İnsan sağlığı için asma tavanlar ne kadar zarar verebilir

Germe tavan - modaya uygun, estetik açıdan hoş ve pratik. Ve bugünün fiyatı çoğu insan için uygun. Sadece bu mobilya parçasının genellikle katlanamayan bir kimyasal kokusu olduğunu ve aynı zamanda toksik maddeler içerdiğini söylüyorlar. Şimdi, doğru olup olmadığı ve asma tavanların sağlığa zararlı olup olmadığı sorusunun cevabını arayacağız. Tüm tehlikeleri önceden bilmek daha iyidir.

Zararlı veya uluslararası güvenlik standartları olarak kabul edilenler

Her şeyden önce, doğanın bizi birbirimizden çok farklı organizmalarla farklı kıldığını unutmamalıyız. Bu nedenle, her türlü maddeye öngörülemeyen bir reaksiyon olabilir. Yapay dekorasyona sahip bir odada rahat ve kullanışlı birileri var ve biri alerjiye neden olabilir. Bu nedenle, yüzyılda, insanların bağışıklığı önemli ölçüde zayıflatıldığında, bazı malzemelerin herkes için kesinlikle tehlikeli olduğunu kesinlikle güvenle söyleyebiliriz.

Ancak, uyulması gereken genel kurallar vardır. ISO uluslararası çevre standartlarından bahsediyoruz. Ve eğer her şey bu açıdan uygunsa, hiçbir şey apartman sahiplerinin sağlığını tehdit edemez. Bu nedenle, gergi tipi tavanları monte etmeden önce, her şeyden önce size güvenlik sertifikalarını göstermeyi isteyin. Ve sadece malzemenin kendisinde değil, aynı zamanda işlerin yürütülmesinde de. Ve sertifikalı bir kurulumcunun hizmetlerinin "sol" sanatçıların bazılarından daha pahalıya mal olmasına izin verin, ancak sağlığınızla deneme yapmamak daha iyidir.

PVC gergi tavanlarında hasar

Dairelerde genellikle ince PVC filmlerin tavanlarını gererler. Ne de olsa, kumaştan çok daha ucuz, bakımı çok uygun ve ihmal edici üst komşulardan gelen bir sele kolayca dayanabiliyorlar. Bununla birlikte, bir avları var - sahte bir ürünü kaliteli üründen gözle ayırt etmek mümkün değil. PVC film için özel etiketleme üreticileri henüz icat etmedi, fakat sahtekâr montajcılar bunu kullandı. Fransız olduğunu iddia ederek filmi daha ucuz ve daha kötüye götürürler. Bu güvencelere inanmayın.

Üreticiler ve etiketleme hakkında

Kendinizi övünmeyin - bugün, Çin'de üretilen ve bize getirilen neredeyse tüm filmler. Benzer ürünler üreten onlarca fabrika var. Bunlar arasında kaliteden sorumlu olan oldukça iyi olanlar var. Tabii ki, bir zamanlar Pongs ve Renolit markalarının Avrupa filmlerinin ne olduğu ile karşılaştırılmaz - kokusuz ve mükemmel pürüzsüzlükleri vardı. Özellikle parlak tavanları iyiydi. Bu arada, şimdi bu üreticilerin filmlerini aramanın bir anlamı yok - kaliteleri belirgin şekilde düştü ve aksine, kimyasal kokusu ortaya çıktı.

Yaygın olarak kullanılan diğer bir araç ise Belçika asma tavanlarıdır. Fakat aslında Belçika tavanları filmi olamaz çünkü bu ülkede asla yayınlanmadı. Sadece bir keresinde Belçika'dan bir şirket Çin'den Rusya'ya film tedarikinde bulundu. Böylece belirli bir Belçika filmi hakkında konuşmaya başladılar. Diğer Avrupalı ​​üreticilere gelince, filmleri Rusya'da pratikte satılmamaktadır. Eğer kurnaz satıcı mutlu bir Almanca ya da Fransızca sertifika gösteriyorsa, o zaman bu muhtemelen bir aldatmacadır. Ne de olsa, Çinli bir filme her şeyi yapıştırabilirsiniz - hiçbir iz yoktur. Bu arada, bir sertifika renkli bir yazıcıda yazdırılabilir. Deneyimin gösterdiği gibi, bazı vicdan buna izin verir.

