Banyo Tavanı

Banyo asma tavan

Banyo Tavanı süslemeyle banyonuzda büyük bir sıçrama yapın! Tarzınıza ve dekora uygun olanı bulmak için bu dek-mar dan uygun fiyatlı tavan tasarımlarını keşfedin.

Banyo asma tavan da metal tavan döşemelerini kullandıysanız, olasılıklar görünümlerine ve çok yönlülüğüne aşık oldunuz. Modern metalden antikaya kadar her türlü odaya güzel metal tavan döşemelerini dahil edebilirsiniz. Alüminyum tavan panelleri de mükemmel bir dekorasyon seçeneğidir, çünkü mutfakta, garaja kadar her yerde kullanılabilirler. Ve kullanımları kesinlikle tavanlar ile sınırlı değildir. Bir şeyin asılabileceği bir alan varsa, metal tavan döşemeleri mükemmel bir uyum sağlayabilir.

Bunu bildiğinizde, metal tavan panelleri bir sonraki banyo modelinize dahil etmeyi kesinlikle düşünmelisiniz. Metal tavan döşemeleri, her türlü banyoda çeşitli şekillerde kullanılabilir. İşlevleri ve kullanım kolaylığı nedeniyle banyo için mükemmel seçimdir.

Neden Bir Banyoda Metal Asma Tavan Kullanılır?

Banyo tavanı metal tavan döşemelerinin kullanılmasının en büyük sebeplerinden biri, ne kadar kolay bakım yapılması gerektiğidir. Asma tavan banyo panelleri lekelere karşı dayanıklıdır. Onları temizlemek nemli bir havlu ile onları silmektir. Banyolarınıza leke tavan panelleri monte ederseniz makyaj ve banyo leke eğilimli diğer ürünler artık bir endişe olmayacaktır.

Banyonuz mikroplarla dolu kirli bir yer olabilir. Boyanmış banyo duvarlarınız varsa, muhtemelen onları temizlemeyi düşünmediniz. Bu arada, duvarlarınız görünmeyen bakterileri toplar ve barındırır. Metal tavan döşemelerini kurmak, duvarlarınızı, tavanlarınızı ve mobilyalarınızı, tıpkı duşunuzu, lavabonuzu ve tuvaleti sildiğiniz gibi, silmenizi sağlar. Metal tavan döşemeleriyle, banyonuz daha önce hiç olmadığı kadar temiz olacaktır.

Benzer şekilde, metal tavan panelleri neme karşı dayanıklıdır. Banyonuzda ahşap ve çoban köpeği olması, ev sahipleri için büyük sorunlara neden olabilir. Bu malzemelerin ikisi de aşırı nemi korur. Sonuç olarak, çözgü ve kalıp yapabilirler. Banyo tadilatı geçiren pek çok ev sahibi, ağır su hasarı nedeniyle banyolarında ki tüm duvarları değiştirmelerinin gerekliliğini keşfettiler. Banyo tavani metal tavan panelleri evinizin yapısını koruyabilir. Sızmaya eğilimli ve duşlardan gelen neme karşı hassas olan bir alanda, neme dayanıklı duvarlara sahip olmanız, size önemli ölçüde para ve stres kazandırabilir.

Ayrıca, neme karşı dayanıklı oldukları için metal tavan döşemelerinin de paslanmaya karşı dayanıklı olduklarını vurgulamak önemlidir. Borular ve armatürler gibi banyonuzdaki diğer birçok metal ürün paslanmaya eğilimliyse, metal tavan karoları ömür boyu sürecek bir yatırımdır.

Son olarak, metal tavan karoları ses geçirmezdir. Eğer çocuklar alt katta iken uzakta kayma ve küvet rahatlamak için bir yol arıyorsanız, metal tavan döşemeleri kişisel sığınak sağlayabilir. Banyo metal asma tavan panellerine sahip bir banyo, evinizin gürültüsünü artırabilir ve evinizde iken kaçmak için gereken huzur ve sessizliği sağlar.

