Alçıpan tavanların avantajları ve örnekleri

Örtüşmelerin kaydedilmesi, odanın genel dekorunda önemli bir rol oynar. Kendiniz tarafından monte edilebilecek veya bir montajcı ekibi kiralayabilen şık alçı tavanlar odayı daha ilginç hale getirebilir . Tescil maliyeti, tasarımın karmaşıklığına bağlı olacaktır - dilerseniz çok karmaşık kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Bu tür yapıların avantajları nelerdir?

Alçıpan la benzersiz tavanlar oluşturmak için çok geniş fırsatlar sunar. Levhaların işlenmesi kolaydır ve gerekirse bükülebilir. Bu tür özellikler, en karmaşık figürün bile oluşturulmasına olanak sağlayacaktır. Ek olarak, terbiye de değişiklik gösterebilir - basit beyaz yüzeylerden renkli veya duvar kağıdı kaplı yüzeylere kadar.

Bu tür tüm bileşimler askıya alınacağından, daha sonra monte edilen tavanın yüzeyi ile ana örtüşme arasında arasındaki ses yalıtımı malzemesini veya yalıtımı yerleştirmek için kullanılabilen boş alan kalır. Ek olarak, bu boşluğun varlığı, tasarımdaki herhangi bir noktada gömme ışıkları takmanıza izin verecektir.

Başlangıçta üst üste binmenin herhangi bir kusuru varsa, yeni tavanın asılı düzlemini güvenilir bir şekilde gizlerler. Aynı zamanda, en ciddi kusurlar bile duvarlar veya geniş yarıklar arasındaki yükseklik farkları gibi gizleneceklerdir. Odanın ses yalıtımını iyileştirmek ve çözeltinin kalıntılarının çökelmesini önlemek için yarıkların onarılması gerekecektir.

Çözümün dezavantajları

Böyle bir tasarımın en önemli dezavantajı ana avantajıdır - tavan düzleminde boş alan bulunması ve sonuçta duvarların yüksekliğinde azalma. Minimum oda altı - yedi santimetre azalır, ancak daha sık bu rakam on santimetredir.

Çözümün ikinci eksi, çok fazla kirli iş yapmanın gerekliliğidir. Bu macun, astar ve son aşamada boyama kompozisyonu. Ek olarak, temizlenmesi gereken oldukça önemli miktarda çöp üretilir.

Son önemli dezavantaj, yalnız çalışmanın zorluğu olarak adlandırılabilir. İnşaat yapılarını monte etmek, ağır parçaları başınızın üstünde kaldırmak zor olacak ve bir asistan çekmeniz gerekecek. Tüm işlemleri kolaylaştıran birkaç cihaz var, ancak bunlar bir onarım uğruna satın almak için pahalı veya her zaman mevcut değil.

Bu tavanların nerede toplanacağı

Hepsinden iyisi, şık bir alçıpan tavan oturma odasında harika görünecek. Konuklarınızı güzel bir zemin dekoru ile etkilemek için bir fırsat olacaktır. Aynı zamanda, oturma odası evdeki en büyük odadır ve burada gömme ışıklar şeklinde ek ışık kaynakları kurma olasılığı en fazla memnuniyetle karşılanacaktır.

Çocuk odasında ilginç bir tavan toplayabilirsiniz. Bununla birlikte, burada yapının görünümünü seçerken çok dikkatli olmalısınız - bir süre sonra kompozisyon çocuğu rahatsız edebilir ve böyle bir tavanı değiştirmek oldukça zordur. Aynı zamanda, çocuklar büyür ve küçük bir çocuk için toplanan kompozisyon, bir veya iki yıl içinde onun tarafından beğenilmez hale gelebilir.

Yatak odası da bu dekoru kullanmak için harika bir yer olabilir. Dikkate alınacak tek şey, kurulmakta olan çözümün karmaşıklığıdır. Çok fazla keskin ve kesik çizgiler, dinlenmeyi ve uykuya dalmayı zorlaştıracaktır. Bu nedenle, düzgün ve yuvarlak çizgiler tercih etmek daha iyidir. Parlak olmayan renkler, pastel tonları seçmek veya kaplamayı sadece beyaz bırakmak da daha iyidir.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.