Asma tavanların işlevselliği

Evinizde güzel bir asma tavana sahip olma arzusunun, atalarımızın derin yıldızlı arzusunun bir dönüşüm olması, yıldızlı gökyüzünün güzelliğine hayran kalma, onu yeniden yaratma girişimi olabilir. Tavan her zaman dikkat çeker, ev veya apartmandaki rolü en aza indirgenemez, hafife alınamaz. Baskı hissine veya tam tersine mutlu hissetmeye neden olabilir. Esinlenip rahatlamasına yardımcı olabilir. Kimse bir mahremiyet içinde bir semtinde yaşamak ya da çalışmak istemez, ama çoğu yıldızlı gökyüzünü görmek ister.

Asma tavanın amacı, odanın mimari, estetik, akustik özelliklerini iyileştirmenin yanı sıra iletişim kablolarını da gizlemektir. Yani, asma tavan hem dekoratif bir işlevi hem de tamamen pratik bir işlevi başarıyla gerçekleştirir. Asma bir tavan tasarlarken, örneğin bir konut binasında bulunan bir kafede, genellikle bizimle olduğu gibi, tavanın akustik özelliklerine dikkat etmek önemlidir. Bu amaç için özel olarak tasarlanmış bir tavan sistemi, bölgedeki insanları rahatsız etmeden sesi iyi emecektir.

İnşaat projeleri için temel şartlardan biri yangın güvenliğidir. Yangın durumunda, çok katlı bir bina yapının bütünlüğünü korumalıdır, böylece insanları ve itfaiyecileri nispeten güvenli koşullarda çalışmak için tahliye etmek mümkündür. Ve bu durumda yangından, yangında tahrip olan yapısal unsurlara karşı koruma sağlayabilen asma tavandır. Asma tavan sistemi, tavana ek güç ve yangına dayanıklılık verir.

Ne yazık ki, çoğu Avrupa ülkesinde, tavan gerekli güvenlik gereksinimlerini karşılamamaktadır. Odada rahatlık yaratmak ve görsel olarak hacmini artırmak için asma tavanların yansıtıcı özellikleri önemlidir. Hem yapay hem de doğal aydınlatmanın en iyi şekilde kullanılması önemlidir. Doğru aydınlatma, ışığın kör edici etkilerini en aza indirecektir.

Bugün asma tavanlar için gereksinimler giderek daha ciddi bir hale geliyor. Yangından korunma, ses yalıtımı sağlamak, aydınlatmayı konforlu hale getirmek için gereklidir, bu nedenle zarif iç mekanlar için volumetrik tasarımlı asma tavanlar geliştirilmektedir. Böyle bir asma tavan takımı, çeşitli ebat, renk ve kalınlıktaki plakaları içerir, bu nedenle, sadece çeşitli şekilleri değil, renkleri de birleştirmek ve değiştirmek mümkündür.

Bir tavan sistemi seçimi, akustik, iç tasarım, havalandırma, aydınlatma ve tabii ki maliyet için gerekli şartlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Asma tavanın tasarımı aşağıdaki unsurlardan oluşur:

- bakan elemanların tutturulduğu çerçeve için kılavuzlar;

- odada görünen tavan yüzeyini oluşturan kaplama elemanları;

- montajda kullanılan bağlantı parçaları, destek yapılarının montajı;

- çerçeveyi sabitleyicilere tutturmanın yanı sıra, bitirme çerçevesini taslağa tutturmak için taşıyıcılar;

- yüzün odanın dikey muhafazasına bitişik olduğu yerlerde gerekli duvar elemanları;

- ses yalıtımı için malzemeler.

Modern tavan sistemleri tutkal gerektirmez ve sökülmesi gerektiğinde hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Üreticiler çeşitli sistemler sunar: açık ve gizli profilli, çıkıntılı kenarlı, geniş, dar kenarlı ve çok daha fazlası. Ayrıca bükülmüş panelleri ve bunlar için bir süspansiyon sistemi satın alabilirsiniz, bu seçenek tasarımcılara yaratıcılık için neredeyse sınırsız kapsam sağlar.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.