Alçıpan

Alçıpan Nedir ?

Alçıpan, yüzünde, sırtında ve uzun kenarlarında bir kağıt yüzeyine sahip, esas olarak alçı taşı, yanmaz bir göbeğinden oluşan bir panel tipi ürün ailesinin genel adıdır. Genellikle alçıpan, alçı panel veya alçı levha olarak adlandırılan alçı panelin yanmaz göbeği, onu kontrplak, sunta ve lif levhadan farklı kılar. Eklemler ve bağlantı elemanları başlıkları bir ortak işlem sistemi ile kaplandığında, alçı levha dekoratif işlemeye hazır bir monolitik yüzey sağlar.

Alçıtaşı, kalsiyum sülfat dihidrat olarak bilinen kristalli bir formda tortul kaya oluşumlarında bulunan bir mineraldir. Yüz kilo lus kayası yaklaşık 21 kilo (veya 10 litre) kimyasal olarak birleştirilmiş su içerir. Alçı taşı çıkarılmış veya taşlanmış ve daha sonra ezilmiştir. Kalsinasyon denilen bir işlemde, kırılmış kaya ince bir toz halinde öğütülür ve kimyasal olarak birleştirilmiş suyun üçte dördünü kullanarak yaklaşık 350 derece F'ye ısıtılır. Kalsine alçı (veya hemihidrat), alçı sıva, alçıpan ve diğer alçı ürünleri için temel haline gelir.

Alçı levha üretmek için, kalsine alçı bir levha makinesinde sürekli kağıt tabakaları arasında beslenen bir bulamaç oluşturmak için su ve katkı maddeleri ile karıştırılır. Levha, bir konveyör hattından aşağı doğru hareket ederken, kalsiyum sülfat yeniden kristalleşir ya da rehidrasyona uğrar ve orijinal kaya durumuna geri döner. Kağıt, kimyasal ve mekanik olarak çekirdeğe bağlanır. Pano, herhangi bir serbest nemi çıkarmak için boy kesme ve kurutucular yoluyla taşınır.

Alçı imalatçıları aynı zamanda doğal jips cevherlerine etkili bir alternatif olarak “sentetik” alçıya da giderek daha fazla güvenmektedir. Sentetik alçı, esas olarak fosil yakıtlı enerji santrallerinde baca gazlarının kükürtten arındırılmasından elde edilen bir yan üründür. Alçıpan, genellikle alçıpan olarak bilinir, bir alçı çekirdeği ve kağıda bakan özel bir levha için üreticilerin kullandığı teknik ürün adıdır.

Alçıpan, konut, kurumsal ve ticari yapılarda duvar, tavan ve bölme sistemleri için önde gelen bir yapı malzemesidir ve birleşme bağlantı elamanları kafaları bir ortak işlem sistemi ile kaplandığında monolitik bir yüzey sağlamak üzere tasarlanmıştır. Kontrplak, sunta ve sunta üzerinde alçı levhanın bir avatajı, güçlü yangın direncidir. Alçı ürünler ayrıca ses kontrolü, ekonomi, çok yönlülük, kalite ve kolaylık sağlar.

alçıpan

Alçı Levha ve Alçı Levha Ürünleri Yangın Direnci

Tasarım Kılavuzunda şöyle tanımlanmıştır:

Alçı Panel Ürünleri - ASTM C 11, Alçıtaş ve igili

Yapı Malzemeleri ve Sistemine ilişkin Standart Termonoloji, '' esas olarak alçı taşı içeren tabaka ürün ailesinin genel adı'' olarak tanımlanmıştır

Alçı Levha - ASTM C 11, Alçıtaşı ve İlgili Yapı Malzemleri ve Sistemlerine İlişkin Standart Terminoloji, ''kağıt yüzeyli alçı taşı yüzeyli alçıtaşı esaslı yanmaz bir çekirdek içeren tabaka ürün ailesi için genel isim'' olarak tanımlanmıştır. Alçı levha daha fazla olabilir. Aşağıdaki gibi tarif edilmiştir:

  • Düzenli Alçıpan Levha - Çekirdekdeki antitoptan doğal olarak yangına karşı dirençli bir alçıpan; veya
  • Tip X Alçıpan- alçı panelin doğal yangına dayanıklılığını arttırmak için özel çekirdek katkı maddeli alçıpan

Alçıpan popüler bir yapı malzemesidir. Aralarında kalınlaştırılmış bir alçı çekirdeği olan 2 yaprak karton veya kağıttan oluşur. Odadaki bağıl nemi korumak ve düzenlemek için orta tabaka gereklidir. Alçıpan, duvar ve tavan kaplaması, evlerde / apartmanlarda / ofislerde / kır evlerinde ve ticari, endüstriyel binalarda bölme inşaatı için kullanılabileceğinden, sıvaya mükemmel bir alternatiftir.

ALÇIPAN VE DUVAR PANELİ?

