Kartonpiyer

Stropiyer

Makul maliyetle küçük işler için evinize ortam ve değer katmanın yollarını mı arıyorsunuz? Ardından kartonpiyer takmayı düşünün. Sonuçta, evinize çok pahalı bir şekilde uygulayabileceğiniz başka birkaç yapı malzemesi vardır, bu da evinize bu kadar pahalı bir dokunuş verir. Kartonpiyer, bir oturma odası veya iki yatak odası gibi orta ölçekli bir alana başvurmak için sadece bir hafta sonu alan katma değerli bir ev projesidir.

Yine de kartonpiyer montaj ipuçlarını ve videolarını gözden geçirdiyseniz, kartonpiyerin titiz doğası hakkında huzursuz bir his elde edebilirsiniz. Kesin olan kesimler, yalnızca yeni bir kartonpiyer parçası kullanılarak kürlenebilen yanlış hizalanmış kartonpiyer'e neden olabilir. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için, bu kılavuz kartonpiyer kalıplama kurulumunun genel konusuna boyut ve derinlik katar ve kısa bir süre için taçların kabinlere veya tonozlu tavanlara montajı gibi ek konuları kapsar.

Kartonpiyer Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kartonpiyer, duvarların ve tavanın birleştiği bir odanın iç çevresini saran süslemedir. Genellikle duvar ve tavan yüzeylerine 45 derecelik bir açıda konumlandırılır, ancak bazı taçlar duvar yüzeyinden 52 derece ve tavan yüzeyinden 38 derece açılı veya "serpilir".

Kartonpiyer, odalara biraz ekstra maliyetle ekstra süslü bir dokunuş sağlar. Net, düzgün çizgiler sunan kartonpiyer, tavan renklerini duvar renklerinden ayırmaya yardımcı olur. Kartonpiyer, kavşaktaki küçük duvar veya tavan sorunlarını gizlemeye yardımcı olabilir. Kartonpiyer özellikle 20. yüzyılın başlarında ve 19. yüzyıl evlerinde bu dönemlerden kalma tarzlara uyduğu için yeniden şekillendirirken faydalıdır. Kartonpiyer bazen, kıyafetleri giymek ve dolapların görünümünü iyileştirmek için mutfak veya banyo duvar dolaplarının üst kısımlarına monte edilir.

Güvenlik Konuları

Kartonpiyer montajı her zaman merdivenleri ve yükseklikleri içerir. Kartonpiyer kalıplamanın uzun bölümleri hantal olabilir. Bir asistanın taç kalıbının uzak ucunu tutmasına yardımcı olur. Asistan, yüksekliğinizde bir merdiven üzerinde durabilir veya yer seviyesinde durabilir ve tepeyi bir direkle kontrol edebilir.

Malzemeler

Köpük kartonpiyer

Talimatlar

Odayı Ölç

Toplam doğrusal duvar uzunluğu için odayı ölçün. Örneğin, 15 metrelik iki duvar ve 11 metrelik iki duvardan oluşan 165 metrekarelik bir oda, kısa duvarlar için iki 12 metrelik köpük kartonpiyer ve uzun duvarlar için iki 8 metrelik bölümler kullanabilir.

Köpük Kartonpiyer Kesme

Manuel gönye kutusu ve testere ile gönye kesimi yapabilirsiniz, ancak kesimler daha hassas olacağı için elektrikli gönye testeresi kullanmak daha iyidir. Tepeyi masanın üzerinde (testerenin yatay kısmı) veya testerenin çitine (dikey kısmı) düz olarak kesmeyin, çünkü düz bir kereste parçası gibi. Bunun yerine, testere üzerindeki malzemeyi baş aşağı, 45 derecelik bir açıyla yönlendireceksiniz. Bu yüzden, tacın tavanınıza ulaşacak kısmı testerenin masasına dayanmalıdır. Köpük kartonpiyer duvarlarınızı karşılayacak kısmı testerenin çitine dayanmalıdır.

İç Köşeyi Kes

Bir iç köşe, iki duvarın içe bakan 45 derecelik açısına sahip bir köşedir. Sayfaları size dönük olan yarı açık bir kitap bir iç köşeye örnektir. Köşenin sol tarafı için, 45 derece sağa gönye. Kesimin sol tarafını atın ve kesimin sağ tarafını kaydedin. Köşenin sağ tarafı için gönye 45 derecede sola. Kesimin sağ tarafını atın ve kesimin sol tarafını kaydedin.

