Banyo Havalandırmalarının Yapılması ve Yapılmaması

Banyoda aşırı nemin birikmesini ve bu kurallarla küf, küf ve diğer kötü problemleri davet etmemesini sağlayın.

Banyonuz evinizin en temiz odasıdır. Buharlı duşlar, kızarma tuvaletler, çalışan lavabolar ve ara sıra damlamalar yüksek neme sahiptir. Ve büyük nem ile olası sorunlar geliyor: küf ve küf, korkak bir koku, duvar kağıdı soyma , cips ve çizikler kolayca boya, ve hatta lamine kontrplak bâtılaların kaldırılması veya yarılması. Neyse ki, uygun bir banyo havalandırması, nemi ve ortaya çıkan sorunları kontrol altında tutabilir. Banyoda aşırı nem birikmesini önlemek için dokuz yol vardır.

Doğru banyo fanını seç.

Banyonuzda bir pencere yoksa, şansınız iyidir, şehirdeki bina kodları banyo havalandırma fanı gerektirir. Bu fanlar nem yüklü havayı odanın dışına çeker - banyo kokularının yanı sıra dışarıda havalandırın. Fanı havalandırmanız gereken durumlar için tavana takılan basit kutu fanlar, kombine banyo fanı / aydınlatma armatürleri, kombinasyonlu banyo fanı / ışık / ısıtıcı armatürleri ve duvara monte edilen banyo fanları dahil olmak üzere çeşitli tipler bulacaksınız. çok kanalsız duvar boyunca. Daha sıklıkla, banyo fanları çatıya kadar uzanan bir kanaldan dışarı atılır.

Çoğu banyo havalandırma fanı oldukça basit olsa da, bazıları banyoya girdiğinizde cihazı açıp hareket ettikten sonra kapattığınız hareket sensörleri gibi çan ve ıslıklara sahiptir. Bazı üniteler, gelen soğutucu havayı ısıtmak için havalandırmalı sıcak havayı kullanan ve böylece fanın kış aylarında evinizin sıcaklığını dışarı çekmesini önleyen bir ısı değiştirme fonksiyonuna sahiptir. Ayrıca dekoratif küreler ve biraz stil ekleyen yüzeyler ile fan / ışık armatürleri bulacaksınız.

Banyonuzu ölçmeyi unutma.

Tipik bina yönetmelikleri, tam bir hava değişimine işaret eder - hava hareketinin, o alanın kare görüntüleriyle bölünen bir alandan çıktığı bir saatte, saatte beş kez, fakat çoğu müteahhitler ve inşaat uzmanları aslında biraz düşük olduğunu düşünür ve sizi tavsiye eder. saatte en az sekiz tam hava değişimi sağlayan bir fan seçin. Bununla birlikte, bir hesap makinesi ve matematiksel denklemlerle uğraşmaya gerek yok; genellikle banyonun kare görüntüleriyle aynı olan kübik feet-feet (CFM) kapasiteli bir banyo fanı seçerek bu hedefe yaklaşacaksınız . Örneğin, banyonuz 80 feet kare ise, 80 CFM kapasiteli bir havalandırma fanına ihtiyacınız vardır. Banyonuzun suyunun çalkalamasıyla havaya atılan ek nemi telafi etmek için banyonuzu bir jet ile çalkaladığınızda ekstra 100 CFM ekleyin.

Doğru kurulum kararını verin.

Sadece ediyorsanız eski banyo fanı yerine daha yeni bir birim ile mevcut delikleri ve elektrik bağlantılarını kullanmak mümkün olacak şekilde, proje, en kullanışlı DIYers dahilinde görülmektedir. Eğer elektrikle çalışmak konfor aralığınızda değilse, işi profesyonel olarak bırakın. Ve bu projenin kapsamlı elektrik kablolaması ve çatıya açılan hava deliklerinin montajı gerektireceğinden, halen mevcut olmayan bir banyoda bir fan takmak için bir profesyonele ihtiyacınız olacak.

Yanlış yere kurmayın.

Doğru hacimli banyo havalandırma fanı seçtikten sonra, doğru yere yerleştirdiğinizden emin olun. İdeal olarak, fanınızın küvet veya duşa yakın olması gerekir, ancak bir havanın / klimanın hemen yanında olmamalıdır, çünkü zorlanan hava banyo fanının nemli havanın sürekli olarak alınmasını engelleyen akımlar yaratabilir. Ve uygun bir banyo havalandırması için, egzoz fanınızın tavana veya evin başka bir alanına değil dışarıya havalanması gerekir.

Fanınızın yeterince uzun süre çalışmasına izin verin.

Banyo havalandırma fanı, banyo veya duşunuz boyunca çalıştırın ve daha da önemlisi, alanı tamamen havalandırdıktan sonra en az 15 dakika bekletin. Duş ya da banyodan sonra fanı kapatmak, tüm duş buharını boşaltmak için cihazı yeterince zaman vermez. Sabahlarınız çok telaşlı ise, otomatik nem sensörü ile bir banyo havalandırma fanı takmayı düşünün; Bu üniteler nem seviyelerinin ne zaman yüksek olduğunu algılar ve gerektiğinde fanı açıp kapatır.

Fanı temizlemeyi unutma.

En iyi banyo fanı bile toz ve kireçle kalınsa havalandırmayı iyileştiremez. Her yıl en az iki kez, fana tam bir temizlik verin. Süreç basit:

• Elektrik devresini tuvalete kapatınız, böylece bir şok riskine girmeyiniz.

• Fanın kapağını çıkarın - çoğu, kapakların serbest kalması için birlikte sıkılan, yanlardaki tel pimleri ile tutturulur.

• Tozu, örümcek ağlarını ve diğer kağıdı fandan ve gövdesinden çıkarmak için döşemenizdeki fırça veya aralık başlığını kullanın.

• Fanın kapağını yerine takın.

• Elektriği tekrar açın.

Su birikintilerini temizleyin.

Gözlerinizi hiçbir zaman damlalara, damlalara ve su birikintilerine çevirmeyin. Sadece ıslak banyo zemini tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda su birikintisi olmayan bir yüzey de, tüm banyoların fan çalışma süresinin 15+ dakikasında mümkün olduğu kadar çabuk kurumasını sağlar, böylece küf ve küf sporlarının büyümesini engeller. Emici bir banyo paspası kullanın ve gördüğünüz su havuzlarını silin.

Duş kapınızı veya perdenizi kapalı bırakmayın.

Bir duş kapınız varsa, çalışan fanın tüm alan boyunca havayı dolaştırmasına izin verdikten sonra açık bırakın, duş kapısını, duvarları, zemini ve tavanı daha hızlı kurutun. Öte yandan, bir perdeniz varsa, çıktıktan sonra bir tarafa itin. Plastik / kumaşı esas olarak düz tutmak ve nemi hapseden kıvrımları ortadan kaldırmak, küf ve küf sporlarının çoğalmasını engelleyecektir. Perdeyi en yakın şekilde kapatın, sadece bir çatlak bırakın, böylece fandan gelen hava, duşun içinde çalışmasını sağlayabilir.

Pencereyi aç.

Banyonuzun bir fanı yoksa, buharı dışarı atmak için kapı ve pencerelerden yararlanın. Hava müsait olduğunda, duş veya banyo sırasında pencereyi açın ve çıktıktan sonra en az 15 dakika boyunca pencereyi açık bırakın. Pencere bir seçenek değilse, banyo kapısını açık tutun - mahremiyetiniz bir sorunsa, sadece bir çatlak olsun - ve duşu bitirdikten sonra kapıyı tamamen açın.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.