asma tavan dekorasyonu

En güzel asma tavan modelleri

Asma tavan gibi bir dekorasyon yöntemiyle karşı karşıya kalmayacak bir apartman veya müstakil evin sahibini bulmak zordur. Artan sayıda yurttaşımız, tavanları beyazlatmak veya boyamak, duvar kâğıdını yapıştırmak istemiyor, çünkü tüm bu bitirme yöntemleri mükemmel bir şekilde düzgün ve pürüzsüz bir yüzey gerektiriyor. Ve asma tavan yardımıyla, sadece tavandaki mimari kusurları ve düzensizlikleri gizlemekle kalmaz, aynı zamanda bir aydınlatma veya havalandırma sistemi de inşa edebilirsiniz. Asma tavan dekorasyonu ve bu, konunun yalnızca işlevsel tarafı. Estetik bakış açısından, asma tavanlar, özlü bir görüntüden karmaşık, çok seviyeli yapılara kadar her türlü tasarım fikrinin kapsamını açar. Dekorasyonunda asma yapılar kullandığımız çok çeşitli odalar için etkileyici tasarım projeleri seçimimizin size yardımcı olacağını umuyoruz.

Asma yapıların özellikleri, avantajları ve dezavantajları

Asma yapılar, öncelikle estetikleri ile modern ev sahiplerine hitap ediyor. Çerçeveye asılı veya gerilmiş herhangi bir yapı monte edilir, böylece taban tavanın tüm kusurları gizlenir. Daire ve ev sahipleri için bu, tamamen düz ve pürüzsüz bir kaplama elde etmek için bir fırsattır. Ek olarak, klasikten minimalime, ülkeden öncü kadar her türlü iç mekân stili için asma tavan tasarımını seçebilirsiniz.

Herhangi bir biçembilim yön için uygun bir tavan tasarımı seçeneği bulmak, yalnızca ürünleri kurmanın birçok yolu nedeniyle değil, aynı zamanda normal alçı pandan tuhaf metale veya doğal ahşaba kadar kullanılan malzemelerin çeşitliliği nedeniyle de mümkündür. Yalnızca renk ve doku ile deneyler yapmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli düzeylerde kaplamalar oluşturabilir, böylece odanın bölgelere ayrılmasını sağlayarak önemli işlevsel bölümleri vurgulayabilirsiniz.

Tavan dekorasyonu için menteşeli yapılar kullanmanın avantajları şunları içerir:

  • Girintiler ve kirişler ile "temel" bir tavanda bile mükemmel düz ve pürüzsüz bir yüzey oluşturma yeteneği;
  • Asma yapı ile taban arasındaki boşlukta elektrik kablolarını ve havalandırma hatlarını gizleme yeteneği;
  • Taban ile menteşeli ürünler arasına özel bir malzeme yerleştirerek (veya sadece bir hava yastığı oluşturarak) ek yalıtım ve ses yalıtımı oluşturma imkânı;
  • Geniş bir tasarım çözümleri yelpazesi;
  • Çeşitli uygulama malzemeleri (renk ve doku temasındaki varyasyonlar);
  • Temizlik maddeleriyle yıkanabilen neme dayanıklı bir kaplama veya tavan oluşturabilirsiniz (banyolar ve mutfaklar için önemlidir);
  • Neredeyse tüm asma yapılar kendi kendine monte edilebilir.

Ancak herhangi bir madalyonun iki yüzü vardır - askıya alınmış yapıların da dezavantajları vardır:

  • Herhangi bir çerçeve askıya alınmış yapı, odanın yüksekliğinin birkaç santimetresini "yer" (alçak tavanlı odalar için önemlidir);
  • Asma alçıpan tavanın montajı sırasında, oda oldukça kirli olabilir ve daha sonra alın derzlerinin macunlanması ve derzlenmesi gereklidir;
  • Her tür kaplama, neme dayanıklı özelliklere ve sıcaklık değişikliklerine karşı dirence sahip değildir, bu da olası kullanım için bina listesini azaltır.

