asma tavan modelleri 2020

Modern asma tavan modelleri, asma tavan çeşitleri, alçıpan tavan modelleri​

Asma Tavan Modelleri

Hepimiz gösterişe değer güzel bir ev hayal ediyoruz! Dekora ne kadar yatırım yaparsak yapalım, iç mekânlarınızın görünümünü oluşturan veya bozan tavandır. Aslında, günümüz tasarımcıları ve ev sahipleri, dekoratif ev asma tavan tasarımlarını bir yatırım olarak görüyorlar. Alanınızın güzelliğini artırmanın yanı sıra, kaliteli bir ikincil çatı kaplaması birçok fayda sağlar.

Bu yazımızda sizlere piyasadaki çeşitleri, malzemeleri ve son modellerini içeren asma tavan tasarımlarının temel noktalarında rehberlik edeceğiz. Öyleyse neden bekleyelim? Bizimle birlikte okuyun!

Asma Tavanlar Nelerdir?

Asma tavan, adından da anlaşılacağı gibi, gerçek çatının altına yerleştirilmiş taklit bir tavan katmanıdır. Metal çerçeve üzerine farklı desen ve desenlerde düzenlenmiş panellerden oluşur. Tipik olarak, gerçek tavan ile ikincil tavan arasındaki mesafe en az 8 inç olarak tutulur.

Asma Tavan Tasarımlarının Avantajları:

Son zamanlarda asma tavan tavanlarının ilgi çekmesinin ana nedenleri şunlardır:

 • Görsel Çekicilik: Asma tavanlar, odanızın görünümünü değiştirir ve genel estetiği geliştirir. Ayrıca yaratıcılığınızla oynamanıza ve son derece sanatsal tasarımları desteklemenize izin veriyorlar.
 • Kapatıcı: Tüm çirkin kablolar, direkler ve diğer unsurlar, dağınıklık içermeyen, son bir görünüm sağlamak için tavanın arkasına özenle gizlenmiştir.
 • Aydınlatma: İç mekânı aydınlatmak için farklı ışık türleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca size doğru ortamı sağlamak için ruh hali aydınlatmasını da desteklerler.
 • Enerji Tasarrufu: Bu tavanlar ısıyı absorbe edebilir ve içeride kontrollü bir sıcaklık sağlayabilir. Klima veya ısıtıcıların etkisi bunlarla optimize edilebilir.
 • Akustik Koruma: Doğru malzeme ve kalınlığın seçilmesi, dış gürültüyü azaltabilir ve odada sessizliği koruyabilir.

Farklı Tavan Türleri - Malzemeye Göre:

Görselleştirmenize, amacınıza, yerinize ve bütçenize bağlı olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok asma tavan malzemesi çeşidi vardır. Aşağıda, piyasada bulunan bu popüler ürünlerin her birinin kısa bir özeti bulunmaktadır:

1. Alçıpan Tavan Modelleri:

Alçıpan, Alçı'nın toz haline getirilmiş bir formu olan Alçı Paris anlamına gelir. Ekonomiktir, kalıplanması kolaydır ve odaya üstün bir görünüm kazandırır. Bununla birlikte, dayanıklılık bu malzemenin önemli bir konudur.

2. Alçı Asma Modelleri:

Bu, farklı ebatlarda panolar şeklinde gelen dayanıklı, ateşe dayanıklı bir malzemedir. Alçı ile yapılan tavanlar, çeşitli renklerde ve benzersiz şekillerde gelir.

3. PVC Tavan Modelleri:

Uygun maliyetli, sentetik bir malzeme olan Poly Vinyl Chloride ile yapılmıştır. Nem ve ısıya dayanıklılık özelliği sayesinde düşük bakım maliyetine sahiptir.

4. Ahşap Tavan Modelleri:

Burada tavan, çeşitli şekillerde düzenlenmiş panellerden veya ahşap şeritlerden oluşur. Şık ve zarif görünmesine rağmen, bununla ilişkili maliyet ve bakım oldukça yüksektir.

5. Metal Tavan Modelleri:

Artık tavanda gerçek kalay veya sahte metalik karolar kullanmak bir trend. Odaya büyüleyici bir görünüm katarlar ve parlak veya mat yüzeylerde birçok tonda gelirler.

6. Alüminyum Tavan Modelleri:

Bu stilde metal çerçeve Alüminyum ile birlikte. Ana çatıyı kapatmak için içine fayans veya levha levhalar yerleştirilir. Hafif ve düşük maliyetli bir fikirdir.

7. Mesh Tavan Modelleri:

Oluklu çelik ve paslanmaz çelik tavanlar çağdaş evlerde trend oluyor. Çatıyı süslemek için metal levhalar farklı tasarımlarda kalıplanır.

