Asma Tavan Malzemeleri

Asma Tavan Malzemeleri Nelerdir

Bugünün tavanları şaşırtıcı derecede çeşitlidir. Bazıları bir odayı daha aydınlık ve daha ferah hale getirebilir, bazıları ise en iyi yönlerini etkili bir şekilde vurgular, bazıları ise tasarım şaheserleridir. Asma yapılar özellikle orijinal ve işlevseldir. Daha sonra, modern evlerde hangi tür asma tavanların bulunduğunu ve kullanıldığını size söyleyeceğiz.

Tavan Malzemeleri, Asma tavan malzemeleri fiyatları

 • Klipin tavan malzemeleri

 • Baffle tavan malzemeleri

 • Petek tavan malzemeleri

 • Taşyünü asma tavan malzemesi

 • Karopan asma tavan malzemeleri

 • Pvc asma tavan malzemeleri

 • Gergi tavan malzemeleri

 • Alçıpan tavan malzemeleri

 • Banyo asma tavan malzemeleri

 • Lambiri malzemeleri

 • Tavan döşeme malzemeleri

 • Alçıpan malzemeleri

 • Asma tavan malzeme isimleri

 • Clipin asma tavan malzemeleri

 • Karolam asma tavan malzemeleri

 • Metal asma tavan malzemeleri

 • Plastik ters tavan malzemesi

 • Banyo ters tavan malzemeleri

Firmamızdan, asma tavan için gerekli malzemeler hakkın detaylı bilgi isteyiniz,

Alçıpan asma tavan malzemeleri

Alçıpan kullanarak, en atak bile olsa herhangi bir fikri hayata geçirebilirsiniz. Düz ve dalgalı çizgiler, pürüzsüz yüzey kıvrımları, dekorun kıvrımlı detayları- bunların hepsi alçıpan ile çalışan bir ustanın gücü dahilindedir. Her unsur, belirli bir odanın özellikleri dikkate alınarak ayrı ayrı yapılır. Müşterinin talebi üzerine tavan çok seviyeli olabileceği gibi, içinde nişler veya çıkıntılar da olabilir. Dekoratif unsurlar ve aydınlatma onu harika kılıyor.

İki yaprak kalın karton ve içinde bir alçı "dolgu”- bu malzemenin bu kadar basit bir bileşimi. Yapıyı güçlü kılmak için metalden yapılmış profillere alçıpan monte edilir. Ustanın böyle bir tavanı çok fazla kurcalaması gerekecek, ancak sonuç etkileyici. Etkiyi arttırmak için armatürler yerleşiktir. Bunlar, geleneksel akkor lambaların yanı sıra LED, enerji tasarruflu veya halojen arka ışıklar olabilir.
Bir yatak odası veya oturma odasını bitirmek için standart alçıpan levhalar- beyaz alçıpan oldukça uygundur. Banyoda, çamaşır odasında veya havuzda benzer bir tavan yapmak istiyorsak, neme dayanıklı alçıpan almamız gerekir. Bunlar yeşil alçıpan (sıradan su geçirmez tabaka) ve GVLV (su geçirmez süper liste) markalarıdır. Yangın tehlikesi olan bir odayı dekore ederken kırmızı alçıpan alıyoruz ve kendimizi hem ateşten hem de sudan korumamız gerektiğinde yağına ve suya dayanıklı alçıpan kullanıyoruz.

Alçıpan asma tavan çeşitleri nelerdir?

Alçıpan pratik, ekonomik ve estetik açıdan hoştur. Bu nedenle, bu malzemeden yapılmış kaplamalı yapılar hemen hemen her modern iç mekânda bulunur. Bu tür yüzeyler için çeşitli seçenekler, bir odayı herhangi bir tarzda dekore etmenizi sağlar. Özellikle, bu malzemede ayrıntılı olarak ele alacağımız oldukça çok sayıda alçıpan tavan vardır.

Prensip olarak, bu malzemeden yapılmış bitmiş asma tavanın görünümü tasarımcının niyetine göre belirlenir. Bununla birlikte, üç tür tasarımdan birine dayanan herhangi bir fantezi şekline sahip olabilir. Yani, bir alçıpan tavan şöyle olabilir:

 • Kardeş;
 • Basit, iki veya üç seviyeli;
 • Karmaşık.

Alçıpan tek seviyeli tavanlar

Böyle bir tavan, hem iç mekânın hazır bir unsuru hem de daha karmaşık bir unsurun (çok seviyeli tavan) temeli olabilir. Tek seviyeli bir yapının inşası, fazla tecrübesi olmayanların bile ulaşabileceği bir mesafede. Ana şey, bir metal profil veya ahşaptan yapılmış çerçeveyi güvenli bir şekilde sabitlemektir. Tabana yeterince yakın sabitlerler. İşin son aşaması, çerçevenin alçı levha levhalarla kaplanmasıdır. Bundan önce, tavana aydınlatma yapılır. Ve son dokunuş, alçıpan yüzeyinin bitirilmesidir.


