda resim birkaç ton olmalıdır.

Yükselen

Çok güzel bir alçıpan tavan, yaratılışı betonarme bir levha üzerine özel bir tespit levhası kullanır. Bunun için burçlar ve montaj saplamaları olan çelik çubuklar şeklinde özel bağlantılar kullanılır. Kullanımları, kurulu elemanların ağırlıksızlık hissini verir. Tasarımlar zaman zaman biraz dönüyor ve bu da görsel kombinasyonu yeniliyor. Yükselen etkiyi vurgulamak için iyi tasarlanmış bir arka ışık kullanılır.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.