Gerçek çatı basitçe çimento ile sıvanmıştır. Üstünü kapatacak boya, duvar kâğıdı veya diğer ikincil malzemeler olmayacak. Bu tavanın karanlık, gotik görünümü bugünlerde eğilim oluyor.

Türkiye'deki En İyi Asma Tavan Modelleri:

Kaliteli resimler ve ayrıntılı açıklamalarla birlikte, eviniz için benzersiz ve güzel tavan tasarımlarından bazılarını keşfetmenin zamanı geldi. Onlara bir göz atalım.

1. Alçıpan Tavan Modeli:

Alçıpan asma tavan tasarımları birçok nedenden dolayı oldukça popülerdir. Birincisi, kalıplanması ve takılması kolaydır ve ikinci olarak, fiyat aralığı tüm bütçelere hitap eder. Odanızın boyutu veya şekli ne olursa olsun, Plaster of Paris'e körü körüne gidebilirsiniz. İşte daha geniş bir alan yanılsaması veren ve havadar bir his veren böyle bir yuvarlak oturma odası tavan tasarımı.

Modaya uygun bir asma tavan planlıyorsanız, doğru yerdesiniz! Beklenen sonuca ve bütçeye bağlı olarak tavanlar için birçok malzeme mevcuttur. Bunların arasında popüler olanı, şık ve zarif görünümleri, ekonomik fiyatları ve kolay kurulum süreci ile tanınan alçıpan asma tavan tasarımlarıdır!

Alçı asma tavan nedir?

"dökme alçı" terimi, Alçı'nın susuz kalmış bir formu olan Alçı Paris'i ifade eder. Bir macun oluşturmak için su ile karıştırılması gereken kuru bir toz olarak mevcuttur. Daha sonra alçı, bireysel gereksinimlere bağlı olarak Gömme, T-çubuk, Asma gibi farklı asma tavan türleri oluşturmak için kalıplanır.

Alçıpan Tavanların Avantajları Nelerdir?

Peki, Alçıpan tavanlar neden diğer malzemelerden daha popüler? Alçıpan asma tavan sunduğu sayısız avantaj nedeniyle, bu çatılar asma tavan endüstrisinde üstündür. Başlıca faydalarından bazıları şunlardır:

 • Alçı tavan kolay takıla bilen hafif malzeme.
 • Benzersiz yapıları şekillendirmek ve oluşturmak için çok yönlü.
 • Daha fazla renklendirme veya boyama fikirleri için pürüzsüz bir yüzey sağlar.
 • Akustik koruma sağlar ve enerji tasarrufunu artırır.
 • İç mekânlarınızın estetiğini artırır ve mülke daha fazla değer katar.

Türkiye'deki En İyi Alçıpan Tavan Tasarımları:

Resimlerle birlikte en yeni ve şık Alçı asma tavan tasarımlarından bazılarını keşfetmek için aşağı kaydırın. Onlara bir göz atalım.

 1. Yatak Odası için modelleri:

Bu lüks alçı tavan, yatak odanızda size en iyi uyku deneyimini yaşatacak. Şık T-bar, asma tavan, yatağı doğrudan aydınlatmaya karşı korumanın yanı sıra öne çıkarır. LED ampuller eklemek, hızlı bir uyku vakti okumasının keyfini çıkarmanın en iyi yoludur. Renkli bir öğe seçebilir veya görünür parlaklık için beyazda tutabilirsiniz.

 1. Salon için alçı tavan modelleri:

Bu muhteşem tavan tasarımı ile misafirlerinizi şık bir şekilde karşılayın. Asma T-bar tarzı Alçı tavan, benzersiz kişiliğinizi ve zevkinizi yansıtır. Merkez elemanı sade ve basit tutmak yerine, hava karardıktan sonra parlaması için aydınlatma armatürleri eklenmiştir. Bu kavram, küçük kare boyutlu bir oda için idealdir ve renkler, iç mekân renk şemasına bağlı olarak seçilebilir.

3. Oturma Odası AlçıpanTavanı:

Odanıza zarafet katan bu modern alçı tavan tasarımına göz atın. Çatının dört köşesi alçıpan asma tavan ile yapılmış ve ortasına içi boş bir T-bar eklenmiştir. Ortamı aydınlatmak için açık alana bir duvar kâğıdı, dokulu kaplama ve hatta renkli ışıklar ekleyebilirsiniz.

4. Mutfak Alçıpan Tavan modelleri:

Mutfak tavanınızı çirkin ve çıplak bırakmak yerine, bu minimal yapılmış kavram deneyin. İlk olarak, ana çatıya metal bir çerçeve sarkıtılır ve içine Pop levhalar yerleştirilir. Odanın yüksekliğine bağlı olarak iki katman arasındaki mesafeyi ayarlayabilirsiniz. Ampul armatürlerini, egzoz havalandırma deliklerini ve yangın detektörlerini yerleştirmek için önceden plan yapın.