Tek seviyeli tavan avantajları:

 • Astarlı yüzeyin düzlemi, temel batmaya başlasa bile görünümünü kaybetmez.
 • Tek seviyeli bir sistem kurarken, odanın yüksekliğinden çok fazla "gizlice" çıkmaz.
 • Bu tavan, tüm kusurlarını ve kusurlarını gizlemenize izin vererek tabanı düzleştirmeye yardımcı olur. Ek olarak, kabloları ve tüm iletişimleri maskeleyebilirsiniz.
 • Benzer bir tasarım, komşuların çok aktif yaşamlarından yukarıdan size gelen gereksiz gürültülerden kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

  Bu nedenle, odanız önemli bir tavan yüksekliğinde farklılık göstermiyorsa, tek seviyeli bir seçenek kullanışlı olacaktır. Dışarıdan birinin fark etmesi için gerekli olmayan her şeyi gizlemek için kullanabilirsiniz. Ancak odanın yüksekliği neredeyse hiç azalmayacak. Alçı levha yüzeyini beğeninize göre dekore edebilirsiniz. İsterseniz- sıva ve boya, isterseniz- duvar kağıdına yapıştırın.

  İki ve üç seviyeli alçıpan tavanlar- hayal gücü için daha fazla seçenek

  Çok karmaşık olmayan tavanlardan bahsedersek, tasarımları genel ilkeye göre inşa edilir. Özellikle, beton tavan plakalarına veya tek seviyeli alçıpan tavana dayanırlar. Tek bir kural vardır: Seviye ne kadar düşükse, alanı o kadar azdır. Ve her bir sonraki seviyeyi (elbette ikinci seviyeden başlayarak) tavanın yüzeyine değil, önceki seviyenin çerçevesine monte ederler.

  Bir tavanı birkaç katmandan monte ederken, ayrı seviyelerin yerini iyi hesaplamak gerekir. Uyumsuzluk izlenimi yaratmadan birbirleriyle iyi çalışmaları gerekir. Tasarım düzgün kavisli çizgilerden oluşuyorsa, şekilli bir çerçeve ve kavisli alçıpan levhalar kullanmanız gerekir. Bunu yalnızca deneyimli kurulumcular yapabilir.

  Çok seviyeli yapıların avantajları ve özellikleri:

 • Görsel olarak daha büyük veya daha küçük hale getirerek odanın hacmiyle oynayabilirsiniz.
 • Bu tür tavanlar, odayı çok orijinal kılar ve ona bir bireysellik dokunuşu verir.
 • Tavan seviyelerinin yardımıyla odadaki ayrı fonksiyonel alanları sorunsuz bir şekilde vurgulamak mümkündür.
 • Birkaç katmandan oluşan karmaşık tavanlar, yalnızca yüksekliği üç metre (veya daha fazla) olan geniş odalarda iyidir.
 • Sonraki her seviye, odanın yüksekliğinden birkaç santimetre "çalar".

Aksine, odanın herhangi bir bölümünü görsel olarak büyütmek istediğinizi varsayalım. Bu durumda,bitişik bölgeler dışbükey elemanlar veya kutular kullanılarak indirilmelidir.
Çerçeve tavanı- basit ve şık

Hiçbir şey karmaşık değil- sadece bir veya iki adımdan oluşan bir kutu. Bazen dikdörtgen değil, kıvrımlı bir şekle sahiptir. Böyle bir kutu, odanın tüm duvarları boyunca yer alan 50 santimetreye kadar bir kalınlığa sahiptir. Çevresinde gizli aydınlatma bulunur ve kutunun ortasında LED spotlar bulunur. Spot aydınlatma yerine odanın ortasına monte edilen bir avize kullanmak mümkündür.

Çapraz tavan- çok orijinal

Bu tavanın tabanı düzdür, ancak alt katlar odanın sadece bir tarafının üzerine çıkacak şekilde yapılmıştır. Bu durumda, bölme çizgisi köşeden köşeye çapraz olarak uzanır. Düz veya dalgalı olabilir (ki bu çok daha ilginçtir). Odanın farklı seviyelerde bulunan iki bölümünün boyutları önemli ölçüde değişebilir.

Bölgesel tavan - odanın bir bölümünü vurgulamak için uygun

Bu durumda neredeyse tüm oda aynı seviyeye sahiptir. İkinci veya üçüncü seviye, herhangi bir işlevsel alanın (örneğin, uyku veya çalışma) sınırlarını tanımlar. Alan açısından, bu tür bölgeler tüm odanın çok küçük bir bölümünü oluşturur.

Karmaşık alçıpan asma tavanlar

Genel olarak, tasarım olarak önceki tiplere benzerler, sadece yapıları biraz daha karmaşıktır. Özellikle, alışılmadık şekiller ve elemanların yanı sıra herhangi bir ilginç desen de kullanılabilir. Tasarımcıların hayal gücüyle yaratılan bu tür tasarımlar için, çeşitlerin katı bir sınıflandırmasını yapmak zordur.

Bununla birlikte, en popüler karmaşık alçıpan tavan türlerinden birkaçını listelemeye çalışalım. Ve onların yaratılmasında kullanılan unsurları ayırt etmeye başlayacağız.

Yükselen tavan- uçmayı hayal edenler için

Bu tür bir tavan gerçekten olağanüstü. Alçı levha elemanları, beton tabana akıllıca tutturulur. Daha ayrıntılı olarak, bunlar bağlantı kovanları ve sabitleme pimli metal pimlerdir. Sonuç tüm beklentileri aşıyor - bu bağlantılı figürler havada süzülüyormuş gibi görünüyor. Düzenli olarak, kompozisyonu değiştirerek bunları eksen üzerinde döndürebilirsiniz. Doğal olarak, bu etki ince aydınlatma ile güçlendirilir.

