ev tavan dekorasyon

Alçıpan Tavan Dekor

Onarım sırasında, mülk sahipleri kaliteden ödün vermeden yapı malzemelerinden tasarruf etmeye çalışırlar. Bir dairede veya evde duvarları ve tavanı nasıl dekore edeceğiniz seçimi ciddiye alınmalıdır ve bunun için hangi malzemelerin ve araçların satın alınacağının en iyi olduğunu bilmeniz gerekir.
Paranın sınırlı olduğu, ancak onarımın verimli bir şekilde yapılmasını istediğimde, evrensel ve yaygın olarak kullanılan bir yöntem iyi bir çözüm olacaktır - tavanı alçıpan ile dekore etmek . Bu malzemenin tabakaları farklı yüzeyleri düzleştirmek için kullanılabilir.
Tavan yüzeyini süslemek için alçıpan kullanımı, sadece temel zemindeki kusurları maskelemeyi ve hatta ortadan kaldırmayı değil, aynı zamanda örneğin iki ve üç seviyeli tavan yapısı (fotoğrafa bakın), her türlü podyum, geçiş vb. Tavanı kendi başına alçıpan ile hizalama ").

Alçıpanın avantajları ve dezavantajları

Alçı levha ile duvar ve tavan dekorasyonu haklı olarak popülerdir, çünkü bu malzeme böyle olumlu özelliklere sahiptir:
 • hem duvar yalıtımı hem de ek ses yalıtımı için kullanılır, dairenin dışından gelen çeşitli sesleri, müzikleri ve sesleri keser Dairede tavan nasıl bitirilir
 • insan sağlığı için risk oluşturmayan çevre dostu, doğal bileşenler kullanılarak malzeme üretimi için. Üretiminde kullanılan alçı, karton ve takviyeli elyaf sentetik safsızlıklar içermez;
 • Alçı sıvaya dahil edilen malzemelerin özellikleri, sürekli yüksek nemli odalarda kullanılmasına izin verir. Örneğin, dağıtım ağında bulunan suya dayanıklı alçıpan bazen banyolara bile monte edilir: belirli bir süre için tabakaları nem toplar ve sonra verir;
 • yangın güvenliği;
 • ısı yalıtım özellikleri, odadaki ısının korunmasına izin verir ve tavandaki yuvalardan kaybını önler.
Alçıpan dezavantajları:
 • tavanın bu malzeme ile bitirilmesi yaklaşık 8-10 santimetre oda yüksekliği sürer;
 • taşkın sonucu büyük miktarda suyun etkilerine karşı dengesizlik. Sızıntı sonucu, tabakalar şeklini kaybeder, eğrilir, yapının çökmesi dışlanmaz. Tavan kuruduktan sonra deforme olmaya devam eder ve eksiklikler sadece yeni bir tavan sistemi kurularak giderilebilir.

