Güzel ve ucuz bir tavan nasıl yapılır

Plastik asma tavan sistemleri

Her dairede ve evde, onarımın diğerlerinden daha sık yapılması gereken yerler var. Bunlara tuvalet, banyo ve mutfak dahildir. Nedenler çok basit - farklı buharlaşma, yüksek nem, ayrıca, bazen kötü havalandırma var. Bu nedenle, tavanların ve duvarların görünümü zamanından önce kötüleşir.Bu odalarda paneller bittiğinde, bu, yaşamı çok kolaylaştıracak, aynı zamanda tavan ve duvarların çalışmasını ve onarımını kolaylaştıracaktır.

PVC PANELLERİN AVANTAJLARI

Tavanı plastik panellerle bitirmek, diğer onarım türlerine kıyasla birçok avantaja sahiptir. Her şeyden önce, böyle bakan tavan yüzeyini hizalar. Bu seçenek, tavanların yumuşak bir şekilde yerleştirildiği mükemmel olmayan odalar için bile uygundur. Kural olarak, seviyelemeleri çok fazla çaba, zaman ve para gerektirir. Plastik bir panel, tüm kusurların ve düzensizliklerin gizlenmesine izin verecektir. Ek olarak, PVC tavan tavanları kabloları, kabloları ve bazı boruları gizlemeyi mümkün kılar.

İkincisi, bu malzeme çok dayanıklı bir kaplamadır. Bu bakımdan, asma alçıpan tavanını bile kaybeder. Sonuçta, eğer PVC yüzeyine aşırı nem gelirse, bu tür malzemeler kolayca çıkarılabilir ve kurutulabilir. Ondan sonra, basitçe geriye tutturulurlar ve tüm bunlar kolayca elle yapılabilir. Alçıpan veya badana bu imkansız kılar.

Üçüncüsü, plastik panellerin kaplanması, tavan ile paneller arasında bir hava boşluğu oluşması nedeniyle elde edilen mükemmel bir ses yalıtımı sağlar. Bu nedenle, çeşitli sesler duyulmaz.

Dördüncü olarak, böyle bir astar çok dayanıklıdır, uzun yıllar hizmet edebilir. Bantlardan herhangi biri kırılırsa, kolayca kendi elinizle değiştirebilirsiniz.

Beşinci olarak, böyle bir yüzeyin montajı hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.

PVC PANELLERİN AVANTAJLARI

Uzmanlar bu materyale şaşırtıcı nitelikleri nedeniyle saygı duyuyor:

 • Yangın dayanımı Özel bir malzemeden yapılırlar ve ateşe çıkarlarsa yanmazlar çünkü bu malzemenin kendi kendine sönme olduğu kabul edilir.
 • Sağlık güvenliği. Sağlığa zarar verebilecek kimyasal elementler ve safsızlıklar içermezler. Bu sayede PVC tavan kaplamaları sağlık kurumlarında, anaokullarında vb.
 • Nem direnci. Kondensat onlar üzerinde birikir, çünkü bunlar ısıtmasız binaları bile bitirmek için kullanılabilir.
 • Çevreye duyarlılık ve zararsızlık.
 • Uzun süre hizmet edebilir.
 • Toz üzerlerine çökmez, yıkanması çok kolaydır.
 • İçlerinde mikropların biriktiği gözenekler yoktur.
 • Biraz ağırlaşırlar, rahatça taşınırlar, çünkü esneklikleri sayesinde katlanabilirler.
 • PVC panellerin montajı, en sıradan insanların bile kendi elleriyle yapabilecekleri oldukça basit bir işlemdir.
 • Kurulumdan sonra neredeyse hiç çöp yoktur.
 • Uygun bir fiyat var.

Birkaç çeşit PVC panel vardır: dikiş, dikişsiz, parlak ve mat. Ayrıca çok çeşitli renklere sahipler, resimli paneller var.

