Dış ve iç kullanım amaçlı boya çeşitleri nelerdir

Dış ve iç kullanım amaçlı boya çeşitleri nelerdir

Boya, inşaat, tamir ve tasarım işlerinde kullanımı oldukça geniştir. Boya üreticileri yüzlerce çeşit boya, vernik ve birkaç gruba ayrılabilen diğer kaplama malzemeleri yaratmışlardır. Sınıflandırma çeşitli kriterlere göre yapılabilir - kompozisyon, baz tipi (film oluşturucu madde), amaç, bitiş yüzeyi tipi.

Film oluşturucu baz türüne göre boya çeşitleri

Tüm boya çeşitleri, çeşitli alt tabaka tiplerine dayanır - kuruduktan sonra diğer tüm bileşenlerin eşit şekilde dağıldığı güçlü bir film oluşturan karmaşık bileşim sıvıları - pigmentler, UV koruyucular, antiseptikler, korozyon önleyiciler, vb. boyalar, bu nedenle sınıflandırma bu temelde üretmek en uygunudur.

İnşaat ailesinde ve özel boyalarda, dört grup boya en yaygın olanıdır:

 • emülsiyon;
 • alkid;
 • tutkal;
 • Silikat.

Buna karşılık, örneğin yağ, nitroselüloz, suda çözünür, vb. Çözücü türlerine göre dağıtılırlar. Fakat ilk dört sınıflandırma grubu, boyanın kullanım kapsamını, temel özelliklerini ve işaretleme kabiliyetini belirlemek için yeterlidir.

Emülsiyon ve dağınık boyalar, suda çözünür

Bu tip boyalar çevre dostu olanlardan biridir. Gerçek şu ki, onların temeli, buharlaşırken, çalışma sırasında veya kurutma sürecinde kimseye zarar vermeyen saf sudur. Bu tür boyaların bir özelliği iç yapılarıdır - akrilik reçineler ve bunların türevleri veya polivinil klorür molekülleri suda çözünür değildir, emülsiyonlar veya dispersiyonlar halinde (minik toplar) askıya alınırlar.

Yüzeye uygulandıktan sonra, bu toplar üzerine sürülür, mekanik olarak güçlü ve farklı türdeki dış etkenlere karşı dirençli bir monolitik film oluşturur ve birleştirir. Kuruduktan sonra, film bileşenleri suya kayıtsızdır ve içinde çözünmezler. Doğru, bazı boyalar, sıradan ev ürünleri ve ılık su kullanılarak yıkanabilir, ancak su bazlı boyaların çoğu, bazıları hafif aşındırıcılarla bile kolayca yıkanabilen yüzey kaplamaları oluşturur.

Suda çözünür emülsiyon, dispersiyon ve lateks boyalar hemen hemen her türlü malzeme için tasarlanmıştır: tuğla, beton, ahşap, alçıpan, macun ve sıva, metal, kontrplak ve sunta, sunta, OSB.

Bir emülsiyon ve bir dispersiyon arasındaki fark oldukça yanıltıcıdır - biri ve diğeri, kimyasal seviyede etkileşime girmeyen iki veya daha fazla sıvının karışımını belirler. Bu nedenle dağılmış ve emülsiyon boyalar kullanılmadan önce iyice karıştırılmalıdır.

Daha önce parlak boyalar ve vernikler ile boyanmış ve aynı zamanda cam, fayans, seramik yüzeylerin boyanması açısından zor olsa da, sadece bu malzemeler boyaya ilişkin talimatlarda belirtilmişse, dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Çoğu durumda, emülsiyon boyaları yeterince gözenekli malzemeyi lekelemek için kullanılır. Bu boyalar, alkid boya ve verniklerle boyama için bir baz olarak kullanılabilir.

Suda asılı kalan maddelere bağlı olarak, emülsiyon boyaları;

 • akrilik;
 • polivinil asetat;
 • lateks;
 • Silikon.

Bu grubun tüm boyaları pratik olarak kokusuz, çabuk kurur ve yangına karşı korumalıdır.

Emülsiyon boyalar hem iç hem de dış işler için kullanılır. Ancak satın almadan önce amaçlarına dikkat edin - cephe için iç boya uygulayarak, birkaç ay sonra tekrar cilalamaya başlayabilirsiniz. İç mekanda kullanım için başlıca boya türleri akrilik, lateks, polivinil asetattır.