Alçıpan için hazırlık önlemleri ve özellikleri

Tavanı kendi elinizle alçıpandan yapılmış bir tavanın kurulumuyla yapmak, tüm kusurlarını tamamen görünmez hale getirecektir: düzensizlikler; çatlaklar ve çıkıntılar. Odanın yüksekliği ve alanı izin veriyorsa, en iyi çözüm, geçişler, karmaşık aydınlatma ve iç mekanın orijinal stilini vurgulayan diğer unsurları içeren alçıpan ile çok seviyeli bir tavan dekorasyonudur.
Gerçek şu ki, tavandaki alçıpanın inşası , fotoğrafta olduğu gibi iki veya üç kat halinde, kemerler ve sütunlarla veya geniş odayı görsel olarak işlevsellik bakımından farklı birkaç bölgeye bölmek suretiyle gerçekleştirilebilir. Alçıpan tavanlar, uygun aydınlatma armatürleri takarak sıradan bir dikdörtgen odanın modern ve eşsiz olmasına yardımcı olur.
Alçıpan tavanını bitirmek için birçok seçenek vardır. Seçim, tasarım, finansal yetenekler ve onarım koşullarına bağlıdır. Her şeyden önce, tavan sisteminin nasıl görüneceğine karar vermek ve özelliklerine dayanarak , alçıpan tavan projesinin uygulanması için tabandan asma tavana kadar gerekli mesafeyi hesaplamak gerekir .
Tesisatın alçıpan levhalar artı çerçevenin ağırlığı, yalıtım, dahili lambalardan oluşan tavandaki yük küçük bir önem taşımıyor. Uzmanlar tavsiye: alçıpan tavanına aşırı yüklenmemek için ağır elemanlar takmayın: büyük aydınlatma armatürleri; klima ve malzeme. Üzerine monte edilen her cihazın tavana takılması için bağımsız bir sistemi olmalıdır.
Spot ışıkları seçerken, ayrı bağlantı elemanlarının gerekli olmadığı küçük cihazları tercih etmek daha iyidir ve alçıpanda yapılan deliklerden kolayca bağlanabilirler. Kurulum işlemi elektrikli bir matkap kullanılarak gerçekleştirilir - istenen çapı açar ve lamba kendi klipsine monte edilir (okuyun: " Alçıpandan yapılmış kendin yap tavan: inşaat cihazı ").
urulum işi yaparken aşağıdaki araçları kullanın:
 • yapı seviyesi;
 • darbeli matkap;
 • elektrikli matkap;
 • metal için makaslar;
 • bir çekiç.
şleri bitirmek için, bunun için özel olarak tasarlanmış aletler de satın almalısınız.
Alçıpan inşaatı evde ilk kez yapılırsa, bir profesyonelin hizmetlerini kullanmak daha iyidir, çünkü:
 • beceri eksikliği nihai sonucu etkileyecektir;
 • tabakalar önemli ölçüde ağırlığa sahiptir ve doğru çalışma için ek destek gereklidir.
Deneyiminiz varsa, tavanı alçıpan ile kendiniz dekore etmek zor değildir. Doğru, bu durumda bir akraba veya arkadaşın yardımı gereksiz olmayacaktır. Böylece, tavanı dekore etmek için tasarlanan paranın yaklaşık yarısından tasarruf edebilirsiniz.
GCR'nin uzun süre saklanması ve bir kenara koyulması önerilmez. Şekli korumak ve deformasyonu önlemek için alçıpan depolamak için ideal koşullar özel tahtalar üzerinde yatay konumlandırılmasıdır.
Alçıpan tavanın nasıl bitirileceğine karar verirken, aşağıdaki noktaların dikkate alınması gerekir:
 • tavan tasarımı ıslak sıva gerektiriyorsa, neme dayanıklı levhaların alınması tavsiye edilir;
 • Çok seviyeli geçişler, çok sayıda viraj, sütun ve kemer ile alçıpandan yapılmış asma tavan yapısının benzersiz bir tasarımını yaratırken, plastik ve esnek malzeme türü ideal bir seçim olacaktır.
Alçıpan tavanın niteliksel olarak yapılması şartıyla, özel bir bakım gerektirmeyecek ve uzun süre dayanacaktır.