Satıcıların belirttiği gibi tavanların gerçekten Fransa veya Almanya'dan gelmesi durumunda kendinize hakim olun, değerlerinin önerilen değerden çok daha yüksek olacağını söyleyin. Herkes böyle pahalı bir zevk alamaz. Bu nedenle, yüksek fiyat ve küçük genişlik (üç metreye kadar) Avrupa tavanlarını iç pazarın dışına itti. Beş metre genişliğe kadar ulaşılabilen ucuz bir Çin filmi, eğer oda yeterince büyükse, sacları kaynaklamadan yapmanızı sağlar.

Yüksek kaliteli ve güvenli PVC tavan nasıl seçilir

Böylece karar verildi: Çin tavanlarını geriyoruz, ama iyi olanları. Ve dairenize monte edilmiş gergi tavanların zararlı olup olmadığını belirlemek için, koku almak oldukça mümkündür.

Bunu yapmak için, bu ürünleri şartlı olarak üç kategoriye ayırın:

  • 1.Kurulumdan sonra, tavan ya hiçbir şey kokmaz ya da birkaç gün içinde iz bırakmadan kaybolan hafif bir koku vardır. Sadece durumda, kurulumdan sonra odayı iyi havalandırın - ve sonsuza dek mutlu yaşayabilirsiniz. Hiçbir şey sağlığını tehdit edemez. Bu tür filmler her bina için uygundur.
  • 2.Kurulumdan sonra, "kimya" bir veya iki hafta sonra şapırdatıyor (ancak fazla değil). Bu kez emekli olmak için bir yer deneyin - böyle bir mahallenin sağlık için iyi olması pek mümkün değildir. Görünüşe göre, filmin kalitesi ortalama. Yatak odasında böyle bir tavan monte edilmemelidir, ancak mutfakta, banyoda veya koridorda zarar vermez.
  • 3.Ve üçüncü seçenek, en tatsız. Bu iki haftadan daha uzun bir süre geçtiğinde ve koku kaybolmaz. Oldukça güçlü, uçucu, biraz tatlı. Yani zehirli fenol kokuyor. Böyle bir kokuya sahip gergi tavanların zararlı olup olmadığını sormaya gerek yoktur. Çok zararlı! Tereddüt etmeyin - ustaları acilen tavandan sökünüz, aksi takdirde sağlık kaybedersiniz. Ve tüm tehlikeli sonuçlarla ilgili - okumaya devam edin.

Tabii ki, kurulumdan önce, bunun ya da PVC tabakasının ne kadar güçlü ve uzun ömürlü koklayacağını belirlemek mümkün değildir. Burada, bu tip tavanları evlerine daha önce yerleştirmiş olan arkadaşlar, tanıdıklar ve akrabaların deneyimlerine güvenmenizi ve mevcut eksiklikleri size anlatabiliriz. Bence bu en iyi seçenek. Ve çoğu zaten bu fırsatı kullanıyor. Genellikle gergi tavan montajı yapan büyük bir firmanın sahibi ile iletişim kurmak zorunda kaldım ve istatistiklerine göre siparişlerin% 30 - 35'inden fazlası, hizmetlerini daha önce kullanan müşterilerin tavsiyesi üzerine verilen siparişlerdir.

PVC film kalitesiz ise ne olur

İyi bir şey beklenemez - kötü kokulu tavanın sahipleri bu nedenle yalnızca rahatsızlık hissetmezler. Aynı zamanda, insan vücuduna son derece zararlı olan en tehlikeli toksinlerin bazı bölümlerini solumak zorunda kalacaklar. Özellikle, polivinil klorür filmi aşağıdaki bileşenleri içerir:

