Alçıpan Tavanlar

Alçıpan Tavanlarda odaya girdiğinde önce göze çarpan nedir? Şüphesiz, bu tavan. Doğrudan alçıpan beyaz tavan uzun zamandır ilgisizdir ve açıkçası can sıkıntısı getirir. Çok düzeyli tavan alçıpan - mükemmel bir çözüm. Böyle bir düzenlemenin tasarımına karar vermeniz için gereken her şeyi sizin için hazırladık. Ve ayrıca yerleşik ışığın yerini seçin. Odanın küçük boyutu için tavan seçiminde ayrıntılı yardım. Tasarım stilini seçmek için özlü ve kullanımı kolay Infographics.

İster klasik ister modern olsun, alçıpan tavanlar çeşitli şekillerde, renklerde, tasarımlarda ve her odaya kolayca uyum sağlar. Destekçiler basit, tek katlı bir iç kompozisyonu kısıtlayabilir ve benzersiz ve yaratıcı bir şey yaratmak isteyenler için, piyasada alçıpan tavanlar için çeşitli tasarımlar sunuyor.

Dubleks alçıpan tavanlar

İki seviyeli tavanlar odaya özgü hacim kazandırır ve odanın şeklini değiştirmenize izin verir, kelimenin tam anlamıyla tanımanın ötesine geçerek iç mekanı zengin ve rafine hale getirir. Karmaşıklık ve tuhaflık tavan yapısı sadece hayal gücünüze bağlıdır! Bu tavanlar özellikle göz alıcı ve ziyaretçilerin ilgisini çekiyor!

Yüksekliklerdeki ani değişiklikler veya akan flexibleline, ankastre ışıklar veya son işlemlerde sıra dışı renkler - dekorun tüm bu özellikleri alçıpanın yardımıyla uygulanabilir. Tavanın geometrisi, herhangi bir form, açı, eğri, bükülmüş ve kırık çizgiler oluşturmanıza izin verir. Odanın iç tavanına bağlı olarak boyanabilir veya sıva ile dekore edilebilir.

Yükseklik ve akıllı aydınlatma ile imar alanı için ek bir resepsiyon odası olarak kullanılabilir. Ve özellikle dikkat etmeniz gereken birkaç dekoratif öğeyi vurgulamak mümkündür: bir yatak, bar Tablo.

Tavan alçı panelinde aydınlatma tasarımı

Aydınlatma tasarımının ana işlevi, özel bir ruh hali ve hoş bir atmosfer yaratılmasında olduğu gibi, ışık bile değil. Tasarımının büyük bir çok varyantı, ancak en popüler olanları LED'ler ve LED şeritlerdir. Tavanın derinliğini görsel olarak arttıran ve "yüzen" denilen bir efekt yaratan yumuşak bir üniform ışık verir. Farklı renklerin kızdırma ve şekillerini birleştirerek, kendi benzersiz tasarımınızla gelebilirsiniz.

Aydınlatma tasarımı türleri:

Standart. Bu ışık tasarımı kolaydır: standart asma lambalar için basit tavan lambaları ve lastikler için yeterlidir.

Hedef. Mekanın farklı bölümlerini görsel olarak birbirinden görsel olarak ayıran imar alanı için uygundur. Örneğin, aktif eğlence yerine ışık daha rahat hale getirilebilir ve gevşeme bölgesi - sessiz tonlar ve yumuşak ışık. Dekoratif. Parlak zıt renkler veya yumuşak ışık tonları: iyi düşünülmüş aydınlatma, oda mobilyaları ve dekor unsurları ile uyumlu olarak iç mekanlarda arzu edilen atmosferi ve şenlik havasını yaratmaya yardımcı olur.

Mutfak için alçıpan tavanlar: tasarım seçimi

Mutfaktaki tavanın tasarımında en sık kullanılan geometrik şekiller kullanılmıştır. Dairesel düzen, odanın merkezini vurgulamakta iyidir ve tavanlar, odayı mükemmel şekilde şekillendirecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, dar mutfak için duvarları görsel olarak genişleten kare şekli önerilir. Mutfak için, alışılmış ovallerden ve hayal edilemeyen zikzaklarla son işlemlere kadar sıra dışı ve tuhaf konfigürasyonlar seçebilir ve dalgalı bir şekilde şekillendirebilirsiniz.

Dikkat! Mutfakta, düşük bir tavan ile sofistike tasarım yerleştirilemez, bir veya iki basit parça seçin! Tavanın şeklini tasarlarken, her zaman dekor elementlerinin boyutlarını, uyumlu bir şekilde tümsek yüksekliğine göre ayarlayınız.

