Asma Tavan Tasarımları

ALÇIPAN KONSTRÜKSIYONLARI KENDİN YAP: TiPLERi VE ÖZELLiKLERi

hakkında konuşan alçıpan yapımında , derhal lambri anlamına gelecektir , m anipulyatsii, teşekkürler onlar düz ve pürüzsüz hale. Ayrıca - alçı levhadan tavan yapısı olan temelleri ikinci germe tavan. Ancak bu örnekler listeleri sayesinde gerçeğe dönüştürülebilenler değil. Alçıpan başka nereye uygulanabilir , makalemizi okuyun!

DUVARDAKİ EN POPÜLER ALÇIPAN TASARIMLARI

Duvardaki iç bölmeler ve alçıpan yapılar (genellikle tesviye işlevini yerine getirir) artık nadir değildir. Standart ve özel ses , 9,5 mm, 12 , 5 mm ve 15 mm kalınlığa sahip yanmaz levhalar kullanılır . Daha sonra metal bir çerçeve ve vidalar yardımıyla sabitlenirler , dikişler sıkıştırılır ve master son rötuşları uygular. “ Öğrenim materyalleri ” bölümünde , bölme duvarının montajını ve montajını ve duvar defterinin yapımını ideal talimatta görebilirsiniz .

Ve uzun dönem ve diğer kavisli duvara alçıpan tasarımı az değil popüler . kullanmak için KNAUF alçıpan kullanılması önerilir 6,5 mm kalınlığında önceden püresi eşsiz Fransız ekipman ile üretimde. İsterseniz - ellerinizi alçıpan tasarımı , "Modern", "Romantizm" veya örneğin "Yamuk" biçimini verin. Duvardaki alçıpandan benzer ürünleriyidir çünkü:

 • İstediğiniz herhangi bir kavisli şekle “ayarlayın”;
 • benzersiz bir tasarıma veya aydınlatmaya sahip , alçıpan ile çok katmanlı yapılar oluşturmak için uygun ;
 • Büro / konut veya diğer binaları tanınmayacak şekilde dönüştürebilir, kendi "lezzetlerini" ve bireysellik dokunuşlarını oluşturabilir.

Kapı alçıpan tasarımları da nadir değildir. Hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller açıklıklar ve bölmeler yapmak için malzeme kullanırlar: 90º açıyla, iki kombinasyonu - çok yönlü bir şekil şeklinde, keskin olmayan, kesik ve keskin bir açıyla. Burada, temel tavsiye sabır ve doğruluktur, çünkü alçıpan ürünleri (ölçümlerden sonra bunları kesmek, kurulum ve müteakip işlemler) dikkat ve belirli bir sabır gerektirir.

Bir başka popüler alçıpan yapı - pencere yamaçlarında. Onarım çalışmalarının yaklaşık% 80'i (özellikle eski binalarda), bir pencere açıklığının değiştirilmesi anlamına gelir. Eski pencereyi sökmek için, zanaatkarlar mimari detayların durumunu olumsuz yönde etkileyen çeşitli aletler (çekiç, montaj vb.) Kullanmaya başvururlar.

İkincisi uzun bir süre boyunca restore edilmek zorunda kalmamakta, bu amaçla ALÇIPAN TAVAN yapıları üretmek çok daha kolay ve daha hızlı olmaktadır . Evet, plastik veya sıva ile çalışmayı deneyebilirsiniz. Fakat ilki alçıpan sayfaları kadar çekici görünmüyor ve zamanla kayboluyor; İkinci materyal işte sakıncalıdır (artıları ve artıları için bile) ve hızlı bir şekilde iyi bir eğimi kör etmenize izin vermeyecektir.
alçıpan asma tavan fiyatları

Tavanda alçıpanın olası tasarımları

Tavandaki çok büyük alçıpan tasarımları işlevseldir (daha sonra konuşuruz) ve benzersizdir: bir oda, bir bütün olarak bir iç mekan, belli bir kişilik ve çekicilik verir . Tavandaki alçıpan ürünlerini kullanarak , sonuncuyu kolayca kapatamazsınız (mükemmel pürüzsüz köşeler oluşturmak için) ve odadaki yüzeyler). Ayrıca, bu malzeme çok seviyeli veya fonksiyonel bir niş oluşturmak için bir gergi tavan için temel olarak kullanılabilir. Mesela perdelerin altında. Niş hem kornişin kendisini hem de diğer elementleri gizleme yeteneğine sahiptir: halkalar, klipsler, küçük kancalar. Sonuç olarak, perdeler hiçbiri olmadan tavandan sarkan görünüyor - herhangi bir boşluk ve mesafe.

Alçıpan tavan tasarımı için mükemmel ve iyi tasarlanmış, birkaç önemli ipucu unutmayın:

 • Alçıpan ürünlerini kendi elinizle sabitlemek , camdan en az 150 mm uzaktadır. Aksi takdirde, perdeler dokunacak ve kirlenecektir. Aşırı doz da, gerekli değildir - çirkin görünüyor.
 • Örtüşmeye bir işaret koyduğunuzdan ve doğru montaj kılavuzu profilini kontrol ettiğinizden emin olun (sadece paralel bir düzlemde).
 • Sabitleme ayrıca dikey raflar üretir - sertliği arttırır.