Metal Tavan Panellerini Banyoya Dahil Etmenin Yolları

Metal tavan karoları söz konusu olduğunda, kullanılabilecekleri sonsuz sayıda yol vardır. Adlarının size inandığı şeylerin aksine, tasarımları tavanın yanı sıra başka birçok yerde de kullanılabilir. Bunu düşünebilirsiniz, metal tavan döşemelerini tasarımına dahil edebilirsiniz. Bu fikirleri metal tavan panelleri banyo projeniz için iyi bir başlangıç ​​noktası olarak düşünün.

 • Metal asma tavan banyonuz için güzel bir estetik yaratmak için kullanılabilir. Temiz tutmaları nedeniyle burada idealler.
 • Aynalar - Kalay tavan karoları zarif bir ayna oluşturmak için sınırlar olarak kullanılabilir. Bir aynanın bulunduğu kiremitin ortasını değiştirerek ortak bir banyonuzda küçük bir kişisel ayna kurabilir ya da büyük bir aynaya yerleştirmek için birden fazla fayansı kesebilirsiniz.
 • Tek metal tavan paneli, büyük sanat eserleri yaratır. Onlar banyo için mükemmel çünkü onlar herhangi bir stil banyo vurgulamak için ucuz bir yol. Tuvalde bulunan yapıtlardan farklı olarak, nemi harap eden metal tavan karosu resmi hakkında endişelenmeniz gerekmeyecek. Kolay bir proje için tek bir döşemeyi kullanın veya birden çok fayansı birlikte takın.
 • Mobilya Üzerindeyse - Sepetler, raflar ve benzeri mobilyalar, mevcut panellemeyi metal tavan döşemeleriyle değiştirerek kullanılabilir.

Banyo tavani döşemelerini mi monte ettiniz? Varsa, deneyiminiz nasıldı?

banyo tavani

Banyoda en iyi tavan hangisidir - bir dekorasyon seçeneği seçmek için ipuçları

Ve banyoda en iyi banyo tavanı nedir? Bu soru, bu odada onarım yapılırken doğal olarak akla geliyor. Sonuçta, hem sağlam hem de modern güzel yapmak istiyorum. Bu malzemede, gereksinimlerini dikkate alarak nasıl uygulanacağını ve bu oda için hangi tavanı seçeceğinizi anlatacağız.

Bu oda için banyo özellikleri ve tavan gereksinimleri

1. Bu oda çok nemli ve bu nedenle su geçirmez malzemelerle bitirilmesi gerekiyor. Duşta banyo yaparken, yanlışlıkla tavana bir su akışı gönderebilirsiniz - buna kolayca dayanmalıdır. Buna ek olarak, iyi bir tavan yukarıdan su taşıyacak ve aniden fışkıracaktır. Ancak bu banyoda olur - örneğin, bir komşu musluğu kapatmayı unutacak veya bir çamaşır makinesi sızacak.

2. Ayrıca bakımı çok zor olmayacak bir tavana ihtiyacımız var. İdeal olarak, zaman zaman bir bezle silin ve hepsi bu. Yine de - bu küçük odada genellikle temizliği engelleyen her türlü ekipman ve nesne bulunur. Bir çamaşır makinesine veya küvete tırmanmak elverişsiz ve mantıksızdır ve bazen bir merdiven yerleştirmek için hiçbir yer yoktur.

3. Estetik gereklilikler kaçırılmamalıdır. Banyo tavani, banyonun tüm atmosferine ve tüm daireye, tarzına ve iç mekanına iyi uyum sağlamalıdır. Ve ona bakmak hoştu, örneğin kokulu bir köpük banyosu alıyordu.

Bu veya bu tavan türü banyoda kullanım için ne kadar uygundur?

Bu odanın tavanları için temel gereksinimler bizim için bilindiği için, şimdi bu veya bu tip tavan kaplamasının bu gereksinimi nasıl karşıladığını ele alacağız.