Alçıpandan yapılan tasarım tavanlar, mutfak aralığını sadece önemli ölçüde dönüştürmekle kalmaz, aynı zamanda pratik açıdan da iyidir. Alçı levha, yüksek nem direnci, mükemmel ses yalıtımı ve yangından korunma özelliğine sahiptir, bu da size güzelliği ve gelecek yıllarda başarılı bir yiyecek işlemi sunacaktır.

küçük bir mutfakta tavan tasarımı

Alçıpanın tavanlarının yerleştirilmesi tavsiye edilir. Mutfak, yüksek tavana sahip veya oda yüksekliğini ve ışığı yansıtmayan ortalamanın üstünde bir seviyeye sahiptir. Alçak tavanlı küçük bir mutfak için iki katmanlı bir yapıya sahip olabilirsiniz ya da sadece çevre üzerinde küçük bir çıkıntıya yer verebilirsiniz: bu, tavanı "yükseltmek" için görsel olarak yardımcı olur ve alanı daha havadar ve özgür hale getirir. Renk ile deney yapabilir ve her seviye için farklı renkler düşünebilirsiniz.

İlginç tasarım yöntemi - "Yüzer" tavan denir. Yükselen tavanın etkisi, ikinci seviyenin ortada görünür yan duvarlar olmadan monte edilmesiyle elde edilir. LED'ler yapının içine yerleştirilebilir, böylece algılanamazlar, ancak sadece görünen ışığı. Yerleşik tavan ışıklarının tüm mutfak alanlarına eşit şekilde yerleştirilmesi gerektiğini unutmayın, böylece tüm fonksiyonel alanlar kaplanmalıdır.

Mutfak 10 m² için ilginç çözümler

Mutfak-oturma odasında tavan: yetkili imar

Kombine bir mutfak-oturma odası gibi sıra dışı bir yer için tavan tasarımını seçerken hangi noktalar dikkate alınmalıdır ?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bölgelere fonksiyonel bölünme sağlamak önemlidir: çalışma (mutfak) ve dinlenme yeri (yemek odası-oturma odası). Odalar arasındaki sınırlar, sıra dışı bir tavan mimarisi kullanılarak, çeşitli geometrik şekiller veya sınır çizgilerinin çizilmesiyle oluşturulabilir. Mutfakta ve oturma odasında tavanın bitirilmesi için yardımcı aydınlatma ve farklı malzemelerin kullanımını artırın

Sadece tavana değil, aynı zamanda bir duvara, zemine de bölün. Genel tarzı vurgulayarak, tasarım ile oynayın, çeşitli öğeleri çoğaltın! Bu tasarım mutfağınızı alışılmadık, modaya uygun hale getirecek ve tavan beyazının standart renginden çok daha ilginç görünecektir.

Yatak odasında tavan nasıl yapılır?

Yatak odalarının en popularamong tasarımcı tavan yapılarının iç kısmı dalgalı çizgiler ve düzensiz şekillerdir: hiçbir kısıtlama yoktur! Asimetrik yüzey, yığılmış frizler, madalyonlar, kemerler, sütunlar ve kubbeler gibi dekorasyon fikirleriniz, yatak odasının iç kısmına doğru ve mükemmel bir şekilde uyuyor!Çok seviyeli tavanlar, kural olarak doğrudan yatağın üzerine çıkar. Parlak renklerden ve dikkat çekmekten kaçının: tasarımın rahatlaması gerekir! Tavanlar sıcak, parlak ve sessiz renkler bu görevle başa çıkmak için en iyisidir.

Küçük yatak odası için tasarlandı

Doğru renk şemasının seçilmesi, küçük odanın iç kısmının zenginleştirilmesine ve daha geniş bir hale getirilmesine yardımcı olabilir. Geleneksel olarak, yatak odasında tavanlar beyaz renkte boyanmıştır. Ama düşünebilirsin ve daha ilginç bir şey: örneğin, açık mavi tavan açık gökyüzüne benzeyecek. Bir yatak odası için başka bir alışılmadık seçim - derin sıcak bir rengin ortasındaki tavanı boyamak (örneğin, mor renkte) ve duvarların renklerine yumuşak bir geçişin merkezinden gelen çizgilerle gerçekleştirin.

Karmaşık şekillerden ve çok seviyeli yapılardan kaçının: alanı görsel olarak daraltmak için farklı elemanların yığını. Bu bitişe sadece odanın işlevsel alanlarını ayırt etmek veya herhangi bir tasarım öğesinde aksan yaratmak için gerekli olduğunda izin verilir.

Dar yatak odasını ayarlayın

Ne yazık ki, çok nadir olmayan kare veya dar bedroomapartment! Bu yatak odasının ana özelliği - yüksek tavanlar, ancak yükseklik rengi kullanarak kolayca ayarlanabilir. Görsel yüksekliğe uygun solgun tonları ve koyu renkleri artırmak için en üstteki "damla" yardımcı olur. Duvarları iki tondan tavandan daha koyu boyayorsanız, aynı zamanda onu da altından yapacağız. Tavanın ve zeminin renginin daima farklı olması gerektiğini unutmayın!