Bu arada, alçı tavan konstrüksiyonları ana kullanılmasını içerir ami kalın levhalar 12 , 5 mm.

Diğer alçıpan ürünleri

Şömine ve kaplama bacalarının tasarımı - alçıpandan daha az ilginç ve işlevsel ürünler . Dekoratif e şömine s - eleman s iç hangi gibi çoğu insanlar.

Aygıt varsa - hatırı sayılır bir yatırım gerektirmekte ve teknik zorluklar bir kitle ile ilişkilidir, benzer alçıpan için tasarım (daha doğrusu bu yüzden sözde "açık ateş") oldukça kolay uygulanabilir olması , ayrıca HER TÜRLÜ gerektirmez, düşük maliyetli iç yerleşim açısından herhangi bir kısıtlama vardır veya dairenin / evin iyileştirilmesi için izinler ve ek bir baca takma ihtiyacını ortadan kaldırır . Ayrıca , çeşitli görsel efektlerle desteklenebilir: bir taş, yerleşik bir spiral.

Önemli: Yangın güvenliği için en yüksek şartlara sahip bir şömine ve oda kaplaması oluşturmak için, içinde ilave takviye elyafları ve bileşenleri bulunan yangına dayanıklı özel bir kırmızı alçıpan kullanılır .

Alçıpan konstrüksiyonlarının nasıl yapıldığını bilmiyor musunuz ? Panik yapmayın! İşte sizin için küçük ipuçları:

 • Gelecekteki şaheserin boyutlarını belirleriz. Bu genişlik ve yükseklik anlamına gelir. Kes şunu.
 • Seviye ve diğer kullanışlı cihazları kullanarak duvara / tavana (yani monte edeceğimiz düzlem) üzerindeki işaretleri yaparız.
 • Eşit, mükemmel bir sistemi topluyoruz.

ALÇIPAN YAPILARIN MONTAJI NASIL YAPILIR?

Knauf alçıpan yapılar gerektiren belirli teknik uzmanlık ve becerilerini. Bu işlemin tüm nüanslarına uyumu sağlamaya ve güvenilir bir dayanıklı yapı oluşturmaya yardımcı olacaktır. Sadece çalışmalarında doğru araçları kullanarak, sen çabuk ve düzgün monte kendi elleriyle alçıpan inşaat. Elinizde ne olması gerekiyor? Aşağıdaki araçlar:

 • tornavida;
 • basit kalem - işaretlemek için
 • Metre - ölçmek için;
 • seviye - bu yüzden alçıpan için inşaat , herhangi bir çarpıtma olmadan bile çıkıyor ;
 • spatula - birleşimyerini kapatmak için.

Ana avantajlar ve gereksinimler

Giriş bölümünde belirttiğimiz gibi, asma tavan tasarımı estetik olanlarla teknik ve fonksiyonel avantajları birleştiriyor. Aslında, asma tavan:

 • Kurulu olduğu ortamın akustik ve ısı yalıtımına katkıda bulunur
 • Elektrik kablolarını, boruları, ısıtma ve klima sistemlerini kolayca gizlemenizi sağlar
 • Gömme aydınlatma armatürleri de dahil olmak üzere farklı aydınlatma türlerini öngörür
 • Ortamları yeniden oranlamaya yardımcı olur
 • Küçük çabalarla mevcut bir ortamın görünümünü ve kullanımını önemli ölçüde değiştirir
 • Güvenli ve ucuz bir malzemedir
 • Büyük tasarım özgürlüğünü garanti eder.

Avrupa'da, asma tavanlar aşağıdakilerle ilgili CE İşaretleme Gereksinimlerini (UNI EN 13964: 2007 tarafından düzenlenen) karşılamalıdır:

 • Yangın durumunda güvenlik (yangına tepki ve yangına dayanıklılık)
 • Statik ve boyutsal direnç (alt yapının yük taşıma kapasitesi ve membran bileşenlerinin eğilme direnci)
 • Akustik (havadaki gürültünün ve ses emiliminin akustik yalıtımı)
 • ısı yalıtımı
 • Hijyen ve çevre güvenliği (formaldehit ve / veya diğer tehlikeli maddelerin salınımı, asbest salınımı olmaması).

Asma tavan ısı ve ses yalıtımı

Bir binanın termo-akustik yalıtımının iyileştirilmesi, operasyonel zorluklar, binaların özelliklerine bağlı aşırı maliyetler ve iş ve kurulum türü nedeniyle her zaman mümkün veya uygun değildir.

Tüm bu durumlarda, zeminin intradoslarına monte edilen ısı yalıtım veya ses emici asma tavanların montajı yoluyla binanın içinden doğrudan müdahale etmek mümkündür. Aslında, asma tavan monte edilirken oluşturulan ara alan, ısı veya ses yalıtımı için panellerin montajı için yeterince kullanılabilir.

