Asma Tavan

Asma tavan

Asma tavanlar, bir yapısal katın altında çekici bir tavan oluşturmak için birçok kamu ve ticari binalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

genel bakış

Asma tavanlar normal olarak, bir alt tavan veya tavan boşluğunun altında dekoratif bir tavan oluşturmak için monte edilir. Bununla birlikte, montajı hemen hemen kaçınılmaz olarak tavan ve yukarıdaki zemin veya çatı arasındaki zemin arasında bir boşluk yaratacaktır. Yangın ve sesin geçebileceği bir rota oluştururken sınırsız boşluklardan kaçınılmalıdır. İçerdiği ürün özelliklerinden dolayı stonewool yatak, ses ve yangının geçişini kısıtlayacağından bu boşlukları alt bölümlere ayırmak için ideal bir üründür.

Bazı durumlarda, asma tavan sistemi, bir oda veya alanın akustik özelliklerini kontrol etmek için cam yünü veya taşyünü gibi ses emici malzemelerle birlikte kullanılır. Yayın stüdyoları veya sinema salonu gibi yüksek performans gerektiren alanlarda, daha sonra bir kumaş bezine sarılı bir taşyünü yünlü yorgan ile desteklenen bir delikli asma tavan karosu monte edilir. Stonewool mükemmel bir akustik emicidir.

Knauf Yalıtım Ürünleri

  • Kaya Gömülü Duman ve Yangın Bariyeri, taş yününden imal edilmiş olup, bir tarafında galvanizli tel örgü ile dikilen esnek bir şilte haline getirilmiştir.
    Rocksilk Duman ve Yangın Bariyeri de bir ya da her iki yüzüyle karşı karşıya olan folyo.
  • TP116

özet

Knauf Yalıtım, yangın dayanımı ve ses yalıtımı sağlayan, asma tavanların üzerindeki boşlukların alt bölümlerine ayrılması için boşluk bariyeri sistemleri sağlar. Knauf Yalıtım ürünleri, tavanın akustik performansını iyileştirmek için asma tavan sistemini kaplamak için de kullanılabilir. Aşağıdaki tablo, hem yangına dayanıklılık hem de ses yalıtımı sunan boşluk bariyeri sistemlerini göstermektedir.

Detaylı Tasarım Değerlendirmeleri
Yangın koruması
Gizli alanlar veya boşluklar, özellikle asma tavanın üstünde olanlar, duman ve alev yayılımı için hazır bir yol sağlar. Asma tavanların üzerindeki boşluk bariyeri, yangına dayanıklı duvarların ve bölmelerin atlanmasını önlemek için duman ve alevi önlemek için kullanılır. Bina Düzenlemeleri genellikle yangına dayanıklı yapının tam kat yüksekliği taşımadığı ev dışı binalarda asma tavanların üstünde kavite bariyerlerinin kullanılmasını gerektirir:
Korunan bir kaçış yolunda
  • Aynı anda iki alternatif kaçış yolunu etkileyen yangın veya dumanı önlemek için koridorun alt bölümlere ayrılması gerektiğinde - aşağıdaki şemaya bakın

Müşteri Gereksinimleri

Yapı Düzenlemelerindeki şartlar mülkiyeti değil hayatı korumaktır. Bir mülkün hasar derecesini sınırlamak için, bir bina sahibi, daha sık aralıklarla boşluk bariyerini monte etmek isteyebilir.

Duman Direnci

Boşluk bariyerleri öncelikle ateşin geçişini geciktirmeyi amaçlamaktadır. Gösterge testler, 25 mm'lik bir tel örgü ile takviye edilmiş stonewool'ün, duman parçacıklarının geçişini önlemek için yüksek verimli bir filtre olarak görev yaptığını göstermiştir. Özellikle duman veya dumanlara karşı yüksek bir direnç standardı gerektiren uygulamalar için, folyo kaplı bir boşluk bariyeri kullanılmalıdır. Benzer şekilde, hava plenumlarında bir folyo yüzlü kavite bariyeri de gerekli olabilir.

Ses yalıtımı

Asma tavanın üzerindeki boşluk, bölümlerin üzerinde sesin yan yana gelmesi için potansiyel bir yoldur. Bu özellikle hafif, modüler bir tavanın kurulu olduğu durumlarda geçerlidir. Asma tavanların “akustik zayıflığını” en aza indirgemek için cam yünü ses emici özellikleri kullanılabilir. Cam yünü tavan seviyesinde akustik emicilik sağlamak için kullanılabilir ve bu nedenle aşağıdaki odadaki yankılanma süresini azaltır.

Ses Emici Boşluk Bariyeri

Bir bölümün ses performansının, asma tavanın üzerindeki boşluktan ödün vermemesi önemli olduğu hastane danışmanlık odaları gibi birçok durum vardır. Bu durumlarda, asma tavan ile birlikte stonewool kavite bariyeri, yan sesleri sınırlayabilir - aşağıdaki çizimleri inceleyin.

Delikli Metal Tavanlar

Yüksek derecede ses emilimi, bir cam yünü veya taşyünü destekli delikli veya oluklu paneller kullanılarak elde edilebilir. Asma tavanın üzerinde veya duvar kaplamasının ardında bir hava boşluğunun varlığı, yalıtım desteğinin emme değerini büyük ölçüde artırır. Delikli bir metal tavanın hemen üstüne monte edilen yalıtım, yan sesleri azaltmaya yardımcı olsa da, bu yapı şekli çoğunlukla bir oda veya alandaki yankı seslerini azaltmak için kullanılır.

Ses emilimi

Ses emilimi, gürültü kaynağı olarak aynı oda veya alan içindeki yankı seslerinin zayıflamasına işaret eder. Bu normalde oda yüzeylerinin tümünü veya bir kısmını sesi emen bir malzeme ile kaplamayı içerir. Bir ses dalgası bir yüzeye çarptığında, enerjisinin bir kısmı yansıyacaktır ve bazıları emilecektir. Bir malzemenin sesi etkili bir şekilde emebilme kabiliyeti, ses enerjisi olayına emilen ses enerjisinin oranı olarak tanımlanan ses emme katsayısından ölçülebilir. Ses enerjisinin% 65'ini absorbe eden bir malzemenin ses emme katsayısı 0.65'dir.

Cam yünü ve taş yünü, lifli doğası nedeniyle eşit derecede iyi ses emme özelliklerine sahiptir ve mineral yünü bir ses emme katmanı olarak ideal hale getirir.

Tipik Şartname Cümleleri

Yarım Saat Boşluk Bariyeri

Çizimlerde işaretlenen konumlara yerleştirilecek ve üreticinin önerilerine uygun olarak tek bir 50mm Rocksilk Duman ve Yangın Bariyeri katmanı. Tüm eklemler sıkıca kıvrılmış, üst üste binmiş veya kenarları döndürülmüş ve 1mm çaplı galvanizli bağlama teli ile sürekli spiral bir ilmek içinde dikişlenmiştir (* uygun şekilde silin).

Bir Saat Boşluk Bariyeri

Asma Tavan

İki adet 50mm Rocksilk Duman ve Yangın Bariyeri (* Folyo yüzlü), çizimlerde belirtilen yerlere 50 mm'lik bir hava boşluğu ile ayrılmış ve üreticinin önerileri doğrultusunda sabitlenmiştir. Tüm eklemler sıkıca kıvrılmış, üst üste binmiş veya kenarları döndürülmüş ve 1mm çaplı galvanizli bağlama teli ile sürekli spiral bir ilmek içinde dikişlenmiştir (* uygun şekilde silin).

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.