Karo tavanların özellikleri, avantajları ve dezavantajları

Asma karo döşemeli asma tavan tasarımı, Armstrong tarafından icat edildi ve çok hızlı bir şekilde modern ve ekonomik tasarım türlerinden biri olarak popülerlik kazandı. Döşeme asma tavanı hemen hemen her odaya monte edebilirsiniz, duvarların yüksekliği, askı sistemini monte etmek için başınızın üstünde biraz boşluk bırakmanıza izin verir. Bununla birlikte, çoğu durumda, bu tür çözümler ticari binalarda kullanılır, ancak bu tür tasarım konutlar veya daireler için mükemmeldir.

Nerede kullanmalı

Tabii ki, bu tür yapıların ana uygulama alanı hala ticari ve perakende alanıdır. Bununla birlikte, en sıradan dairede bile, böyle bir çözümün çok uygun olacağı en az iki yer var - mutfakta ve banyoda.

Dekorasyon panel özellikleri

Sistem askıya alındığından, dış kaplaması özel olarak monte edilmiştir. Metalden monte edilen çerçeve özel ayarlanabilir tespitler ile tavana asılır. Bu çerçeveye farklı tipte karolar yerleştirilir. Bu tür plakaların birkaç tipi vardır:

  • Farklı bir dokuyla - yapının görünümü, parçaların hangi özel dokusunun seçildiğine bağlıdır.
  • Farklı boyutlar genellikle 60 cm kenarları olan kare detaylardır. Başka bir seçenek var - 60 ila 120 santimetre ölçen dikdörtgen paneller.
  • Farklı malzemelerden yapılmış - kaplama mineral, plastik veya cam plakalardan yapılabilir.

Ayrı bir grup, birçok deliği olan panellerden oluşan delikli kaplama tanımlanabilir. Esas olarak mineral fiberden yapılırlar. Ayrıca paneller farklı renklerde boyanabilir.

Bu tasarımın avantajları

Bu tür çözeltileri kullanmanın en önemli avantajlarından biri, nispeten düşük bitirme maliyetidir. Bununla birlikte, ekonomik bileşenin yanı sıra, bu tür panellerin süspansiyon sistemlerinin başka avantajları da vardır:

  • Benzer bir tavan montajı çok kolaydır. Bir zımba tutmayı, bina seviyesini ve şerit metreyi nasıl kullanacağını bilen herkes bunun üstesinden gelebilir.
  • Zemini yaparken, yüzeyi iş için tamamen hazırlamaya gerek yoktur - sadece düzlemi astarlayın.
  • Baz kaidenin tümü, çok önemli kusurları bile yeni tavanın arkasına gizlenecek.
  • Sistem çeşitli gömme armatürler kurmanıza olanak tanır - özel tadilatlardan, bu tür tavanlar için özel olarak tasarlanmış, standart gömülü aydınlatma armatürlerine.
  • Onarım gerekirse, tüm yapıyı sökmeye gerek yoktur. Hasar görmüş olan alanı değiştirmek mümkündür.
  • Kablolama, klima kanalları ve diğer iletişim mühendisliği planları tavan boşluğuna mükemmel şekilde gizlenir.
  • Standart parçalardan ses emici veya delikli olanlara kadar sadece panellerin görünümünü değil aynı zamanda özelliklerini de seçmek mümkündür.

eksiklikler

Genel olarak, bu tasarımın tek bir dezavantajı var - odanın yüksekliğini oldukça belirgin bir şekilde azaltmak gerekiyor. Bazı durumlarda, tavan 10 - 15 santimetre düşer. Bu, çerçevenin tasarımından kaynaklanmaktadır. Estetik bileşenle daha ilgili oldukları için diğer eksiklikler göz ardı edilebilir.

Örneğin, yapının önünde, tek tek parçaların birleşim yerlerinden açık bir geometrik desen görülür. Gizli kılavuzlu sistemlerde bile, böyle bir desen hala görülebilir. Bununla birlikte, çoğu durumda bu bir dezavantaj olmayacak, fakat bir artı bile olabilir - bu özellik odanın genel tasarımında “yenilebilir”.

Mutfak için, alanı görsel olarak arttıran basit beyaz bir kaplama seçebilirsiniz ve banyo için döşenmiş tavana delik açılabilir ve tavan boşluğundaki havalandırma deliklerini veya hava kanallarını gizleyebilirsiniz.

Her iki durumda da, panellerin suya dayanıklılık şeklindeki avantajı en iyi şekilde karşılanacaktır - ve orada, ve orada, bu tür etkilere en dayanıklı malzemeleri seçmeniz için havanın artan nemi sizi zorlar. Ancak, banyo veya mutfağın yüksekliği, duvarların yüksekliğinin 15 santimetreye kadar bir konfor kaybı olmadan alınması için yeterli olmalıdır.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Taşyünü Tavan | Metal Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.