Şekilli tavan- güzel bir dışbükey elemana sahiptir

Burada, düz bir tabanın arka planına karşı figürlü bir yapı öne çıkıyor - örneğin bir çiçek veya karmaşık bir geometrik şekil. Kural olarak, böyle bir eleman tavanın ortasına yerleştirilir ve kenarları boyunca (dikey düzlemler boyunca) vurgulanır. Şekil genellikle ikinci veya üçüncü seviyede yürütülür (ve bazen ikisini de yakalar).

Soyut tavan- alışılmadık her şeyin sevenler için

Böyle bir tavanın en yaygın versiyonu, düzensiz şekilli bir spiral yapıdır. Diğer seçeneklerin yanı sıra tüm düzlem boyunca yerleştirilmiş çeşitli öğelerin karmaşık bir kombinasyonu da mümkündür. Arka aydınlatma tavana gizem ve çekicilik katar. Yüzeyi boyarken birkaç tonda boya alırsanız, tamamen benzersiz bir tavan elde edebilirsiniz. Sadece çarpıcı görünecek.

Taşyünü asma tavan malzemeleri

Bu tip tavan, öncekinden daha rahat değil. Daha özlü ve anlaşılırdır, bu nedenle genellikle ofisleri, depoları ve diğer konut dışı binaları dekore etmek için kullanılır. Kiremitli bir tavan için en ucuz seçenek, açık bir profile sahip olan popüler Armstrong süspansiyon sistemidir. Bu durumda çerçeve bir tasarım öğesi olduğundan maskeleme gerektirmez. Standart levhalar bu çerçeveye sabitlenir.

2 cm kalınlığındaki bir taşyünü levha, kenarları 60 cm olan bir kare veya 60 cm genişliğinde ve 120 cm uzunluğunda bir dikdörtgendir, yüzeyleri düz, gözenekli veya delikli olabilir. Tavana çelik parmaklıklar ve kendinden kenetlenen bir plaka ile sabitlenen çerçeve, profiller ve kılavuzlardan oluşur. İkincisi 60, 120 ve 360 cm uzunluklarda mevcuttur T-şekilli profiller 1.5 veya 2,4 cm genişliğindedir.

Düşük fiyat, işlevsellik, en yüksek hız ve düşük kurulum maliyeti- tüm bunlar alıcıyı çekiyor. Bitmiş tavandan iletişime geçmek çok kolaydır. Su geçirmez olanlar dahil olmak üzere birçok döşeme seçeneği vardır. Dilerseniz tavanı standart beyaz renkte değil diğer tonlarda sipariş edebilirsiniz.

Bununla birlikte, kiremitli sistemde de bir eksi var- kırılganlık. Mineral fiber levha, düşürüldüğünde veya çarpıldığında kolayca kırılır. Böyle bir tavana sert basmayın. Bununla birlikte, plakaların ucuzluğu ve değiştirile bilirliği, bu dezavantajı en aza indirmektedir.

Taşyünü asma tavan nedir?

Adı güzel ve ümit verici. Zaten bir ev adı haline geldi, genellikle mineral plakalı herhangi bir asma tavan yapısı anlamına geliyor. Ancak, bu tamamen ayrı bir asma tavan türüdür. Başlangıç ​​olarak, artıları ve eksileri hakkında konuşalım.

Bu tavanların avantajları ve dezavantajları

Olumlu yönler:

 • Bu mineral asma tavan, havalandırma sistemine ve ayrıca çeşitli sensörlere ve aydınlatma armatürlerine her zaman ücretsiz erişmenizi sağlayacaktır.
 • Taban tavanı üzerindeki tüm düzensizlikler, kirler ve diğer hatalar, süspansiyon sistemi tarafından güvenilir bir şekilde gizlenir.
 • Hızlı kurulum ve demontaj, tavanın kolay bakımı- bunlar iki önemli avantajdır.
 • Plakaların yüksek ışık yansıması, bir dereceye kadar elektrik tasarrufu sağlar.
 • Dış gürültünün iyi emilimi, böyle bir tasarımı ofis için mükemmel bir seçenek haline getirir.
 • Bu tavanlar için özel olarak üretilen çok sayıda aksesuar, montajı daha da kolaylaştırır. Özellikle havalandırma ızgaraları ve yerleşik aydınlatma elemanları satın alınabilir.
 • Unutmayalım ki panoların doğal malzemesi güvenli ve çevre dostudur.

Bununla birlikte, taşyünü asma tavanları hiçbir şekilde dezavantajlardan yoksun değildir:

 • En önemli sorun, yukarıdaki komşularından gelen selleri gerçekten sevmemeleridir. Sonuçta, plaka neme dayanıklı olsa bile, o zaman hiç su geçirmezliğe sahip değildir. Bu nedenle, komşulardan veya boruların kalitesinden emin değilseniz, asma tavanı terk etmek daha iyidir. Bir raf veya kaset alın.
 • Sıcaklığın veya nemin sık sık değiştiği yerlerde, mineral levhalar hızla bozulur. Renkleri değişir- örneğin, beyazdan sarımsıya.
 • Bu levhalar oldukça kırılgandır. Şampanya mantarından bir atışla bile hasar görmekten keskin darbelerden hoşlanmazlar. Bu nedenle, her zaman stokta iki veya üç levha bulundurmalısınız. Sonuçta, onları değiştirmek çok basit.Taşyünü asma tavan çeşitleri:

Ekonomi sınıfı tavanlar (tipler- Baykal ve Oasis) yüksek talep görmektedir. Sonuçta, bu minimum maliyet ve maksimum rahatlıktır. Bu levhalar ucuzdur, ancak yüksek kaliteli ve iyi bir tasarıma sahiptir.