Akrilik kopolimerlere dayanan akrilik boyalar daha az yoğundur ve malzemenin nefes almasını sağlar. Aynı zamanda kuru malzemeye de uygulanmasına rağmen, kullanım koşulları basitleştirilmiştir. Macun veya sıva henüz tamamen kuru olmasa bile, boya bunun yakın gelecekte yapılmasına izin verecektir.

Akrilik kopolimerlere ek olarak, lateks boyalar , bir kumaş ve yumuşak fırçalar kullanılarak binlerce kez yıkanabilen yoğun, dayanıklı bir film oluşturdukları için kauçuk bileşiklere sahiptir. Bu tür kompozisyonlar ıslak odalarda, mutfaklarda, cephe işlerinde duvar dekorasyonu için kullanılır. Duvar kağıdı, ahşap, metal gibi harika görünüyorsun, lateks boyalarının bazı markaları cam, fayans, plastikle boyanabilir.

PVA (polivinil asetat) bazlı boyalar yalnızca iç işler için kullanılır. Onlar tarafından oluşturulan film, çok dekoratif olmasına rağmen, düşük bir yoğunluğa sahiptir ve su ve yüksek nemden korkar. Buharların geçmesine ve serbest gaz değişimini sağlamasına mükemmel şekilde izin verirken, yine de nemin geçmesine izin verir. Sadece kuru ve normal mikro iklime sahip odalarda kullanılabilir.

Silikon emülsiyonları ve dispersiyonları silikon reçinelerine dayanır. Suya mükemmel direnç gösterirler, ama aynı zamanda buhar geçirgendir. İstisnai elastikiyet, boya katmanının önemli ve hızlı sıcaklık değişikliklerine ve mekanik gerilmelere dayanmasını sağlar. Çoğu mineral madde ve metallere ve ayrıca herhangi bir boyadaki eski kaplamalara mükemmel yapışma özelliğine sahiptir. Tek dezavantajı yüksek fiyattır.

Alkid boyalar

Dış işler için en yaygın boyalar ve açıkta yüzeylerin korunması. İç dekorasyonda, özellikle boyama zeminlerinde, basamaklarda ve önemli mekanik baskı altında olan diğer yüzeylerde yaygın olarak kullanılırlar.

Ana bağlayıcı çeşitli çeşitlerde alkid reçinedir. Çözücüler - kurutma yağı, beyaz ruh, çözücü, diğer organik maddeler. Kuruduktan sonra, çok dayanıklı su geçirmez ve değişik derecelerde parlaklıkta kimyasal olarak inert yüzeyler oluştururlar. Bu tür boyaların bir özelliği, doğrudan güneş ışığı altında uzun yıllar süren operasyonlar sırasında, renklerin biraz değişmesi ve bir mikro çatlak ağı ile kaplanabilmesidir. Alkid reçineler yağlı boya veya emaye yapmak için kullanılabilir.

Alkid reçineleri bazlı yağ boyaları doğal veya sentetik kuruyan yağlar kullanılarak yapılır. Ayırt edici bir özellik, uzun (birkaç güne kadar) kuruma süresidir. Aynı zamanda, orta derecede toksik maddeler yüzeyden buharlaşır ve bunun sonucunda yağ boyaları dışarıda veya iyi havalandırılan odalarda çalışmak için kullanılır. Kuruduktan sonra, ahşap ve metal gibi her türlü mineral malzeme üzerinde çok dayanıklı kaplamalar oluştururlar. Ultraviyole ve sudan korkmaz, buhar geçirgenliği çok düşüktür.

Emayeler - hemen hemen aynı bileşim, ancak vernik ilavesi. Sonuç, nemin geçmesine izin vermeyen, kimyasal reaksiyonlara girmeyen ve yıllarca renk değiştirmeyen parlak veya yarı parlak yüksek yoğunluklu bir yüzeydir.

Silikat boya

Silikat boyaları, sıvı cam temelinde yapılır ve benzersiz özelliklere sahiptir. Orta derecede buhar geçirgenliğine sahiptirler, sıcaklık değişimlerine dirençlidirler, ancak yüzey katmanı oldukça gevşektir ve taban malzemesi dizisine nemin girmesine karşı koruma sağlamaz. Genellikle alkali ortamlarda kolayca tolere edildiği için sıvada kullanılır. Özel ısıya dayanıklı bileşikler hariç, metal ve seramiklerin silikat boyalarla boyanması önerilmez.