HAZIRLIK İŞİ

plastik lambiri asma tavan

Tavanın perdahını kendi elinizle yapmak için birkaç temel aletiniz olmalı ve kaplama tabanını hazırlamanız gerekir. Aletler şunları içerir: süspansiyonlar, vidalar, su seviyesi yapısı, dübeller, perforatör, boya kablosu, tipik bir üçgen, metal profiller ve aynı zamanda bir tornavida. Son işlemin doğru şekilde yapılması için, tüm şeritler "uzağa yatmak" ve "iklimlendirmek" için kutulardan önceden alınmalıdır.

Bundan sonra temeli hazırlamak gerekir. Bundan önce, böyle bir asma tavanı yalıtmanız gerekip gerekmediğini kesinlikle belirlemelisiniz. Bunun gerekli olduğuna karar verilirse, uygun bir yalıtım malzemesi seçmelisiniz. Bunun için penofol veya penofleks kullanılması tercih edilir. Bundan sonra, sandığı veya kutuyu hazırlamanız gerekir, çünkü bununla karşı karşıya kalırsınız.

Yüzeyin plastik panellerle bitirilmesinden önce bazı işlemler yapılmalıdır. Öncelikle, tamir edilen mekanın tüm köşelerinin yüksekliğini ölçmeniz gerekir. En düşük yüksekliği olan açıyı seçmeniz, beş santimetre aşağı inmeniz ve bu düzeyde odanın çevresine yatay bir çizgi çizmeniz gerekir.

Bundan sonra, yüzeyin eski kaplamadan (boya, kaplama vb.) Temizlenmesi zorunludur. Bunun için fanatizmle hareket etmek gerekli değildir. Bu esas olarak, panelleri kendi elinizle monte ederken, gözünüze çöp dökülmesinden daha az düşecek şekilde yapılır. Bundan sonra, temizlenmiş yüzeyin bir antifungal çözelti ile işlenmesi tavsiye edilir.

Odanın tüm çevresi boyunca, işaretleyerek, başlangıç ​​tahta çubuklarını takmak için gerekli olan delikleri delmek, sonra bunları duvara sabitlemeniz gerekir. Vidalı yüklü çubuklarda, L şeklinde bir başlangıç ​​şeridi takmanız gerekir.

KURULUM NASIL

PVC panellerin giriş kapısı ve duvarlara göre nasıl yerleştirileceğini belirlemek gereklidir. Bunların en uzun duvar boyunca yerleştirilmesi önerilir. Ardından, üzerine PVC panellerin monte edileceği çubukların montajı için yüzeyi işaretlemelisiniz. Çapraz çubuklar, birbirinden 70 ila 80 santimetre mesafeye yerleştirilmelidir.

Bundan sonra, tavanda delikler açmak, bunlara plastik tapalar takmak ve ardından ahşap enine çubukları vidalarla sabitlemek gerekir. Kendiliğinden kılavuzlanan vidalı bitmiş ahşap çerçeveye, kablolamayı yerleştirmeniz gereken kablo kanallarını takmalı ve bunları plastik kapaklarla kapatmalısınız.

Uzunluk boyunca önceden kesilmiş paneller hafifçe bükülmeli, daha sonra uçlar başlangıç ​​profilinin oluklarına yerleştirilmelidir. Ahşap bir çubuğa sıkıca bastırılmaları ve sonra vida veya metal braketlerle sabitlenmesi gerekir. Tüm panellerin birbirine çok yakın olduğundan emin olun. Başlangıç ​​kirişi ve son PVC panel arasında oluşan boşlukta, L şeklinde bir profil takmanız ve renksiz montaj tutkalı kullanarak kirişe tutturmanız gerekir.

Bütün bunlardan, böyle bir yüzleşmenin kendi elleriyle oldukça basit bir şekilde yapıldığı açıktır. Tavanın süslendiği tüm PVC panellerin kusursuz bir şekilde pürüzsüz olması ve herhangi bir kusurdan arındırılması çok önemlidir. Bu satın alım aşamasında gerekli olana dikkat edin. Malzemeyi satın almadan önce dikkatlice kontrol edilmelidir.

Çok ince kaplama malzemeleri satın almaya gerek yok. Tek renkli (beyaz) paneller seçilirse, paketleri açmak ve panellerin rengini karşılaştırmak için farklı bir tondan malzeme elde etmek için tembel olmaya gerek yoktur, çünkü bu oldukça sık olur.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.