Alçıpanın ne olduğunu merak ettiniz mi? Sonra muhtemelen bu tür isimlerle karşılaştılar: kuru inşaat için alçı, duvar veya panel. Hepsi söz konusu yapı malzemesi ile ilgilidir. Alçıpan, sadece ülkemizde en yaygın olanı ilk.

ALÇIPAN NEDIR VE FAYDALARI NELERDiR?

Alçıpan, asma tavanlar, duvarlar ve kaplamalar oluşturmak için mükemmel bir malzeme olduğundan, hastanelerde, süpermarketlerde, konut binalarında vb. Malzemeyi kullanmanın bu kadar popüler olması, avantajlarıyla ilişkilidir:

  • Taşıma kolaylığı. Minimum standart araçlar kullanmak yeterlidir: çelik bir yarım, alçıpan levhalar için bir bıçak, dar bir demir testeresi, macun bıçağı, tornavida.
  • Kurulumu kolaydır. Örneğin, bir alçıpan çerçevesi yapmak istiyorsunuz - ne olduğunu muhtemelen anlıyorsunuz. Böyle bir iş yapmak zor değil. Buna ek olarak, alçıpan, bina kodlarını / yangın, nem, ses, ısı koruma kurallarını karşılamak için vazgeçilmezdir.
  • Evrensellik. Bu, malzemeyi çeşitli amaçlar için kullanma olasılığını ifade eder: boyama, duvar kâğıdı, fayans döşeme. Düz bir yüzey nedeniyle - hem başlangıç ​​hem de bükülmüş durumda. Ek olarak HA, metal kılavuzlar (metal Profil), ahşap bir çerçeve, yapışkan karışımlar (ikinci kurulum yöntemi daha az popülerdir) kullanılarak monte edilebilir.

Ayrıca, kuru yapı paneli, nem emici özellik (nem salınımı - odada kuru hava ile artan nem ile - emilimi) ile karakterize edilir, yangın geciktirici ve ses yalıtımı özelliklerine sahiptir. Ek olarak, bileşimde koku ve radyoaktif maddeler yoktur; insan derisi ile özdeş asitlik (yani temas halinde yanıklara neden olmaz). Hafif, uygun fiyatlı, çevre dostu - faydaların listesi uzayıp gidiyor.

NE TÜR VAR?

Alçıpanın ne olduğunu ve inşaat sektöründe ne kadar uygun olduğunu anladık. Şimdi türleri hakkında konuşma zamanı:

  • Neme dayanıklı ALÇIPAN. Hidrofobik madde (balmumu) sayesinde, bu malzeme yüksek nem oranına sahip odalar (banyo, mutfak, banyo) için ideal bir “aday” dır. HCL kullanımı, insan vücuduna zararlı olan küf ve küf olasılığını azaltır.
  • Yangına Dayanıklı ALÇIPAN pasif bir yangın koruyucudur. Malzemenin üretiminde yangın söndürme çözümlerinin oluşturulmasına yardımcı olan takviye lifleri ve refrakter bileşenler kullanılır. Güçlendirilmiş alçıpan: şok yükleri ve mekanik etkileşimler korkunç değildir, çünkü böyle bir tabakanın mukavemeti standarttan birkaç kat daha yüksektir.
  • Akustik alçıpan, daireler ve ince duvarlı ve bölmeli diğer odalar için idealdir. Onlarda, gürültü seviyesi oldukça yüksektir. En rahat akustik koşulları oluşturmak için akustik alçıpan kullanılır.
  • Her form alçıpan - inanılmaz derecede esnek bir yapıya sahiptir. Bu malzemeyi kullanarak benzersiz figürlü tasarımlar oluşturabilir ve en cesur tasarım kararlarını somutlaştırabilirsiniz. Kaplama kemerleri, yuvarlak pencereler, sütunlar, nişler, kubbe şekilleri için kullanılır.
  • Küçük formatlı plakalar - çalışma ve nakliye için özel uygun bir formata sahiptir. GK-plakalarının küçük boyutu (standart GK-yapraklarından çok daha küçük), dış yardıma başvurmadan monte edilmelerini kolaylaştırır.

ALÇIPAN ÇEVRE DOSTUDUR

Alçıpan hakkında çok şey biliyoruz - ne ve ne oluyor. Ayrıca Medeni Kanun, iz bırakmadan yapılan çevreyle ilgili bir yapı malzemesidir, yani. Geri dönüştürülebilir. Ürünlerin, insan ve hayvan sağlığına (inhalasyon ve temas yoluyla) zararlı asbest ve diğer toksin safsızlıkların olmadığını gösteren Yeşil Vinç sertifikasına sahip olmasına şaşmamalı.

Ses yalıtımı;

Duvarların, tavanların vb. hizalanması;

Bölümler, sütunlar oluşturmak, aydınlatmanın temeli;

İç dekorasyon.

Bu yüzden ustalar bu malzemeden giderek daha inanılmaz, önemsiz olmayan yapılar yaratırlar! Alçıpanı toplu olarak sipariş etmek için hemen bayilerimizle iletişime geçin.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.