Denemek için çekinmeyin ve dar tavan yatakları için kullanmak için çekinmeyin pembe, mor, turuncu, kahve rengi parlak renkler gibi orijinal renklerdir.Tavan yapısının çok sayıda spotu gömmesi gerekiyor. Odadaki büyük miktarda ışık, geniş bir odanın yanılsamasını yaratacaktır.

Yatak odası için orijinal tasarım 12-14 metrekare

Çocuk yatak odasında yaratıcılık

Alçıpanın tavanı - çocuk odasında tüm özgün yaratıcı fikirlerini gerçekleştirmek için mükemmel bir fırsat.

Kendi başınıza inşa etmek de kolayca mümkün olan tavanın inanılmaz tasarımına ek olarak, diğer görünür faydaları da vardır:

 • Tek ve çok seviyeli tavanlar, Avizeler ve avizeler ile lambaları ve oda içinde yeterli miktarda ışık sağlayacak olan ve bölgelere ayırmaya yardımcı olacak yerleşik aydınlatmayı birleştirebilir. Kreşteki merkezi aydınlatmanın yanı sıra, zorunlu olarak tüm oda, farklı ışık yoğunluklarına sahip ek ışıklar olmalıdır. Çalışma alanı en iyi şekilde ele alınmalı, uyku alanı daha karanlık hale getirilmeli ve odanın merkezinde, günün her saatinde çok sayıda ışık, oyunlar için oda bırakılmalıdır.
 • Alçıpan ile, çocuğun ilgi alanlarına bağlı olarak düşünebileceğiniz bir kelebek, çiçek, uçak, kuş gibi çeşitli şekillerde ilginç tavanlar ve fikstürler oluşturabilirsiniz.Tavanın bireysel tasarımı, el boyaması yardımıyla da oluşturabilirsiniz. Bu yöntem az bilinen ve yaygın değildir, ancak çocuğunuzun herhangi bir dileğini gerçekleştirmenize ve odaya gerçekten özel ve sevecen olmasını sağlar.
 • Çocuk yatak odalarındaki onarımlar için cephanenin seçimi ile çok sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır. Alçıpan aynı doğal ve çevre dostu malzemeler için geçerlidir, böylece çocuğun sağlığı için endişelenmeyin.

Oturma odasında tasarım tavanı için ipuçları

Oturma odasındaki kayıt tavanı için, geometrik olarak doğru formların yapısını kullanmanız tavsiye edilir: odanın tavanının temel çerçevesini vurgulayan, her türlü daire veya şekil olacaktır. Alçıpan tavanlar problemzoning odasını çeşitli bölgelere çözmenize yardımcı olabilir. Sahne ışıkları ve çeşitli kakmalar özel bir atmosfer yaratır ve benzersiz bir oda tasarımı yaratmak için son dokunuş olacaktırTavan projeniz, salonun stiline organik olarak sığmalıdır. Örneğin, country taoturma odasında parlak tavan en az tuhaf görünecek, bu seçenek, yüksek teknoloji veya modern için daha uygundur.

Küçük bir dairede oda yapma

Küçük bir dairede salon - kural olarak, 2.5 metre yüksekliğe ve neredeyse sıfır ses yalıtımına kadar tavanlı küçük bir kare odadır. Bu nedenle, tesislerin ve tavanların planlanması sırasında bu özelliklerin daha iyi bir şekilde düzeltilmesine yardımcı olacak tasarım çözümleri seçilmelidir.

Büyük bir avize için "hayır" deyin, ki bu da oturma odasını karıştırıp görsel olarak aşağıya inin. En iyi seçenek - dahili spot aydınlatmalı küçük bir asma tavan: alanı görsel olarak büyütmek için dağınık aydınlatma. Süspansiyon yapısı gerekli zvukozaschitu sağlayacak ses yalıtımını açabilir.Bir başka ilginç tasarım çözümü - ışığı ve görsel olarak "pripodnimut» tavan yüzeyini yansıtacak kombine alçı ve parlak tavanlar.

Sıcak ışık tonlarında renkler seçin. Ve eğer tavanı ve duvarları aynı renk yaparsanız, oda razmoyut sınırına benziyordu ve aynı zamanda daha fazla alanın yanılsamasını da yaratacaktır.

20 metrekarelik geniş oturma odası. m.

