Asma Tavanlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Asma bir tavan, kesinlikle bir odanın görüntüsünü çevirebilir ve kafaları da çevirebilir! Düzenli bir tavan, bir misafirin evinizde göreceği ilk şey olmayabilir, ancak düzgün bir şekilde yapılmış ya da geri alınmamış tavan asla fark edilmeyecektir. Tavanların ışık ve armatürlerinden dekoratif avizelere kadar her şeyi nasıl tuttuğunu merak ettiniz mi? Doğal olarak, şaşırtıcı güzellik ve görkemli bir alan ekleyebilirler.

Şimdi, tavana odanın 'beşinci duvarı' denildiğini biliyor muydun? Böylece iç mekanınızı boyamayı veya duvarlarınız için sanat dekorunu seçmeyi düşündüğünüzde, tavanınızı döşemeyi kaçırmayın.

Duvarlar gibi, tavanlar da dokuya boyanabilir, kumaşla kaplanabilir, pervaz ve hatta duvar kağıdına uyum sağlayabilir. Renk tonları ve desenler, perdeler veya halı gibi herhangi bir oda elemanı ile eşleştirilebilir ve tüm oda tasarımına iyi bir akış vermek için çoğaltılabilir.

Ancak asma tavanlar, dokulu boya, duvar kağıdı veya kumaştan bir adım daha ileri gider. Herhangi bir odaya çarpıcı görünmenin yanı sıra, dekoratif veya katmanlı bir aydınlatmaya ev sahipliği yaparlar, gevşek elektrik kablolarını gizlerler ve hatta ısıtma maliyetlerinden tasarruf etmenize bile yardımcı olurlar. Yani, kendi asma tavanınızı oluşturmaya hazır mısınız? O zaman başlayalım!

Çerçeveleri doğrudan kirişlere veya alçı tavana sabitleyin...

İyi ahşap çerçeve, güzel bir asma tavanın temelini oluşturur. İlk adımınız için, kirişlere veya alçı tavana doğrudan bir ahşap çerçeve yerleştirmeniz gerekecektir. Çerçevelerinizi tam boyutlarda ölçerek başlayın. Bu çerçeveleri önceden kesebilir veya gönye testere ile evde yapabilirsiniz.

Çerçeveler arasında 40 santimetre boşluk bırakmanız gerekecek, bu yüzden kaç tane ihtiyacınız olacağını bilmek için önceden ölçün. Bu ahşap çerçevenin mevcut tavanınıza destek olması gerekmektedir. Doğru fişleri kullandığınızdan emin olun. Bir kirişiniz varsa, tavanın yüksekliğini değiştirebileceğini unutmayın. Bu yapıldıktan sonra, tavan panellerini ahşap çerçeveye vidalayın.

... Veya alçı tavan üzerine önceden monte edilmiş bir çerçeveyi sabitleyin

Yukarıdaki aşamaya bir başka varyasyon; önce çerçeveyi oluşturun ve sonra tavana takın. Destekleri tavana 40 cm aralıklarla sabitleyerek başlayın. Daha sonra destekleri, bir kuru duvar vidası, bir metal çivi veya bir çekiçle sabitleme kullanarak mevcut tavana vidalayabilirsiniz. Bir sonraki adım, tüm destekleri aynı yükseklikte sabitlemenizi sağlamaktır. Bunu yapmak için, bir lazer, kordon veya terazi seviyesi kullanabilir ve desteklerin hizalanacağı karşıt duvarlarda işaretler oluşturabilirsiniz.

Tüm bina çalışmalarında iyi bir temel iyi bir sonuç sağlar. Desteklerin döşenmesi basit bir görev gibi görünebilir, ancak bunu yapmak, bitmiş tavanınızın çarpık görünmemesini sağlar.

Dikey ahşap dikmeleri sütunlara sabitleyin

Şimdi yeni tavanınızın yüksekliğine karar verme zamanı geliyor. Yalıtım panellerinin genellikle 60 cm genişliğinde olduğunu unutmayın, bu nedenle bunları kompakt bir şekilde sabitlemeniz gerekiyorsa, desteğinizin de 60 cm aralık bırakmış olması gerekir.

