Bir ofis için doğru tavanı seçme

Ofis tavan dekorasyon

İş dünyasında, insanların nasıl çalışıp etkileşim kurduğu sürekli olarak değişiyor, iç ofis alanlarının nasıl tasarlandığını ve üretildiğini etkiliyor. Tavanlar üretken ve yaratıcı bir ortam sağlamada önemli bir rol oynar. İşyeri trendlerini takip eden mimarlar, tasarımcılar ve belirleyiciler, hem işverenlerin hem de çalışanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için farklı tavan sistemlerinin nasıl seçileceğini daha iyi anlayacaklar.

Erken 20 inci yüzyıl, duvarlı kutuları sınırlarından ofis işçileri kurtarmanın bir yolu olarak açık plan alanının ferahlık ve esneklik gördü. O ve çağdaşları uzun sıralı masalarla kesintisiz alanlar tasarladı. Hücreler daha sonra tanıtıldı, satırları bölmelere ve adalara bölüyordu. En kıdemli personel, gruptan çevreyi çevreleyen ve mevcut tek doğal ışığın tadını çıkaran özel ofislere ayrıldı.

Günümüz çalışanları, kablosuz cihazlar, sosyal ağ ve video konferans araçları ile her zaman, her yerden çalışabilirler. Herhangi bir günde, herhangi bir tipik ofis alanında, birçok işçinin işyeri dışında kalması işyerlerini boş bırakıyor. Sonuç olarak, birden fazla çalışanın aynı çalışma alanını gün veya hafta boyunca farklı zamanlarda paylaştığı 'sıcak masalama' kavramı birçok binadaki norm haline gelmiştir. Bu, şirketlerin iş istasyonlarına daha fazla yer ayırmak zorunda kalmadan ofiste çalışanların sayısını artırmasını sağlamıştır. Ofisin konumu ve büyüklüğü artık her zaman rütbe ve kıdemle eşit değildir, meslektaşlar arasındaki öğrenme fırsatlarını arttırır.

Çalışanlar bir ofisteyken, yaratıcı bir ortamda birbirleriyle özgürce etkileşime girebildiklerinde bazıları daha üretken ve mutlu olurlar. Açık planlı bir tasarım, böyle bir çevreye katkıda bulunabilir - ofis, kurumun kültürünün olumlu unsurlarını korurken kurumsal hedeflere ulaşmada yardımcı olabilir.

Artan etkileşimi ve 21 esnekliği st yüzyıl işyerinde bir monolitik görünümü ile iç ve dış cam, geniş kat alanları, entegre aydınlatma ve mücavir tavanların kullanımının artması yansır. Tasarımcılar, organizasyonun enerjisini ve açıklığını yansıtan ilham verici alanlar yaratıyorlar. Bazıları, “açıklık” kavramını, üretim alanları ve toplantı odaları gibi eskiden 'gizli' alanların akvaryum benzeri bir tarzda sergilenmesiyle daha da ileri götürüyor. Aslında, birçok şirket ofis alanlarını müşterilerini ve potansiyel çalışanlarını ziyaret etmek için marka ve değerlerini tanıtmanın bir yolu olarak görmektedir.

Ofis için asma tavan modelleri

Açık planlı bir ofis tasarımını benimseyen şirketler, geleneksel toplantı salonlarının ötesine geçerek, anlaşılmayan bağlantıları teşvik eden kahvehaneler veya salonlar gibi gayri resmi ortak alanları da içine alır. Atriyumlar ve koridorlar, şans karşılaşmalarını ve gündelik etkileşimi teşvik edecek şekilde yapılandırılmıştır. Yüksek bölme duvarları, alt bölümlerle değiştirilmekte ya da tamamen kaldırılmakta, çalışanların planlanan toplantılar dışındaki fikirleri paylaşmaları için cesaretlendirilmektedir. Açık planlı tasarım şemasında, bazı işverenler, işin daha fazla yansıma, gizlilik ve konsantrasyon gerektirdiği durumlarda sessiz odaları belirler.

Modern tavan tasarımı

1950'li yıllardan beri askıya alınmış veya 'düşmeli' tavan montajları, ofis ayarlarında sık sık beliren bir görünümle işlevselliği tercih ediyor. Asma tavanlar çapraz çizgiler ve ana rayları içeren bir metal ızgaradan oluşur. Ana raylar, yukarıdaki yapıdan askı telleri ile askıya alınır ve duvar kanalları veya açıları, çevre etrafına temiz bir görünüm sağlar. Paneller, hava dağıtıcılar, ışıklar ve diğer bileşenler modüler sisteme yerleştirilir. Bunlar plenumu gizler - yapıyı, süspansiyon sistemini, HVAC'ı ve diğer ekipmanı saklarken gelecekteki bakım veya yenileme işlemlerine kolay erişim sağlar.

Tarihsel olarak, asma tavanların görünümü, lekeleri, kırılmış köşeleri ve görünür, gri çatlakları ile yaşlanan lifli tavan panelleri ile eşanlamlıdır. Bugün, akustik tavan panelleri artık bu eski görünümle sınırlı değil.

Pürüzsüz ve hafif dokulu yüzeyler, şu anda tercih edilen tasarım stili olup, tavanın doku, ağırlık ve renge daha açık olduğu izlenimini vermektedir. Parlak, beyaz bir yüzey aynı zamanda ofis binalarındaki ışık yansımalarına da yardımcı olur.