 • Fonksiyonel tavanlar (Prima tipi) neme karşı ek korumaya sahiptir. Yani bu plakalar yüzde doksan beş nemde bile şekil değiştirmiyor.
 • Akustik tavanlar (Ultima tipi) dış gürültüden korunur.
 • Hijyenik tavanlar (Bioguard tipi), üzerlerini sıcak buhar ve gres yapışmasından koruyan özel bir bileşenle kaplanmıştır. Ayrıca bu kaplama bakterilerin çoğalmasını engeller.
 • Tasarımcı tavanlar orijinal bir görünüme sahiptir. Herhangi bir odaya özel bir tarz vermek için kullanılırlar.

Taşyünü asma tavanın özellikleri

Genelde böyle bir tavan, askı sistemi üzerine monte edilen özel metal profillerden ve mineral plakalardan oluşan bir askı sisteminden oluşur. Öncelikle Armstrong tipi tavanlar için kullanılan plakaların özelliklerinden bahsedelim.

Taşyünü asma Tavan Paneli

Taşyünü asma tavan için kullanılan plakaların temeli mineral elyaftır (aksi takdirde, özel olarak işlenmiş taş yünü). Bu elyafa lateks, nişasta, alçıtaşı ve selülozdan (geri dönüştürülmüş atık kâğıttan elde edilen) katkı maddeleri eklenir. En küçük ayrıntısına kadar işlenen teknoloji, minimum enerji ve hammadde ile yüksek kaliteli malzeme elde etmenizi sağlar.

Daha ucuz levhalarda daha fazla nişasta ve daha pahalı levhalarda daha fazla lateks bulunur. Bu katkı maddesi, malzemeye mükemmel nem direnci sağlar.

Bitmiş tahtalar, karton tabakalarla döşenir, istiflenir ve bir vakum kullanılarak polietilen içinde kapatılır. Böylece malzeme doğal afetlerden ve mekanik hasarlardan korunmuş olur. Bir istifte sekiz ila yirmi iki parça olabilir. İkinci durumda, ambalaj 7,92 metrekare tavan için yeterli olacaktır.

Plakaları belirli koşullar altında saklamak ve kullanmak gerekir: neme yüzde 90'dan fazla izin verilmez ve sıcaklık sınırı daha da azdır- 15 ila 30 derece.

Kurulumu daha kolay hale getirmek için Armstrong mineral levhaları üç tip kenarlı üretilir:

 • Microlook kenarlı tahtaların çok geniş olmayan kademeli bir kenarı vardır. 1,5 santimetre genişliğinde asma yapılarda kullanılırlar.
 • Tegular kenarlı tahtalar da kademeli bir kenara sahiptir, ancak daha geniştir. 2,4 cm genişliğindeki süspansiyon sistemlerinde kullanılırlar.
 • Levha kenarlı levhalar evrenseldir- kenarları eşittir, bu nedenle bu tür levhalar her iki tip asma yapı için de uygundur.


Taşyünü asma tavan panellerinin geri kalan özelliklerine gelince, bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Genişlik- 60 santimetre;
 • Uzunluk- 60 veya 120 santimetre;
 • Kalınlık- 0,8 ila 2,5 santimetre arasında değişir;
 • Ağırlık- metrekare başına 2,7 ila 8 kilogram.

  Koşum nedir

  Mineral plakalardan yapılmış tavan kullanmanın popülaritesi birkaç faktörden kaynaklanmaktadır. Özellikle bu kurulum kolaylığı ve düşük maliyettir. Eh, taşyünü asma tavanın teknik özellikleri de rol oynuyor.

  Genel olarak, bu tür sistemlerin iki ana türü vardır: modüler ve sürekli. İlk tip, çoğunlukla bir çerçeve ve modüllerden- paneller, kasetler, raylar- oluşan kullanılır. Çerçeve genellikle tavan döşemesinin altına gizlenmiştir. Bununla birlikte, gerekli olmadığında seçenekler vardır ve daha sonra çıkıntılı elemanları görünür hale gelir. Asma tavanın aksine, asma sistem daha fazla yer kaplar. Ancak bunun altında herhangi bir mühendislik iletişimini gizleyebilirsiniz.
  Bu arada, bu tavanın montajına iletişim ile başlanmalıdır (aksi takdirde bunu daha sonra yapmak zor olacaktır). Ayrıca, tavan tabanına enine ve uzunlamasına profillerden yapılmış bir çerçeve tutturulmuştur. Bireysel profiller arasındaki mesafe 60 santimetredir (bu, Armstrong mineral plakalarının boyutudur). Bu arada, çerçevenin montajı, bir alçı levha destek yapısının kurulumuna çok benzer. İşin son aşaması, plakaların, havalandırma ızgaralarının ve lambaların montajıdır. Zor olmayacak- tavanı monte etmek bir çocuk tasarımcısını monte etmek gibidir.