5. Yemek Odası İçin Yanlış Tavanları Alçıpan:

Dairelerde ve kompakt boyutlu evlerde yemek odası için ayrı bir alana sahip olmak kolay değildir. Bu amaç için özel bir alan yaratmanın en iyi yolu, tavan varyasyonunu göstermektir. Oturma odası tavanını uzatmak yerine, burada kolay sınırlandırma için bu Alçıpan ve ahşap tavan gibi farklı bir kavram kullanabilirsiniz.

6. Ofis Tavanı için Alçı Tavan Modelleri:

Yeni bir ofis alanı planlıyorsanız veya mevcut olanı yeniliyorsanız, tavan tasarımlarını da aklınızda tutmayı unutmamalısınız. İç mekân düzeninin geri kalanı ne kadar güzel olursa olsun, onu yükseltebilecek şey tavanınızdır. İşte popüler Alçıpan asma tavan kullanarak zarif bir şekilde yapılmış bir fikir. Lobi alanı genişletilmiş öğe ile vurgulanır ve alanın geri kalanında zıtlık renk vurguları vardır.

7. Oturma Odası için Alçıpan Tavan:

Basit ve şık, bu Alçıpan tavanı tanımlayan iki kelime. Led aydınlatma çatısı, çok fazla uzatmadan güzelliğini korumanın en iyi yoludur! Görünür parlaklığın yanı sıra ferah ve havadar bir his yaratır. Köşelere küçük LED ampuller eklemek, aydınlatmayı kontrol etmenizi sağlar ve avize veya vantilatör gibi dekoratif öğeler için çatının ortası bırakılır.

 1. Alçı Tavan Modelleri:

Alçı malzemeden yapılmış bu hol için asma tavan, evinizin görünümünü değiştiriyor. Mat yüzeyli Alçıpan tavan aksine alçı levhalar parlaktır ve ışığı yansıtır. Taban, beyaz olmayan geometrik öğeleri tutan beyaz renkli büyük bir tabakaya sahiptir. Odadaki ışığın eşit şekilde dağıtılması için parlak LED ışıklar eklenir.

3. PVC Tavan Modelleri:

Kaliteli, ancak uygun fiyatlı bir tavan arıyorsanız, PVC mükemmel bir seçenektir. Burada tamamen PVC panellerle yapılmış bir ahşap kaplama çatı kaplama fikri görülmektedir. Göz alıcı bir görünüm için çeşitli renk birleşimleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu PVC asma tavan tasarımı sadece harika görünmekle kalmaz, aynı zamanda maliyet ve bakım açısından birçok avantaj sunar.

4. Ahşap Asma Tavan Modelleri:

İşte ahşap asma tavanın bir odanın güzelliğini nasıl değiştirebileceğinin güzel bir örneği. Masif ahşap bir çatıya gitmek yerine, benzersizlik için yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Farklı ton ve boyutlarda kontrplak panjur çerçeveleri, metalik bir çerçeve kullanılarak birlikte düzenlenir. Açık ve koyu tonların birleşim, büyük ve küçük şekiller gözler üzerinde yanıltıcı bir etki yaratır.

5. Metal Tavan Modelleri:

Metal tavanlar, ağırlıkları ve yüksek maliyetleri nedeniyle konutlarda çok yaygın değildir. Ancak ticari alanlarda sundukları dayanıklılık ve güç açısından bir numaralı tercihtir. Burada, bir binanın yürüme yoluna yerleştirilmiş metal delikli bir tavan görülmektedir. Ağ, bu göz kamaştırıcı etkiyi doğal ışıkla oluşturmak için güneş ışınlarını filtreler.

6. Alüminyum Tavan Modelleri:

Ofisler ve ticari mekânlar için metalik tavanlar, özellikle Alüminyum ile yapılanlar tercih edilmektedir. Alüminyum, paslanmaya karşı dayanıklı, hafif bir malzemedir ve ayrıca montajı kolaydır. Metal çerçeve ana çatıya asılır ve içine küçük fiber levha kiremitleri yerleştirilir. Stratejik yerlerde, havalandırma delikleri, yangın dedektörleri ve ışıklar bulunmaktadır.

7. Mesh Tavan Modelleri:

Bu yüksek teknoloji ürünü çelik tavan, ofisler ve perakende mağazaları için idealdir. Bu asma tavanın net ve temiz tasarımı, odaya benzersiz bir boyut sunar. Odanın büyüklüğüne ve gereken akustik koruma miktarına bağlı olarak, perforasyon derinliği üzerinde çalışılabilir. Mesh asma tavanın en büyük avantajı eşsiz dayanıklılığı ve yüksek nem direncidir.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.