Güzel ve Neme Dayanıklı - Banyoda Tavan İçin Seçenekler

Banyoda tavanların sıkıcı beyaz bir uçak olduğu günler çok geride kaldı. Tavan tasarımına artık duvarların veya zeminin tasarımından daha az (ve bazen daha fazla) önem verilmemektedir. Düzgün bir şekilde tasarlanmış tavan, odadaki boşluk hissini kesinlikle değiştirebilir: odayı daha yüksek veya daha düşük yapın, kabul salonunun ciddiyeti veya yatak odasının mahremiyetini verin.Bugünün piyasasında, tavanı gerçek bir tasarım sanatının şaheseri haline getirebileceğiniz birçok farklı malzeme var. Ancak, banyoda en iyi tavanın ne olduğu sorusu söz konusu olduğunda, daire ve özel ev sahiplerinin çoğu doğru seçimi yapmak zordur. Banyo kendine özgü özelliklere sahiptir. İlk olarak, banyoların oranları her zaman mükemmel değildir. Ve odanın görsel algısını düzeltmek tavandan dolayı en kolay olanıdır. İkinci (ve en önemli) nokta ıslak odanın kendine özgü çalışma koşullarıdır.

Banyodaki havanın nemi çoğu zaman% 70'i geçiyor. Bu zaten kendi başına aşırı çalışma koşulları. Ancak banyodaki tavanlar doğrudan suya maruz kalabilir. Palet ve perde çitlerinden oluşan duş köşelerinde, su doğrudan tavandan duş başlığından alınabilir. Ve diğer durumlarda, sıcaklık farklılıkları nedeniyle tavanda yoğuşma damlaları oluşur. Bu nedenle, banyodaki tavanı bitirmek için nemin etkilerine başarıyla dayanacak malzemeleri seçmeniz gerekir. Bitirme malzemeleri özel çalışma koşulları dikkate alınmadan seçilirse, kısa sürede tavan tabakalaşacak, renk değiştirecek veya küf mantarları için üreme alanı haline gelecektir.

BOYAMA - BANYODAKİ TAVANLARIN BİTİRİLMESİNİN BASİT YOLU

Banyodaki tavan için çeşitli seçenekler göz önüne alındığında, birçok tüketici fiyat konusunu ön plana çıkardı. Bu kriterden yola çıkarsak, terbiye için en iyi seçenek resim yapmaktır. Boyamadan önce, belli bir hazırlık çalışmaları yapmalısınız. Eski boya ve sıva tabakaları inşaat tabanına tamamen alınmalıdır. Daha sonra baz bir antiseptik ve bir astar ile kaplanır. Yüzeyin hazırlanması için alçı sıva ve akrilik bazlı neme dayanıklı macun kullanmanız gerekir. Islak odalarda tavanları düzlemek için normal sıva veya çimento kumu sıvalar kullanılabilir. Ancak bazı kuru çözelti üreticileri özel neme dayanıklı alçı bazlı çözeltiler sunar.

Kretase veya kireç badana veya normal su bazlı boyama, banyodaki tavanın boyanması için kesinlikle uygun değildir. Kısa bir süre sonra, bu yüzey çatlaklarla, kabarcıklarla kaplanacak ve tabandan soyulmaya başlayacaktır. Tavanları banyoda boyarken, ambalajın üzerine “neme dayanıklı boya” veya “ıslak odalar için boya” bulunan akrilik, silikon veya lateks boyalar uygulamak gerekir. "Su geçirmez boya" ve "ıslak temizliğe dayanıklı boya" kavramlarını karıştırmayın. İkinci durumda, sıradan (kuru) yerler için boyadan bahsediyoruz; kirlenmeleri nemli bir süngerle su ve sıvı deterjanlarla giderilebiliyor.

Bazı üreticiler, sadece boyalar değil, aynı zamanda ıslak odalarda tavanlar için son işlem malzemeleri de sağlarlar. Neme dayanıklı astar, dokunmamış veya cam elyafından duvar kağıdı, neme dayanıklı tutkal ve neme dayanıklı boya içerebilir. Böyle bir kit, ayrı olarak satın alınan benzer malzemelerden biraz daha pahalıya mal olacaktır. Ancak, bir üreticiden bir bitirme kiti satın alırken, tüketici bu malzemelerin uyumluluğundan% 100 emin olabilir. Boyama ve duvar kağıdı, sorunun tek yanıtından uzaktır: banyoda hangi tavanlar yapılmalı?