Asma tavan için üretim malzemesi seçimi

Asma tavanın uygulanması için malzeme seçimi, yalnızca odanın tasarımından ve sonuç olarak elde etmek istediğiniz estetik sonuçtan değil, aynı zamanda odanın amacından, işlevselliğinden de etkilenecektir. Örneğin, bir banyo için neme dayanıklı hammadde seçmek gerekir. Mutfak alanı için ise kimyasallarla temizlenebilecek ve estetik özelliklerini kaybetmeyecek bir malzeme seçmek önemlidir. Yatak odası ve oturma odası, yardımcı odalar (koridor, koridor) için, dış niteliklere ve seçilen üslup yönüne göre her türlü malzemeyi seçebilirsiniz.

Plastik tavan kaplamalar

Tavan için plastik kaplamalar, malzemenin kabul edilebilir maliyeti, hafifliği ile ilgilenen sahipler tarafından seçilir. Plastiğin yeterince hafif olması nedeniyle metal bir çerçeveye değil, sıradan ahşap çıtalara monte edilebilir. Sonuç olarak, kurulum çok fazla kir ve toz olmadan oldukça hızlı gerçekleşir. Bir odadaki tavanın tasarımını çok hızlı değiştirebilir ve tüm mobilyaları çıkarmazsınız.

Plastik tavanlar ağırlıklı olarak mutfak alanlarında, banyolarda ve tuvaletlerde kullanılmaktadır. Neme karşı direnç, aşırı sıcaklıklar ve temizlik için kimyasalların kullanılması, böyle bir tavan tasarımının seçilmesinde öncelikli avantajlardır. Uzmanların yardımı olmadan kendi kendine montaj imkânı da birçok işletme sahibi için önemli bir avantajdır.

Modern üreticiler, PVC malzemelerin tok işitesini en aza indirmeye çalışıyorlar ve şu anda plastik panellerle bitirme, herhangi bir yüzeyi dekore etmenin en çevre dostu yollarından biridir. Bu nedenle yatak odalarında, oturma odalarında ve çocuk odalarında gereksiz yere menteşeli yapılar oluşturmak için bu malzeme kullanılmamaktadır.

Tavan için laminat

Çoğumuz laminatı döşeme ile ilişkilendiririz. Ancak bu malzeme uzun zamandır diğer yüzeyleri bitirmek için kullanılmıştır, tavan bir istisna değildir. Laminat, hem tavanın tüm yüzeyini hem de bir aksan unsuru olan bir kısmını bitirmek için kullanılabilir. Estetik görünüm, yeterli güç ve güvenilirlik, mükemmel performans (döşemeden farklı olarak, tavandaki laminat herhangi bir stres ve mekanik stres yaşamaz) - tüm bunlar, bu tür bitişi oldukça dayanıklı olarak adlandırmamızı sağlar.

Laminat, yatak odalarında ve oturma odalarında, ofislerde ve yemek odalarında, koridorlarda ve koridorlarda tavanların veya bunların parçalarının bitirilmesi için kullanılır. Ülke stilleri, Provence, eski püskü şık, eko-stil ve diğerleri, bu tür asma tavan dekorasyonunu uyumlu bir şekilde kabul etmekle kalmaz, aynı zamanda iç mekânın böyle bir unsurundan daha ilginç, daha benzersiz hale gelir.

Laminatın birkaç dezavantajı vardır, ancak yine de öyledir - nispeten yüksek maliyet ve neme dayanıklı niteliklerin eksikliği, bu malzemenin dekorasyon için kullanılabileceği alan aralığını bir şekilde daraltır. Ek olarak, malzeme çevre dostu olarak adlandırılamaz - hem doğal hem de sentetik malzemeler içerir. Ancak modern üreticiler, yağ (sentetik) üretimindeki reçine içeriğini azaltmaya çalışıyorlar.

Alçıpan Asma Tavan

Metal bir görünüş üzerine monte edilmiş alçı levhalar yardımıyla çeşitli tasarımlarda yapılar oluşturmak mümkündür. Alçı tavanların avantajı, taban yüzeyi ile alçı arasına yalıtım malzemesi döşeyebilmeniz ve böylece sadece ısıyı değil, aynı zamanda odanın ses yalıtım özelliklerini de artırabilmenizdir. Ek olarak, alçı yapıların içinde, elektrik kablolarını gizleyebilir ve çeşitli şekillerde lambalar veya LED arka ışık şeritleri inşa edebilirsiniz.