Macun ve tavan boyası

Sadece yeterince basit değil, aynı zamanda nispeten ucuz. Boya ve macun ucuzdur ve tüm işleri kendiniz yapabilirsiniz. Ancak, boyama tabanı oldukça eşit olduğunda bu seçenek avantajlıdır - o zaman tabanı macunlamak ve düzleştirmek özellikle gerekli değildir. Aynı zamanda, boya, astar ve macun gibi tüm malzemelerin su geçirmez olması gerektiğini unutmamak gerekir. Tavan plakaları arasında büyük farklılıklar varsa, tavanı macunla dengeleme işlemi çok emek yoğun olacaktır, bu nedenle diğer seçeneklere tercih etmek daha iyidir.

Daha sonra, bu yöntemin dezavantajlarını listeliyoruz (ancak, bunları avantajlara dönüştürmek genellikle kolaydır):

 • Orijinal boyalı tavan parlamaz, ancak hayal gücünü açabilir ve çeşitli kalın kombinasyonlarda 2 veya 3 rengi birleştirebilirsiniz.
 • Böyle bir tavan 10 yıla hizmet eder (ancak yalnızca komşulardan taşkın olmaması durumunda).
 • Bununla ilgilenmek zor değildir, ancak boya kiri emdiğinden (zaman zaman) kahverengiyi yıkamak imkansızdır. Ancak tavanı yenilemek son derece kolaydır - sadece bir fırça veya rulo ile yürüyün ve yüzey tekrar temizlikle parlayacak.
 • Aydınlatmayı tüm arzularınızla entegre edemezsiniz - hiçbir yerde. Ancak banyoyu süsleyecek güzel kolye ışıkları satın alabilirsiniz. Ne yazık ki, iletişim böyle bir tavan altında gizlenemez.
 • Sanırım bu kadar tavanlarda küf ve mantarın en sık yerleştiği sizin için bir sır değil.
 • Daha fazla ayrıntı görün: Tavanı kendi ellerinizle macunlamak - pratik ipuçları ve tavsiyeler .

Pratik bir bakış açısından görebileceğiniz gibi, bu tür tavanlar çok iyi değil, ancak daha sonra daha fazla seçenek var.

Plastik PVC paneller - hafif ve ucuz

Banyoda ne tavan yapılacağına karar verirken, birçoğu banyo plastik tavan PVC lambiri panelleri seçer. Bu nispeten dayanıklı ve kesinlikle neme dayanıklı bir kaplamadır. Onları kendiniz monte edebilirsiniz, oldukça güzel görünüyorlar ve ek dekorasyona ihtiyaç duymuyorlar. Yüzeyleri özel bakım gerektirmez, nemli bir bezle periyodik silme için minnettar olacaktır. Böyle bir tavanın tasarımı spot ışıkların kurulumuna izin verir.

Sonra, bu tür tasarımların dezavantajlarını listeliyoruz:

 • Tek tek panellerin derzlerinde, kirlerin zamanla toplandığı dikişler vardır. Bu çok güzel değil, ancak periyodik temizlik ile düzeltilebilir. Daha da kötüsü, banyoda kötü havalandırma varsa, çıkarılması çok daha zor olan mantar, çatlaklara yerleşmez.
 • Ayrıca, metal çerçeve zamanla paslanabilir. Üzerindeki galvanizli kaplama bile yardımcı olmaz. Ancak bu, oda zayıf havalandırma ve yüksek neme sahip olduğunda büyük olasılıkla olabilir.
 • Böyle bir tavanı güncellemek istiyorsanız, o zaman bunu yapmanın kolay ve hızlı olmadığı gerçeğine hazır olun. Eski plastiği tamamen çıkarmak ve daha sonra yeni bir kaplama monte etmek gerekir.
 • Lamel Asma Tavan - güzel, dayanıklı, şık

  Lamel tipi tavan da çerçeveye monte edilir. Doğrusal dar uzun bir paneldir. Plastik, çelik veya alüminyum olabilirler. Metal olanlardan, elbette, alüminyum daha iyidir - kesinlikle su geçirmezdir ve korozyon onları “yemez”. Lamel tavanının renk şeması değiştirilebilir, çünkü paneller altın, krom ve tek renkte ve bir desende mevcuttur. Onları omzuna, hatta bir amatöre takmak - çünkü tasarımcı olarak gidiyorlar. Ve böyle bir tavana bakmak oldukça basit. Bu nedenle, banyoda hangi tavanın daha iyi olduğuna karar verirken, birçok kişi lamel ve tavan tipini seçer.