Ahşap dikmelerin başlamasını istediğiniz yere kadar yerden yüksekliği ölçmeye başlayın. Bu teknikle dört köşeyi işaretleyin. Destekleri düzgün bir şekilde boyutlandırın ve tavandaki desteğe sabitleyin.

Çerçevenin duvar desteklerine ve çerçevelerine dikkat edin

Duvardaki hizalama konumlarını işaretlemek için bir lazer seviyesi, kablo veya terazi kullanın. Ardından duvar desteğini işaretli çizgiler boyunca duvarlara sabitleyin. Bunu yapmak için fişleri ve vidaları kullanabilirsiniz. Bunu üssü olarak kullanarak, çerçeve elemanlarını desteklerin altına yapıştırın. Hepsinin aynı yükseklikte olduğundan emin olmak için bir göz seviyesinin kontrolünü sağlayın.

Asma tavan yalıtımını unutma

İzolasyonu monte etmeden önce koruyucu donanımınızın içinde eldiven, koruyucu gözlük, toz maskesi ve koruyucu kıyafetler bulunduğundan emin olun. Asma tavanlar karoların üzerinde bol miktarda hava alanı sunar. Asma tavanı yalıtmanın en iyi yolu, yalıtım panelinin çerçeve elemanlarına takılmasını sağlamaktır.

Yalıtım panelleri yaklaşık 60 cm boyutlarında olduğu için, 60 ° C'de dikmeleri aralıklı olarak yerleştirdiyseniz tam olarak takabilirsiniz. Değilse, onları boyutlarına ayırmanız gerekir. Kırılmamış bir yalıtım tabakası oluşturmak için dikey destekler arasındaki asma tavan yalıtımını taktığınızdan emin olun.

Üst panellerin ilk serisini kurduktan sonra, bunları kesin

Sol yan duvar ile başlayın. İlk tavan panelini 25mm alçıpan vidaları kullanarak vidalayın. Vidalar arasındaki mesafenin en az 20 cm olduğundan emin olmalısınız. Panel ile duvar arasında, daha sonra bitirme şeridi ile kaplanabilecek bir genişleme aralığı olacaktır.

Üst kapağı oluşturmak için eşleşen kenarları birbirine yapıştırın. Sonuna ulaştığınızda, kalan paneli uzunluğa kesmeniz gerekecektir. Görünen yüzeye bir işaret ekleyerek ve koparak bunu yapın.

Eklem ve kenar profili üzerinde yoğunlaşın

Eklemlere iyi bir son işlem uygulamak, daha sonra ortaya çıkan çatlama olasılığını azaltır. Bu görevi tamamlamak için 48 saatlik bir döngüye ihtiyacınız olacak. Paneller arasındaki tozu kaldırarak başlayın. Boşlukları doldurmak için macun bıçağı üzerine hamur macunu kullanın. Başka bir kat uygulamadan önce 24 saat kurumaya bırakın. Tamamen kuruduğunda kenar profili yapabilirsin.

Bir gözlemcinin yalancı tavanınıza tepkisini belirleyen faktörlerden biri onun bitişiğidir. Mükemmel bir sonuç vermeden, tavanınız her zaman devam eden bir çalışma gibi görünecektir. Dış kenarları düzgün bir şekilde kesin ve yerine sabitlemek için son işlem şeridindeki yapı yapışkanlarını kullanın.

Asma tavanınızı sürdürülebilir bir projeye dönüştürmek istiyorsanız, geri dönüştürülmüş denim, koyun yünü ve diğer sürdürülebilir malzemelerden yapılmış vuruş malzemelerini bulabilirsiniz. Yeni asma tavanınızda spot ışıkları monte etmek, odaklanabileceğiniz ve odadaki ışığı artıran dekorasyon fikirlerinden biri olabilir.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.