Odanın alanı ilk bakışta görülebilir, ancak görsel ve gerçek boyutu tavanlara daha fazla bağımlıdır. Düşük ise, oturma odasını görsel olarak azaltacak karmaşık iki veya çok seviyeli tasarımlar oluşturmak gerekli değildir: bir seviye yeterli olacaktır. Düşük tavanlar için duvarlardan daha hafif olan renkleri seçin veya Poquelin Çizgili duvar kağıdı Görsel olarak tavanı kaldırmak için.

Alan kontrollü aydınlatmanın işlevine sahip dahili spot lambalarla alçıpan yapımı için önerilen geniş bir odayı aydınlatmak. Ardından gerekirse her odadaki ışık miktarını ayarlayabilirsiniz. Örneğin, kabinden sadece iki ışık veya yatağın üzerinde üç lamba eklemek.

Elleri ile alçıpan ustası

En ufak bir beceri ustalığı bile varsa, alçıpan montajı sizin için zor olmayacaktır. Alçı panellerin bazı özelliklerinin bilinmesi ve bunlarla birlikte yapılabilmesi, tüm tasarımların ve tavandaki tüm dezavantajların başarılı bir şekilde gizlenmesi gerekmektedir. Bütün bunları şimdi anlatacağız.

Her şeyden önce, aletlerinizin envanterini ve örneğin süspansiyonlar, vidalar, dübeller ve profil tırnaklar gibi eksik alet ve malzemeleri satın alma gereğini harcamanız gerekecektir. Profil, arayüzlerinin gerekliliği ile karşılaşmamak için 4 metreden az olmayan boyutu seçer.

 • İlk kare hızı her zaman kurulur. Alçıpanın tam teşekküllü bir tasarıma dönüşmesinden önce basit bir tek seviyeli tavana ihtiyaç duyulacaktır. Bunu yapmak için, tavanda, bir lazer seviyesi kullanarak ve tavan duvar profilinin ana yerinden on santimetre uzaklıkta bir düzen yapın.
 • Girinti boyutu, tavan alanı aydınlatma armatürleri ve mühendislik sistemlerinde nasıl bulunduğuna bağlı olacaktır. Çerçeveyi tam olarak ayarlamak için tekrar bir lazer seviyesi kullanın.
 • Uzunlamasına profilleri, yaklaşık 500-600 mm mesafe olacak şekilde sabitleyin. Boyut profilleri genellikle sabittir, böylece bir tavana büyük bir odaya monte edildiğinde bunları özel aletler ile birleştirmek gerekecektir.
 • Tavan profilinin üstünde askıya alın. Bir çapa veya dübel çivi yardımıyla onları sabitleyin. Süspansiyon raylarına takın ve vidalarla sabitleyin.

Tüm bu eylemler, ölçümlerdeki konsantrasyondan ve doğruluktan kaynaklanır. Şimdi ana tavan iskeletinin önümüzden yapıldığına dair soru tekrar ortaya çıkıyor: nasıl bir yapı markası tavanı?

 • Önce, tüm kabloları, tabakalar yerleştirilmeden önce tavana gizlemek için elektrik kablolarını, havalandırmayı, iletişimi tamamlayın. Aydınlatma kurulumu için delikler, kurulumdan önce ve sonra yapılabilir.
 • Odanız çok düzgün bir duvar değilse, o zaman alçı levha levhaları yerleştirerek yumuşak eklemler oluşturulabilir. Bu nedenle, tavanı ve yayılmış tabakaları teneffüs etmeye başlamadan önce, listenizi güzel ve düzenli hale getirmek için bu eklemlerin küçük alanını odanın duvarı veya köşesi ile önceden kesmeniz gerekecektir. Yeni başlayanlar için tüm kağıtları iyi bir su geçirmezlik sağlamak için özel bir astar al ve tedavi et.
 • Tavandan duvarlara birkaç milimetre mesafe bırakarak, alçıpan levhalar “nefes almak” için serbest kalmış ve daha sonra yüksek sıcaklıklarda deforme olmuşlardır.
 • Yük taşıyıcı profiller boyunca tabakaları düzeltmeye başlayınca, kesinlikle satranç sırasını gözlemleyin: ilk tabaka duvara sabitlenmeli ve bir sonraki - uzunlamasına profilden önce.
 • Sahne kurulumu tamamlandı! Artık armatürleri, boruları ve diğer iletişimleri sabitlemek için delikler açmanız gerekiyor.
 • Tavan sıva sadece kir ilk trim tamamlandıktan sonra başlatılmalıdır. Derzlere derinlemesine nüfuz edecek olanı kullanın: bu, alçıpanın daha güçlü olmasını ve aynı zamanda levhaların kendisinin işlenmesini sağlar, tavanda küf, mantar ve diğer mikroorganizmaların oluşumunu önler.
 • Alçıpan montajı tamamlandı, sadece çeşitli süs eşyaları ve dekor elemanları eklemek için kalıyor.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.