Estetik bileşen hakkında

Tavanda kullanılan tüm renklerin belki de favorisi beyazdır. Ancak bugün satışta hem renkli hem de desenli Armstrong plakaları bulabilirsiniz. Siyah tavanlar genellikle sinema salonlarında kullanılır. Plakalar doku bakımından farklılık gösterir. En çok kullanılan düz tavanların yanı sıra delikli ve kabartmalı tavanlar da mevcuttur. Ayrıca çok ilginç görünen açık kafes tipi hücreler de var. Ek olarak, tüm koşum takımını görsel olarak gizleyebilirler.

Bu çeşitlilik, tavanı tamamen beğeninize göre dekore etmenizi sağlar. Seviye sayısı da değiştirilebilir. Bu, bir ofiste, apartman dairesinde veya kamusal alanda çok ilginç etkiler elde etmenizi sağlayacaktır. Yerleşik aydınlatma elemanları kullanılarak güzel üç boyutlu tasarımlar elde edilir. Bu durumda, süspansiyonlar gizlenir veya görünürde bırakılır.

Taşyünü tavanlarının kullanıldığı yerler

Farklı bina türlerinin farklı operasyon el gereksinimleri vardır. Asma tavan seçerken bu dikkate alınmalıdır. Ve böyle bir olasılık var- daha önce de belirtildiği gibi, her biri belirli koşullar için uygun olan dört tip Armstrong mineral plakası üretiliyor.

1.Evrensel ekonomi sınıfı tavan hiçbir şekilde öne çıkmaz, bu nedenle normal çalışma koşulları için uygundur. Bunlar, örneğin, endüstriyel binalar, otel salonları, okullar ve anaokulları olabilir.

2.Nemin çok yüksek olduğu yerlerde, neme dayanıklı plakalardan (çok fazla lateks içeren) yapılmış işlevsel bir tavana ihtiyaç vardır. Örneğin bir mağaza, kafe veya restoran, yüzme havuzu, konut binasının banyosu, hamam, çamaşırhane olabilir. Ayrıca, bu tür tavanlar, endüstriyel işletmelerin ıslak atölyelerinde ve sokağa doğrudan çıkış olan yerlerde (koridorlarda, salonlarda) kurulabilir.

3.Yüksek sesleri kısmanın zorunlu olduğu yerlerde akustik tavan gereklidir. Özellikle sinema salonu, ofis veya gece kulübü olabilir. Armstrong tavanının bu tür özellikleri, bir otel veya gürültülü endüstriyel tesisler için de uygundur.

4.Hijyenik tavan, özellikle tıbbi ve gıda tesisleri için icat edildi. Tüm hijyen standartlarına ve gerekliliklerine uyan bu ürünler, hastaneleri kliniklerle ve gıda işletmelerinin mağazalarını süslemektedir.

5.Tasarım tavan teknik özellikleri ile değil, şekli ve renkleri ile parlıyor. Ayrıcalıklı ve benzersiz olması gereken yerlerde gereklidir. Bu, örneğin bir mağaza katı, otel lobisi, ofis veya restoran olabilir. Bir kamusal alanı alışılmadık hale getirebilir veya tasarım tavan ile kendi dairenizi şımartabilirsiniz.

Metal asma tavan- şık iç mekân, yüksek güvenilirlik

Asma tavan çeşitleri de göz önüne alındığında kaset askı sistemini ihmal etmemelisiniz. Son derece dayanıklı, son derece dayanıklı ve harika görünüyor. Bu durumda, bir inşaatçı gibi tavan, ayrı kasetlerden (sözde modüler elemanlar)

monte edilir. Alüminyum veya çinko kaplı çelikten yapılmıştır. Yüzey kaplamaları değiştirilebilir (ayna, mat, polimer kaplı, metalize). Tasarımcı sadece bir alan.
Kaset modülleri, kenarları 60 cm olan karelerdir (bazen iki kat daha küçük veya daha büyük yapılırlar). Çerçeveye, inşaat türünü belirleyen iki şekilde tutturulurlar:

 • Gizli tasarım, üst üste yerleştirilmiş kasetlerle çerçevenin tamamını kapsıyor. Montajı kolay ve hızlıdır ve daha sonra, gerekirse, iç iletişimlere ulaşarak, aynı derecede kolay ve kısmen demonte edilir.
 • Açık tasarım, destek çerçevesinin görünürlüğünü sağlar. Çok daha az kullanılır.

Gördüğünüz gibi, bu tip tavanın birçok avantajı vardır. Güvenilir ve dayanıklıdırlar ve uzun süre hizmet ederler ve "bir kez" monte edilirler. Ve onlara gerçekten bakmanıza gerek yok. Bazı kaset modülleri bozulmuşsa, bunu kendiniz ve zorluk çekmeden değiştirebilirsiniz. Dahası, bu tavanlar suya ve yangına dayanıklıdır ve ayrıca diğer yapı türleriyle mükemmel bir şekilde birleşir. Ancak böyle bir zevkin bedeline bütçesel veya demokratik denilemez.

Lamel asma tavan- baskı çıtalı ya da çıtasız seçenekler

Bu tür asma yapıların üretimi için uzun çıtalar kullanılır, bu nedenle bitmiş tavan fıçı tahtası yüzeyine benziyor. Bu tür tavanlar geniş odalarda iyi görünüyor- bir metro istasyonunda, bir havaalanında, bir tren istasyonu binasında veya büyük bir alışveriş merkezinde. Çıtalar metalden (genellikle alüminyum) veya polivinil klorürden yapılabilir.