Alçıpan çerçeve

Asma tavanın yapısal çözümü karmaşıktır: alçıpan levhaların yapıştırıldığı bir çerçevedir. Bunu yapmak için tahta çıtalar veya metal bir profil kullanabilirsiniz. Eğer yapıya bağlamda bakarsanız, modüler bir sandık halinde birleştirilmiş "T" harfine benziyor. Profil tavan (ana) ve kılavuzdur.
Taban tabanındaki yükü belirlemek için alçıpan tavanını bitirmeden önce, genellikle bir "kare" nin 14 kilogram olduğu kabul edilir. Bir konuma sabitlemek için yapıya sağlamlık kazandırmak için üzerine ek süspansiyonlar eklenir, aksi takdirde çerçeve sarkabilir ve çatlayabilir.
Direkt veya kelepçe süspansiyonları kullanılarak taban tabanına sabitlenir. Bir tornavida ve vida kullanarak doğrudan süspansiyonlar tavan profiline vidalanır. Ana profilin kenarındaki vurgu, klipsli süspansiyonlar tarafından oluşturulur.
ki tür çerçeve vardır. Birincisi küçük binaları bitirmek için idealdir, ikincisi ise büyük ölçekli onarımlar için kullanılır.
Çerçevenin ilk sürümü . Bu durumda, ana profil süspansiyonların kullanılmasıyla taban tabanına tutturulur ve alçı sıva montajı için profiller farklı seviyelerde yerleştirilir. Kesinlikle 100 santimetrelik bitişik raylar arasında ve 90 santimetre - süspansiyonlar arasında maksimum bir mesafe sağlarlar. Bir rulman profilinden diğerine olan mesafe en az 50 santimetre olmalıdır. Çıtalar ve duvar arasındaki minimum boşluk 10 santimetredir. Destek ve ana profiller iki seviyeli bir konektör ile sabitlenir.
Çerçevenin ikinci sürümü . Tavanı alçıpan ile dekore ederken, oluşturma sırasında ana ve kılavuz profillerin aynı seviyede bulunduğu bir çerçeve yapılır. Süspansiyonların montajından taban kaidesine, mesafe yaklaşık bir metre ve profiller arasında - 1.2 metre. Kalan kurulum parametreleri ilk seçeneğe benzer. Çerçeve yapısı "yengeçler" ile sabitlenir ve sadece duvarlara veya zemin döşemelerine ek olarak monte edilir.
Bir alçıpan yapı oluştururken eylem sırası aşağıdaki gibidir.
İşaretleme yaparlar ve iletişimin yerini planlarlar, bunun için:
 • bir bina seviyesi ve bir döşeme kordonu kullanarak, odanın çevresinde yatay bir çizgi çizilir;
 • yatay işaret işaretinin ortasına göre dikey çizgiler;
 • tavanlar arası alanda teller yaparlar.
Çerçevenin yapımına devam edin:
 • dübeller kullanarak, kılavuz duvarlar, işaretlerden sapmadan 50 santimetre mesafedeki duvarlara monte edilir;
 • Çerçevenin taşıma ve boyuna elemanları, sert kaburgalarla tavan profilinden metal işleri için makasla kesilir;
 • özel uzatma kabloları kullanarak, odanın uzunluğu 4 metreden fazla olduğunda (standart boyut) herhangi bir elemanı arttırırlar.
Çerçevenin enine ve boyuna elemanlarını profillere monte etmek için kendinden kılavuzlu vidalar kullanılır ve “yengeçler” bunları birbirine bağlar. İki eleman arasındaki boşluk, tabakanın boyutuna göre 1, 2 metre uzunluğunda ve 0,6 metre genişliğinde olmalıdır.
Geniş odalarda, çevre etrafındaki profillerin (enine ve boyuna) konumunu belirtmek gerekecektir. Çerçevenin birleştiği yerde delikler açın. Onların yardımıyla, taban katına tek seviyeli konektörler tutturulur. İstenen çapa sahip dübeller deliklere yerleştirilir. Hazırlığı tamamladıktan sonra sandığı düzenlemeye başlarlar. Ana profili ve kılavuzu bağladıktan sonra, GKL çerçevesi tamamlanmaya başlar.

ÇERÇEVENIN KAPLAMASINI ALÇIPAN ILE GERÇEKLEŞTIRIN.

Alçıpan tavanlar bitmişse, malzemeyi, levhaların derzlerindeki uzun dikişler doğal ışık kaynaklarından gelen ışık yönünde olacak şekilde monte etmek gerekir. Odadaki pencerelerin bitişik duvarlarda olması durumunda, plakalar odanın uzunluğu boyunca sabitlenir. Alçıpan finişin geniş alanlarda yapılması durumunda, zemin döşemelerinden ve duvarlardan çalışma başlar.
Alçıpan levhaların montajı şu şekilde gerçekleştirilir:
 • spot lambaların montajı için delikler hazırlanır;
 • malzeme levhalarının tutturucuları 10 cm aralıklarla kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak gerçekleştirilir, ancak malzemenin önemli bir ağırlığı ile, tutturucular daha sık konumlandırılır;
 • vidalar alçıpan levhalara gömülmelidir.

SON AŞAMA

Tavanların alçıpan ile dekorasyonu, çerçevenin malzeme plakaları ile kaplanmasını içerdiğinden, aralarındaki derzler macun ile kapatılır. Bu, eklemlerin tamamen sızdırmazlığını sağlar. Ankrajlar veya vidalar gerekirse macunla maskelenir.
Tavan yapısının yaratılmasının sonunda, aşağıdaki çalışma türleri gerçekleştirilir:
 • bir bandaj-serpyanka ile macun yapıştırın;
 • dikkatle macun eklemleri;
 • mükemmel düz bir yüzey elde etmek için tavanı zımparalayın;
 • su bazlı boya ile bir astar, leke uygulayın veya duvar kağıdına yapıştırın. Arzuya bağlı olarak, dekorasyon için farklı dekoratif öğeler kullanabilirsiniz.

© 2022, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.