Asma tavan çeşitleri ve malzemeleri

Asma tavan çeşitleri ve fiyatları

Asma tavan çeşitleri, bugünün tavanları şaşırtıcı derecede çeşitlidir. Bazıları odayı daha aydınlık ve ferah hale getirebilir, bazıları ise en iyi taraflarını etkili bir şekilde vurgular, bazıları ise tasarımın şaheserleridir. Özellikle özgün ve fonksiyonel süspansiyon tipi yapılardır. Daha sonra, hangi tip asma tavanların mevcut olduğunu ve modern evlerde kullanıldığını söyleyeceğiz.

Alçıpan - tavan şekli ile fantasize

Alçıpan kullanarak, en cüretkar bile olsa herhangi bir fikri fark edebilirsiniz. Düz ve dalgalı çizgiler, pürüzsüz yüzey kıvrımları, dekorun kıvrık detayları - bunların hepsi alçıpan ile çalışan ustanın gücü dahilindedir. Her eleman, belirli bir odanın özellikleri dikkate alınarak ayrı ayrı yapılır. Müşterinin isteği üzerine tavan, iç kısımdaki oyuklar veya çıkıntıların yanı sıra çok seviyeli olabilir. Dekoratif elemanlar ve aydınlatma onu harika bir şekilde süslüyor.

İki kalın karton ve sıva iç tabaka "doldurma" - bu malzemenin bu kadar basit bir bileşimi. Konstrüksiyonun dayanıklı olması için alçıpan metalden yapılmış profillerin üzerine monte edilir. Usta böyle bir tavana dokunmak zorunda kalacak, ancak sonuç etkileyici. Etkisi arttırmak için gömme armatürler. Sıradan akkor ampullerin yanı sıra LED, enerji tasarruflu veya halojen lambalar da olabilir.

Bir yatak odası veya oturma odası dekorasyonu için, standart alçıpan levhalar - KNAUF FX, oldukça uygundur. Banyoda, çamaşırhanede veya havuzda benzer bir tavan yapmak istiyorsak neme dayanıklı bir alçıpan kullanmamız gerekir. Bunlar WR (normal su geçirmez levha) ve (su geçirmez süper liste) markalarıdır. Yangın tehlikesi olan bir odayı dekore ederken, FR markasını alıyoruz ve kendimizi yangından ve sudan korumak için gerektiğinde Bordex tabakalarını kullanıyoruz.

Kurulum çalışmaları çok fazla gürültü ve kir getirecektir. İşe alınan ustalar tarafından yapılıyorsa, daireyi terk etmek için şu an sahibi daha iyidir. Böyle bir tavanı tek başına monte edemezsiniz - 15 kg'lık bir levha yalnızca birlikte kaldırılabilir. Evet ve tabakaların ek yerleri her zaman dikkatlice düzeltilemez - ve bu çatlakların görünümü ile doludur. Derhal uzmanlarla iletişime geçmek daha iyidir.

Döşenmiş asma tavanlar - ucuz ve sıkı

Bu tip tavan bir önceki kadar konforlu değildir. Daha özlü ve açıktır, bu nedenle genellikle ofisleri, depoları ve diğer konut dışı binaları tasarlamak için kullanılır. Karo tavanın en ucuz versiyonu açık bir profile sahip popüler Armstrong asma sistemidir. Bu durumda, çerçeve bir tasarım elemanıdır, bu nedenle maskeleme gerektirmez. Standart plakalar bu çerçeveye sabitlenir.

2 cm kalınlığında bir mineral elyaf levha ya 60 cm kenarına sahip bir kare ya da 60 cm genişliğe ve 120 cm uzunluğa sahip bir dikdörtgendir, yüzeyleri pürüzsüz, hücresel olabilir veya delinebilir. Tavana çelik örgü iğneleri ve kendiliğinden kenetlenen bir plaka ile monte edilen çerçeve, profillerden ve kılavuzlardan oluşur. İkincisi, 60, 120 ve 370 cm'lik uzunluklarda mevcuttur, T-şekilli profillerin genişliği 1.5 veya 2.4 cm'dir.