Lamel tavan – doğrusal asma tavan

Fabrikada 3 veya 4 metrelik standart raylar yapılmaktadır. Daha uzun ürünler (6 m'den itibaren) ayrı ayrı sipariş edilebilir. Genişlik 5 ile 20 cm arasında değişebilir Kapak ve tasarım çeşitlidir. Altın, bakır, krom- her zevke uygun var. Ayrıca RAL tablosundan istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Çıtaların yüzeyi sağlam, ağ örgülü, kabartmalı, deliklidir. Bu tür tavanlar için üç ana tasarım türünü düşünün:


1.İtalyan stili, alüminyum veya galvanizli çelikten yapılmış kafes tipi çıtalardır. 1,5 mm çapında delinebilirler. Çıtaların yüksekliği oldukça yüksektir, kenarların şekli

yuvarlatılmıştır. Yapı sağlam. Gizli veya açık tipte bir ray bağlantısı kullanılır. İkinci durumda, dekorasyon elemanları eklemlere yerleştirilir.

2.Alman stili- delikli veya deliksiz kesinlikle dikdörtgen çıtalar (1,5 mm çap). Gizli kurulum ile tavan düz ve oldukça düzdür. Açık kurulum ile ek yerlerine dekoratif elemanlar eklenebilir.

3.Tasarım tarzı, yazarın hayal gücünün dizginsiz bir eğlencesidir. Bu yapılar belirli bir oda için ayrı ayrı yapılır. V, S veya P panelleri oyulmuş bir tavan oluşturmaya yardımcı olur. Ve doku ve renklerle de oynarsanız, o zaman bir mucize ortaya çıkacaktır.

Raylar özel kılavuzlara tutturulmuştur- taraklar (alüminyum veya çelik). Taraktaki mandal dili, rayı sıkıca tutar. Ve tavan, destek yapısının kendisine yay tipi bir süspansiyonla tutturulmuştur. U şekilli (RPP-18) ve köşe (PL) profiller de kullanılmaktadır. Çevre etrafına monte edilirler.

Bu tip bir tavan aşınmaz, uzun süre hizmet eder ve havadan iyi geçer. İş ortamları için harikadır ve çok dayanıklıdır. Ayrıca alüminyum paneller çok hafiftir, bu nedenle güçlendirilmiş bir çerçeve gerektirmezler.

PVC lambiri tavan malzemesi

Daha dar çıtalara (10 ila 12,5 cm) , daha geniş olanlara (15 ila 50 cm) panel denir. Standart uzunluk 3 m olarak kabul edilir Bu plastik lambiri herhangi bir renk veya baskılı desene sahip olabilir. Örneğin ahşap, mermer, kumaş taklidi olabilir. Yüzey mat veya parlaktır (cilalıdır). Tasarımcı pahalı seçenekleri aynalı, dalgalı veya delikli panellerdir.

Plastik iyidir çünkü en hafif malzemelerden biridir. Bu nedenle montajı kolaydır. Profili PVC lambiri tutturulduğu tavan tabanına sabitlemeniz yeterlidir. İletişimi onarmanız veya değiştirmeniz gerekirse, bu çıtalar çıkarılabilir ve sonra yeniden takılabilir. Ayrıca bu tavanın avantajı su geçirmezliktir. Ucuz ama oldukça güzel görünüyor. Böyle bir tavan banyoda, koridorda veya mutfakta iyidir.

Gergi tavan

Tüm asma tavan türleri arasında bu belki de en popüler olanıdır. İnce PVC film veya kumaştan yapılabilir, odanın tam boyutunda kesilebilir ve çerçeve üzerine sıkıca gerilebilirler. Malzeme mat ise, tavan klasik bir boyalı veya beyaz badanalıya benziyor. Saten, ışıltılı ve yanardöner bir yüzeyin etkisini yaratırken, lake tavan, odanın yansımasını görmenizi sağlayarak alanı artırıyor. Metalik kumaş fütüristik görünürken süet gizemli görünüyor.

PVC tuvallerin standart genişliği 1,5 m'dir, bu nedenle büyük odalar için dikkatlice kaynaklanırlar. Kumaş, 5 m'ye kadar genişliğe sahip olduğu için birleştirme gerektirmez. Yüklerken, gelecekteki aydınlatmayı düşünürler. Parıldayan yıldızların etkisini yaratmak için, bağlı bir fiber optik kabloyla bir ışık üreteci inşa edebilirsiniz.

Gerilim yapıları tüketicinin sevgisini kazandı. Sonuçta, çok güzeller ve onları tamamen beğeninize göre yapabilirsiniz. Çeşitli tonlar, desenler, dokular, fotoğraf baskısı- tüm bunlar zengin bir seçim yaratır. Böyle bir tavanın montajı hızlı ve pürüzsüzdür ve neredeyse hiç bakım gerektirmezler. Ve herkes PVC levhaların efsanevi su geçirmezliğini sever. Ancak bu ürünlerin fiyatı maalesef hala yüksek.

Gergi tavanı bir alçıpan asma tavan ile yapılması

Asma tavan tiplerini ve bunların uygulanmasında kullanılan malzemeleri açıklarken, bu yapı üzerinde durmaya değer. Bu durumda, tavanın çevresine, içinde gerilmiş film veya kumaştan bir ekin yapıldığı bir alçıpan kutu monte edilir. Kutunun boyutları herhangi biri olabilir- belirli bir odanın özelliklerine ve belirlenen görevlere bağlıdır. Örneğin, gerilmiş tuvale odaklanarak tavanı görsel olarak yükseltmeniz gerekirse, kutunun kenarlarını ince yaparız.

