Asma Tavan Çeşitleri Nelerdir

Asma Tavan Çeşitleri

Bir odanın orijinal tavanının altına bir asma tavan yerleştirilir; bu nedenle ikinci tavan olarak kabul edilir. Bu tavanın temel amacı, bu tavanın monte edildiği bir odanın görünümünü ve çekiciliğini iyileştirmek için kanal sistemini veya boru hatlarını gizlemektir.

Ofislerde ve konutlarda tavanlı odalara sahip olma eğiliminin yakalanmasının nedeni, yaydığı şıklık ve profesyonel görünümden kaynaklanıyor. Bu tavanlar özellikle eski ve yıpranmış tavanlara sahip evler ve ofisler için tavsiye edilir. Bu tür tavanlar sadece evlerin ve / veya ofislerin dekorunda hassas bir nokta olarak ortaya çıkmaz, aynı zamanda değerlerini de olumsuz etkiler. Ayrıca, kanallarınızı veya borularınızı tamir ettirmeniz gerektiğinde, asma tavan taktıysanız bu daha kolay bir iş olabilir. Arızalı boru veya kanala erişmek için yalnızca bir panelin çıkarılması gerekir.

Asma tavanların en iyi yanı, kendin yap yöntemleriyle kurulabilmeleridir; böylece profesyonel hizmetlerde maliyetten tasarruf edebilirsiniz. Bununla birlikte, uygulama yöntemlerini tercih etmek istiyorsanız, tavan montajı ve alet ve takım kullanımı konusunda biraz bilgi sahibi olmanız gerekir.

Odanıza asma tavan monte etme fikrini düşünüyorsanız, piyasada bulunan farklı tiplerinin farkında olmalısınız. Bu yazıda, tüm yaygın asma tavan türlerini ele aldık. Onlar hakkında bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin.

Klipin Asma Tavanlar

Asma tavanınızla pürüzsüz ve temiz bir görünüm istiyorsanız, gizli tutuş tercih edin. Bu tip asma tavan, akustik karoları kullanarak ızgara sistemini gizler. Gizli profil asma tavan montajının avantajı, çekici ve estetik görünümü şeklinde gelir. Kapak tarafında, onarım amacıyla tavanın üstündeki alanlara kolay erişime izin vermez. Üstelik diğer türlere göre pahalı olduğu da kanıtlanabilir.

Alçıpan ve Alçı Asma Tavanlar

Bu tip asma tavan yaygın olarak kamu binalarının tiyatrolar, lobiler ve dinlenme salonu gibi farklı bölümlerinde kullanılır. Alçıpan ve alçı asma tavan basit hafif çeliklere vidalanabilir veya bunun için bazı özel çerçeve bileşenleri kullanılabilir. Tavan. Basit hafif çelikler tellere asılırken, farklı karmaşık şekillerde mevcut olan bu tip tavan için özel çerçeve bileşenleri geliştirilmiştir.

Alçıpan ve alçı asma tavan montajının en büyük yararı, odanıza kattığı değerdir. Odanıza çağdaş bir görünüm kazandıracak farklı bir tasarıma sahiptir.

Açık Izgara

Yaygın ve ucuz bir asma tavan türüdür. Görünür ızgara asma tavanı diğer tiplerden ayıran unsur, bileşimidir. Ana şebeke olarak bilinen uzun metal şeritlere sahiptir. Bu şebekeler tees kullanılarak birbirine bağlanır. Tişörtler kısa metal parçalardır.

Tees ve şebeke, bir ızgara sistemi oluşturmak için birleşir. Söz konusu grid sistemini doldurmak için akustik tavan karoları kullanılmaktadır. Açığa çıkan ızgaranın her bir döşemesinin etrafında standart bir metal çerçeve vardır. Bu çerçeve farklı ölçülerde mevcuttur.

Yangına Dayanıklılık Dereceli Asma Tavanlar

Bu tip asma tavan yangına dayanıklılığı nedeniyle tercih edilmektedir. Yangına dayanıklı, özel olarak tasarlanmış bir malzemeden yapılmıştır. Yangına dayanıklılık dereceli asma tavanların montajı, geniş bilgi ve beceri gerektirdiği için uzmanlar tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Ayrıca bu tip tavanda kullanılan aydınlatma armatürlerinin de yangına dayanıklı bir malzeme ile yedeklenmesi gerekmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, kanalların ve boruların onarım ve bakımına erişim sağlayan paneller içeri olmak üzere bu tür asma tavanın her bir parçası yangına dayanıklılık gereksinimlerini karşılamalıdır.

Alçıpan Asma Tavanlar

Asma alçıpan tavan, metal ızgaralar yerine askılar ve teller kullanır. Çerçeveli asma tavanlara çok fazla para harcamak istemiyorsanız, bu tip asma tavanı tercih edebilirsiniz. Farklı tasarımı nedeniyle estetik bir görünüm kazandırır.

Bandraster Asma Tavanlar

Bandraster, başka bir benzersiz asma tavan türüdür. Bu, farklı görünümler verebilme kabiliyeti nedeniyle çok yönlü asma tavan tipleri arasında kategorize edilir. Bandraster asma tavan, değişken uzunluklarda şebeke ve te'lerden oluştuğu için farklı şekillerde düzenlenebilir. Böylece, bu değişen uzunluklar kullanılarak birçok farklı desen oluşturulabilir. Ancak bandraster asma tavanınızla farklı bir görünüm yaratmak istiyorsanız, ızgara desenine uyması için özel ebatlı karo kullanmanız gerekecektir.