Alçı tavanların demokratik bir maliyeti vardır ve bunları kendi başınıza kurabilirsiniz, ancak kesin olan bir şey var - çok fazla gürültü ve toz olacak. Alçı tavanları kurmadan önce oda mobilyalardan temizlenmelidir. Ek olarak, tüm işlerin tamamlanmasından sonra, gerekirse sökülmesi kolay olmayacaktır (elektrik veya havalandırma iletişiminin herhangi bir unsuru bozuksa). Bu nedenle, bu tip asma tavanları kurmadan önce, tüm sistemlerin ve hatların geçişini dikkatlice düşünmelisiniz.

Alçı yapıların bir başka iyi bilinen dezavantajı, levhaların döşenmesinden sonra macun ve derz dolgu ihtiyacıdır. Düz ve tamamen pürüzsüz bir yüzey oluşturmak çok çaba gerektirecektir. Ancak, örneğin birkaç seviyeli özel bir tavan tasarımına ihtiyacınız varsa, o zaman alçıpan levhalar kullanmaktan daha iyi bir yol yoktur.

Alçıpandan yapılmış asma yapıların içine elektrik kabloları, havalandırma sistemleri ve yalıtımın "gizlenebilmesine" ek olarak, böyle bir tavan tasarımına bir mutfak davlumbazı da yerleştirilebilir. Bunu yapmak için tavanı çalışma yüzeyinin üzerinde bir seviye yapmak yeterlidir.

Modüler asma tavan

Modüler asma tavanlar, sağlamlıkları ve dayanıklılıkları ile bilinir. Maliyet açısından, bu tür bir kaplama oldukça pahalı olarak kabul edilebilir, ancak kaset tipi tavanların avantajlarının çoğu, bu dezavantajdan ağır basmaktadır. Modüler asma tavan dayanıklılıklarını ve dayanıklılıklarını çelik veya alüminyum Profillere borçludur - ürünler mekanik hasar ve nemden korkmaz, aşırı sıcaklıklara dayanıklıdır.

Modüller (kasetler) kolay ve hızlı bir şekilde monte edilebilir ve sökülebilir. Kaset tavanın montajından bir süre sonra, elektrik sistemlerinin elemanlarına erişime ihtiyaç duyulursa, gerekli parça çıkarmak ve onarım veya değiştirme yapmak zor olmayacaktır.

Yapışkan yapılar

Yapıştırıcı yapılar tam olarak asma tavanlara atfedilemez, ancak kurulum prensibi ve uygulama malzemesi benzerdir. Hafif tavan döşemeleri, bir çerçeve oluşturmadan doğrudan tavana yapıştırılır. Buna göre, böyle bir cilanın ısı ve ses yalıtım nitelikleri, bir "hava yastığı" oluşturan bir metal veya ahşap Profilli süspansiyon sistemlerinden önemli ölçüde daha düşük olacaktır.

Tavan döşemelerinin avantajı, odanın tasarımını onlarla kolayca ve hızlı bir şekilde değiştirebilmenizdir - yüzeyi su bazlı boya kullanarak farklı bir renkte yeniden boyamak yeterlidir. Hem plakaların kendisi hem de "su emülsiyonu" ucuzdur. Ek olarak, böyle bir bitiş oluşturmanın tüm aşamalarında, uzmanların katılımı olmadan bağımsız olarak çalışabilirsiniz.

Lineer asma tavanlar

Asma yapılar, çeşitli ebat ve tasarımlarda alüminyum çıtalardan oluşur. Daha önce bu tasarım sadece kamusal alanlarda kullanılıyordu ancak günümüzde böyle bir dekorasyonu yaşam alanlarında birleşim seçeneği olarak bulabilirsiniz. Mükemmel yangın tehlikesi özellikleri, havalandırma özellikleri ve bir aydınlatma sistemi yerleştirme olasılığı, bu tip menteşeli yapıların avantajlarıdır.