Taş yünü tavan panelleri , dünyanın en bol anakayası olan bazalttan üretilmektedir. Doğal olarak anti-mikrobiyaldir ve nem, küf ve sarkma direncinin yanı sıra A Sınıfı yangın korumasına da sahiptir. Darbe dayanımı, sismik tasarım kategorileri, rüzgar yükleri ve diğer gereksinimler için de belirtilebilir. En çok tanınan özelliklerinden biri olan taşyünü panellerin gözenekli malzemesi, eski akustik fayanslar gibi derin çatlaklar göstermeden yüksek ses emilimi sağlar.

Genişleyen modern tavan tasarımı seçenekleri, metal tavan panelleri taş yünü panellerle kombine edilebilir veya bazı uygulamalarda (örneğin alt yüzeyler) tek başlarına kullanılabilir. Genellikle, metal paneller alüminyum veya çelikten imal edilir. Bir ızgaraya yerleştirmek için kare kenarlarla üretilebilirler veya daha dekoratif bir görünüm elde etmek için kenarlarını ortaya çıkarabilirler. Pişmiş emaye ve toz boya boyalar, metaller ve simüle edilmiş ahşap tahıl modelleri dahil olmak üzere hemen her renkte seçilebilir. Ses yalıtımı gerektiğinde metal paneller, ses emilimi için lifli taş yünü ile delinebilir ve desteklenebilir.

Akustik konfor

Ofis çalışma ortamlarının tasarımcıları sadece gözler için değil kulaklar için de tasarlamalıdır. Orta ve yüksek gürültü azaltma eş güdümlü (NRC) bir seçilmesi ve tüm alanlar boyunca kullanılması günlerini bu ortamlarda geçiren insanların bakış açısından yeterli değildir. Çalışanların çalışma ortamları hakkında en fazla memnuniyetsizliği bulduğu bir çalışmada, açık ofis planlarında çalışanların yarısından fazlası için ses mahremiyeti, yüzde 25 oranında daha fazla gürültü seviyelerine sahip olmaktan duyulan memnuniyetsizliktir.

Suyun Testini Yapmak İstersiniz: Beton plakalarda nemin engellenmesi

ofis tavan uygulamaları

Akustik konfor elde etmek, iş işlevlerini istenen akustik deneyimlere göre kategorize etmek ve çeşitli alanları uygun akustik özellikleriyle bilinçli olarak tasarlamaktan kaynaklanır. Herhangi bir günde, bazı insanlar rahatsızlık vermeden uzun süre konsantre olmaya ihtiyaç duyacaklardır. Trende sessiz arabalar gibi sessiz odalar gereklidir. Küçük gruplar ya da bireyler için bu odalar, gürültüsünün konsantrasyonu kırmasını önlemek için, tüm duvarlardan ve yüksek duvarlar ve çevre contalarına sahip ağır kapılar ile akustik olarak izole edilmiştir. Tavanlar kasıtlı olarak düşük tutulur ve NRC 0.85 veya daha yüksek seviyede ses emici lifli panellerden yapılır.

Ofis tavan dekorları

Aynı zamanda, diğer kişiler bir müşteriye ev sahipliği yapıyor olabilir ve bu konuşmayı, iş arkadaşlarının geçmesi için canlı ve erişilebilir tutmak isteyebilir. Bu durumda, tavan yükseltilir ve belki de ses emici lifli panellerin ve ses yansıtıcı metal panellerin bir karışımını içeren 'adalarda' değişiklikler vardır. Diğer ofis tasarımlarında, duvarlar sayıca ve yükseklikte seçici olarak azaltılır veya akustik olarak yarı saydam hale gelir. Bu tasarım yaklaşımı, kasten çevreleyen ortak alanlara nüfuz etmek için bazı seslere izin verir.

Ofisin başka bir yerinde, orta ölçekli bir grup insan bir sunumu dinliyor olabilir. Burada, konuşma anlaşılırlığı temel akustik kriterdir. Tavan, sunum yapanların sesini gruba yansıtmak için daha fazla ses çıkarır. Tasarımcılar tarafından yapılan yaygın bir hata, konuşma anlaşılırlığının gerekli olduğu bir montaj alanı üzerinde yüksek düzeyde ses emici bir tavan yerleştirmektir.

Çok sayıda iş istasyonuna sahip geniş, açık alanlarda, tavanlar düşük ve gizlilik ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmalı ve NRC 0.90 veya üstü yüksek ses emici lifli tavan panellerinden oluşmalıdır. Bu fiziksel bileşen genellikle duvarlara sahip olmamaktan kaynaklanan açıklığa rağmen normal konuşma gizliliği sağlamak için elektronik ses maskelemesi ile birleştirilir.

Çağdaş ofis çalışma ortamlarında akustik başarının anahtarı, yolcular tarafından ihtiyaç duyulan çok sayıda akustik deneyimler hakkında ön görülebilir. Kasıtlı akustik tasarım, sessizlik ve konsantrasyona, canlı sosyal etkileşime, mahremiyete ve gizliliğe uygun alanlar sağlamak için çeşitli malzemeler kullanır.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.