BANYO TAVAN KAPLAMA

Banyoya tavan yapıştırmak için dokunmamış veya cam elyafından duvar kağıdına ek olarak, fayans malzemeleri kullanabilirsiniz. Bunlar arasında genleşmiş polistiren levhalar, doğal mantardan fayanslar, PVC paneller bulunur. En demokratik fiyat kararı (hem malzemenin fiyatı hem de işin fiyatı ile ilgili olarak), polistiren köpük karolardan yapılmış tavanlar olacaktır. Bu malzeme temel olarak 500x500 mm kare paneller temsil edilir. Ancak bazı üreticiler dalgalı kenarlı dikdörtgen veya altıgen fayanslar ve "kesintisiz fayanslar" olarak adlandırılırlar. Tavanı banyoya yapıştırmak için polistiren fayans seçerken, ekstrüde polistiren köpükten yapılmış bir malzeme tercih edilmelidir. Bölümdeki bu malzeme düzgün, ince gözenekli bir yapıya sahiptir (granüler ekstrüzyon polistiren köpüğünün aksine).

Doğal mantar karolar banyodaki tavanlar için mükemmel bir kaplama malzemesidir. Mantar nemi emmez, çürmez, üzerinde neredeyse hiç yoğuşma olmaz. Ek olarak, bu malzeme ek bir yalıtım örtüşme olacaktır. Mantarın tek dezavantajı, mantar kiremitinin yüzeyine sürekli doğrudan su isabetinin koyu lekeler ve lekeler oluşturabilmesidir. Bu nedenle, banyodaki tavanı bitirmek için mantar karoları seçerken, karo yüzeyine mumlu bir su itici kaplama ile işlem görmüş olan koleksiyonları tercih etmeniz gerekir.

PVC paneller neme karşı dayanıklıdır ve küf mikroorganizmalarından etkilenmez. Tasarımların çeşitliliği bakımından, PVC paneller birçok yapışkan kaplama malzemesinden ileridedir. Koleksiyonların arasında düz renkli fayanslar (beyazdan pastel ve yoğun doygun renklere kadar), ahşap dokulu doğal fayanslar ve çeşitli metalik renk çeşitlerini bulabilirsiniz. Tavanı PVC panelli bir banyoda döşemeye karar verenler, montajı için üretici tarafından önerilen özel bir yapıştırıcı kullanılması gerektiğini unutmamalıdır. Bu tutkalı daha ucuz seçeneklerle değiştirmek (örneğin, PVA tutkalı veya parke tutkalı), kaçınılmaz olarak PVC panelin tavandan soyulmasına neden olacaktır.

MONTAJ MALZEMELERİNİN TAVANLARI

Hem boya hem de tutkal malzemeleri, tavan kaplamalarında iyi bir seçenektir. Doğru, böyle tavanların montajı için yüzeyin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Ve taban hazırlığı için para harcamadan, banyoda tavan nasıl yapılır? Bu durumda, çeşitli montaj malzemeleri uygulayabilirsiniz: alçıpan, plastik veya alüminyum kaplama, asma tavanlar. Buna ek olarak, bazı üreticiler ıslak odaları bitirmek için tasarlanmış doğal ahşaptan duvar panelleri yaparlar. Ahşap duvar panelleri özel buharla kurutmaya tabi tutulur, ardından antiseptik ve su itici bileşiklerle emprenye edilir.

Banyo tavan için alçı paneller, çeşitli konfigürasyonlarda birkaç seviyede karmaşık tavanlar yapmak için kullanılabilir. Bu tür tavanların imalatı için, neme dayanıklı alçı levhaların kullanılması zorunludur. Kurulumdan sonra, macun levhalar arasındaki bağlantılar, alçı panelin yüzeyi neme dayanıklı bir terbiye macunu ile hazırlanır ve boya ile kaplanır.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.