Dış Köşe Kesme

Dış köşelerde dışa doğru açılan 45 derecelik bir açı vardır. Sayfaları sizden (ve omurga size dönük) yarı açık bir kitap, dış köşeye bir örnektir. Köşenin sol tarafı için, 45 derece sağa gönye. Kesimin sol tarafını atın ve kesimin sağ ucunu kaydedin. Köşenin sağ tarafı için gönye 45 derecede sola. Kesimin sağ tarafını atın ve kesimin sol tarafını kaydedin.

Köpük Kartonpiyeri yerleştirin

Kartonpiyer kalıbınızı duvara monte etmek için, dik olacak şekilde ters çevirin. Merdiveni yerine yerleştirmek için monte ederken, köpük kartonpiyer yönetmenize yardımcı olacak bir yardımcı alın. Duvarın ortasından başlayın.

Kartonpiyer, duvara ve tavana karşı 45 derecelik bir açı oluşturmalıdır (veya kalıplama tipine bağlı olarak duvar ve tavandan sırasıyla 52 ve 38 derece). Açının hassas olduğundan emin olun. Biraz kesin olmayan açılar, tek bir taç parçası için çok önemli olmasa da herhangi bir buluşma noktasında iki parça taç kalıbı eşleştirmeye çalıştığınızda sorunlar oluşur: düz koşu, köşelerin içi veya dış köşeleri.

İki Adet Kartonpiyer Dökümüne Katılın (Opsiyonel)

Çoğu zaman, taç kalıplama bir duvarın tüm uzunluğuna ulaşmaz. İki düz parçayı dikmenin neredeyse görünmez bir yolu bir eşarp eklemidir. Sol parçayı, sanki bir iç köşenin sol tarafına sığacak şekilde kesiyormuş gibi 45 derecede kesin. Bitişik, sağ parçayı bir dış köşenin sağ tarafını kesiyormuş gibi kesin. İkisini birbirine takın ve yerine oturtun.

Düz Kalıplarda Kartonpiyer Kalıplama Tırnak

Elektrikli çivi çakma makinenizle, brad çivileri tepenin duvar tarafından sürün. İdeal olarak, duvar saplamalarını hedeflemelisiniz. Bununla birlikte, bir tutamda, taç, bazı ara çivileri sadece alçıpan içine sürdürebileceğiniz ve yine de biraz güç kazanabileceğiniz kadar hafiftir. Saplamaları bulmak için bir saplama bulucu kullanın.

Kartonpiyer Döküm Boyası

Kartonpiyer kalıplamayı takmadan önce veya sonra boyamalısınız mı? Bir yandan, zaten yerinde olan taç kalıplama boyamak, ressamın bandının, dağınık bir oda ve bandın altında kanama olasılığı olan boyaların dikkatli bir şekilde uygulanması anlamına gelir. Olumlu olarak, süslemenin boyalı yüzeyine zarar vermeden endişe etmeden monte edebilirsiniz. Diğer tarafta, kurma işleminden önce taç kalıbınızı dışarıda veya bir atölyede boyarsanız, bir karışıklık söz konusu değildir. Kurma kolunu taktıktan sonra çizgiler hassas olacak, taşma olmayacak. Ancak boyaya rötuş yapmanız gerekecek, genellikle önemli ölçüde.

Köpük kartonpiyer montajcılar ve ressamların hepsi farklı bir cevaba sahip olacak, tek tutarlılık, kurma ve şişmeye ve büzülmeye karşı korumak için kurma kolunun astarlanması gerektiğidir.

Bir Profesyonel Ne Zaman Aramalı

Kendi köpük kartonpiyer kalıbınızı kurmak biraz göz korkutucu görünüyorsa, bunu sizin için kim yapabilir ? Çok az esnaf sadece taç kalıplama tesisatında uzmanlaşmıştır. Ancak, büyük metro alanlarında, özellikle de eski konut stoku bulunanlarda, sadece döşeme, kalıplama ve değirmen imalatı ve montajı yapan bazı bireyler veya küçük firmalar olabilir.

Finiş marangozluk, sizin için taç kalıplama kurabilen profesyonel tipi için daha büyük genel kategoridir. Veya iç kaplama veya kalıplama montajı gibi kategorilerde Dek-Mar İnşaat Taahhüt Mimarlık Tic. Ltd gibi çevrimiçi yüklenici eşleştirme hizmetlerini arayabilirsiniz.

Tonozlu Tavanlara Kartonpiyer Takma

Düzenli köpük kartonpiyer kurulumu ile her açı 90 derecedir. Şimdi duvardan tavana açısının 90 dereceden fazla olduğunu hayal edin. Bu, tepenin tavanı tonozlu odalara monte edilmesinin zorluğunu açıklar.