  • Fenol. Birçok ülkede yasaklanmasına şaşmamak gerek. Kalbi, böbrekleri, karaciğeri, sinir sistemini bozar. Nazofarinks yakılması, akciğer ödemine yol açabilir. Kanser, kısırlık, kalp hastalığı - sinsi fenolün yapabileceği şey budur. Kötü olan şey, (neredeyse sonsuza kadar) çok dayanıklı ve uzun süre ayrılamaz. Bir artı vücuttan hızla atılır. Ancak tüm bu sıkıntı zaten gerçekleştikten sonra, sağlığınıza geri dönmeyeceksiniz.
  • İkinci sınıfın tehlikeli bir maddesi olan kadmiyum tam tersi, ondan otuz yıla kadar vücudu uzun süre bırakır. Esas olarak karaciğere ve böbreklere yerleşen bu ağır metal, bunlarda taşlara neden olur, normal çalışmaz ve kanser hücrelerinin görünümüne katkıda bulunur. Bu kanserojen kısmen diğer iç organlara ve kemiklere yerleşir.
  • Toluen (aksi takdirde metilbenzen), petrolden üretilen hidrokarbonlara aittir. Boya ve vernikler için güçlü bir çözücüdür. Suda çözünmez, ancak hava ile iyi karışır, ciğerlere girer ve sonra kana karışır, hastalanan tavanın sahiplerini zehirler. Kötü uyurlar; uyuşukluk, baş ağrısı ve iştahsızlıktan şikayet ederler. Zehir böbrekleri etkiler, gözler, işitme, hafıza bozulur. Toluen özellikle hamile kadınlar için tehlikelidir - patolojileri olan bebekler doğabilir.
  • Klor, kadmiyum gibi, ikinci sınıfın tehlikeli bir maddesidir. Küçük bir miktar bile mukoza zarlarına çarpabilir. Bu durumda, bir kişi ateş etmeye başlar, kuru ve histerik olarak öksürür, sık sık nefes alır. Kalbi kuvvetlice vuran kalp, göğsünde ağrıyor. Ve sürekli klor buharı soluyorsanız (güçlü kokulu bir "kimya" tavana sahip bir odada olmak), o zaman şiddetli depresyon, akciğer hastalıkları ve hatta onkolojiye ulaşabilirsiniz. Sonuçta, bu madde kanserojendir.

Bu nedenle, şüpheli kalitede bir filmden monte edilmiş gergi tavanların zararı oldukça açıktır. Bunun, özellikle şüpheli bir fiyatla belirtilebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, güvenilmez firmalara inanmayın ve tavan montajını tamamen güvenebilecek olanlardan satın almaya ve sipariş etmeye çalışın.

Su geçirmez PVC branda ters tarafı

Polivinil klorür filminin tavanlarının suyu kaçırmaması, gayet iyi. Üstünde leke yok - kalın bir film her şeyi tutacaktır. Bununla birlikte, bu gerginlik böyle bir tavanın havanın geçmesine izin vermediğini göstermektedir. Ancak bu daha kötü, ve "sera etkisi" nden söz ederek, bu gerginliğe sarılmak için neşeyle yapıların gerilmesi karşıtları. Bariz olanı inkar etmeyeceğiz - film gerçekten “nefes alamıyor”. Ne de olsa, birçok sentetik yapı malzemesi havayı da kaçırmıyor.

Örneğin, plastik pencereler atın - ne kadar azarlandıkları ve lanetlendikleri, ancak bu onları daha az popüler yapmaz. Veya vinil duvar kağıdı - çok rahat ve pratik olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla bu noktada durmayacağız - çünkü sorun tamamen çözülmüş durumda. Besleme ve egzoz tipinin havalandırması iptal edilmemiştir ve her dairede mevcuttur. Bu, odadaki zararlı maddeleri uzaklaştırmak için yeterlidir.

Kumaş germe tavanlar zararlı mı?

Böyle bir tavanın tavanı, mukavemet için poliüretan ile emprenye edilmiş bir polyester kumaştır. Sonuç, güzel, güçlü ve "nefes alabilen" bir üründür. Maliyeti, elbette, film tavanından çok daha yüksek, ancak kalitesi hakkında hiç şüphe yok. Aslında, PVC filmden farklı olarak, tavan kumaşları kesinlikle kenarlarda işaretlenecek - kurulum sırasında kesilecektir. Bu ürünlerin en ünlü üreticileri yalnızca ikidir - Fransa'dan Clipso ve Almanya'dan Descor. Bu arada Fransızlar, tuval üzerine dokunmuş kırmızı iplikle kolayca tanınabilir.

Kumaş ürünlerinin bileşiminde toluen ve kadmiyum içeren bir fenol yoktur, bu yüzden tamamen zararsızdırlar. Bu, ürünün ISO 14000'in gereksinimlerini karşıladığını doğrulayan bir sertifika ile kanıtlanır. Koku gelince, genellikle mevcut değildir. Sadece ara sıra yıkanmış çamaşırlardan çıkan kokuya benzer şekilde hafif bir koku hissedebilirsiniz. Ama çok kısa ve çok hızlı bir şekilde ortadan kayboluyor. Böylece, herhangi bir odada kumaş tavanları güvenli bir şekilde gerebilirsiniz - yetişkinlerin ve çocukların altlarında uyuması kesinlikle güvenlidir.


© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.