Kutuda dikdörtgen değil, yuvarlak veya oval bir delik açabilirsiniz. Bu durumda "yıldızlı gökyüzü" tavanı iyi olacaktır. Oda yüksekliği 2,5 m'ye kadar olduğunda kutunun kullanılması en uygunudur. Diğer bir seçenek ise gergi tavanın ortasına bir alçı levha "tablet" yapmaktır. Buraya güzel bir avize takılabilir.

Asma tavan malzemesi

Genel olarak, herhangi bir asma tavanın yapıldığı malzeme seçimi büyük ölçüde yapısal elemanlarının türüne göre belirlenir.

Hücresel tavanlar, arka tarafta bir arka alt tabaka ile kapatılmış boşluklara sahip oldukları için bu şekilde adlandırılırlar; çoğu zaman bunlar kare şekilli boşluklardır (ancak diğerleri de var- altıgen, bal peteği, oval).

Masif tavanlar (çerçevesiz olarak da adlandırılır), normal bir tavandan dışa doğru ayırt edilemeyen tamamen düz ve pürüzsüz bir yüzey oluşturmanıza olanak tanır.

Ek olarak, açık bir asma çerçeveden oluşan dekoratif, ayrı bir asma tavandan bahsetmek gerekir. Dekoratif tavanlar hem taban tavanı düzleminin altına asılabilir hem de ilkinin altına yerleştirilmiş ek bir asma tavan görevi görebilir.

Fayans ve panel tavanların üretimi için metal pratik olarak kullanılmaz- mineral veya cam elyafından yapılırlar. Hücresel asma tavanlar çoğunlukla mineral fiber veya plastikten yapılır (örneğin, Görsel mineral fiber hücre tavanları).

Vinil film kaplı preslenmiş cam yününden su geçirmez levhalar yapılır.

Metal olanlar esas olarak raf, kaset ve kafes modüllerinden yapılmıştır. Çıtalı veya kafesli tavanların üretimi için, kural olarak, karakteristik bir metalik parlaklığa sahip yaklaşık bir milimetre kalınlığında alüminyum veya galvanizli çelik şeritler kullanılır. Çoğu zaman, metal, metal olmayan tavanların imalatında bir kaplama olarak da kullanılır. Örneğin, OWUux panelleri, yüksek kaliteli alüminyum ile desteklenen mineral elyaftan yapılmıştır. Gerçek şu ki, alüminyum bakteriler için bir üreme alanı sağlamaz, bu da ondan yapılan panelleri hijyenik tavanlar için ideal bir temel haline getirir.

Aynalı, metalize asma tavan modülleri plastikten yapılmıştır; ayrıca değerli taş türlerinin taklidi olarak tasarlanabilirler, örneğin mermer; holografik tasarımlara sahip olabilir. Örneğin aynalı tavanlar, metal ızgara takviye üzerine monte edilen 60 × 60 cm boyutunda plakalardır.

Olağandışı malzemeler: yüksek yoğunluklu seramikler ve kalsiyum silikat hidrat. Bu sayede tavanlar 100 nem direnci aldı ve listelenen modellerin sonuncusu da 70 ses emilimi aldı.

Masif asma tavanlar, esas olarak işin doğası gereği modüler tavanlardan farklıdır- hazır modüllerden değil, ilk önce gerekli boyut ve şekle (genellikle kavisli) verilmesi gereken sac malzemeden ve son olarak da gerekli dekoratif kaplama. Çoğu zaman, alçıpan levhalar, sürekli asma tavanlar için bir malzeme olarak kullanılır.

Sürekli asma tavanlar, modüler olanlarla aynı avantajlara sahiptir, yani nispeten kolaylık sağlarlar: tavana hızlı ve hızlı bir şekilde estetik bir görünüm kazandırmak, mühendislik iletişimlerini gizlemek, yerleşik lambaları yerleştirmek. Onların yardımıyla, çok seviyeli tavanlar ve tavan boşluğunun kavisli şekillerini de oluşturabilirsiniz.

Yapısal olarak, yalnızca ara boşlukta bulunan iletişimlere erişim için özel kapakların kurulmasını gerektirmeleri bakımından farklılık gösterirler.

Bu tür bir asma tavanı, herhangi bir malzemeden plakaların monte edilebildiği çerçeveler (alçıdan yapılmış) olarak ayırt etmek mümkündür.

Asma tavanlar için ayna kaplamalı krom kaplı pleksiglas plakalar kullanılır. Krom kaplama plakaların ön yüzü özel bir koruyucu film ile kaplanmıştır. Bu tür plakaların montajı için krom kaplı kılavuzlar mevcuttur.

Genel olarak, asma tavanların plastik unsurları, tasarımcılar için çeşitli kaplamalar ve görüntüler uygularken büyük fırsatlar sunar, bu da plastik tavanları çoğunlukla dekoratif olarak sınıflandırmamızı sağlar.

Alçıpandan yapılmış asma tavanlar ayrı bir kategoride ayırt edilmelidir. En eski yapı malzemelerinden biri olan alçı, odanın çevre temizliğini sağlar. Ağırlıklı olarak açık renklerdeki modüller alçıdan yapılır. Bununla birlikte, kurulumdan sonra asma alçıpan tavanlar, diğer asma tavan türlerinden biraz daha düşük olan ek işlemler (sızdırmazlık derzleri, macun ve boyama) gerektirir.