Düşük fiyat, işlevsellik, en yüksek hız ve düşük kurulum maliyeti - tüm bunlar alıcıyı kendine çekiyor. Bitmiş tavan iletişim almak çok kolaydır. Su geçirmez olanlar dahil sobalar için birçok seçenek var. İstenirse, standart beyaz renkte değil, diğer tonlardaki tavanları sipariş edebilirsiniz. Ancak, kiremitli sistemin eksi mevcut - kırılganlık. Mineral elyaf levha düştüğünde veya çarptığında kolayca kırılır. Böyle bir tavana fazla baskı uygulayamazsınız. Bununla birlikte, levhaların ucuzluğu ve değiştirilebilirliği bu dezavantajı minimuma indirir.

Kaset tipi tavanlar - şık iç mekan, yüksek güvenilirlik

Asma tavan tiplerini göz önünde bulundururken, kaset asma sistemini dikkate almayınız. Çok dayanıklı, aşırı uzun ömürlü ve harika görünüyor. Bu durumda, tasarımcı gibi, tavan ayrı kasetlerden (sözde modüler elemanlar) monte edilir. Alüminyum veya çinko kaplı çelikten yapılmışlardır. Yüzeylerini sonlandırma çeşitlendirilebilir (ayna, mat, polimer kaplamalı, metalize). Tasarımcı - sadece genişler.

Kaset modülleri 60 cm kenarına sahip karelerdir (bazen yarı yarıya yarısı yapılır). Yapının türünü belirleyen çerçeveye iki şekilde monte edilirler:

  • Gizli tipin tasarımı, üst üste binmiş kasetlerle çerçevenin tamamen kapatılmasını içerir. Montajı kolaydır ve hızlıdır ve ardından gerekirse iletişim kurulmasına ulaşmak kadar kolaydır ve kısmen sökülür.
  • Açık tip tasarım, destek çerçevesinin görünürlüğünü sağlar. Çok daha az kullanılır.

Gördüğünüz gibi, bu tip tavanların bir çok avantajı var. Ve güvenilir ve dayanıklıdırlar ve uzun süre hizmet ederler ve “bir kerede” monte edilirler. Ve onlara bakmak için özellikle gerekli değildir. Herhangi bir kaset modülü bozulmuşsa, kendiniz ve zorlanmadan değiştirebilirsiniz. Ve bu tavanlar suya ve yangına dayanıklıdır, ayrıca diğer yapı tipleri ile mükemmel şekilde birleşmiştir. Bu sadece böyle bir zevk fiyatı bütçe veya demokratik denemez.

Dogrusal tavanlar - avangard ve şık

Bu tür asma yapıların imalatı için uzun çubuklar kullanılır, bu nedenle bitmiş tavan fıçı tahtası kaplı bir yüzeye benzer. Bu tür tavanlar geniş odalarda iyi görünüyor - metro istasyonunda, havaalanında, istasyon binasında veya büyük bir alışveriş merkezinde. Reiki, metal (genellikle alüminyum) veya polivinil klorürden yapılabilir.

Alüminyum raf konstrüksiyonları

Fabrikada üç metre veya dört metre uzunluğa sahip standart raylar üretilmektedir. Daha uzun ürünler (6 metreden) tek tek sipariş edilebilir. Genişlik 5 ila 20 cm arasında değişebilir, kaplama ve tasarım çeşitlilik gösterir. Altın, bakır, krom - her zevke uygun. RAL tablosundan herhangi bir rengi de seçebilirsiniz. Rayların yüzeyi sürekli, ağ, kabartmalı, deliklidir. Bu tür tavanların üç ana tasarım türünü düşünün:

  1. İtalyan tarzı, alüminyum veya galvanizli çelikten yapılmış kafes tipi çıtalardır. 1,5 mm çapında delik açabilirler. Rayların yüksekliği oldukça büyük, kenarların şekli yuvarlanır. Tasarım sağlam. Rayların gizli veya açık tutturulması kullanılır. İkinci durumda, dekorasyon elemanları ek yerlerine yerleştirilir.
  2. Alman tarzı - delikli (1,5 mm çapında) veya onsuz kesinlikle dikdörtgen çubuklar. Gömme montaj için, tavan pürüzsüz ve oldukça düzdür. Açık montajda, bağlantı elemanlarına dekor elemanları yerleştirebilirsiniz.
  3. Tasarım stili, yazarın hayal gücünün dizginsiz bir halidir. Bu tasarımlar belirli bir oda için ayrı ayrı yapılır. "V", "S" veya "P" harfleri şeklindeki paneller, figür kabartmalı bir tavan oluşturmaya yardımcı olur. Eğer doku ve renklerle oynarsanız, o zaman bir mucize ortaya çıkar.

