Asma Tavan Mutfak

Mutfak Asma Tavan

Mutfak, ailenin çok zaman geçirdiği evdeki odalara aittir. Bu nedenle, hoş duygular duyması ve hoş duygular uyandırması gerekir. İç mekanın genel algılanmasında önemli bir rol tavanda oynanır. Mutfağın tavanının alçıpandan ilginç bir tasarımını oluşturabilirsiniz - bu malzeme farklı bir şekil alabilir.

Mutfakta çok katlı bir tavan montajı için ipuçları

  1. İşe başlamadan önce, sonucun ne olması gerektiğini açıkça anlamak gerekir. Sadece tasarımı değil, bitişi ve lambaların yerini de önceden düşünmek gerekir.
  2. Tavan ve duvarların hazırlanması zorunludur. Alçı tavana düşmemelidir, ancak yüzey düzensiz kalabilir. Duvarların tavana girdiği yerlerde, yuvarlama ve kabartma kabul edilemez. Odanın yüksekliği izin veriyorsa, mutfak için asma tavan arızayı gizleyecek şekilde monte edilir.
  3. Mutfakta alçıpan tavanları yapmak için çerçevenin inşaatı için işaretler uygulamak gerekir. Aynı zamanda, odanın yüksekliği ve yapının işgal edebileceği maksimum tavan alanı dikkate alınmaktadır.
  4. Bundan sonra, bir metal profil çerçevesi monte edilir. Karmaşık bir tavan için, tüm seviyeler için derhal yapılır, basit bir tane için - sadece ilk seviye için.
  5. Çerçeveyi oluşturduktan sonra, kablolamayı yapın. Aynı zamanda, tellerin sonradan profillerin etrafında yıpranmadığını dikkatlice izlerler. Spot ışıklar monte edilecekse, kablolar planlanan yerine getirilir.
  6. Alçıpan levhalar inşa edilen çerçeveye tutturulur. Mutfaktaki alçıpan tavanların sadece bir katı olması durumunda, derzler bir kızartma kabı ve vidalarla macun kaplanır. Tavan çok seviyeli ise bu yapılmaz.
  7. Birinci seviyenin çerçevesine, ikinci seviyenin çerçevesi yüklenir. Muhtemelen kıvırcık olacağından kurulumdan önce gelecek şekiller için işaretler yaparlar.
  8. İkinci seviye alçıpan ile kaplanmıştır. Üçüncü seviyeyi yapmayı planlıyorsanız, benzer eylemleri gerçekleştirin.
  9. Mafsallar ve vidalar bir fugenfueller ve macun ile kapatılmıştır. Sonra da dekorasyon ve montaj işleri yapıyorlar.

Metal çerçeve oluşturma

Mutfağın onarımı başladığında - tavan ilk alçıpan yapılır. Duvarları ve döşemeleri daha sonra bitirirler, çünkü alçıpan tavanları monte ederken çok fazla toz ve toz oluşur.
mutfak asma tavan modelleri
Çerçevenin montajı ile asma tavanların oluşturulmasına başlayın. Duvarlar ve ana tavan çoktan hazırlanmalı. İşaretleme yaptığınızdan emin olun. Bunu yapmak için tavandaki en alçak noktayı bulun, ondan en az 25 milimetre sapın ve odanın köşesine ilk işareti koyun (daha fazlası: " Mutfakta asma tavan - montaj "). Bu nokta bir rehber olarak alınır ve su seviyesini kullanarak tüm açılara aktarılır. Bu işaretlerin arasına bir çikolata hattı koyun. Sonuç, daha düşük bir çerçeve seviyesidir.
TU profilleri, odanın çevresine vidalanır, böylece alt kısım, çizilen çizgidedir. Bazı profillerde delikler vardır, ancak eğer eksiklerse, dübelin altında duvara bağlı olarak delinirler. Bitişik dübeller arasındaki mesafe en fazla 50 santimetre olmalıdır. 50-70 milimetre uzunluğunda ve 6 mm çapında bir dübel kuklalı bir kılavuz vida kullanılması önerilir. Vidaları ve genleşme cıvatası blendajını ayrı olarak satın almak daha iyidir. 6 mm'lik bir dübel için, 4-5 mm çapında bir vida uygundur. Genellikle hazır kitler satın alırken, dübellerin pratik olarak vidalarla patlamadıkları ve çabayla duvardan yırtılabileceği anlaşılmaktadır.
Daha sonra TC profilleri için işaretleme yapılır. Bu amaçla, odada 90 dereceye olabildiğince yakın bir açı bulunur, her 50 santimetrede bir işaret uygulanır. Aynı şekilde, karşı tarafta işaretleme yapılır. Tavandaki işaretler arasında, TC profilleri için U şeklinde süspansiyonların yerleştirildiği çizgiler kırılır. Süspansiyonlar dübellere monte edilir. Ana tavan, genellikle durumda olan beton levhalardan oluşuyorsa, dübeller levhaların boşluklarına düşebilir. Bu durumda, alevlenebilen dübeller alınır ve bunlar için kalın vidalar seçilir.
Bazen tavanı monte ederken 60x60 santimetre ölçülerinde bir kafes çerçeve oluştururlar, ancak maliyeti daha yüksektir ve oluşturulması daha uzun sürer. Bu nedenle, bu seçenek dikkate alınmayacaktır.
İlk olarak, tüm TC profilleri istenen uzunlukta kesilir ve TU profillerine gömülür. Sonra, her profil, çerçevenin düzleminin yukarısındaki bir süspansiyon ile çekilir, böylece ipliği altlarına germek mümkün olur. Naylon veya ipek iplik, TC profillerinin üzerine çekilir ve TU profillerine kendinden diş açan küçük vidalarla sabitlenir. Süspansiyonlara vidalanan her bir TC profili bir diş açmaktadır. Sonradan alçıpan tavanlar monte edilen çerçeveye monte edilir - bunlarla birlikte mutfak, fotoğraftaki gibi çekici bir görünüm kazanır. " Mutfakta alçıpan dan tavan yapılabilir - tipleri, formları, avantajları ve dezavantajları ."
sabitleme alçıpan
Çerçeveyi monte ettikten sonra alçıpan monte etmeye başlarlar. Bu iş zor değil, ancak ikinci bir kişinin yardımına ihtiyaç var. Bir sayfanın uzunluğu yeterli değilse, profilin sadece bir yarısına ve bir sonraki sayfayı ikinciye eklenir. Bir alçıpan levhada, 25 mm uzunluğundaki metal için yaklaşık 60 kendinden diş açan vida gerekir. Şapkanın tabakaya hafifçe girmesi için vidalanırlar ancak içinden geçmezler.
Alçıpan takarken, lambaları unutmayın. Çapları zaten biliniyorsa, derhal onlar için delikler açılır ve teller de çıkarılır. Işık kaynakları henüz satın alınmamışsa, istenen çaptaki delikler daha sonra yapılabilir, ancak tellerin hala matkap tarafından oluşturulan küçük bir delikten geçirilmesi gerekir.
Vidaları sıkarken alçıpanın kırılmaması için alçı sıva veya mandal için özel bir ağız kullanılması önerilir. Meme, tabakaya dayanır ve vidaların derinliğini sınırlar.