  Kurulum sırasında rayların oldukça esnek olması da çok uygundur. Bu nedenle, böyle bir tavanın kavisli değil, kavisli olması mümkündür. Çıtaların cilalı yüzeyi yansıtıcı özelliklere sahiptir ve tavanları neredeyse bir aynaya benzemektedir. Ancak bu özellik bazı tavan döşemelerinde de mevcuttur.

  Lamel akışlarının dezavantajları:

  • Eksilerden, paneller arası dikişlerin çamur tıkanması not edilebilir. Prensip olarak, temiz dikişleri bile fark etmiyoruz, ancak kirlendiklerinde düzensiz koyu çizgiler oluşuyor. Bununla birlikte, bu sorun kolayca düzeltilebilir - sadece tavanı zaman zaman temizlemeniz gerekir.

Her banyo uyumlu bir şekilde çıtalardan yapılmış bir tavana benzemez - tüm iç stillere uymaz.

Alçıpan Tavan

Bu tasarım çerçeve üzerinde yapılır - ahşap veya metal. Ancak, banyolarda genellikle ahşap çerçeveler kullanılmaz. Çerçeveyi monte ettikten sonra, mantar ve aşırı nemden koruyucu katkı maddeleri içeren, mutlaka nem geçirmez olan alçıpan levhalarla “dikilir”. Satın alırken, yanılmamak için işaretlere bakmanız gerekir - “yeşil alçıpan” yazılmalıdır. Yani, alçıpan neme dayanıklıdır. Yaprakların rengine bakın - genellikle yeşildirler. Böyle bir “uygun” alçıpan çürümez, nemli veya ufalanmaz.

Bu tavanlar başlangıçta bir banyo tasarlamanızı sağlar. Sonuçta, çok seviyeli yapılabilirler ve çerçeveye monte edilen armatürlerin yerini yenebilirler. Tavanın tüm kusurlarını ve düzensizliklerini, havalandırma iletişimini ve kablolamayı gizledikten sonra güzel ve dayanıklı bir tavan elde ederiz. Servis ömrü 5 ila 10 yıldır.

Banyoda alçıpan tavan kullanmanın dezavantajları:

 • Ne yazık ki, böyle bir tasarımın kurulumu ucuz olarak adlandırılamaz. Çerçevenin yapılması, levhaların sabitlenmesi ve daha sonra macun, astar ve boya ile başka bir yürüyüş yapılması gerekir.
 • Kurulumu kendiniz yaparsanız, harcanan zaman ve emek açısından, böyle bir tasarım da çok pahalıdır.
 • Buna ek olarak, boya kaplamasının görünümünü kaybedeceği için periyodik olarak yenilenmesi gerekecektir. Boyalı bir tavanda olduğu gibi, zamanla kir emilimi kaçınılmazdır. Ancak tasarımın kendisi değiştirme veya onarım gerektirmez.

  Modüler asma tavan

  Benzer bir çerçeve üzerinde, alçıpan gibi, tavan döşemeleri olarak da adlandırılan hazır fayanslardan bir tavan oluşturabilirsiniz. Sonuç bir kaset veya kafes tavan. Alçıpanın aksine, kesin bir artı olan astarlama veya boyama gerektirmez. Sonuçta, bu plakalar zaten bitmiş bir yüzeye sahiptir. Çeşitli malzemelerden yapılabilirler. Özellikle pleksiglas, metal veya plastik, mineral plakaların neme dayanıklı modülleri bu amaçlar için kullanılır. Bu arkadan aydınlatmalı tasarımlar güzel ve biraz büyülü görünüyor.