Ahşap, kural olarak, hem masif ahşapta hem de sentetik veya çimento bağlayıcılı bir elyaf dolgu formunda asma tavan panellerinin üretimi için kullanılır. Bazı ahşap lifli modüller dekoratiftir. Örneğin, AMF'nin Fibracoustic tavan karoları, gözün yöneldiği açıya bağlı olarak temel rengin gölgesini değiştirebilir.

Bir asma tavan için modüllerin, asma tavanın monte edilmesi gereken yaşam alanının özelliklerine bağlı olarak seçildiği açıktır. Burada asma tavan sınıflandırmasını şu şekilde kullanabilirsiniz:

Örneğin USG-DONN tarafından geliştirilen Quadra tavanlar, alçı tavan çerçeveleridir. Bağımsız bir tavan dekorasyonu türü olarak (açık çerçeve tavanın etkisi yaratılır) ve diğer panellerle kombinasyon halinde kullanılabilirler. İkinci durumda, alçı çerçevenin üzerine sadece tavanı görsel olarak yükseltmekle kalmayan, aynı zamanda odada gerekli akustik dengeyi oluşturan başka bir tavan paneli (örneğin, akustik) monte edilir.

Şu anda, böyle bir orijinal versiyon da oluşturuldu: 600 × 600 mm asma tavan modülleri için standart boyutta bir tavan karosu, ancak çerçeveye gerilmiş ve sabitlenmiş bir tuvalden yapılmış. Bu küçük gergi parçaları, koşum takımına takılır. Sonuç hem gergi hem de asma yapının avantajlarına sahip bir tavandır: hafiflik, daha düşük maliyet ve sonuç olarak daha fazla kullanılabilirlik (gergi tavanların oldukça pahalı olduğu bilinmektedir), geniş bir renk seçimi ve mükemmel teknolojik kullanılan malzemeye göre değişen yetenekler. Bu nedenle, ayna kaplamalı bir malzemeden yapılmış böyle bir gergi karo nemi yoğunlaştırmaz; delikli- fonksiyonel özellikler için bir odanın akustik özelliklerini iyileştirmeye hizmet edebilir ve aşağıdaki türleri vurgulayabilir:

Uzmanlar, tavan modüllerinin aşağıdaki önemli özelliklerinin belirli bir tavanın yapısını etkilediğini dikkate almanızı önerir: ışık yansıması, nem direnci, ses yalıtımı ve ısı yalıtımı ile yüzeyin rengi ve dokusu.

Ek olarak, uzmanlar, asma tavanın nem direncini etkileyebilecek yangından korunma sistemlerindeki farkla bağlantılı olarak Amerikalı ve Avrupalı ​​üreticilerin asma tavan üretimindeki farklılığa dikkat çekiyor. Bu nedenle, bazı asma tavan türleri (kural olarak, bunlar Amerikan yapımı mineral elyaf plakalardan yapılmış tavanlardır), içlerindeki yüksek kağıt içeriği nedeniyle nemli bir ortamda kolayca şişer. Genel olarak kabul gören Amerikan sprinkler yangın söndürme sistemi ile bağlantılı olarak üreticiler özellikle tavana bu özelliği verirler, buna göre bir yangın sırasında asma tavanın arkasına monte edilen sprinkler plakaları nemlendirir ve düşerek yangını örter. Açılan fıskiyeler, kalan alevi söndürür. Diğer yandan,

Avrupalı ​​üreticiler ayrıca yangın söndürme sırasında tavan plakalarının sudan şişme kabiliyetini de dikkate alırlar, ancak bazı tavan türlerinde özel yangın genleşme derzleri içeren metal bir askı sistemi kullanırlar. Isıl genleşme üzerine basınç altında çalışırlar ve bir yangın sırasında plakaların düşmesini engellerler.

Kaliteli asma tavanlar, günümüzde ile üretilmektedir. Dikkate alınarak: asma tavanların montajı ve çalıştırılması için standart iklim koşulları için 1991 tarihli BS 8290 tarihli aşağıdaki standartlar: ortam havasının normal özellikleri- maksimum sıcaklık 25 ° C (2 ° içinde değişebilir), bağıl nem-%65 (dalgalanmalar %5 içinde) ... Aynı maksimum hava sıcaklığında yüksek nem%90'dır (%5 içinde dalgalanmalar).

Yeni teknoloji kullanılarak doğal hammaddeler (asbest ve formaldehitler olmadan) temelinde yapılan modern asma tavanlar, çok nemli odalarda bile şeklini korur, yani yüksek nemde bükülmezler. Işık yansıtma derecesi, modern aydınlatma teknolojisinin yüksek gereksinimlerini tam olarak karşılayan% 92'ye ulaşabilir. Son derece ses geçirmezdirler ve çevreye kesinlikle zararsızdırlar.

Bir süspansiyon sistemi seçerken kalitesine dikkat etmek çok önemlidir: yapıldığı alaşımın bileşimi, uygun kalınlık, sertleştiricilerin varlığı ve yük testleri.
Düşük kaliteli süspansiyon sistemlerinin kullanılması, çalışma sırasında çerçeve elemanlarının çarpıklığından dolayı tavanın geometrisinin değişmesine neden olabilir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.