Alçıpan

Alçıpan Nedir ?

Alçıpan, yüzünde, sırtında ve uzun kenarlarında bir kağıt yüzeyine sahip, esas olarak alçı taşı, yanmaz bir göbeğinden oluşan bir panel tipi ürün ailesinin genel adıdır. Genellikle alçıpan, alçı panel veya alçı levha olarak adlandırılan alçı panelin yanmaz göbeği, onu kontrplak, sunta ve lif levhadan farklı kılar. Eklemler ve bağlantı elemanları başlıkları bir ortak işlem sistemi ile kaplandığında, alçı levha dekoratif işlemeye hazır bir monolitik yüzey sağlar.

Alçıtaşı, kalsiyum sülfat dihidrat olarak bilinen kristalli bir formda tortul kaya oluşumlarında bulunan bir mineraldir. Yüz kilo lus kayası yaklaşık 21 kilo (veya 10 litre) kimyasal olarak birleştirilmiş su içerir. Alçı taşı çıkarılmış veya taşlanmış ve daha sonra ezilmiştir. Kalsinasyon denilen bir işlemde, kırılmış kaya ince bir toz halinde öğütülür ve kimyasal olarak birleştirilmiş suyun üçte dördünü kullanarak yaklaşık 350 derece F'ye ısıtılır. Kalsine alçı (veya hemihidrat), alçı sıva, alçıpan ve diğer alçı ürünleri için temel haline gelir.

Alçı levha üretmek için, kalsine alçı bir levha makinesinde sürekli kağıt tabakaları arasında beslenen bir bulamaç oluşturmak için su ve katkı maddeleri ile karıştırılır. Levha, bir konveyör hattından aşağı doğru hareket ederken, kalsiyum sülfat yeniden kristalleşir ya da rehidrasyona uğrar ve orijinal kaya durumuna geri döner. Kağıt, kimyasal ve mekanik olarak çekirdeğe bağlanır. Pano, herhangi bir serbest nemi çıkarmak için boy kesme ve kurutucular yoluyla taşınır.

Alçı imalatçıları aynı zamanda doğal jips cevherlerine etkili bir alternatif olarak “sentetik” alçıya da giderek daha fazla güvenmektedir. Sentetik alçı, esas olarak fosil yakıtlı enerji santrallerinde baca gazlarının kükürtten arındırılmasından elde edilen bir yan üründür. Alçıpan, genellikle alçıpan olarak bilinir, bir alçı çekirdeği ve kağıda bakan özel bir levha için üreticilerin kullandığı teknik ürün adıdır.

Alçıpan, konut, kurumsal ve ticari yapılarda duvar, tavan ve bölme sistemleri için önde gelen bir yapı malzemesidir ve birleşme bağlantı elamanları kafaları bir ortak işlem sistemi ile kaplandığında monolitik bir yüzey sağlamak üzere tasarlanmıştır. Kontrplak, sunta ve sunta üzerinde alçı levhanın bir avatajı, güçlü yangın direncidir. Alçı ürünler ayrıca ses kontrolü, ekonomi, çok yönlülük, kalite ve kolaylık sağlar.

alçıpan

Alçı Levha ve Alçı Levha Ürünleri Yangın Direnci

Tasarım Kılavuzunda şöyle tanımlanmıştır:

Alçı Panel Ürünleri - ASTM C 11, Alçıtaş ve igili

Yapı Malzemeleri ve Sistemine ilişkin Standart Termonoloji, '' esas olarak alçı taşı içeren tabaka ürün ailesinin genel adı'' olarak tanımlanmıştır

Alçı Levha - ASTM C 11, Alçıtaşı ve İlgili Yapı Malzemleri ve Sistemlerine İlişkin Standart Terminoloji, ''kağıt yüzeyli alçı taşı yüzeyli alçıtaşı esaslı yanmaz bir çekirdek içeren tabaka ürün ailesi için genel isim'' olarak tanımlanmıştır. Alçı levha daha fazla olabilir. Aşağıdaki gibi tarif edilmiştir:

  • Düzenli Alçıpan Levha - Çekirdekdeki antitoptan doğal olarak yangına karşı dirençli bir alçıpan; veya
  • Tip X Alçıpan- alçı panelin doğal yangına dayanıklılığını arttırmak için özel çekirdek katkı maddeli alçıpan

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.