Modüler Asma Tavanlar

Bu tip asma tavan, şerit veya levha şeklinde bulunan modüler elemanlar içerir. Kafes çerçeveye sahiptir. Bu çerçevenin vurgulanması veya gizli kalması ev sahibinin seçimidir. Modüler asma tavanların diğer tiplere göre tercih edilmesinin yaygın bir nedeni tasarımdaki esneklikleridir. Ayrıca bir parça hasar görmesi durumunda kolayca tamir edilebilir. Ayrıca belirli bir parça değiştirme seçeneğiniz de vardır.

Modüler asma tavanlar ayrıca farklı tiplere ayrılmıştır. Metalden yapılmış dikdörtgen veya kare parça oluşan kafes tavanları tercih edebilirsiniz. Bu tip modüler asma tavan, delikli yüzeyi ile bilinir. Metal, korozyondan etkilenmeye eğilimlidir; böylelikle korunmaları için üzerlerine koruyucu bir kaplama uygulanır. Diğer bir modüler asma tavan tipi hücresel tavandır. Farklı şekillerde mevcuttur.

Modüler tavanlarla, herhangi bir renk birleşim seçme seçeneğine sahip olursunuz. Üstelik üzerinde herhangi bir desen türü yaratma özgürlüğüne de sahipsiniz. Kurulumu ve bakımı kolaydır. Bu nedenle birçok ev sahibi tarafından tercih edilmektedir.

Alüminyum Asma Tavanlar

Bir apartman dairesinde küçük bir banyo veya büyük bir endüstriyel binada bir konferans odası olsun, görünüşünü ve çekiciliğini geliştirmek için alüminyum asma tavanı tercih edebilirsiniz. Doğal ve elektrik ışığının düzgün bir şekilde yansıtılmasını sağlayan metal bir yüzeye sahiptir. Böylece odanızın iyi aydınlatılmış ve ferah görünmesini sağlayabilir. Herhangi bir odaya sığma ve çekiciliğini artırma yeteneği, bu tür asma tavanın birçok kişi tarafından tercih edilmesinin ana nedenidir.

Alüminyumun dayanıklı bir malzeme olduğu bilinmektedir. Parlaklığını ve cesaretini korumak için bol miktarda bakım gerektirmez. Çevre dostu özelliklerinden dolayı insan sağlığı için güvenli olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle tıbbi kurumlarda kullanılması tavsiye edilir. Birçok ebeveyn, sahip olduğu kapsamlı özellikler nedeniyle çocuk odalarına da bu tip asma tavanların yerleştirilmesini tercih etmektedir.

Alüminyum asma tavanlar söz konusu olduğunda geniş bir çeşitlilik mevcuttur. Raftan kasete ve petek asma tavana kadar birçok seçeneğiniz var. Her malzemenin kendi özellikleri vardır; ancak aralarında en çok aranan, benzersiz özelliklerinden dolayı Petek tavandır. Ayrıca alüminyum tavan kategorisine giren en pahalı asma tavan olarak da bilinir.

Popüler olmasının nedeni, ev sahiplerine özel stil seçenekleri sunabilmesidir. Ayrıca farklı şekil ve büyüklükteki odalar için uygundur. Bu tip alüminyum asma tavan, odanızın ışık sesleme dikkat ediyorsanız, evinizin iç kısmına sanatsal ve güzel bir görünüm kazandırabilir.

Döşenmiş Asma Tavanlar

Döşenmiş asma tavan, herhangi bir odaya basit ama yanıltıcı bir görünüm verebilir. Tipik olarak metal, ahşap, mineral yün, cam elyaf, alçı veya plastikten yapılır. Basit görünümü ve ekonomik oranları nedeniyle yaygın olarak kullanılan asma tavanlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle, bu tavanları dekorasyon amaçlı olarak daire, mağaza, ofis ve evlerde bulacaksınız.

Baffle Asma Asma Tavan

Serbest açıklıklı asma tavan, özellikle koridorlar için uygundur. Bu tip asma tavanı oluşturmak için tavan plakaları kullanılır. Bu ahşap baffle paneller, çevre kenarlarının kısa kenarları ile bir arada tutulur. Bu tip asma tavanın üzerinde bulunan kanal veya boruları tamir etmek istemeniz durumunda tek yapmanız gereken istenilen baffle tavan panelini çıkarmak ve bunlara kolayca erişebileceksiniz. Serbest açıklıklı asma tavanın temel avantajı, kolay kurulum ve bakım şeklinde gelir. Dahası, onu koridorunuza monte etmek, ona pürüzsüz ve çekici bir görünüm kazandıracaktır.

Son Söz

Sunulan geniş çeşitlilik sayesinde her oda tipine uygun asma tavanı rahatlıkla bulabilirsiniz. Asma tavan son seçimi yapmadan önce. Odanızın alanını ve şeklini düşünün. Üstelik asma tavan ile odanızda yaratmak istediğiniz görünümü de göz önünde bulundurmalısınız.

Seçim süreci bunaltıcı olabilir, ancak bu türler hakkında bilgi sahibi olmak daha iyi bir seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.