Doğal ahşap tavan

Tabii ki, doğal malzeme kullanımı her zaman pahalıdır. Sadece malzemenin kendisi değil, aynı zamanda kurulumu da belirli beceriler gerektirir. Ancak harcanan tüm çaba ve para, tavanın özgün tasarımı, malzemenin çevre dostu olması ve doğal ahşap desenin her iç mekâna getirdiği çok özel bir atmosfer ile karşılığını fazlasıyla alacaktır. Doğru, her oda böyle bir tavan tasarımına dayanamaz - sadece yeterli bir oda yüksekliğine değil, aynı zamanda alanına da ihtiyaç vardır. İç tasarımda üslup yönünü de hesaba katmak gerekir.

Metal perde tavan

Bu tür tavan dekorasyonu, popüler bir tasarım yöntemi olarak adlandırılamaz. Metal yapılar, sabitlemek için güçlü ve dayanıklı bir çerçeve gerektirir. Ayrıca malzemenin estetiği, bir odayı dekore etmek için her stil seçeneği için uygun değildir. Loft veya endüstriyel tarz, yüksek teknoloji, öncü veya eklektizm - böyle bir tasarımın uygun görüneceği küçük ama eksik bir stil listesi.

Asma tavan - tasarım fikirlerinin kaleydoskopu

Belki de, tavanı bitirmek için seçeneklerden hiçbiri, alçı yapıların inşası gibi tasarım fikirlerinin uygulanması için bu kadar kapsam sağlamaz. Çeşitli seviyelerden bir tavan oluşturmayı, şekil ve çizgilerle "oynamayı", malzemeleri ve uygulama yöntemlerini farklı seviyelerde birleştirmeyi seçebilirsiniz. Tavanın estetiğindeki farklılıklar, aydınlatmasındaki çeşitli olasılıklar nedeniyle de artmıştır - yerleşik lambalar ve aydınlatma için şeritlerden sarkıt aydınlatma armatürlerine ve bunların bileşimlerine kadar.

Birçoğumuz, "alçıpan asma tavan" ifadesinden sonra, iki veya daha fazla katmanlı yapı hayal ediyoruz. Asma tavan dekorasyonu iyi bir sebepten dolayı. Sonuçta, çok seviyeli tavanlar oluşturmak istiyorsanız, daha iyi bir kurulum yöntemi bulamazsınız. Yatak odaları, oturma odaları ve mutfaklarda, geniş salonlarda iki seviyeli tavanlar kurulur ve ayrıca fonksiyonel bölümlerin imar edilmesi için birleşik alanlarda da kullanılır. Tavandaki seviye farklılıklarının yardımıyla, örneğin mutfak alanında, odanın bir veya başka bir alanını koşullu olarak vurgulayabilir, bir yemek veya çalışma bölümü belirleyebilir.

Geniş bir alana ve yüksekliğe sahip odalar için iki veya daha fazla seviyeli tavan uygundur. Bu tür tasarımlar stüdyo dairelerde ve geniş özel evlerde uygun görünmektedir. Kesinlikle eski tavan, farklı seviyelerde bulunan yüzeylerin kullanılması nedeniyle daha ilginç ve benzersiz hale geliyor. Düzgün şekillere sahip askıya alınmış iki seviyeli yapılar muhteşem görünüyor. Çeşitli modifikasyonların çemberleri çoğu zaman merkezi bölgeyi vurgular, bir sarkıt lambayı (avize) veya yerleşik aydınlatma armatürlerinin bir bileşimini çerçeveler.

Renkli aydınlatmanın yardımıyla, kar beyazı bir tavanın en sıradan görüntüsü bile sadece çeşitlendirmekle kalmaz, aynı zamanda tüm odanın daha uyumlu bir atmosferini de yaratabilir. Arka ışıkta değil, tavan dekorasyonunun uygulamasında parlak bir renk kullanırsanız daha da büyük bir etki elde edilebilir. Tabii ki, tavanın tüm yüzeyini renkli bir renkte, oldukça küçük bir vurgu düzleminde, herhangi bir işlevsel segmenti vurgulamak gerekli değildir. Aksan olarak, tavan tasarımının parlak değil, karanlık unsurlarını kullanabilirsiniz. Zıt bir iç mekânda, bu etki fazlasıyla uygun olacaktır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.