Şu anda, en yeni nesil panellerle, sonucun kalitesini ve müdahalenin maliyet etkinliğini dengelemek mümkündür.

İki işlev (ısı ve ses yalıtımı) aynı panel veya önceden eşleştirilmiş paneller tarafından gerçekleştirilebilir ve birleşik çalışma. Panel malzemesinin türünü ve en uygun kalınlığı seçmek için, tavan katmanlarından kaynaklanan tüm parametreleri ve hem dış hem de iç ortamların iklim koşullarını dikkate alan panelin her zaman termal bir analizinin yapılması tavsiye edilir. Doğrulama ayrıca panel kalınlığını optimize ederken interstisyel nem, yoğuşma meydana gelme olasılığını da dikkate alacaktır.

Özel işlevler için tasarlanmış odaların akustik tedavisi ile ilgili olarak, zemin ve alçıpan arasındaki aralığa yerleştirilen, zeminin ve asma tavanın aynı frekansta titreşmesini ve gürültüyü yaymasını önleyen özel olarak tasarlanmış paneller vardır. Ara boşluk, aslında, doğru bir şekilde tasarlanmamışsa, bir rezonans etkisi üretebilir ve titreşimleri artırabilir.

Asma tavan aydınlatma tasarımı

Asma tavan tasarlarken, mimarinin temel unsurlarından birini de planlamanız gerekecektir: aydınlatma.

Aydınlatma tasarımı, malzemelerin yansıma ve kırılma indeksini dikkate almayı ve ilk tasarım konseptiyle tutarlı aydınlatma tipini (soğuk, sıcak, doğrudan, dağınık, spot, vb.) Seçmeyi içerir.

Genel olarak, aydınlatma asma tavandaki gömme spot lambalar, asma avizeler, alçıpan kesimler ve LED şeritlerle sağlanabilir. En çarpıcı etki, koy aydınlatmasını kurarken elde edilebilir.

Bir koy aydınlatması tasarlamak, çevre duvarları ve dikey alçıpanlar arasındaki boşluğu doğru bir şekilde boyutlandırmak ve spot ışıkların veya LED şeritlerin ışık yoğunluğunu doğru şekilde kalibre etmek anlamına gelir. Işık tavan yüzeyine veya aşağıdaki duvara doğru yönlendirilebilir, böylece iç alanlar açılır.

Farklı aydınlatma sistemleri aynı ortamda kombine edilebilir. Elde etmek istediğiniz efekti ve ruh halini temel alarak, spot ışıklarını koy aydınlatması veya askıya alınmış ışıkları farklılaştırılmış ateşleme ile birleştirmek mümkündür ve bunlar kullanıcı ihtiyaçlarına göre ayrı olarak yönetilebilir.

Koy aydınlatması tasarlamak için sabit bir önlem yoktur. Bununla birlikte, edinilen deneyime dayanarak bir dizi boşluk oluşturmak mümkündür.

Genel bir kural olarak, tavan yüksekliğinin yaklaşık 20-30 cm düşürülmesi ve çıkıntıların 15-30 cm ışık kaynağı ile çıkıntı yapılması, böylece arasında en az 15 cm dikey boşluk olması tavsiye edilir. çıkıntılar ve üst döşeme levhası (yukarıdaki resme bakın).

Asma tavan tasarımı: pratik bir örnek

Bu haftanın vaka çalışması, BIM yazılımı ile üretilen proje örneği aracılığıyla asma tavan tasarımına genel bir bakış sunacak.

Önceden tanımlanmış bir konut ortamından başlayarak, konut birimimizin yaşam alanını şekil ve ışıkla belirleyen asma tavan çözümünü benimseyerek alanları yeniden yapılandırmak istediğimizi varsayalım. Mevcut alan, büyük bir açıklık ile mutfağa bağlı geniş bir yaşam alanından oluşmaktadır.

Proje müdahalesinin amacı, çerçeveye LED'ler ve spot ışıkları ayarlamak için iki ortamı (mutfak ve yaşam alanı) görsel olarak bağlamak ve tavanı indirmek.

Minimum 2,70 m oda yüksekliğini garanti altına almak ve yasal gereklilikleri karşılamak için tavanı 20 cm indirmeye karar verdik.

Çevre büyük ve özellikle yüksek olmadığından, tavanı tamamen indirmemeyi, ancak ortamdaki doğal ışığı ve temiz havayı azaltmadan sadece şömine duvarındaki ve mutfağa bakış açısını vurgulayan merkezi alçaltılmış bir bölüm eklemeyi Renk seçenekleriyle ilgili olarak, duman gri zemin arka planına zıt beyaz alçıpan çerçeve sadece spot ışıkların monte edileceği siyah kesimler tarafından kesilir. Tasarımın basit geometrisi, aydınlatma seçimi ve kullanıcının gözünü odanın odak noktalarına doğru yönlendiren perspektifler sayesinde özel doğal efektler yaratır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.