Yine de bu kadar zor olmak zorunda değil. 90 derecelik açılı duvarları 90 dereceden başka bir şey olan duvarlarla uzlaştırmaya çalışmak yerine, tepenin açık kaldığı kabin taç montajına benzer bir uçan taç inşa edebilirsiniz. Gün boyunca bu, odaya arzu edilen bir gölge efekti verebilir. Ya da geceleri hoş bir hava için taç kalıbının arkasına aydınlatma kurabilirsiniz.

Köpük Kartonpiyer Köşe Blokları ile Zor Kesimlerden Kaçının

Köpük kartonpiyer hafifletmekte zorlanıyorsanız veya ilk etapta oraya gitmek istemiyorsanız, köşe blokları neredeyse tüm gönye kesmelerini önlemenin bir yoludur.

Köşe blokları, iç veya dış köşelere monte edilen döşeme parçalarıdır. İki taç şeridinin 45 derecelik birleşme veya başlı ekleminin yerini alırlar. Her şerit 90 derecelik bir açıyla blok üzerinde doğrudan toplanır. Köşe blokları sadece kurulumu kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda evinize süslü, zarif ve özenli bir dokunuş katar.

Kartonpiyer Kurulumunu Daha Hızlı, Daha Kolay Yapmak İçin İpuçları

  • Gönye kesim taç kalıplamaya bir alternatif başa çıkmadır. Kartonpiyer, mevsimlerle şiştiği ve büzüştüğü için, başlı eklemler, hafifleştirilmiş eklemler kadar açılmaz.
  • Önünüzde bir taç kalıplama eviniz varsa, bir köpük kartonpiyer desteği satın alın: kaplamayı tavana sıkıca tutan bir destek.
  • Mümkün olan en uzun taç kalıbını satın alın, çünkü bu, iki parçayı eşarp eklemleri ile birleştirmeden tüm duvarları kaplamanıza yardımcı olacaktır.
  • Taç kalıplama ile duvarlar veya tavanlar arasındaki boşlukları kapatmak için boyanabilir kalafat kullanın.

Köpük Kartonpiyer Arkasına Aydınlatma Ekleyin

Köpük Kartonpiyer her zaman hem duvara hem de tavana monte edilmesi gerekmez. Eğlenceli bir efekt için, tepeyi sadece duvara monte etmeyi ve yaklaşık bir veya iki inç aşağı doğru hareket ettirmeyi düşünün. Üstte oluşturduğunuz boşluk, hoparlör kablolarını veya LED bant aydınlatmasını gizleyebilen V şeklinde bir cep sağlar.

Eski tarz ağır plastik tüp kaplı halat ışıkları, ultra hafif LED bant şeridi aydınlatması ile yavaş yavaş desteklenmektedir. Bunlar, bir odaya serin, heyecan verici ve canlı ruh halleri eklemek için boşluklu taç kalıplamanın arkasına kurmak için mükemmeldir. Ayrıca, ışıklı taç kalıplama, tavan ışıklarından genel oda aydınlatmasının göze çarpması için daha uygun bir alternatif olarak işlev görebilir.

Kolay Kurulum Kartonpiyer Alternatifleri

Köpük kartonpiyer kalıplamaya iki alternatif vardır. Birincisi, makasla kesilebilen ve soyma ve yapıştırma yapıştırıcısı ile uygulanabilen Kolay kartonpiyer gibi esnek bir köpük katonpiyerdir. İkincisi, bir gönye testere ile kesilen stropiyer gibi, yüksek yoğunluklu bir stropiyer kalıplamadır.

Esnek ürünün kesilmesi ve takılması kolaydır. Esnekliği duvar kusurlarına uymasını sağlar. Bununla birlikte, soyma ve yapıştırma yapıştırıcısı zamanla gevşeyebilir ve başarısız olabilir.

Stropiyer gerçek ahşap taç kalıplamaya daha yakındır. Hafif olduğu için doldurma ile uygulanabilir. Ahşabın aksine, bağıl nemdeki değişikliklerden etkilenmez. Bir dezavantaj, çıkarıldıktan sonra kalıplamanın tavana ve duvarlara zarar verebilmesidir, çünkü kalafat boya, alçıpan kâğıt veya sıva çekebilir. Kalafat artıkları da geride kalabilir.

© 2020, Dek-Mar | Asma Tavan | Baffle Tavan | Mesh Tavan. Tüm Hakları Saklıdır.