Yapışkan boyalar

Özellikleri ve kapsamları nedeniyle akrilik emülsiyonlara benzerler ancak neme karşı daha az dirençlidirler ve sadece kuru odalar için uygundurlar. Genellikle, kullanmadan önce suyla seyreltilmiş kuru karışımlar halinde satılır. Nemdeki kısa süreli bir artışın bile mümkün olduğu odalarda, duvarlar boyamadan önce antiseptikler ve küf önleyici preparatlarla muamele edilmelidir. Tutkal çeşitlerine göre kazein ve dekstrin ayrılabilir.

Kazein boyaları. Kaplama katmanının yeterince yüksek bir gücü ile ayırt edilirler ve cephe çalışması için bile uygundurlar.

Özel boyalar

Dış işler ve iç dekorasyon için boya türlerini seçerken, aralarında yapısal, sıra dışı bir yüzey dokusu ve karmaşık tonlar yaratabilen özel formüller ve çeşitli doğal ve yapay malzemeleri taklit eden dekoratif boyalar görülmemelidir.

Yapısal boyalar

Bu tür boyalarla kaplandıktan sonra astarlanmış bir pürüzsüz yüzey, yüksek mukavemetli bir kabartma film elde edilir. Kaba olabilir, böcekler tarafından zorlanan bir ağaç gibi görünebilir, su dalgalarını taklit edebilir veya daha karmaşık bir hacimsel desenle kaplanabilir. Kuruduktan sonra, bu tür boyalar akrilik veya lateks boyalar veya yarı saydam azure ile kaplanabilir. Fakat genellikle tamamen renklendirilirler ve kendileri renk dekorasyon rolünü oynarlar.

Dekoratif boyalar

Dekoratif boyalar, altta taklit yüzeyler oluşturmak için tasarlanmıştır: eski ahşap, deri, ipek, paspas, doğal taş. Genellikle metalik veya sedefli bir parlaklık, gökkuşağı taşması oluştururlar.

Özel boyalar

Çeşitli özel boya türleri ayrıca bazı yenilikçi etkiler yaratmanıza izin verir, örneğin, flüoresan olanlar olaya parlar ve yabancı kaynakların yansıyan ışınlarını yansıtırken, fosforlu olanların kendileri bir ışık kaynağıdır ve gün boyunca biriken enerjiyi onlarca dakika boyunca parlayan bir ışık şeklinde verir.

Çeşitli aromalara sahip boyalar yavaş yavaş moda olur, ancak egzotik olarak kabul edilebilir - koku, boyamadan sadece birkaç gün sonra devam eder. Manyetik boyalar da çok yaygın değildir, kuruduktan sonra, yalnızca dekoratif mıknatıslara göre metal yüzeyler gibi davranırlar.

Yağlı boyalar (MA) ayrıca solvent tipini gösteren ek bir dijital endekse sahiptir.

 • 1 - doğal kurutma yağı,
 • 2 - oksol;
 • 3 - gliftal;
 • 4-pentaftal;
 • 5 sentetik ve birleşik kompozisyon.

Boyaların amacı yüzeyi süslemek ve dış etkenlerden korumaktır. Bu ikili görev, çoğu boya yalnızca bir durumda mükemmel performans sergiliyor - doğru bileşimi seçerseniz. O gerekir:

 • boyalı malzemeye yüksek düzeyde yapışma (yapışma);
 • kuruduktan sonra, maksimum olarak yüzeyin çalışma koşullarına karşılık gelir;
 • Atmosferik faktörler ve nem etkisi altında çökmeyin;
 • rengi sıkıca tutun;
 • Toksik madde yaymayın.

İç veya dış cephe dekorasyonu için boya seçerken, diğer yapıları boyamanın yanı sıra, öncelikle boyanın kapsamına ve çalışma koşullarına uygunluğuna odaklanmak gerekir. Daha önce boyanmış yüzeyler için bir bileşim seçerken, önceki kaplama katmanı ile istenmeyen reaksiyonlara girmeyeceğinden emin olmalısınız. Bir bileşen çatışması durumunda, iş için daha uygun başka bir boya bulmak gerekir.

Ardından, eşit parametrelerle üreticiye. Modern pazar renklerle doludur, ancak aralarında çok kaliteli olan yoktur. Fiyatı ortalamanın biraz üzerinde olsa bile, tanınmış markalardan ürün satın almak en iyisidir.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.