Raylar özel kılavuzlara monte edilir - taraklar (alüminyum veya çelik). Taraktaki mandal dili rayı sıkıca sabitler. Ve destek yapısının kendisine göre, tavan, yaylı bir süspansiyon ile sabitlenmiştir. U şeklinde (ve köşe profilleri de kullanılır. Çevrenin etrafına monte edilirler.

Bu tip bir tavan paslanmaz, uzun süre hizmet eder ve havayı iyi geçer. İş tarzı odalar için mükemmel ve çok dayanıklı. Ve alüminyum paneller çok hafiftir, bu yüzden güçlendirilmiş bir çerçeve gerektirmezler.

PVC tavanlar

Daha dar kaburgalara (10 ila 12,5 cm arası) astar, daha geniş (15 ila 50 cm arası) panel denir. Standart uzunluk 3 m.dir Bu Reiki herhangi bir renk veya desene sahip olabilir. Örneğin, odun, mermer, kumaş taklidi olabilir. Yüzey mat veya parlak (vernikli). Pahalı tasarım seçenekleri ayna, dalgalı veya delikli panellerdir.

Plastik iyidir çünkü en hafif malzemelerden biridir. Bu nedenle montajı kolaydır. Profili yalnızca PVC çıtaların tutturulduğu tavan tabanına sabitlemek gerekir. İletişimi onarmanız veya değiştirmeniz gerekirse, bu raylar çıkarılabilir ve sonra yerine takılabilir. Ayrıca bu tavanın bir artı su direncidir. Ucuz, ama oldukça hoş görünüyor. Böyle bir tavan, banyoda, koridorda veya mutfakta iyidir.

Germe tavanlar

Tüm asma tavan çeşitleri arasında, bu belki de en popüler olanıdır. İnce PVC filmden veya kumaş kumaştan yapılabilir, odanın büyüklüğüne tam olarak kesin ve çerçeveye sıkıca gerilir. Materyal matsa, tavan boyanmış veya beyaza boyanmış bir klasik benzer. Saten parlama ve yanardöner bir yüzey etkisi yaratır ve vernikli tavan odanın yansımasını görerek alanı arttırır. Metalik kumaş fütüristik ve süet görünüyor - gizemli bir şekilde.

PVC levhalar standart olarak 1,5 m genişliğe sahiptir, bu nedenle büyük odalar için dikkatle kaynaklanırlar. Kumaş, 5 metreye kadar genişliğe sahip olduğu için bağlantı gerektirmez, takarken gelecekteki aydınlatmayı düşünürler. Yanıp sönen yıldızların etkisini yaratmak için, fiber optik kabloyla bir ışık üreteci oluşturabilirsiniz.

Çekme yapıları tüketici sevgisini hak ediyor. Sonuçta, çok güzeller ve tamamen beğeninize çıkarabilirsiniz. Çeşitli gölgeler, desenler, dokular, fotoğraf baskısı - tüm bunlar geniş bir seçim oluşturur. Böyle bir tavanın montajı hızlı ve pürüzsüzdür ve neredeyse hiç bakım gerektirmezler. Ve herkes PVC resimlerin efsanevi su direncini seviyor. Bu ürünlerin fiyatı sadece maalesef hala biraz yüksek.

Asma tavan alçıpandan yapılmış bir çerçeveye monte edilir.

Asma tavan çeşitleri, asma tavan tiplerini ve bunları yerine getirmek için kullanılan malzemeleri tanımlayarak, bu tasarım üzerinde durmaya değer. Bu durumda, iç kısmı gerilmiş bir filmden veya kumaştan yapılmış bir tavanın çevresine bir alçıpan kutusu monte edilir. Kutunun boyutları herhangi bir olabilir - bu, odanın özelliklerine ve görevlerine bağlıdır. Örneğin, tavanı görsel olarak yükseltmek, uzatılmış bir tuval üzerine odaklanmak istiyorsanız, kutunun kenarlarını ince yapıyoruz.

Kutunun içinde dikdörtgen değil, yuvarlak veya oval bir delik açabilirsiniz. Bu durumda, yıldızlı gökyüzü tavanı iyi olacak. Kutuyu 2,5 m'ye kadar oda yüksekliğinde kullanmak en uygunudur.Diğer seçenek ise germe tavanın ortasında bir "alçıpan" tableti yapmaktır. Buraya güzel bir avize takabilirsiniz.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.