  Banyoda alüminyum asma tavan kullanmanın dezavantajları nelerdir:

Bununla birlikte, her zaman bir hücresel veya kaset tipi bir tavanın, banyonun ve tüm dairenin rahat atmosferine iyi uymadığı belirtilebilir. Bazen biraz soğuk ve resmi görünüyor ve istemeden onu bir yere bir umumi tuvalete taşımak istiyor. Ancak, her şey banyonun iç tarzına bağlıdır. Örneğin, minimalizm veya yüksek teknoloji ise, böyle bir tavan tasarıma organik olarak sığacaktır.

Gergi Tavan - bir damla su kaçırmayacak

Banyo için mükemmel bir seçenek - nem almaz ve duvarları, zemini ve mobilyaları selden koruyacaktır. Bütün bir su birikintisi (metrekare başına 100 kilograma kadar) böyle bir tavana dökülürse, hiçbir şey olmaz. Uzmanlar suyu birleştirecek ve tavan tekrar çekilecek. Ve özelliklerini hiç değiştirmeyecek. Asma tavanların bakımı, onları sıkılmış nemli bir bezle silmekten oluşur.

Ayrıca, asma tavanların herhangi bir tasarıma uyduğunu, modern, asil ve zarif göründüğünü de not ediyoruz. Sayılamayan renkler ve tasarım için çok fazla seçeneğe sahipler. Mat ve parlak, desenlerle ve düz, fotoğraf baskısı ve dışbükey desenlerle. Her zevke göre seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca, banyoda kullanımlarının dezavantajları:

 • Ne yazık ki, böyle bir tasarımın kurulumuna hakim olamaz - profesyonellerin çağrılması gerekecektir. Sadece gerekli ekipman ve malzemelere sahipler.
 • Ve bir eksi streç tavan daha - içinde bir delik açmak oldukça basit. Bundan sonra, su tutma yeteneği maalesef kaybolacak. Bu nedenle, gergi tavan keskin ve sert nesnelerle dokunmadan daha dikkatli olmanız gerekir.

Beyaz bir germe tavan durumunda, fikstürlerin sabitlendiği yerlerde sararma görülebilir. Bu lekeler ovalanmaz veya boyanmaz. Bu nedenle, eğer bu olursa, gerginlik ağını tamamen değiştirmeniz gerekir.

Banyoda hangi tavanın yapılacağını belirleyin

Tasarım açısından tavan seçme

Daha önce de belirtildiği gibi, ilk önce tavanınızın tasarımının (ve tüm banyo) dairenin içi ile nasıl birleştirileceğini düşünün. Örneğin, "klasik" kar beyazı bir seçenektir. Ayrıca, yerleşik lambalar olsun veya olmasın, gerilebilir bir yapı, alçıpan, sarılı veya asma olabilir. Pürüzsüz ve pürüzsüz beyaz yüzey (belki de sadece boyalı) herhangi bir iç mekana mükemmel uyum sağlar. Beyaz bir tavan ve siyah bir zemin (ve bazen duvarlar) kombinasyonu özellikle şık görünüyor.

Dokulu tavanları kullanarak, banyonun büyüklüğü ile “oynayabilir” ve böylece görsel olarak daha geniş veya daha dar, daha yüksek veya daha alçak hale getirebilirsiniz. Bunlar modüler, kiremitli, raflı, örgü tipinde bir yapı içerir. Tüm bu tavanlar belirgin bir tahta veya fayans dokusu gösterir.

Banyo önemli boyutta ise, çok seviyeli tavanlar kullanılabilir. Onları yapmanın en kolay ve en ucuz yolu alçıpan. Örneğin, yuvarlak küvetin üzerinde bulunan lambalara sahip yuvarlak bir dışbükey tasarım iyi görünecektir.

Pratik açıdan hangi seçenek duracak

Banyoda hangi tavanın tasarım açısından değil, tavan kaplamasının pratikliğinden daha iyi olduğunu düşünürsek, PVC lambiri den yapılmış plastik ve tavanlar kesinlikle önce gelir. Banyo için plastik lambiri sadece mükemmel. Hiçbir şey için değil, çünkü giderek daha fazla insan bu seçeneği tercih ediyor. İnce, ancak böyle bir su geçirmez PVC lambiri hem pratik hem de güzel.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.