İkinci seviye ayarı

Elde edilen tavan alçıpan güzel bunları çok katmanlı yaparsanız,. Basit tasarımlar bağımsız olarak yaratılabilir. Kavisli şekiller oluşturmak için, 75 milimetre genişliğinde bir TC profili kullanın. Profilin yan duvarları 5 santimetre aralıklarla kesilerek esnek hale getirilir. Mutfak için seçilen tavan tasarımına göre , ikinci seviye bir kontur kurşun kalemle uygulanır ve üzerine bir profil kesilir. Bu durumda, aynı vidalar 25 mm uzunluğunda kullanılır. Birinci seviye alçıpan ile profilden bükülmüşlerdir. Daha sonra, Tavan U profilleri duvara istenen düzeyde vidalanır ve jumper'lar yerleştirilir. 50 santimetreden daha uzun çıktılarsa, süspansiyonlar atlama tellerinin ortasına monte edilir.
Alçıpan alt düzleme vidalanır, daha sonra özel bir demir testeresi kullanılarak kavisli profilin konturu boyunca kesilir. Bundan sonra, dikey bir şerit kıvrımlı profile vidalanır. Bu amaçla, istenen genişlikte bir şerit kesilir ve bükümün dışbükey tarafından her 5 cm'de bir kesilir. Böylece, alçıpan şeridi, dirseği tamamen kopyalar.
İstenirse, mutfağın yüksekliği izin veriyorsa, üçüncü seviyeyi de yaparlar. Demirbaşlar için tellerin sonucunu unutma. Alçıpan tavanların farklı versiyonlarını oluşturabilirsiniz - bu malzeme herhangi bir fanteziyi gerçekleştirmenizi sağlar. Doğru, karmaşık bir yapı oluşturmak sadece uzmanlar için mümkün, üstelik böyle bir şaheser pahalı olacak. Ayrıca bakınız: " Mutfakta alçıpandan tavan yapılabilir - tipleri, formları, avantajları ve dezavantajları ."
Yüzey
İlk olarak, yüzey astarlanır ve birkaç saat kurumaya bırakılır. Macun için karışım talimatlara göre hazırlanır. Bundan önce, ek yerlerinin ek yerlerinde ve ek yerlerinde duvarlarla kapatmanız gerekir. Bunu yapmak için önce üzerlerine örgü şeklinde yapışkan bir bant yapıştırın ve daha sonra vidalanan vidaları unutmadan macun uygulanır. Ek yerlerini bir fugenfueller ile kapatırsanız koli bandını kullanamazsınız - bu macun daha dayanıklıdır. Bu işlemden sonra tavan yaklaşık bir gün kurumaya bırakılmalıdır.
Daha sonra macun bütün tavana uygulanır, katman birkaç milimetre kalınlığında olmalıdır. Çatlak olmaması için işi hızlıca yapmanız gerekir. Yüzey tamamen kuruduğunda (bu tavanın rengine göre belirlenebilir, üzerinde leke olmamalıdır), topraklanır. İş yaparken, bir solunum cihazı ve güvenlik gözlüğü kullanın. Tavandaki mutfakta alçıpan ile daha fazla dekorasyon boyadan oluşmaktadır. Boya kullanmak gerekmese de, bitirmenin tek yolu bu değil. Örneğin, bir fayans veya duvar kağıdını yapıştırabilir, dekoratif sıva uygulayabilirsiniz.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.