duvar rengi seçimi

Duvarlar için boya rengi nasıl seçilir ?

Siyah ve mavi, pardon, beyaz ve altın elbise ile hikâyeyi hatırlıyor musunuz? Sonra görüşler iki kampa bölündü - ve İnternet kullanıcıları oybirliğiyle nesnenin rengini belirleyemedi. Ayrıca günün farklı saatlerinde ve farklı sağlık koşullarında elbiseyi farklı görenler oldu.

Bununla birlikte, bukalemun elbisesinin bilmecesi çabucak çözüldü: gerçek şu ki, hepimiz aynı rengi farklı algılıyoruz. Beynin bir dahaki sefere hangi rengi "göreceği" birçok faktöre bağlıdır: ışık yayılımı spektrumuna, arka plan rengine, bireysel gözün belirli özelliklerine, hatta psikolojik ve kültürel-sosyal faktörlere. Bazıları için elbise gerçekten mavi, bazıları için altın.

Bir mağazadaki bir palette, boya her zaman evdeki duvarlardan farklı görünecektir. Elbette, her zaman yeniden boyayabilir ve "kendi" gölgenizi bulabilirsiniz, ancak tüm bunlar yorucu ve can sıkıcıdır. Yenileme sırasında çözülmesi gereken çok sayıda zor görev vardır ve boya için bir renk seçmek çoğu zaman gerçek bir işkenceye dönüşür. Mağazanın size onlarca bej ve gri tonu, yüzlerce ton kırmızı veya mavi sunacağını, beyazın sadece beyaz olmadığını ve yüzlerce farklı versiyonda olabileceğini kim bilebilirdi.

İç mekân için boya rengini seçtiğimizde de benzer bir durum ortaya çıkıyor. Hangi tona ihtiyacımız olduğunu açıkça anlayan bir hırdavatçıya geliyoruz, ancak kataloğu gördüğümüzde kayboluyoruz: renk seçimi o kadar harika ki birini tercih etmek çok zor. Sonuç olarak, sık sık yanılıyoruz: Dairedeki tadilat bitti - ve duvarların rengi aslında hayal ettiğimizden çok uzak.

İç mekân için boya seçmenin inceliklerini anlamaya ve yaygın hatalardan kaçınmanıza yardımcı olmaya karar verdik. Yani, 10 ana nüans!

1. Daha az seçenek - seçmek daha kolay

Modern üreticiler boyaları neredeyse sonsuz sayıda renk ve tonda renklendirebilir. Ancak, birkaç yüz tondan üç ila beş arasında bir tane seçmek çok daha kolaydır. Siparişinizi kabul eden danışmandan size tüm olası renk seçeneklerinin genel bir kataloğunu değil, sınırlı olanını göstermesini isteyin. Birçok boya markasının en popüler renk tonlarının kısa bir atlası vardır - kontrol edin.

2. Monitör, renk kataloğunun yerini almayacaktır

Reklam broşüründeki veya bilgisayarınızın monitöründeki boyanın renginin, renk sunumunun doğası gereği gerçeğe uygun olmayabileceğini unutmayın. Sadece bu rengin boya ile boyanmış malzeme örneklerini içeren özel bir kataloğa göre bir boya rengi seçmeniz gerekir. Bu tür kataloglar, hayranlar, bir dizi kart, renk atlası veya duvar sehpaları şeklinde yapılır.

3. Bireysel renk algısını unutmayınız.

Başka biriyle renk hakkında konuşurken, aynı şey hakkında konuştuğunuzdan emin olun. Yukarıda bahsedildiği gibi, insanlar bir nesnenin renk özelliklerini farklı şekillerde algılayabilirler. Sadece muhatabınıza danışın ve renk örneğini belirtin - bu, renklendirme siparişi verirken daha fazla anlaşmazlıktan ve hatadan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

4. Odada olacakların görüşlerini dinleyin

Bir kişinin içsel duyguları, tasarımcıların ve mimarların tüm tavsiyelerinden çok farklı olabilir. Bir renk şeması seçerken, sadece moda trendleri ve belirli bir tarzın gereklilikleri değil, aynı zamanda bu alanda yaşayacakların görüşleri de dikkate alınmalıdır. Her şeyden önce evin sahibi için rengin gölgesi rahat olmalıdır.

5. Doygun renklere dikkat edin

Katalogdan bir renk seçerken, o renkteki bir duvarın nasıl görüneceğini hayal etmeye çalışın. Zengin bir gölge, yalnızca küçük bir örneğin sunulduğu bir katalogda harika görünür, ancak devasa, çok parlak bir duvarın önünde rahatsız edici olabilir. Duvarları daha açık ve yatıştırıcı bir gölgede boyayın, daha sonra parlak aksesuarlar eklemek daha iyidir.

6. Duvarın dokusunu düşünün

Dokulu sıvalı duvarlar her zaman biraz daha koyu görünür. Bu etkiyi açıklamak için, renk uzmanları iki beyaz kâğıt alır, birini buruşturur ve ardından düzleştirirler. Pürüzsüz bir yüzeyin her zaman daha parlak olduğunu görmek için kendiniz deneyin. Dokunun kendisi hafif bir gölge, hafif grimsi bir ton verir - bir renk seçerken bunu unutmayın.

7. Rengi gerçek koşullarda "deneyin"

Mağazadan bir renk yelpazesi ödünç almaya çalışın, böylece odadayken seçtiğiniz gölgeye bir göz atabilirsiniz. Mobilya ve aksesuarların rengiyle eşleştirin, farklı aydınlatmaları açın, pencereleri perdelerle gölgeleyin. Bundan sonra fikrinizi değiştirdiğinizi fark edebilirsiniz.

8. Deneme boyama doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır

Profesyonel inşaatçılar, gölgeyi nihayet belirlemek için her zaman bir test resmi yaparlar. Aralarında karar veremeyeceğiniz tonlarda minimum hacimde birkaç kutu boya için renklendirme siparişi verin. Renovasyonun planlandığı odadaki duvara boya örnekleri uygulayın; tercihen yaklaşık 1 metrekare alana sahip kareleri boyayın. Bir seçim yapın ve daha sonra sadece renklerin üzerini boyayın.

9. Boyama yaparken hata yapmayın

Son renk de boyanın kalitesinden etkilenir. Teknik hatalardan kaçınmak çok kolaydır - boya talimatlarını dikkatlice inceleyin. Yüzey hazırlığına, sıcaklığa ve neme yapışmaya ve boya uygulama tekniğine özel dikkat gösterilmelidir. İşin icracılarını kontrol edebilmek için talimatları kendiniz inceleyin.

10. Boyanın son rengi tam kuruduktan sonra görülür.

Çoğu boyanın tonu ve doygunluğu nihayet sadece tamamen kuruduktan sonra ortaya çıkar, bu nedenle sonuç çıkarmak için acele etmeyin. İdeal koşullar altında bile su bazlı boya en az 5 saat kurur. Ancak nihai sonucu görmek için büyük olasılıkla en az birkaç gün beklemeniz gerekecek. Sabırlı olun ve duvarların iyice kurumasına izin verin.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.